Batman začína

• Česko Batman začíná (viac)
USA / Veľká Británia, 2005, 140 min

Film opisuje začiatok legendy o tajomnom Batmanovi a zjavení Temného rytiera ako sily dobra v Gotham City. Sklamaný dedič tovární Bruce Wayne (Christian Bale) cestuje po úmrtí svojich rodičov po svete a hľadá spôsob, akým by bojoval s nespravodlivosťou a ako by obrátil strach proti tým, ktorí okrádajú bojazlivých. Po čase sa vracia späť do Gotham City a vzápätí vypúšťa do sveta svoje druhé ja, maskovaného bojovníka Batmana, ktorý používa svoju silu, inteligenciu a množstvo  technických vymožeností k boju proti zlovestným silám, ktoré ohrozujú mesto ... (TV Markíza)

blazma

Máme tady nového Batmana, nový origin story a vypadá to fantasticky. Začátek úžasné série, která zkrátka stojí za to a jen těžko by jsme v poslední době hledali tak skvělého Batmana. I přesto že jsem velký fanda Affleckového batmana. Christan Bale má rozhodně nejlepší sérii čistě o Batmanovi. ()

megajalec

Nolanovi sa musí jedno nechať: neskutočne dobre dokáže vytvoriť atmosféru filmu. Nie som extra fanúšik Batmana, zatiaľ ma žiadny film s ním nejako extra nezaujal, ale Batman začína má k tomu sakra blízko. Perfektná prvá hodina (aj keď paradoxne "bez" Batmana) ma prinútila snímok hltať. S príchodom netopierieho muža to trošilinku upadne, ale stále to je veľmi dobré a bavilo ma to. Výrazne tomu pomáha herecký ansámbel (s výnimkou Katie Holmes, tá sa mi tam príliš nehodila a jej postava bola tiež slabá) a hudba (čakal niekto niečo iné od dvojice Zimmer - Howard?). Páčilo sa mi "ľudské" a uveriteľné poňatie a čítam, že o to Nolanovi vlastne aj išlo. ()

hrumsrt

"Pokaždé, když civilizace dosáhne vrcholu úpadku, přijdeme a obnovíme rovnováhu." Komiksový hrdina Batman mě bavil už od dětství v kdejakých animovaných verzích a důvod? Je to prostě mladej týpek, co nemá žádné superschopnosti, a jen svoje vlastní možnosti a peníze přetavil v to stát se hrdinou v masce.  Po všech těch předchozích pokusech, ať byly jakékoli, ať už hrál Batmana kdokoli, tak si s tím nikdo tak nevyhrál jako právě Chris Nolan. Vzít vlastně tak obyčejnou značku a přetavit ji ve velkofilm, jedno z nejlepších filmových děl vůbec, to už musíte sakra něco umět. Než-li se držet zajetých šablon každého originu superhrdinského příběhu, tak tvůrce napadlo to ozvláštnit nelineární kompozicí vyprávění. Právě tohle povyšuje tenhle snímek v mých očích k té absolutní špičce. Divák tak v podstatě neví, co mu snímek připraví a přesto je si zcela jist, co z toho zákonitě musí vzejít. A taktéž se vyhnete rutinnímu úvodu, který Batmanovský film tak nějak mít musí, jen teda s tím, že ho nepřeskočíte, ale dáte později. Jednoduché, ale pro trošku inovativní způsob vyprávění je tenhle Batman tak dobrý. Co se ještě musí ocenit, jak temněji celý film působí oproti tradičním komiksovým filmům. Ať už tou hutnou atmosférou, ale hlavně perfektní dramatizací většiny scén. Navíc nejsme ošizeni ani o to, kde Bruce získal svoje bojové schopnosti, odkud vzal nápad stát se tajemným temným hrdinou, což předchozí pokusy nastínil hodně povrchně nebo jim nepřišlo dostatečně důležité podložit, proč všem nakope prdele. Pak taky samotné vysvětlení, proč zrovna netopýr, to vše je ve filmu perfektně ukázáno. K tomu ještě se naprosto vynechává ta tradiční kontrastní konfrontace dvou hlavních "superlidí", tedy Batman vs. padouch. Tady vlastně žádný padouch není, a pokud přistoupíme na to,  že jím je vůdce Ligy stínů Ducard coby Liam Neeson (který mimochodem předvádí nejlepší výkon kariéry a tahle mentorská role mu sedí), tak on je v podstatě normální týpek. Není šílený, není teatrální, je to jen normální týpek s názorem na svět. A to je zase další geniálnost snímku, není to souboj blbečka, co chce peníze nebo kdovíco. Ale tady Ducard má v úmyslu jen naplnit to čemu věří, že je správné. A z určitého úhlu je to opravdu opodstatněné a pochopitelné, navíc jak poté ve filmu zjišťujeme není to vůbec spontánní, ba naopak všechno ta Liga řešila už delší dobu a pořád konstruktivně, jen situace už došla do bodu, kdy je na čase nějakého konečného řešení. Že navíc zjišťujeme jeho propojení s šíleným Doktorem Crainem, který rázem alespoň nějak získává hloubku, proč dělá co dělá. Motivace všech hlavních postav lze velmi jednoduše chápat. No a vzhledem k tomu, že jde o první film s jasnou vizí pokračovat, taktéž superhrdinské filmy mají tendenci končit "happyendem", tak Bruce vyhraje a zachrání svůj zkažený Gotham. Leč se to může jevit jako samozřejmost tak celý svět je nám naservírován s perfektně prokreslenými postavami, ať už tam jsou pár minut, či jsou důležitou součástí celého příběhu. Pro mě osobně vede asi Alfred (Michael Caine), který se nemusí jevit jako nejdůležitější postava, tak je to Bruceův opatrovník a jeho životní mentor. Není to ten starý slouha, jak je tomu zvykem v předlohách, ale samostatná postava, která má skvěle napsaný charakter, že působí nepostradatelně a opravdu důležitě. Snaží se Bruce usměrnit, chránit ale i podporovat ve všelijakých megalománských nápadech. I v několika momentech Bruce prostě posune. Oproti tomu největším kamenem úrazu je jistě postava Rachel (Katie Holmes), která mi i v ostatních verzích batmanovské značky vadí. Je to totiž hrozná blbka. Je ambiciózní a troufalá, ale musí ji často někdo tahat z problémů a to až skoro v roli "deus ex machina", tady tomu je převážně Batman. S jejím obsazením a hereckým projevem nemám problém a že působí tak neotřele mladě, mi nevadí, to vlastně i Bruce (ale to budoucí přeobsazení je trefnější). Líbí se mi, že i přes serióznost a napínavost najde Nolan prostor pro trošku vtipu. A všude, kam si ho prosadil, tak působí přirozeně - prostě začal hláškovat ještě v době, kdy byl Marvel v plenkách. Vizuálně opulentní film a do té doby suverénně nejlepší Batman film, k tomu dechberoucí hudební doprovod od dvou velikánů filmové hudby, bez kterých si to nedovedu představit. Je to svěží, je to opravdu temnější a první přerod Batmana na plnohodnotné velkofilmové plátno. Chris Nolan dokázal povznést prostost k nebesům. Ukázka toho, jak jeden film může vydat zcela jiný směr celé značce a dost možná celému filmovému světu. 90% () (menej) (viac)

PaTeXx

Upřímně mě první část moc nebavila a ani ze druhé si nedokážu vybavit moment, který by mě posadil na prdel. Tentokrát jsem úplně nedokázal pochopit Nolanovu filozofii a ve filmu jsem se nemohl za žádnou cenu najít. ()

matys12

Tak jsem se po dlooooouhé době vrátil k tomuto dílu Batmana. Takhle večer projíždím (ZMĚNA) HBO a říkám si "Opět nevím na co kouknout..." (píšu to sem fakt často... nudný život). Narazím na DC a koukám Batman Begins. Pamatuju si, že jako malého mě tenhle film absolutně nebavil a byl pro mne hrozně nezáživný (vyrůstal sem na Burtonovské sérii a následující, takže jsem očekával takový až fantasy film? nebo jak to nazvat?) Takže jsem Batman začíná prakticky neviděl. Asi tak jako u většiny filmů musí člověk asi dospět. Po včerejším zhlédnutí jsem docela spokojen :D Zajímavé je, že jsem se k tomuhle filmu vrátil až po tom, co jsem už několikrát viděl Temný rytíř (2008) a na Temný rytíř povstal (2012)jsem byl i v kině. Anyway moc hezké Nolanovo uvedení do této trilogie. Hezké vyobrazení takového přelomu Bruce Wayna v Batmana (z člověka co chce pouze pomstu a neohlíží se na ostatní až po člověka, který se naopak snaží ochránit ostatní). Long story short stojí za to projít úplně celou trilogii. ()

koza3

Takhle batmanovská trilogie je moje nejoblíbenější. Nolan to dotáhl k dokonalosti a i když se jedná o takové intro do příběhu a ten největší boom se odehrává v druhém a třetím díle, tak tohle byl ten nezbytný vstup do universa, abychom pochopili proč netopýři, co pro Bruce znamená rodina a její hodnoty. Takže za mě super a ponechávám 4 hvězdy. Hezký easter egg je Joffrey na balkóně jako malej nevinnej kluk :-) Idiom Finders Keepers jsem hned další den využil v praxi :-) ()

