História násilia

• Česko Dějiny násilí (viac)

Tom Stall (Viggo Mortensen) žije šťastný a pokojný život so svojou ženou Edie (Maria Bello) a ich dvoma deťmi v malom mestečku v Indiane. Jedného dňa Tom vo svojej reštaurácii prekazí pokus o lúpež, v sebaobrane zabije dvoch hľadaných zločincov a jeho idylický život sa od základov otrasie. Tomovo hrdinstvo priláka médiá a on sa ocitne vo svetlách reflektorov. Snaží sa vrátiť späť k svojmu jednoduchému a obyčajnému životu, no márne... Navyše sa objaví záhadný muž (Ed Harris), ktorý tvrdí, že mu Tom v minulosti ublížil. Okrem tajomného muža sa musia Stallovci vysporiadať aj so svojím vzájomným vzťahom, ktorý sa pod vplyvom okolností začne pomaly rúcať... (oficiálny text distribútora)

YURAyura

Takovy prijemny maly film bez velkych ambici, kde je po prijezdu fesaka Harrise jasne, ze vsechno nebude tak jednoduche, jak se na prvni pohled zdalo... Pekny konec, spravne to utli ve chvli, kdy by to pitvani souvislosti mohlo odhalit scenaristicke mezery. ()

Damiel

Poměrně značným problémem, který může zážitek z filmu snížit, je paradoxně samotný název snímku. Ten může řadu diváků ošálit, takže mohou být zklamáni, že příběh byl poměrně málo propracovaný, až triviální. Název Dějiny násilí může skutečně vyvolat pocit, že je to nějaká rozmáchlá freska třeba ve stylu Tenkrát v Americe. Jenže nic takového nedostanete. Rozhodně málokdo si před zhlédnutím filmu představí, že Dějiny násilí = komorní, psychologické drama, které si pohrává s identitou člověka. V tomto směru trochu selhává český překlad, který neumožňuje další interpretaci, zatímco do originálního ji Cronenberg vložil. Slovo History nemusí být jen Dějiny, ale také spojení dvou slov – His a Story, čili Jeho příběh. Tento skrytý význam v komerčně lákavějším názvu vystihuje po-slání filmu mnohem přesněji – Jeho příběh násilí, ne Dějiny násilí. A možná je také hrou tvůrce s divákem, jestli dokáže tuto významovou „mnohovrstevnatost“ odkrýt. ()

swed

Od začátku do konce tuctové drama s několika zajímavými scénami, kterých není bohužel tolik, aby povýšily lineárně vyprávěný příběh (děj by se dal popsat jednou větou) na něco víc, než je šedivý průměr. Cronenbergovy úchylnější filmy mám v mnohem větší oblibě. P.S. Viggo Mortensen je jedním z nejnudnějších herců současnosti. 6/10 ()

PogoJoe

Český překlad názvu je nesprávný. Přesnější by bylo: Násilná minulost. Překvapivě násilná minulost jednoho majitele malé restaurace v jednom malém, malebném městečku, kde se 'milí lidé o sebe starají'. Jednoho milého otce, který má roztomilé děti a překrásnou ženušku, která ho nadevše miluje. Chvíli to vypadalo, že to snad bude typický 'revenge movie" - tzn. milovanému členu rodiny se něco přihodí a hlavní hrdina se bude mstít. Ale ne v tomto případě - film se vyvine úplně jiným směrem. A celkem zajímavým. 3.6/5. ()

paanka

Příšery neexistují. Rozhodně ne v idylickém městečku Millbrook v Indianě. Tady se plní americký sen a noční můry zůstávají za hranicemi. Krásná a ambiciózní právnička Edie, majitele restaurace Tom, blonďatá holčička v předškolním věku a šikanovaný teenager tvoří dokonalou láskyplnou rodinu (znáte z reklamy). Manželský pár se sobě ani po letech neodcizil a vztah si ještě stále dokáže zpestřit středoškolskými sexuálními hrátkami. Idyla není nalomena ani přepadením v Tomově podniku, při kterém v sebeobraně zabije dva muže, je to přeci hrdina. Jak nás však mnohokrát poučil Lynch, s jehož tvorbou lze díky černému humoru, temným stránkám postav a propojení thrilleru s melodramatem tento snímek určitě srovnávat, každé poklidné městečko má krom svého bílého vigvamu i vigvam černý. Cronenberg mistrovsky zachytil zauzlení niterných linií mezi jednotlivými nukleárními postavami a hlavou rodiny, ke kterému dochází díky mrazivému odhalení. V okamžiku, kdy se váš otec stane hrdinou, jste nuceni postavit se šikaně čelem a pěstmi. Ve chvíli, kdy je zabijákem, nezbývá nic jiného než začít střílet také. V roli ctižádostivé ženy manžela, který je místy citlivý jako infant, vám nezůstane než jej rozparádit roztleskávačskou sukýnkou. Pokud vás však chytne pod krkem, odevzdáte se mu jako submisivní protějšek a vychutnáte si zvrácenou rozkoš, po které zůstanou jen modřiny na zádech a slzy v očích. Pokud jste malé dítě, zůstává váš pohled čistý. Táta je za každých okolností tátou a je nejvyšší čas probudit se z noční můry a s nevinnou oddaností přinést talíř k večerní tabuli i jemu. Černohumorně dojemné. ()

Toshiro

(7/10) Překvapivě dobrý film s Aragornem :), který hraje opravdu přesvědčivě. První dojem po shlíhnutí byl ještě o chlup lepší. ()

Derek

take pekne o rodine, ale pride mi to take akesi zostrihane lebo niektore sceny skacu dost rychlo, luxusna scena na schodoch a vazne ma zaujima ako vyzera povodny komix na ktorom sa podielal vytvarne vincent locke inak to dvorny maliar obalov pre death-metalovu legendu cannibal corpse! ()

togaf

Ze začátku mi ta dokonalost americké rodinky lezla na nervy, ale velmi brzy se to obrátilo. Skvělý zásah v restauraci a vše, co pak následovalo, bylo zkrátka úžasné. Viggo byl přesvědčivý jako Tom i jako Joey a bylo milé vidět, že jeho syn jde (alespoň částečně) v jeho stopách. Skvělý film, nejen o násilý. ()

AffectedFace

Pár hodin jsem opravdu nevěděl jaké mám dát hodnocení... Nakonec dávám čtyři. Film mě režií totálně zasáhl prvních 15 minut atmosferickým nádechem... Konec to mělo klasickej a docela dost předvídatelnej, ale i tak mě to dost bavilo. ()

salalala

I s odstupem času výborný film, v němž lze se znalostí pointy vypozorovat, jak promyšleně je scénář napsaný, neboť na hlavní postavě můžeme vidět, že to, co ji po mediální pozornosti sužuje, SPOILER není z nervozity z médií a celé akce, nýbrž strach, že vše vyjde na povrch, KONEC SPOILERU. Cronenberg si celou dobu hraje s divákem a spoléhá se na vskutku hutnou atmosféru a několik famózních scén, mezi nimiž vynikají hned ta úvodní v hotelu, přepadení bistra a obě syrové sexuální scény, které jsou vzrušující a zároveň hodně odhalí o změně hlavních postav. Jak už to tak u tohoto režiséra bývá, akční scény jsou vysloveně brutální a naturalistické, takže i trochu "zvrhlejší" divák si tu přijde na své, přitom ale násilí není samoúčelné a má svůj pevný význam. Ocenit se musí i krásná kamera a velmi příjemná až komorní hudba Howarda Shorea, která jen dotváří úžasnou atmosféru. Cronenberg tu navíc prokázal velký cit pro volbu stopáže, neboť ta je krátká a není v ní čas na zbytečnou vatu, čehož příkladem je závěrečná scéna zúčtování, která by se v devadesáti procentech filmů řešila asi dvacet minut mnoha zbytečnými dialogy, Cronenberg ji však vyřeší během dvou minut, protože víc není třeba. Výtečné je též obsazení, jemuž dominuje civilní Mortensen, který nemá problém (OPĚT SPOILER) se střídáním role skromného tatíka od rodiny s chladnokrevným zabijákem (KONEC SPOILERU), vynikající jsou ale i Ed Harris a především William Hurt ve svých malých rolích, které jsou ale ozdobou celého filmu, moc nezaostává ani Maria Bello. Do plného počtu chybí asi jen něco, co by diváka úplně chytlo za srdce a odrovnalo, jinak tu zásadní problém opravdu není. History of Violence (mimochodem brilantní příklad toho, když český překladatel názvu přijde s doslovným překladem a neprojeví cit pro to, co se vlastně filmu děje) je vynikající záležitost, kterých už se v současné době moc netočí, není prvoplánový a nabízí hned několik silných momentů (třeba úplný závěr, který se odehraje beze slov, ale je v něm úplně všechno). 80 % ()

Skip

Byl to takový jasný a přímočarý film, kde se zabíjelo prakticky bez emocí, tím efektněji to vše vypadalo. Scéna návratu hodného tatínka to celé sice trochu podkopla, ale jinak to byl dost dobrý film. ()

kajas

Zvláštní a taky pořádně drsný film, který mi ukázal "Aragorna" Vigga v jiném světle. Jinak souhlasím, že Hurtova nominace na "Oscara" je přinejmenším podivná ;). ()

Fanucci

Já nejsem tak nadšen. Myslím, že Cronenberg ve filmu rozehraje tak velkolopou zápletku, že vůbec neví jak jí má zakončit. A taky ji vlastně svým závěrem plným utrápených pohledů nezakončí:-). Film po konfrontaci Eda Harrise a Mortensena na zahradě každou minutou ztrácí na věrohodnosti, což by ještě nemusel být takový problém. Ovšem za předpokladu, že je hlavní úloha (Tom Stall) zahraná bezchybně s dobře zvoleným hercem. Někdo tady znímil, že Dějiny násilí je komorní drama a svým způsobem má pavdu. V takových filmech ale musí všichni herci podat dokonalý a věrohodný výkon. A já "Aragornovi" roli Toma Stalla nevěřil i když uznávám, že to byla hodně těžká role. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2005 - nominácia na 1. cenu ◘◘◘◘ Zaujímavé, Cronenberg chce upozorniť na všadeprítomnosť násilia jeho filmovou miestami až úchylnou štylizáciou???! Cronenberg apeluje na ľudskú skazenosť filmom, ktorý by sa dal nazvať aj "Variácie na tému násilie"???! Príliš populistické.........Mortensen je zaujímavý talent a do filmu vložil určitú charizmu. Naopak, Hurt je vo svojej prehnanej mafiánskej póze chvíľami až trápny. Gýčovosť typu šikana v podaní adolescentov v bundách univerzitného futbalového tímu, v súčasných filmoch bežne servírovaná "coolová chladnokrvnosť" pri zabíjaní (napr. dievčatko vo dverách), malomestská rodinná idylka......si režisér mohol odpustiť. Film je hustou, mĺkvou, nejasnou atmosférou typicky cronenbergovský, no príbeh je skôr z dielne markizáckych "Skutočných príbehov", a ako taký neposkytuje dostatočný priestor na psychologické rozpitvanie postáv, a už vôbec nie na komplexný postoj autora k násiliu, jeho príčinám, dôsledkom, východiskám, jeho opodstatnenosti alebo paušálnemu odsúdeniu, smerujúcemu k povzdychu kaviarenského intelektuála nad "nespravodlivým, násilnickým, zlým svetom". Dá sa povedať, že názov, ktorý u mňa budil dojem komplexnej štúdie násilnického ľudského konania a správania, som vôbec nepochopil. Vo chvíli, keď syn zachránil otca zabitím mafiánskeho nepriateľa, nadobudol som dojem, že to bude myslené ako niečo v zmysle dedičného hriechu "z otca na syna", no táto teória sa plynúcim časom rozriedila a nebola podporená ďalším smerovaním filmu. Dôležitosť rodiny ako významnej životnej opory a istoty vyznieva ako nosná myšlienka, ale iba vďaka tomu, že do popredia začala vystupovať až ku koncu filmu, a celá bola korunovaná štylizovanou rodinnou večerou a veľavravnými pohľadmi a gestami postáv v úplnom závere. Téma adorácie "hrdinstva cez násilie" je samozrejme veľmi dvojznačná a paušálne odsúdenie je nesprávne, ba až priam spoločensky subverzné. Ale film má popri Viggovom herectve ešte jednu výrazne svetlú stránku, a tou je pre mňa hudba. V tak tichom, komornom filme je dôležitou súčasťou, a Howard Shore ma týmto opusom presvedčil......Celkovo však, ak niekto hľadá zaujímavú filmovú štúdiu o násilí, odporúčam namisto tohto vlažného odvaru Kieslowskeho "Krátky film o zabíjaní"... ()

Parlay

Mé první setkání s "podivínem" Davidem Cronenbergem a ani trochu to nebolelo :-) Skvělý Mortensen, skvělý Cronenberg, skvělý Hurt, zajímavý námět, výtečný film. ()

fmash

Vcelku dobře vyhlížející film, jehož poselství jsem však nepochopil. Působí na mě jako zručně provedené filmařské cvičení, jehož cílem bylo několik celkem povedených násilných scén, jež však obsahovaly poměrně brutální (a zbytečné) detaily, které mi nepřišly konzistentní se zbytkem filmu. Když k tomu připočtu svůj subjektivní dojem, že není zcela samozřejmé (!-spoiler-!) považovat několikaletou abstinenci notorického mafiánského zabijáka za dostatečné vykoupení, jež by jej automaticky stavělo do role bezúhonného taťky, kterému se někdo snaží nabourat spokojený život, a kterému mám fandit (!-konec spoileru-!), vychází mi z toho navzdory ostatním kvalitám velmi slabé 3 hvězdy. ()

Vessper

Musím říct, že jsem se u filmu ani chvíli nenudil. Měl rychlý spád, který se mi na něm nejvíce líbil, slušný příběh a Viggo se mi do role "schizofrenického" mafiána prostě hodí. Kvalitní režije, skvělé akční (i erotické) scény, brilatní herecké výkony a zajímavá atmosféra nám dává skvělý filmový zážitek. ()

OG_Swifty

Mortensen s vizáží pouličního prodavače hokejových kartiček v poměrně zábavným snímku, kde prodává kafe, mrdá Mariu Bello a zlikviduje mafii o 5 lidech. Díky kratší stopáži má film celkem spád a divák se tak moc nenudí, naopak se baví u výkonů sympatických herců (kromě mladýho debila v roli syna), a pomalu se připravuje na finální "masakr". Přesto si nemůžu pomoct, ale mám k filmu několik výhrad - jeho rodina byli zmrdi; stará ho nepodpořila a smrad si otvíral držku jak je dneska u dětí zvykem. Ten anafylaktickej sex na schodech byl výsměch (na rozdíl od prvního cheerleader píchání). Závěrečná scéna s Ježíšovskou večeří byla trapná. Celkem tak 3 a půl hvězdy, zaokrouhleno dolů. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (viac)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)