História násilia

• Česko Dějiny násilí (viac)

Tom Stall (Viggo Mortensen) žije šťastný a pokojný život so svojou ženou Edie (Maria Bello) a ich dvoma deťmi v malom mestečku v Indiane. Jedného dňa Tom vo svojej reštaurácii prekazí pokus o lúpež, v sebaobrane zabije dvoch hľadaných zločincov a jeho idylický život sa od základov otrasie. Tomovo hrdinstvo priláka médiá a on sa ocitne vo svetlách reflektorov. Snaží sa vrátiť späť k svojmu jednoduchému a obyčajnému životu, no márne... Navyše sa objaví záhadný muž (Ed Harris), ktorý tvrdí, že mu Tom v minulosti ublížil. Okrem tajomného muža sa musia Stallovci vysporiadať aj so svojím vzájomným vzťahom, ktorý sa pod vplyvom okolností začne pomaly rúcať... (oficiálny text distribútora)

Deimos

Podruhé viděno 21.2.2017 v kině Scala při projekci K(in)omix: první shlédnutí TV/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// PLUS: v kině to působí mnohem lépe, drsně zobrazeno násilý, Viggo Mortensen, atmosféra, režie MÍNUS: zdálo se mi to krátké (to asi proto, že to rychle uteče) /// Film, který na mě zapůsobil, přestože ukázal jen 3 akční scény. Více toho nepřináší, ale i takhle je dost silné, stylové, mrazivé. Připravil jsem se na jinačí film, tímto jsem však příjemně překvapen a ještě teď mám pootevřenou pusu./// Celkem 80%/// Pozn: po druhém zhlédnutím musím zvednout hodnocení, je to parádní film. ()

Cappuccino

Asi najstráviteľnejší Cronenberg akého som zatiaľ videl. To nie je výčitka, len konštatovanie. Zápletka filmu je pomerne jednoduchá a priamočiara, ale zároveň veľmi pútavá. Pravdu o pozadí Toma sa divák dozvie pomerne skoro, a tak si môžeme dostatočne dlhý čas vychutnávať jeho konfrontáciu s minulosťou pri rodine (scéna na schodoch a spoločná večera boli dokonalé) aj gangstroch (Jesus, Richie). ()

S.Quentin QUALE

Skvělej novodobej Cronenberg, ve kterým se Viggo Mortensen skrývá před nočními můrami své minulosti. Dalo by se polemizovat o miloučkým charakteru hlavního hrdiny ve vztahu přítomnost-minulost, ale mně úplně stačilo povrchně sledovat sled událostí, abych sem pleskl plnej. Doporučuju! ()

Mi Nü-Chai

Nějak nechápu, proč Cronenberg Dějiny násilí vůbec točil. Nejlepší je asi první půlhodina, americký buranov jako z příručky. A to včetně nezbytných propriet jako je slídivý šerif a školní postrach. Tehdy se mi i zdálo, že by z toho mohlo být slušné psychologické drama na téma Utajování minulosti vás může pěkně podusit, leč dění na obrazovce mne z tohoto drobného omylu svižně vyvedlo. Postavy, ač dobře zahrané, nejsou rozhodně příliš propracované, alespoň já měla problémy pochopit některé jejich jednání a hlavně motivaci. Vlastně jen pořád dokola nějak reagují ve vypjatých situacích, ale už nikde není řečeno, proč zrovna takhle. A postupem času se film zvrhává z pokusu o drama do akční řežby. Ještě ke všemu do řežby nečekaně málo bizarní a nezajímavé, takže četné díry v chatrném kabátku logiky příběhu se nestydatě předvádějí v celé své nahotě a nikde ani stopy po nějaké slizké úchylnosti, která by od nich odvedla divákovu pozornost. Na Cronenberga nezvykle "normální" film, bohužel i se spoustou normálních chyb. Doufám, bude-li ještě někdy konat podobný pokus, vyjde mu již lépe. ()

HAL

Začátek Cronenbergova sestupu od slávy vrcholného filmového úchyla, ale pořád hodně kvalitní civilní gangsterka - která umně zakrývá komiksový původ, který se v ní projevuje jen jistou repetivností, s nž se dá film rozdělit na postupně se opakující gradující třetiny. 8/10 ()

