História násilia

• Česko Dějiny násilí (viac)

Tom Stall (Viggo Mortensen) žije šťastný a pokojný život so svojou ženou Edie (Maria Bello) a ich dvoma deťmi v malom mestečku v Indiane. Jedného dňa Tom vo svojej reštaurácii prekazí pokus o lúpež, v sebaobrane zabije dvoch hľadaných zločincov a jeho idylický život sa od základov otrasie. Tomovo hrdinstvo priláka médiá a on sa ocitne vo svetlách reflektorov. Snaží sa vrátiť späť k svojmu jednoduchému a obyčajnému životu, no márne... Navyše sa objaví záhadný muž (Ed Harris), ktorý tvrdí, že mu Tom v minulosti ublížil. Okrem tajomného muža sa musia Stallovci vysporiadať aj so svojím vzájomným vzťahom, ktorý sa pod vplyvom okolností začne pomaly rúcať... (oficiálny text distribútora)

Tommassi3

"Poslouchej, chytráku, v týhle rodině nikdy neřešíme problémy rvačkama !!" - "Ne, u nás je rovnou střílíme.." ;) Kultovní kanadský tvůrce David Cronenberg, famózní zejména v disciplíně zvané matení diváka, tentokrát zkoumá darwinovské téma prostřednictvím navýsost skvostné adaptace stejnojmenného komiksu Johna Wagnera a Vince Lockea, kteří mají na svědomí třeba takového Soudce Dredda - Tuhle drobnůstku jsem si prostě nemohl odpustit, zvlášť když komiks jako takový je zde stále velmi často vnímán jako cosi méněcenného, paradoxně bez ohledu na skutečnost, jak moc právě komiks a další nerďácká kultura právě nyní určuje mainstreamovou tvorbu.. Cronenberg variující své oblíbené jackylhydeovské téma proměny svého hrdiny navíc divákovi nic nepodsouvá, a nesvazuje mu tak ruce při jeho snaze zaujmout vlastní stanovisko.. A Viggo Mortensen, mimochodem s Mariou Bello v pravděpodobně jedné z vůbec nejvíc sexy filmových scén, nikoli jako Aragorn, ale právě zde odehrává svou životní roli.. ()

bouncer

Hm, slyšel jsem na tento snímek samou chválu a po shlédnutí nemůžu než pokračovat. Překvapilo mě to, ale Cronenberg natočil duchaplný film se vším a zároveň velice originální. ()

adamo_znk

Vynikající komorní drama s opravdu nesmlouvavými násilnými scénami. Příběh je vlastně šíleně jednoduchý, ale se skvělou Cronenbergovou režií je to super kus. Řikal sem si v čem bude zápletka pokračovat a on najednou konec. Škoda, ale i tak zajímavé podání. A překlad dějiny násilí je naprosto debilní, v překladu by to mělo být něco jako násilná minulost. Jo a musim si nacvičit ten opakovaný úder dlaní do nosu. ()

Terva

Ocenění: Oscar '05 - nominace: vedlejší herec (W. Hurt), adaptovaný scénář Zlaté glóby - nominace: film (drama), vedlejší herečka (M. Bello) BAFTA - nominace: adaptovaný scénář FF Cannes - nominace na Zlatou palmu César - nominace: zahraniční film Austin Film Critics Association - vedlejší herec (W. Hurt) Bodil Awards - americký film Central Ohio Film Critics Association - režie, film, vedlejší herečka (M. Bello) Chicago Film Critics Association Awards - režie, vedlejší herečka (M. Bello) Kansas City Film Critics Circle Awards - vedlejší herečka (M. Bello) Los Angeles Film Critics Association Awards - vedlejší herec (W. Hurt) New York Film Critics Circle Awards - vedlejší herec (W. Hurt), vedlejší herečka (M. Bello) San Diego Film Critics Society Awards - střih Toronto Film Critics Association Awards - kanadský film, režie, film ()

MoiJe

Sledovala som len v TV pri inej činnosti, takže o nejakom budovaní atmosféry nemôžem hovoriť. Takže celkovo za spomenutie stoja hádam len podivný soundtrack (nepasoval mi), podivná dcérenka (zo všetkých hollywoodskych roztomilých detičiek vybrali také nemastné neslané deco bez mimiky?) a manželkine sexy nápady. Jo a to, že sa Joey s tým zabíjaním nijak nesral. :) ()

