Prízrak v Benátkách

• Česko Přízraky v Benátkách (viac)

Film nás zavedie do povojnových strašidelných Benátok, kde teraz žije na dôchodku a vo vyhnanstve slávny detektív Hercule Poirot (Kenneth Branagh). Poirot sa so všetkým rozlúčil. Jeho skúsenosti so zločinom, vyšetrovaním a videním toho najhoršieho z ľudstva prostredníctvom ďalšej vojny spôsobili, že sa vzdal. Svoj čas trávi tým, že robí všetko pre to, aby na zločin nemyslel; ale zločin, samozrejme, prichádza za ním. Je deň pred sviatkom všetkých svätých a Poirota navštívi stará priateľka, slávna spisovateľka Ariadna Oliverová (Tina Fey), ktorá mu musí niečo jednoducho ukázať, a sľúbi mu, že to nie je zločin. Chce, aby sa k nej pridal na seansu a pomohol jej dokázať, že to nie je skutočné. Poirot napriek svojmu úsudku zistí, že ho to zaujalo, a neochotne súhlasí s účasťou na seanse v rozpadajúcom sa strašidelnom paláci, ktorý vlastní slávna operná speváčka Rowena Drakeová (Kelly Reillyová). Keď je jeden z hostí zavraždený, všetci prítomní hostia sú považovaní za podozrivých, čo belgického detektíva opäť vtiahne do zlovestného sveta tieňov a tajomstiev. (Cinemart SK)

Lachtaan

Vůbec nejsem fanouškem těhle staromilských detektivek, nikdy jsem neviděl seriálového Poirota ani žádné ze starých filmových zpracování, u Brannaghovy renesance jsem ale od začátku, byť ne zrovna s největším nadšením. Od výpravy do Benátek jsem tudíž nečekal vůbec nic, spíš jsem chtěl snímek nechat prošumět kolem a celou sérii ignorovat. Po včerejším kinozážitku ale otáčím o 180, protože tuhle komorní změnu jinak peníze prodělávající sérka fakt potřebovala a kdejaký fanoušek až děsuplných whodunnitů bude téměř nadšen. K tomu všemu Kenneth zase posbíral zvučná jména novodobého filmu a na poli pouhých (díky bohu) 95 minut nemáte téměř prostor k nudě a zamýšlení, co všecko by tu mohlo být lépe. [viděno v Kino Šumava Klatovy 25.10.2023] ()

Motinski

Hororový Poirot vôbec nebol zlý ťah. Oproti dvom predchodcom ide dokonca o sviežu nadstavbu čo ponúka mysteriózne prvky ako diváka jednoduchšie dostať do slepej uličky. K výnimočným detektívkam ale film neradím ani teraz ajkeď ma Smrť na Níle bavila menej. Orient Express ale po celú dobu vyzeral atraktívnejšie a opäť som tu občas nedával vyčerpávajúce tempo aké mi k Branaghovej sérii už tak nejak prischlo. Nečítal som predlohu a ajtak som vraha podvedome podozrieval väčšinu času, to prirodzene strháva body dole. Pár momentov má super atmosféru, no z prostredia nočných Benátok a jedného strašidelného domu sa dalo určite vytrieskať ešte viac napätia. To záverečne odhaľovanie vraha v podaní geniálneho detektíva ktorý zistí aj najmenší detail ma ale bude baviť vždy. No a Kenneth je v tejto úlohe super takže budem rád keď niekedy vzniknú aj ďalšie diely. ()

PabloFuentes

Řemeslně velmi dobře zdařilý film detektiva Hercule Poirota, který mohl stejně dobře sloužit i jako film duchařský. Překrásná, temná scenérie Benátek, dobré herecké výkony a velmi zdařilá, až experimentální kamera (tu chválím extra). Problém je, že bych tohle dílo klidně uvítal i jako epizodu jakéhokoliv detektivního seriálu, kterých tady máme přehršel a úplně tedy nevidím důvod, proč tento druh filmů natáčet. Obávám se totiž, že se ztratí v dějinách stejně rychle jako kterákoliv epizoda z jakékoliv jiné detektivky. ()