Vavča

Film, který ve mně zanechal silné dojmy. Příběh o tom, jak se vyrovnat s drsnou minulostí, která přerostla i do současnosti hlavního hrdiny Toma Salla. Ten dělá co může, aby jí unikl a ochránil svoji rodinu. Ví moc dobře, že dostal druhou šanci, ale zasloužil si jí? Ed Harris hraje výborně hlavního protihráče Mortensenovi, který hraje snad svoji nejlepší roli. Není to jen obyčejná gangsterka plná syrově zpracovaného násilí, jak to Cronenberg umí, je to velmi realistický film. Tohle bych od Cronenberga skutečně nečekal, mistr hororu, nám naservíroval gansterku a silné drama v jednom, přitom to není vůbec patetické a klišovité, bravo! ()

k212

Pokud člověk jen trochu zná Cronenbergovu tvorbu, pozná jeho zřetelný režijní rukopis zhruba po pěti minutách tohohle filmu (dlouhý záběr bez hudby, umocněný ruchy okolní přírody, který je vystřídán hodně brutální pointou). Cronenberg je totiž nekorunovaný král naturalismu amerického filmu. A není to jen krvavými či otevřeně sexuálními záběry, které s takovou sebejistou samozřejmostí ba snad až ledabylostí ukazuje, ale je to umocněno premisami a kontexty, z kterých a do kterých jednotlivé situace v(y)cházejí. Cronenberg je také zručný satirik, který dělá drsné vtipy už delší dobu a má v tom značnou praxi (Pavouk, eXistenZ). I v Historii násilí si hraje s narážkami na společnost -příkladem budiž transformace rodinného života. Ten je v počátcích příběhu podivně harmonický až naivně nerealistický (ideál spokojené americké rodiny), načež je po pár minutách efektivně rozmetán na cucky, aby v závěru bylo vše umocněno téměř kýčovitým happyendem?! Určitě vám k srdci nepřiroste hlavní „zrůdička“ (v podání výtečného Viggo Mortensena), která -poté co zmasakruje pět zlých lidí bez jediného zakolísání mysli- si jde sednou k rodinné večeři, spíš vás psychicky rozseká. Záměr, ovšem. Dějiny násilí jsou opět elaborátem, již dříve předvedeného. Je zajímavé, že Cronenberg si s obsedantní jistotou vybírá takové scénáře (pokud si je nepíše sám), ve kterých může znovu realizovat v drobné obměně to, co už vzkázal minule (rozdvojená osobnost, prolínání reality a snu ), to platí i o hudbě Howarda Shorea a kameře Petera Suschitzkyho, které k dílkům páně režiséra neodmyslitelně patří. Každopádně Dějiny násilí přinesly i něco nového, a to je snad až thrillerová forma vyprávění a hlavně širší (nechce si mi to psát, ale musím) a globálnější pohled na věc. 80% ()

kingik

Dějiny násilí nebyly tak výjimečné, jak jsem čekal. David Cronenberg nenabídl tolik zajímavých momentů, jak je u něj zvykem, ale měl neomylnou ruku v hereckém obsazení. Viggo Mortensen není nijak extra zajímavý, ale ostatní herci, jako Maria Bello, Ed Harris nebo William Hurt si to pohlídali a ze svého hereckého rejstříku vytáhli pár es. Bez nich by byl film jen obyčejným průměrným dílem, na které se hned po skončení zapomene. ()

Legas

Zajímavý filmík. I když jde o velice komorní záležitost, tak je velice napínavé sledovat, jak se ta šlamastika vyvine dál. Sex na schodech má stejnou sílu jako veškeré násilí ve filmu. Jsou to všechno velice intenzivní zážítky. Dovedu si velice dobře představit, že kdyby tento scénář vzal do ruky nějaký televizní režisér a obsadil tam skoro-herce, mohla by z toho vzniknout docela nudná televizní hloupost. Ale takhle díky brilantním hereckých výkonům (nikoho nebudu vypichovat, líbili se mi všichni) a výtečné Cronenbergově režii (ten chlap ví, kdy má "udeřit") lze na Dějiny násilí více než dobře koukat. Ještě bych pochválil "pupl fiction" scénu s bráchou Ritchiem a závěrečný konec beze slov (Viggo hraje očima, wow!). ()

