Bez slitování

• USA Rolling Thunder (viac)

Major letectva, Charles Rane, se vrací z vietnamské války, kterou prožil v zajateckém táboře. Zjišťuje, že život jeho rodiny se za sedm let, kdy byl pryč, značně změnil, ale ve svém městě je hrdinou, kterému je hodno prokazovat úctu. V rámci jednoho z ceremoniálů mu místní firma daruje kufřík stříbrných dolarů, jako odměnu, za jeho statečnost. Právě tento kufřík se však stane středem zájmu několika lupičů, kteří při pokusu o jeho získání zabijí Raneovu rodinu a jeho samotného postřelí a zmrzačí. Major se tak vydává na cestu za pomstou... (Jenda)

sniper18

Je to mierne nadpriemerný thriller. Má dosť dobrý príbeh o vojnovom veteránovi, ktorý sa po rokoch strávených v zajateckom tábore vracia domov, kde je považovaný za hrdinu a okrem rešpektu a uznania všetkých miestnych dostane aj slušný obnos peňazí. Ale raz ho doma napadne skupina zločincov, ktorí chcú tie peniaze a pri ich vymáhaní ho pripravia aj o ruku a keď ich dostanú, zastrelia jeho aj so ženou a synom. Ale on to prežije, ich totožnosť si nechá pre seba a chce ich nájsť, aby sa im pomstil. Spracovanie ma ale veľmi sklamalo, podobné zápletky mám veľmi rád bez ohľadu na to, či sa jedná o čistokrvný akčný film alebo skôr thriller v štýle Bronsona, ale toto sa moc nevydarilo. Spočiatku nemám žiadny problém, privítanie hlavného hrdinu, vzťah s rodinou, jeho všadeprítomné uznávanie a ešte aj prepad sú v poriadku, takže všetko je pripravené na drsnú cestu pomsty, ale potom sa to už prakticky po celý čas zaradí do ničím výrazného priemeru, hlavný hrdina je aj neskutočne pasívny, celý čas sa tvári, ako keby mu to bolo úplne jedno a pritom pred jeho očami mu zabili syna a aj ženu a tak jeho cesta nemá ten správny náboj, nevyužitý zostal aj celkom zaujímavý a v rámci žánru pomerne originálny prvok, hlavný hrdina, ktorý kvôli rokom v tábore plného mučenia takmer ani necíti bolesť, čo ma v prvej tretine zaujalo, ale potom to už nemalo žiadny priestor, hlavný hrdina si k sebe vezme mladú ženu, ale prišla mi skôr zbytočná a tak zvyšok filmu prebiehajú buď nejaké obyčajné dialógy, alebo hlavný hrdina získava informácie na nebezpečných miestach, kde sa ale aj tak nič výraznejšie zaujímavé nenájde, čo je veľká škoda. Až záverečná desaťminútovka je už celkom slušná, ale to je tak všetko. Určite to nie je zlé, dá sa na to pozerať, ale len predsa od filmu s touto tématikou očakávam niečo výraznejšie. Akcie je tu veľmi málo, ale nie je zlá. Za celý film sa nájdu len dve, tri maličkosti, kde padne nejaký ten úder alebo výstrel, takže nič zaujímavejšie, akčnosť filmu aspoň trochu zachraňuje záver v nevestinci, v ktorom nechýbajú brokovnice, obstojný počet zabitých a síce chýba nejaký originálnejší nápad, ale vynahradzuje to slušná krvavosť. Herecké obsadenie je skôr sklamaním, hlavný hrdina William Devane je príliš nevýrazný, na takúto úlohu sa moc nehodí, skôr ma bavil Tommy Lee Jones, ale má len málo priestoru a k tomu priemerní, ničím výrazní záporáci. Réžia a technická stránka sú celkom dobré, slušná práca v štýle sedemdesiatych rokov. Škoda, mohol to byť výborný film na tému pomsty, kľudne aj v štýle parádneho béčka, hlavný hrdina, ktorý má miesto ruky hák a takmer necíti bolesť na to ponúka slušný priestor, ale scenár to neumožnil. Dobrý film na jedno pozretie, nič viac. 58% ()

EdaS

Jeden z nejoblíbenějších Tarantinových filmů je důkladně rozebírán i v jeho zbrusu nové knize Cinema Speculation. Zmiňuje v ní i to, že původní scénář byl opravdu zevrubně přepsán a sám Schrader se od něj znechuceně distancoval. Tak jak tak zůstává Rolling Thunder solidním revenge akčňákem, který by si milovníci sedmdesátek neměli nechat ujít. A ideálně o něm dopředu moc nezjišťovat. ()

Chrustyn

Prakticky neznámá, akčně dramatická "sedmdesátka" o jednorukém veteránovi, který se vydává na cestu pomsty za smrt své rodiny. Díky scénáristovi Schraderovi (častá spolupráce se Scorsesem) rozhodně nečekejte akční jízdu, jako spíše pomalý thriller se závěrečnou přestřelkou připomínající Peckinpahův "Útěk". Jen bez zpomalovaček. ()

BoPo

Tarantino radí tento film medzi svoje najobľúbenejšie. Takto som sa o existencii filmu dozvedel a zároveň to bol dôvod, prečo som si ho pustil. Zápletka znie ako dokonalé béčko. Zabili mu rodinu. Na miesto ruky má kvôli nim "hák". Rozhodol sa zbaliť najkrajšiu rajdu z toho svojho malého vidlákova a spolu s ňou sa vydal na cestu pomsty. Čakal som krátke zoznamovanie, ešte kratšie drama, a potom zbytok filmu jatka. Bohužiaľ agresie je tam vlastne ultra málo. Videl som však niečo naozaj nevídané. Tommy Lee Jones bez vrások! ()

Flipnic

Tohle je přesně ten typ filmů, které můžu. Nechápu, že Schraderův scénáristický počin Taxikář(1976) je tolik známý a vidělo ho tisíce lidí, ale jeho další scénáristický počin Rolling Thunder a na svoji dobu velmi progresivní Hardcore (1979) zde nezná skoro nikdo ... Přitom se ve všech případech jedná o špičková díla, musím ale uznat, že Taxikář, kde psal pouze scénář je skutečně nejlepší. Nebudu ale již zbytečně srovnávat a přejdu rovnou k tomuto zapomenutému 70.kovému skvostu. Hlavní hrdina se vrací z vietnamské války a od městečka, kam se vrací za rodinou dostane truhlu peněz. Jenže si na peníze udělá zálusk banda mexických mafiánů, přepadne jeho doma, mučí ho, aby z něj dostali, kde peníze má, posléze příjde jeho manželka a syn, takže se násilí obrátí i vůči nim. Wiliam Devane hraje jednoho z nejtvrdších mstitelů, jaké jsem vůbec ve filmech viděl. Zakopaný pes je totiž v tom, že je prostě "psycho" ... Skoro nemluví, má traumata z věznění a mučení ve válce a má mírně rozvinuté masochistické sklony. Z takového chlapíka nic nevymlátíte, ani když mu strčíte ruku do drtičky na odpad ... Když dojde k přepadení rodiny, děje se naprosto jiná scéna, než jsme z explotation snímků zvyklí ... Devane v podstatě nevydá při mlácení ani hlásek a z mexikánů leje pot jak z prasat, než aby z něj něco vymlátili. Tragickou chybu udělá syn, který jim truhlu donese. Za to dostane kulku z magnumky stejně jako jeho matka. Devane příjde o roku a léčí se v nemocnici nějaký ten půl rok. Naučí se bravurně zacházet s protézou - hákem, který si pěkně nabrousí, mlčky sbalí krásnou blondýnu, která mu chce pomoci, ale zpočátku ji spíš jen využívá jako návnadu, jezdí si krásným obrovským americkým autem od baru k baru a ne že by se hned mstil ... zloduchy musí nejdřív najít. Film má pomalé vyprávění a dlouhou stopáž, mnoha lidem to může vadit, ovšem tady je ten kontrast s akcí ... Jakmile dojde k akci, začne vždy hrát velice znepokojivá hudba a dějou se velmi kruté věci. Střelné zbraně těch největších kalibrů neodpočívají, stejně jako hák místo ruky ... Všiml jsem si, že jak se Devane postupně dostává až ke konkrétním mafošům, kteří byli v jeho bytě, každá akce je ještě dramatičtější a hudba výraznější. Ve finále, když si je jist, kde mafiány najde, zajde za svým přítelem se kterým sloužil ve válce (Tommy Lee Jones) a spolu ozbrojení brokárnami a magnumkami vyrazí do mexického bordelu, kde celý film vygraduje. Opravdová parádní 70. ková jízda, kde se ve finále krví nešetří. Film naštěstí nevsází na brutalitu, krev a násilí, ale na samotnou postavu hlavního (anti)hrdiny či hrdiny, jak chcete ... Je to totální psychopat, masochista bez zábran, který řekne za film pár slov a neustále zasněně hledí někam do dály ... Člověk vůbec neví a nechápe, co se v něm odehrává, pro svoji vyvražděnou rodinu netruchlí, ale za pomstou jde jak ohař za kostí. Skutečně z něj jde respekt, opravdový respekt, což se v neasijských filmech málokdy povede ... A to se mi na filmu tolik líbilo (pár výjimek by se samozřejmě našlo - Seagalovky, 96hodin/Taken (2008), Rambo IVapod. - podobný styl hrdinů...). Jednoduchá, ale úžasná 70.ková "revenge nálož" ... () (menej) (viac)

• Rolling Thunder patrí medzi 12 najobľúbenejších filmov Quentina Tarantina. Uviedol to pre britský filmový magazín Sight and Sound. (dom1niq)