Legenda o zlatej perle

• Česko Legenda o zlaté perle (viac)

Hrdinou filmu je neprůstřelný supermuž Wisely, v civilu spisovatel sci-fi, který perfektně ovládá umění zápasu kung-fu, stejně jako jeho půvabná přítelkyně Sue, sestra šlechetného mezinárodního gangstera Paula Durana. O tajemnou zlatou perlu, obdařenou magickými schopnostmi, s nimi soupeří záhadný milionář Howard Hope. Zároveň se snaží perlu získat zpět mniši nepálského kláštera, v němž byla po staletí uložena jako posvátný předmět a odkud ji uloupil Wiselyho přítel David. (NFA)

willknott

V Hong Kongu vědí, jak natočit akční podívanou. Věděli to už v osmdesátých letech. Tenhle film je v některých ohledech naprostý klenot. Především je to tempo vyprávění a kadence akčních scén. Schválně si po prvních třiceti minutách Perlu pauzněte a zrekapitulujte si, co už se všechno stalo. Hned pochopíte, o čem mluvím. Jasně že příběh je vlastně blbost se spoustou nesmyslů, herci nejsou moc herci a když má kung-fu úder nebo jízda na koni vypadat opravdu rychle, pustil to režisér zrychleně. Ale co, hlavně je to zábava. Doporučuji shlédnout v českém dabingu, protože tím film získá navíc výrazné komediální prvky. ()

wray

Velmi ma to laka dat az 4, ale budem teda objektivny. Vela tu urcite zohrala nostalgia - ked som bol maly, bol tento film neuveritelna pecka, a teraz - po 25 rokoch - stale bol celkovy dojem vyborny! Hlavna postava (znama z inej akcnej serie) je proste frajer. Je to dobrodruzstvo od zaciatku az do konca, je to scifi, je tam akcia, cestuju po celom svete - pre mna uplne dokonala zabava v style Indiana Jones, akurat - neberu to az tak vazne. V dnesnej dobe to uz skutocne zaostava a aj v porovnani s americkou produkciou (onen Indy) je to ozaj slabsie, ale to stale nie je dovod aby sa to nedalo pozriet. Podla mna proste vyborne! ()

zigy

Dětská legenda začátku let 90tých....kungfu, pyramidy, mimozemšťani a jejich vesmírná loď....těch rvaček je tam fakt moc, a jsou nudné, kungfu styl převládá, nicméně dabing je božský (Jiří Novotný jako mimozemšťan)a atmosféru tajemna a dětství ničím nenahradíš. Pro děti fajn záležitost, pro dospělé blbost na druhou, dobře nadabovaná. ()

HKstars

Synonymem pro Indiana Jonese je v hongkongských filmech z dnešního pohledu bezesporu Asian Hawk Jackieho Chana, který v obou dílech Božských relikvií dokázal, že umí být s párem žvýkaček stejně cool jako Harrison Ford s bičem a kloboukem. Ale nebylo to tak vždycky a dá se říct, že Chanovou inspirací byly comicsové sešity s Dr. Wiselym, spisovatelem a dobrodruhem, který všude byl, všechno zná a je akčnější než jakýkoliv jiný pisálek. Taková postava nemůže zůstat stranou filmového průmyslu a Wisely (mnohdy v anglických titulkách přepisovaný nesprávně jako Wesley) se v roce 1985 objevil v celovečeráku Legend of Wisely, kde ho ztvárnil Sam Hui (Aces Go Places). Možná vám vrtá hlavou, kde jste něco podobného slyšeli nebo viděli. Stačí se podívat na český název a řadě z vás se rozsvítí oči. Vždyť je to Legenda o zlaté perle, legendární předrevoluční dobrodrůžo, které spolu s Aces Go Places (Bláznivé mise) zaručily v našich končinách Huiovi nesmrtelnou slávu (ale také smutný osud - spousta lidí si ho v těhle filmech dodnes plete s Jackiem Chanem). V Legendě o zlaté perle je Wisely ukecán svým kamarádem ke krádeži jistého artefaktu (to je holt archeologův denní chlebíček) a z názvu jste mohli usoudit o co se asi jedná. Z ukořistěné perly (stojí to jen kratičkou bitku s mnichy, ostatně souboje, ač jich je ve filmu dost, jsou velice bleskové) se ale neradují dlouho - letadlo se zřítí, kamarád zmizí a Wisely musí přijít na to, co vlastně chtěl s tou maxiperlou dělat. Do cesty se mu při pátrání postaví gangster Pak Kei-Wei a jeho půvabná dcera Sue. Na scéně se objeví i pohřešovaný kamarád a všichni čtyři se vydávají zpátky do Nepálu, aby vrátili perlu dřív než se stane "něco hrozného" - prostě apokalypsa intergalaktických rozměrů, anihilace pyramid a zjevení několika démonů - čekali jste snad něco jiného? Na filmu je vidět každý hongkongský dolar, za který se celý štáb vydal do exotických končin. Podíváme se k pyramidám, na nekonečnou poušť, ale i do starého dobrého Hong Kongu. Sam Hui umí být statečný, vtipný i akční, ale v tom posledním má velké rezervy a většinou ho trumfuje i Ti Lung se svým Wing Chunem. Ani Jones však nemusel umět kung-fu, aby se zaryl do srdcí filmových fanoušků a Legenda o zlaté perle je při osnování nadpřirozených efektů velmi snaživá a stejně si počíná i režisér Teddy Robin při udržování tempa. Je pravda, že těsně před závěrečným rozhřešením mu trochu ujede ruka a film začne být trochu repetivní, ale Huiovi se vždy podaří zachránit situaci tzv. za pět minut dvanáct. A to je nejdůležitější, protože dokud drží pohromadě atmosféra, nebudete remcat nad nedostatky v akčních scénách (Sam Hui není bohužel žádná extratřída) a s otevřenou pusou můžete sledovat, co všechno v Hong Kongu nevymyslí. Tedy alespoň já jsem tak před deseti, dvanácti lety činil. S odstupem času se dost věcí změnilo, ale Legenda o zlaté perle je stále ještě zábavnou a originální, leč zdaleka ne dokonalou podívanou. 60% ()

JiV

Viděno kdysi na letním kině (před či těsně po revoluci), takže cca v 8 letech. Pamatoval jsem si pár obrázků, že se mi to líbilo a prima fantasktní, dobrodružný a exotický zážitek. Tak jsme si to ted pustili znova. No nedá se říct, že to nestálo za to ... to, že to bude působit jako Indiana Jones ze Sapy jsem čekal, ale ono to bylo vlastně tragický po všech stránkách - herci, kamera, hudba, střih, dialogy a nakonec i ten dabing (origoš nebyl k dispozici). Takže zaujala akorát solidní výprava (na béčkový film koprodukce SRN a Hongkongu) a námět. Dostat to do ruky Spielberg nebo Lucas, tak z toho mohlo být ... no vlastně asi něco jako Indy. ()

enyvan

Kdysi před lety v kině mně tento film zkutečně očaroval, dnes už je to ale jen nostalgie. Naprostý souhlas s komentářem Quinta. ()

fikee

Kdysi dávno za tuhého komunismu se tohle dílko záhadným způsobem dostalo přes dráty a v šedivé socialistické realitě to byla opravdu bomba. Zvlášť když jediným podobným titulem, který byl v kinech ke shlednutí byl první Indiana Jones a to je přece jen hodně vzdálený příbuzný. Kung-fu, záhadný artefakt, mimozemšťan, egyptské a himalájské exteriéry a hromada slaboduše vtipných hlášek, to vše smíchané do neuvěřitelného (a neuvěřitelně naivního) koktejlu o němž si snad jen asiat může myslet, že bude dávat smysl. A k překvapení všech to smysl dává i přesto, že kung-fu akce je kolísavé kvality a zdaleka nedosahuje kvalit baletu Jackie Chana, že na svou dobu výborné triky zestárly opravdu nehezkým způsobem, že herci připomínají spíš bandu nadšených amatérů a že scénář a dialogy napsal někdo, kdo ještě nepřekonal pubertu. Výsledkem je hong-kongské béčko v tom nejlepším slova smyslu. P.S. Je to na hraně mezi ** a ***, ale kdybych měl započíst i nostalgii, dostanu se s přehledem na ****. ()

pavont

Vrcholne dielo Hong Kongskeho zanru akcnych kung - fu komedii. Hoci je dej trochu zmeteny a obcas pripomina Indiana Jonsa, jedna sa o skvelu bezstarostnu oddychovku. ()

Frank2

Tento film jsme měli doma na kazetě pod pořadovým číslem 1. Odmala jsem ho měl rád a i nyní se na něj rád podívám. Perfektní hlášky a bojové umění. U některých scén se dodnes směju nahlas: ...."Já jsem tady omylem"....nebo ta dokonalá s foťákem/hřebenem. ()

Pierpa

Keď som videl tento filmík asi tak 15 rokov dozadu, tak som bol s neho nadšený...Z nostalgie dávam 4, ale myslím si že aj zaslúžene... ()

pavlamax

Ať se snažím sebevíc, tenhle film mě prostě nudil. I nadhled, který evropský divák musí u starší a asijské tvorby mít, teď nezabral. Ve své době ale musel zapůsobit. Bohužel, zestárl jako móda té doby. Dvě hvězdy jen pro slušný námět, který by v novějším zpracování nemusel být od věci. ()

Papaczek

Z dnešního pohledu nelze objektivně hodnotit. V době kdy jsem to viděl to pro mě byl TOP hned vedle Nekonečného příběhu a Karate kida. V každém případě skvost asijské kinematografie, který dnešního diváka rozhodně neurazí. ()

merlin82

Klasika z dětských let ... Jak už tu padlo s odstupem věku spíše úsměvné, ale jako připomínka to není špatné na tehdejší dobu. ()

Zupan_

Naozaj nárez dosť nevídaná koprodukcia. Perfektný mix 80tkovych honkongských mláťičiek, Indiana Jonesa a sci-fi. Berie sa to dosť vážne s minimom vtipov teda až na trpaslíka Davida. Videné v kine a potom aj vlastnené na VHS, krásne spomienky na detstvo. ()