Johnny.ARN

Atmosféricky asi najlepšie. Čím viac to Ken točí, tým viac sa do toho dostáva. Komorné, temné, strašidelné, možno so slabším obsadením, ale o to viac napínavejšie. Vrah je niekde v polke jasný, chýba už len to pozadie a to sa odhaľuje skoro do poslednej minúty. Baví ma tento moderný Poirot, baví. 4 z 5 (CC, Vivo) ()

Mrkvič

Zase povedený Hercule Poirot a opět hodně inovativní. Co mě trochu mrzelo, byla kombinace rychlých střihl a hodně dialogů. Při sledování titulků jsem si některé vizuální prvky tolik neužil. A rozumět hercům v originále? No, to tady teda moc nešlo. Možná se sluchátkama na uších a dokonalým zvukem, ale Branaghovi s jeho přízvukem jsem spoustu věcí nerozuměl ani trochu. Jinak ale zápletka zase fajn, atmosféra hororovější a Branagh na režisérském křesle hodně hravý. Až jsem si říkal, kolik těch rychlých záběrů na zdánlivé nic jsem nestihl pobrat. Někdy v češtině a s větší pozorností na detaily si film užiju možná ještě víc. ()

elanius

(72/2023) / Presne ako som čakal (dúfal). Zábavná svižná oddychovka s kvapkou hororu, veľmi zábavnou kamerou, slušným príbehom. V tejto sérií sa Kenneth našiel a každým dielom je snáď aj lepší. (8/10) ()

fabecc1222

Poirot potřetí a tentokráte trochu jinak. Ubylo hvězdných jmen, ale když se podíváte na obsazení, tak uvidíte, že je to obsazené poměrně chytře, a je to takový souhrn různých TV hvězdiček, každé z trochu jiného soudku, takže to může obsáhnout docela širokou fan základnu. Díky střídmé délce nedá film v podstatě ani na chvilku vydechnout, a oproti prvním dvou dílům, které vesměs první polovinu budovali příběh, se tady jede do plných hned od začátku. Branagh prokazuje svůj režisérský um, a velmi šikovně přeskakuje mezi jednotlivými žánry, kdy tu nahodí lekačku, tu osobní drama, tu klasické zapojení Poirotovské mozkových buněk...V podstatě se dá říct, že se stávám velkým fandou této série, která mě dost možná přivede i k dalším Poirotovským dílům. ()

hroubek

Třetí film, a třetí trefa do černého. Jsem rád, že režisér Kenneth Branagh zkouší nové věci a snaží se, aby každý díl byl jiný, než ten předchozí. Branagh měl o dost nižší rozpočet na film, takže "musel" opustit opulentnost Smrti na Nilu a vydat se jinou cestou - divadelní komornost. A filmu to jen prospělo. Další věc, co filmu prospěla je, že Branagh adaptuje méně známou adaptaci od Agathy Christie, takže má v mnoha ohledech volnější ruce. Režisér se rozhodl, že třetí případ slavného detektiva pojme výrazně jinak, než předchozí dva díly, hlavně co se týče výstavby atmosféry a napětí. Přízraky v Benátkách mají nepříjemnou atmosféru, místy několik skoro hororových momentů a rozhodně je zde cítit deprese, zmar, strach a bolest. Branagh si s touto "hororovou atmosférou" vyhrál na jedničku s hvězdičku. Od netradičních záběrů, výrazné hudby a zvuků, přes vizuální stránku - déšť a bouře, stoupající hladina, plesnivé zdi, méně osvětlené místnosti, špína atd. Co se týče vizuální a technické stránky, tak filmu nelze nic vytknout. S příběhem a s herci je to trochu složitější. Přízraky v Benátkách mají skromnější stopáž, takže není čas se soustředit na hlavní postavu, a všechen čas se věnuje samotnému případ. Což, samo osobě není chyba. Problém je že se ukáže, že žádná postava není natolik zajímavá, aby na sebe strhla pozornost, nebo aby nás zajímal její osud. A jak jsme viděli minule, Poirot potřebuje parťáka/protihráče. Přízraky v Benátkách se nemohou pyšni tím nejhvězdnějším obsazením, ale opět to ničemu nevadí, jelikož každý z herců si s přehledem odehraje své. Bohužel, někteří toho nemají tolik k hraní, což je velká škoda, protože jde o šikovné a talentované herce. Přízraky v Benátkách jsou poctivou a dobře odvyprávěnou detektivkou, která má luxusní atmosféru a vizuální stránku, ale bohužel taky má nezajímavé vedlejší postavy. ()