Gormie

Příjemná oddechovka, kterou už podruhé vidět nemusím.Souboje v druhé části vypadají jako rozmazané míhání barevných skvrn. Jinak řemeslně dobrá práce, ale vytratila se atmosféra. Burton je prostě Burton. ()

(CZ)Prince

Dobry film.DO dokonalosti ma daleko ale i pres to se Nolan predvedl.Vytkl bych misty zmatenou kameru....mozna i pribeh mi trochu nesedel.Jinak parada. ()

PCHE

V podstate všetko popísané, film proste dokazuje že Nolan je pán režisér a zatiaľ nespravil pri svojej práci chybný krok. Takisto som rád že výborný Christian Bale sa dostal do širokého povedomia verejnosti, aj keď on po tom asi moc netúži. Skvelé skvelé, jenoznačne za plný počet. ()

esmoke

Čtyři *, ale jen chloupek a mohlo to dopadnout jeste lepe. Pokud by kontaktní souboje byly promakanější, bylo by to krásných 5 hvězd. ()

Dr.Lazarus

Možno budem za vola, ale za tým hodnotením si stojím. Podľa mňa je to fakt namakaný akčnák nič viac nič menej. Atmosféra bola dobrá, ale žiadnu inováciu film nepriniesol. Občas sa bohužial zniesol do klíšovitosti. Hlavne som sa nedokázal cez radoby vtipné hlášky. Ale neni to tak zlé. Bale je jednoznačne najlepší Batman a ostatni "Batmani" mu nesiahajú ani po kotníky. Jediný kto mi vážne vadil bol Cillian Murphy. Ten kto ho castoval by potreboval jednu cez držku. ()

ANTI-frog

Zbytečně zdlouhavý úvod, ale jinak výborný film. Musím pochválit scény „panické hrůzy“ a taky Cilliana Murphyho (dr.Crane), který se přesně hodí na takovýhle „potrhlý magory“ =) ()

stimpy

Je to bezesporu jedna z nejpovedenějších komiksových adaptací, ale pro mě stále zůstává nejlepším batmanovským filmem Batman se vrací. Na tomto nejnovějším batmanovy je plusem hvězdné obsazení a temnější děj. Mínusem je pro mě podoba Gotham City, které mělo zůstat takové, jaké bylo v Burtonových prvních dílech. Hellboy je Hellboy. ()

old salt

Nejlepší film o Batmanovi, a i kdyby nebyl o Batmanovi, jeden z těch dobrých filmů, co jsem kdy viděl. Nazval bych to dospělým komiksem. I když sestříhání soubojů jsem moc nemusel. Bylo to až moc divoké. Ale to je snad jediná výtka. A Oldman jako klaďas ? Kdy tomu bylo naposled ? ...vynikající začátek jedné série ! ()

wir2k

5* je možná trochu přehnaných ale když to srovnám se Schumacherovýmy Batmany transvestity tak je to příjemné podívání ()

emilkac

Batman je zachraňený! a hrdinom filmu sa stáva Christopher Nolan! Natočil dobrý film a zachránil jednu comicsovú legendu! Skvelý výkon hlavného hrdinu! Christian Bale je najviac hrôzu nahaňajuci Batman! Skvelý mentor Liam Neeson! Len ta Katie Holmes mi tam ako väčšine divákov tiež nepasovala. Dobrý film ale Burtona neprekonal. Batman začína je bohužial jedným z tých rýchlych a trošku nezmyselných moderných filmov. Akčne scény by boli lepšie keby si kameraman potajme nešnupal koks. A niekedy som aj zabudol že je to Batman. Batmanovska atmosféra sa uplne vytratila. Inač je to dobry film. Niečo ako Skála. Ale Batman alebo Batman se vraci ani zďaleka nie! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)