MrCreosote

Z podprůměru tenhle film nevytáhne ani vynikající William Hurt a jeho banda námezdních tupců, protože to, co se děje předtím, je přinejmenším málo uvěřitelné. Vlastně je to úplně mimo - v momentě, kdy se film začne ubírat ,,další cestou", jsem už nevěřil ani jednomu vyřčenému slovu (výjimku tvoří opět Hurt). Viggo Mortensen působil zmateným dojmem, tahle role mu nijak zvlášť nesedla a i když se snažil, jeho výkon je značně rozpačitý. Ostatně jako celé Dějiny násilí. ()

JohnCZ

Napínavý thriller, který šikovně vyvolává potřebu zjišťovat, o co v tom filmu sakra jde. Na Cronenberga poměrně umírněné, neúchylné, ale za to režijně velice zvládnuté a skvěle zahrané. Vigga rád vidím i někde jinde, než v Pánovi prstenů. Českej distribuční název tradičně úplně mimo. ()

Nick Tow

Cronenbergovi mainstreamový "účes" príliš nesedí, je to ako keby niekto nútil Ozzyho spievať v kostolnom zbore. Postupne budovaná atmosféra sa záverečnými zvratmi zlomí a film sa nebezpečne blíži až k trápnosti východonemeckých detektíviek. Korunu tomu všetkému nasadzuje záverečný happyend. Keď Tomova dcérka naservíruje k otcovmu tanieru príbor, človek už len čaká, že spoza chladničky vykukne E. T. a šťastnej rodinke zaželá dobrú chuť. Nepochybujem, že na rozdiel odo mňa si producenti pri tejto scéne spokojne pošúchali dlane. Ach David, už ťa majú... ()

villon17

Během hodiny bylo zabito asi 10 lidí, což i na dějiny násilí mi přijde moc. Začátek vypadal slibně, obrana bistra byla působivá, ale pak přijížděli mafiáni jak na běžícím páse, Viggo je všechny zabil a takto se dají zkrátit mé zážitky. Nakonec se divím, že ta malá holčička nikoho neoddělala. ()

jahol

Skorem tak dobré jako Východní přísliby. Vlastně ne tak "divácké", psychologicky hlubší a v řadě ohledů lepší. Tak výrazné motivy a otázky, jako setrvačnost sílného (milostného nebo sexuálního?) vztahu zacelující svou silou sebevětší náraz (jaký úder by už zacelit nedokázala a jak velký díl ze síly, která zpětně spojuje, připadá na živočišno v nás?) nebo skryté dědictví temné síly přenášené dědičností (co ze skrytého v nás, co jsme podědili po svých předcích, nikdy vzhledem k okolnostem nespatří světlo světa?) ve Východních příslibech nejsou. Proč tedy jen 4/5, méně než u citovaného dvojčete? Sám nevím, asi záleží i na momentání náladě. Možná pro filmové prvky - kameru, střih, možná pro postavu Viga z Příslibů, která je neopakovatelná, ale už ne pro hudbu nebo vedlejší role... tady Dějiny násilí bodují též. Každopádně lze jen doporučit.... ()

Padme_Anakin

David Cronenberg a Viggo Mortensen si mě povodili jako marionetku, sedla jsem jim na lep a nechala se přikovat k obrazovce.. Pomalejší tempo vyprávění mi vůbec nevadilo, užívala jsem si výborné herce a houstnoucí atmosféru, no a když vykoukl ze skříně kostlivec v podobě Eda Harrise a hned na to William Hurt, nemám námitek.. Příběh Toma Stalla je působivý a dokud divák tápe a neví, parádně napínavý.. Za zmínku stojí určitě i Maria Bello, krásně to mezi nimi (s Viggem) jiskřilo a domácí bitka na schodech strhující.. ()

Falcor

Když se v mládí zabíjet naučíš, tak ve stáří, jako když to najdeš. A někdy ten nález prostě musíš použít, i když nechceš. Vem si, že třeba chceš konečně žít ten nejobyčejnější život v klasickém US buranově a spolu s milovanou manželkou vydělávat tak akorát na slušné přežívání rodiny. (Dokonce i díky scénáři občas musíš zaběhnout z práce domů za město po svých, čímž jsi v USA rarita a vyjímečný mnohem více než tím, že jsi místní hrdina - no nic, pardon, jiný nesmysl mě ve filmu nepobavil) To pak člověka naštve, když zčistajasna ztratí lásku a důvěru svých nejbližších. A zrovinka, když je jich nejvíc potřeba a sen o ideálním rodinném zázemí se přehoupne v noční akční můru a nechtěné, leč nutné násilí. Nenadálou, pro mě až nepochopitelně rychlou (i když co já mohu vědět, jsem jen prostý člověk) změnu v chování manželky beru jako nutné zlo vůči relativně krátké stopáži filmu, ale že ta bratrská láska již není to, co bývala, tak to je fakt na zabití. ()

Crazer

Nevím. Tenhle film mě nějak neoslnil. Možná to bylo tím, že krimi a všelijaké mafiánské prostředí mi opravdu nesedí .. i když Viggo hraje velmi působivě a může se snažit sebevíce :) . Jediné co mě zaujalo bylo přepadení v restauraci a přestřelka před domem na statku aneb "vítáme nevítané hosty". Jinak zkrátka NUDA a místo pozorovnání filmu, kdy se film vyvíjel spíše nevyvíjel, jsem vyplňoval složenku. Od tohoto filmu jsem čekal daleko více - zápletku, únos zkrátka něco neobvyklého. Bohužel se tak nestalo a po závěrečné zeleninové sešlosti už opravdu nemám slov. ()

Haluzz

Neskutečná hra s divákovým očekáváním. Croenenberg nám umožňuje pohled na svět, kde nic není jednoznačné( včetně stylistického určení žánru), kde se scénář i postavy samotné mohou ubírat jakýmkoliv směrem, nezávisle na jejich morálních rozhodnutích. Pocit napětí střídá pocit strachu za stejných podmínek a ve stejném tempu každodennosti, během kterého jsou postupně rozloženy všechny základní jistoty a zůstává jen nejistota a strach. ()

PauloZ

Z velmi nenápadného úvodu se vyklubala nekompromisní drsná gangsterka, kde se před zapasováním kulky do hlavy opravdu dlouze nemluví. Konečná půlhodinka je velice dobrá a po velmi dlouhé době musím pochválit jedničkový český dabing! Jsem překvapen a nadmíru uspokojen, škoda jen těch lehce televizních přestřelek :). ()

Marsik

NOVA HD - Ale jo, ty 4 hvězdičky si zaslouží film právem. Sice se to rozjíždí na můj vkus déle, ale poté, co se na scéně objeví Ed Harris, tak začíná pořádně přituhovat. Myslím, že režisér pojal snímek s citem, žádné přehnané akce, což jsem v tomto případě uvítal. CZ dabing (hl. role - pan Šťastný) byl na velmi vysoké úrovni, takže když to shrnu, zpříjemnil jsem si nedělní večer. 75% // (7.11.2016) NOVA CINEMA - Pridávám procenta. 80% ()

Astaroth12

Keď som film videl naposledy, jedine čo si z neho pamätám, je, že som z neho mal dobrý pocit a po rokoch som si to aj potvrdil. Tento film mi štýlom celkom k Davidovi Cronenbergovi nezapadá. Je tam zmienka o rozdvojenej osobnosti, čo by ešte mohlo naznačovať Cronenbergovsku podobu, ale nie je to jednoznačne. Mohlo to byt aj tým, že jedna postava potrebovala nahradiť inú a ako sa najlepšie zbaviť problémov, samozrejme zmiznúť a dať si inú identitu a tak aj iný smer. Či je to tak alebo onak je to prakticky jedno, ale popravde takúto akčnú nekompromisnú metelicu som od tohto pána bizaru a zvláštností nečakal. A aj keď je tu pomalšie tempo čo práve u Cronenberga zvláštnosť nie je, tak mafiánska vybíjaná už trocha u neho nevšedné je. Traja drsný chlapi ( Harris, Hurt a McHattie ) a pravé prvý menovaný bol v tejto roli fenomenálny, proti dobro-zlému chlapcovi Mortensenovi. Aj ten bol v tejto roli dokonalý a scéna, kde sa prelínajú tvare kludného Toma s vražedným Joeyom, tak ma pri tom až zamrazilo, také to bolo brilantné. Veľmi som spokojný , že i  takáto Cronenbergova tvar mi veľmi sadla. Nie je teda o čom, najvyššie hodnotenie si určite zaslúži. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (viac)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)