Šakal

Tom Stall je milující manžel a příkladný otec dvou dospívajících dětí, vedoucí spořádaný život v jednom zapadlém městečku na americkém středozápadu..... až do jednoho osudového dne, kdy ho dobíhá minulost a Cronenberg následně začíná (s divákem) rozehrávat psychologickou hříčku na téma(ta): je možné vedle někoho dlouhá léta žít (probouzet se vedle něho, vychovávat děti......) a neznat ho? jdoucí ruku v ruce s další otázkou resp.skutečností o tom, že temná („zvířecí“) stránka je ukryta v každém z nás a je pouze otázkou, zda ji (nějaký stimul) nechá(me) prodrat ven. Přičemž se může lehce stát, že se nám (to) zalíbí.(viz mistrná Soderbergova ukázka láskyplného milování z úvodu, v kontrastu se závěrečnou „zvířecí“ (pudovou) souloží zavánějící (zpočátku) znásilněním. Zároveň (si) Steven pokládá otázku, zda-li je člověk schopen se radikálně změnit (udělat tlustou čáru za minulostí a začít (odznovu) s čistým štítem, (pod)novým jménem...). Tomovi se to (téměř) povedlo, leč kostlivec z minulosti (v podobě „lehce“ nasraného bratříčka) přichází na scénu, hlásí se nekompromisně o slovo a probouzí v Tomovi (resp. Joeym) pravé? JÁ. Možná to bude znít jako klišé, ale tento snímek je kus poctivé filmařiny (od) vyzrálého režiséra, který přesně věděl, co chce (na)točit a také toho (i) s pomocí (na prví pohled) prostinkého scénáře J. Olsona, který se nakonec ukazuje (moho)vrstevnatým a (i) díky svému štábu (dvornímu to kameramanovi P. Suschitzky(mu) a přesným hereckým výkonům ústřední čtveřice M. Bello, V. Mortensen, Ed Harris, W. Hurt) dosáhnul. M. Bello už mám nějaký ten Pa (přesněji řečeno od Helgelandova snímku Payback) v oblibě, ale až zde si mě definitivně získala (to nejen herecky). Její rozkošně svůdnou (nejen) kreaci lehce nadržené svádějící puberťácké rozleskávačky, by ji mohla záviděť kdejaká „náctka“. (Ne)cíleně úsporný (minimalistický) Viggo je potom přesný (v detailech) a divák tak zdaleka neví, „na čem (s ním) je“. Zmiňovat duo Harris-Hurt je (zbytečným) nošením dříví do lesa a tak pouze (lehce) zamrzí, že jejich party nejsou o chlup delší. Co říci závěrem: A History of Violence je (lehce) provokativní snímek, který (jakoby mimochodem) nastoluje otázky, následně je (bez odpovědí) nechá „volně poletovat vzduchem“, ať si divák udělá ú(roz)sudek sám. Přičemž by to nebyl David, aby si s divákem na závěr nepohrál (viz SPOILER závěrečné „vykoupení resp.(obrazné) očištění se“ (vodou), aby se posléze kruh definitivně (ne)uzavřel v podobě „hrdinova“ návratu ke spokojeně resp. spořádaně (stolující) rodince. Tohle je (po)řádný políček ((ne)podobný tomu S. Mendese z American beauty resp. Revolutionary road) všem „šťastným (amer.) rodinám“resp. zažitému prototipu ideální (amer.) rodiny. S (osob.) dovětkem na závěr: David netlačí na pilu, to já (po druhém shlédnutí) ANO. 90% zajímavý komentář (pro mě): uživ. phobia ()

Webb

Davida Cronenberga zatím moc neznám, viděna zatím jenom Moucha a Východní přísliby, oba za čtyři hvězdy. Nejinak je to i u tohoto třetího počinu. Dostatečně kvalitní režie, povedený scénář a atmosféra, výborný Viggo Mortensen, Maria Bello a samozřejmě Ed Harris. Dostavila se spokojenost. ()

Jordan

Dávam veľmi silné štyri - Cronenberg - ten podivínsky Kanaďan s chútkami v bizarných ohavnostiach a témach deformácie ľudskej mysle a tela mi je sympatický už dávno. V posledných rokoch trochu presedlal - no len veľmi mierne - stopové prvky jeho kmeňových tém sú tu odčítateľné veľmi jasne (prepojenie sexu a násilia, brutalita vo svojej neskrývanej podobe, manipulácia a dvojitá identita), len je to akosi "miernejšie" či menej bizarnejšie vyobrazené, no možno práve preto je potom ten kontrast silnejší a diváka to šokuje viac, ako keby to bol klasický Cronenberg. A veľmi sympaticky David pri budovaní scenára manipuluje s nami divákmi. Dokáže prekvapiť a rozohrať pomerne neoriginálny a jednoduchý príbeh na viacerých rovinách, takže sa jednoduchosť a neoriginalita stráca v druhom pláne. Viggo Mortensen svoju (myslím si) ťažkú rolu (dvojrolu?) zvládol (myslím si) na svoje pomery dobre. Teším sa na "Eastern promises", ktoré som ja blbec premeškal na festivale (MFF). Takže asi tak . . . A ešte som zabudol - Maria Bello sa mi páči (a nielen v tej scéne na schodoch) a Harris je ukážkový slizniak-záporák, lež prekvapil ma Hurt, že ten dobrácky ksicht zahral slizniaka-záporáka ešte väčšieho kalibru a veril som mu to. ()

Kudly4

Jednoduchý příběh, výtečná atmosféra, perfektní herecké výkony. Skvělá sex scéna na schodech a nechybí brutalita. Výborný Thriller. ()

Anderton

Ja som mal Williama Hurta vždy za extrémného sympaťáka. Takže jeho antipatická postava v Dejinách je nezpochybniteľným dôkazom, aký je pán herec. Pán herec je aj Ed Harris, takže kde sú oscary za vedlajšie úlohy? Cronenberg zmenil výrazne formu oproti starším dielam, nie však obsah. Z hercov okrem výborného Mortensena stoja za zmienku ešte nohy Marii Bello. Dá sa povedať, že DN sú filmom výrazných hereckých výkonov a niekoľkých silných scén. VIDENÉ ZNOVA: Filmy Davida Cronenberga sú vždy premyslené do posledného detailu, aj v Histórii násilia má každá scéna svoj zmysel. Nápad je geniálny, šťúranie sa v klasických spoločenských hodnotách ako rodina, kresťanstvo a spoločenský poriadok prostredníctvom ukazovania našich skrytých základných inštinktov zvláda David dokonale. Ak vraždiť v mene rodiny, tak jedine s krížikom na krku! ()

Frajer42

Aragorn vyměnil svůj Sauronovou krví pokřtěný meč za kvalitní devítku. Dost jsem ve snímku postrádal více dobré akce, či alespoň nějak výrazně zajímavější dialogy. Takhle jsem se většinu stopáže nepěkně nudil. Potěšil mě určitě Aragorn syn Arathornův a Ed Harris, kteří mě zpravidla potěší všude. Dále mě velmi potěšila celková originalita snímku. Přeci jen nejede podle nějaké omleté šablony a divák nemá tušení, co by mohlo následovat. Dokonce i násilné scénky opravdu násilné jsou. Kéž by se krví tolik nešetřilo. Kromě krve je k vidění i sex. Někdy je toho k vidění až moc. Kdo by si byl býval pomyslel, že král Gondoru preferuje zvířátka. Celkově na mě snímek nijak zásadně nezapůsobil. Koukatelné jsou spíše jenom jeho jednotlivé části, a to zdaleka ne všechny. ()

swamp

Tak trochu 'jiný' film. Ale když se podíváte na jméno režiséra, není se čemu divit. A vypadá to, že si také oblíbil nového herce, Viggo Mortensena..ten ušel od dob Aragorna dlouhou cestu a zapojuje se do stále více a více zajímavějších projektů..A History of violence je rozhodně jedním z nich. ()

oje

Dobře se dívá na Viggovu lekci drsňáctví. Příběh se velmi slibně rozjíždí, začátek vtahuje a očekávání narůstá. Po chvíli jako by vlaku ale došlo uhlí a dostaví se okamžit nutkání mrknout na časomíru, zda už to nekončí. Celý snímek odezní do ztracena, což skoro až naštve. Když bych se ale vyjádřil ke všem předtím, bylo to dobré, gangstersky rozvážné, akorát pasující na přítmí pozdního večera. Ruka se mi třásla na 4* a nebýt tak vyšuměného konce, byl bych je taky dal. Přestože se jedná o kvalitní řemeslo, originalita průběhu u mne lehce uškodila. Podobně komorně působí mafiánské Východní přísliby. Alternativa: Eastern Promises. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (viac)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)