VanTom

Kenneth Branagh je v roli Hercule Poirota čím dál tím lepší, jenže tento případ mě úplně nestrhnul – IMO nemá celovečerní parametry, i když ingredience míchá správné/správně. Dotýká se osobnosti i přesvědčení slavného detektiva a tísnivou atmosféru "prokletého" benátského domu podporuje až hororovými lekačkami, avšak činí tak velmi (důsledně) pozvolna, zatímco dějově přešlapuje na místě. ()

Jaro.Krafcik

Do tretice najlepší sfilmovaný poirot. Aspoň za mňa. Prípad zaujal. Aj ten priebeh , lokalita. Síce už slabšie herecké obsadenie ale nevadí. Oplatilo sa vidieť na veľkom plátne. Chýbala už len tekvica. Keď sa film odohráva počas halloweenu je to veľkym plusom. Odpustím pár hluchých miest. Ja som bol zaujatý a tešim na daľšiu detektívnu záhadu v podobe štvrtého filmu. Ktoré nás určite niekedy čaká. 5* ()

drackula

Najlepší Poirot od Kennetha Branagha. Moja manželka, expertka na túto postavu, ale položila zaujímavú otázku - "Je toto ešte stále Poirot?" 80% Disney ()

ghatos

No, tak kdo alespoň trošku zná Herculese, tak ví, že strašidelné hrátky jsou vlastně v jeho případě samoúčelné. Natočeno je to pěkně, svižně do příjemna. Branagh je slavný detektiv svým pojetím opravdu jen velmi volně. Vlhký polorozpadající dům nabídne nějaké to menší překvapení, ovšem to hlavní není žádný šok. Buď teda se vydat tradiční cestou nebo ještě více jít do moderny a nebát se přitvrdit. Takhle je to na půl cesty. 70%. ()

stitch7

/// Moje první setkání s erkuyyy poaróó, ke kterému by asi nedošlo, kdyby se trailer netvářil jako horor :D. Právě ta atmosféra je asi to, co se mi na filmu líbilo nejvíc. Přijde mi vtipné, že se mi styl natáčení nelíbil svou starodávností, ale zároveň chválím, že si někdo natočí film jinak, než je aktuálně zvykem. Co se vyšetřování týče, bylo závěrečné vysvětlování hodně daleko za hranou uvěřitelnosti. Hercule si mega domýšlel a já bych jako divák čekal, že pokud budu pozorný, dokážu si na něco přijít třeba sám, jenže tady detektiv věděl, co se přesně dělo i za zamčenými dveřmi. Tudíž to na další detektivní práci za sebe nedivím, ale špatné to nebylo - taková jednohubka na chladný večer. ()

jefff

Nějakou atmosféru tahle úsporná poirotovka má, ale že bych z toho skákal nadšením, to ne. Nakonec mě nejvíce bavil prostřední díl na efektní plavbě na Nilu. Asi to na další díl nevypadá a ani nevím, zda mě to mrzí. ()

Maynard.

Wau, zatím nejnapínavější Erkyl, kteryho sem kdy viděl. Hlavně teda první, u kterýho sem se regulérně bál. Aby taky né, když se to celý odehrává ve strašidelným domě. Sice sem si celou dobu říkal (stejně jako Erkyl), že strašidla přece nejsou.  Ale i tak sem si to cca třikrát musel zeslabit, páč sem se fakt tý atmošky hodně bál.ANo, byl sem stejně jako Erkyl lehce omámen :o). Konec byl skvěle dotáhnutej a vrah se zjevil až na poslední chvíli. Good job ()

kenkaku

Tak to je poprvé, co mě “Herkules” v podání Kennetha bavil (a nevytáčel). Celý příběh nemá nelogické přešlapy a když už “spoileruje”, zapadá to. Navíc se mi hodně líbilo, jak veškeré možné “zcestné teorie” se hned v zárodku rozmetají na kusy. K tomu ta atmosféra a výborné obsazení (by jeden nevěřil jak 3 hlavní samyce můžou okolo padesátky vypadat tak dobře - ta nejstarší paradoxně nejlépe :)). ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě