Prízrak v Benátkách

• Česko Přízraky v Benátkách (viac)

Film nás zavedie do povojnových strašidelných Benátok, kde teraz žije na dôchodku a vo vyhnanstve slávny detektív Hercule Poirot (Kenneth Branagh). Poirot sa so všetkým rozlúčil. Jeho skúsenosti so zločinom, vyšetrovaním a videním toho najhoršieho z ľudstva prostredníctvom ďalšej vojny spôsobili, že sa vzdal. Svoj čas trávi tým, že robí všetko pre to, aby na zločin nemyslel; ale zločin, samozrejme, prichádza za ním. Je deň pred sviatkom všetkých svätých a Poirota navštívi stará priateľka, slávna spisovateľka Ariadna Oliverová (Tina Fey), ktorá mu musí niečo jednoducho ukázať, a sľúbi mu, že to nie je zločin. Chce, aby sa k nej pridal na seansu a pomohol jej dokázať, že to nie je skutočné. Poirot napriek svojmu úsudku zistí, že ho to zaujalo, a neochotne súhlasí s účasťou na seanse v rozpadajúcom sa strašidelnom paláci, ktorý vlastní slávna operná speváčka Rowena Drakeová (Kelly Reillyová). Keď je jeden z hostí zavraždený, všetci prítomní hostia sú považovaní za podozrivých, čo belgického detektíva opäť vtiahne do zlovestného sveta tieňov a tajomstiev. (Cinemart SK)

petikacka

Hmnnn, tak tahle adaptace naší Agáty se celkem povedla. Musím říct, že jsem si film pustila, když se už smrákalo, zapálila jsem si svíčky, abych tu atmošku dovedla k dokonalosti a to se mi povedlo. Takže atmosférum bylo dokonalé, děj tomu pořád nahrával a Kenneth napotřetí překonal sám sebe, sic! Bylo to takové jaké to asi mělo být i když "kdo je who" mi problesklo hlavou už na začátku. Nicméně vůbec to nebylo špatné akorát mi tam chyběl humor. Pro mě zůstává nejlepším ztvárněním Hercula s jeho pobočníkem kapitánem Hastingsem, seroš Agatha Christie's Poirot. Za mě vcelku spokojených 75% ()

Illy

Výborný film který se potácí na hranici mystična a hororu. Původní velkolepost je tu vyměněna za komorní prostředí jednoho ponurého a tmavého domu a to je moc dobře. Pocit neklidu vyvolává už sama kamera která od první vteřin servíruje obrazy snímané z prapodivných úhlů a tím jen zvyšuje pocit nervozity a stírá hranice mezi realitou a temnou představou. Více váhajícího Hercule Poirota jsem snad neviděl a v jednu chvíli to vypadá na pěkný sešup do niterních pekel... Tohle se povedlo moc a já film mohu jen a jen doporučit. ()

nonick1

Název Přízraky v Benátkách je jen marketingová návnada: žádné křivolaké uličky, žádné kanály, žádné Ponte di Rialto, nic z toho se nekoná. Film má sice slušný vizuál, ale vzhledem k tomu, že se prakticky celý odehrává pouze v jednom zamčeném domě a spoře osvětleném interiéru, mohl být natočen kdekoliv jinde a jmenovat se třeba Na samotě u lesa, či Nuda v Brně. „Duchařský“ příběh občas nedává smysl a přes usilovné chtění mystéria postrádá napětí i atmosféru. Pseudo-hororový scénář se místy opírá o berličku halucinací, přičemž chvílemi by si člověk i přál, aby za vším raději stáli duchové, protože některé Poirotovy dedukce působí velmi krkolomně (o způsobech smrti jednotlivých postav nemluvě – viz. sebevražda s kudlou v zádech). Závěrečné titulky jsou tak vysvobozením nejen pro aktéry této divadelně-filmové detektivky, ale i pro diváka. ()

ROCK,THE

“exactement” Tak jsme před pár okamžiky opustily kinosál z promítání filmu Přízraky v Benátkách a musím říct že Kenneth Branagh se vykoupil z jeho předchozího slabšího dílu Smrt na Nilu a jeho třetí Hercule Poirot je opět klenotem tohoto žánru. Kenneth opět dokázal i to že nejenže je skvělým režisérem (Thor, Vražda v Orient Expressu) ale i skvělým hercem kdy se opět zhostil nejen režisérského křesla ale i taktéž hlavní role Hercule Poirota která mu naprosto a perfektně sedne už od prvního dílu, jeho Hercule je naprostou špičkou mezi všemi představiteli co ho doposud hráli (samozřejmě David Suchet je David Suchet) jeho výkon je dechberoucí a uvěřitelný v takové míře že bych se mu nebál dát nominaci na Oscara. Jinak příběh jako takový nás zanáší do Benátek kde náš hlavní hrdina odpočívá a roli detektiva pověsil na hřebík ale shodou několika událostí je detektiv opět detektivem a musí rozluštit záhadu zdali jsou seance a vyvolávání duchů pravdivé a zde se dostáváme k několika klíčovým událostem které rozhoupají daleko větší síť záhad a vražd. Dále k ději víc neřeknu, názor si tradičně udělejte sami v kině ale pro mě je nový Poirot naprosto špičkový, mysteriózní thriller s jemnými nádechy hororu a s poctivým “Poirotovským” krimi šmrncem. Audiovizuál nádherný zejména pak lokace v Benátkách a zachycení kamery nad strašidelnými baráky a k tomu skvěle nazvučeno což perfektně ve spojení udělalo nádherný mysteriózní dojem. Dále pak hudba od Hildur Guônadóttir která je jako vždy nadčasová což už nám předvedla zejména v Jokerovi či Táru. Takže pokud máte rádi Hercule Poirota od Kennetha Branagha, kvalitní dávku spletitosti a máte rádi je spolu s našim detektivem řešit při zapojení šedých buněk mozkových tak neváhejte s návštěvou kina a určitě si to užijete. Mé hodnocení: 8/10 ()

warrenur

Musim priznat, ze prve dojmy prakticky az po cca. 40-tu minutu som mal velmi rozpacite. Umocnene to bolo aj samotnym chovanim Poirota i "spisovatelky" a samotnej hostitelky. Napriklad i v rozhovore v chatrajucej zahrade pocas nocneho dazda. Uplne abstraktne to na mna posobilo a bol som od deja uplne odosobneny. Takmer nulova atmosfera az po tento obraz. Nehovoriac, ze po strasnej smrti sa vsetci velmi rychlo "zotavili", vtipkuju, su dokonca mierne podrazdeni...wtf?! Nuz, a aby ozvlastnili...pridaju koho...klise z najklisovatejsich "creepy kid" tatinov terapeut. Chlapca rozpravajuceho ako 70rocny Brit a komunikujuci s duchmi. :) Ale po hodine ma to zaujalo. Totiz vtedy, ked Poirotovi "zacalo kapat na karbid". :) Vylicenie podozreni a odhalenie je uz taka klasika, ale bolo to uderne. Zaver peknym call-back-om na predosly "nepodstatny" pripad ukoncili. Priemer. Cakal som rozhodne viac. ()

peetrejr

Prízrak v Benátkach je lepší než Smrť na Níle. Ale tak zase tak to nebudem chváliť. Herculove Poirotove fúzy konečne nevyzerali debilne nerealisticky a to si zaslúži plusové body! Trošku mi vadí nevyužitý potenciál hororu. Pretože hororová detektívka je niečo nad čím by som sa roztekal. Tu to bolo hororové len veľmi málo. Akože zľaknúť som sa zľakol (zase ale ja sa zľaknem aj keď ku mne zo zadu prídete). Lenže tie jumpscary, teda ak to tak môžem nazývať boli pochabé. Pekná scéna bola keď pani médium sa snažila kontaktovať ducha. To malo atmosféru že mi sliny tiekli. Potom to už bolo také dajme tomu klasické vyšetrovaníčko. Bolo to atmosféricky určite fajn. Koniec no, dajme tomu. Síce Poirot už asi tak 40 - krát skončil s detektívovaním ale tak tvárme sa, že máme mozgy sliepok. V konečnom dôsledku to bolo príjemné a proste taká inteligentnejšie jednoduchá zábava. A samozrejme sa už teraz teším na ďalšie Poirotove dobrodružstvo. ()

Bozvav

Geniální atmosféra ponurosti, rafinovaný zločin i nečekané rozuzlení. Kdo je vrahem bylo nabíledni poměrně brzy i proč, ale kdo je nechtěným iniciátorem těch dalších, to jsem fakt nečekala. Poirot v podání Kennetha Branagha se tentokrát netvářil celou dobu jako někdo, kdo má akutní hemeroidy, ale naopak působil zcela přirozeně. Mystično bylo do příběhu umně zakomponováno a až na jednu, nebo dvě vyloženě debilní nelogičnosti, nelze co vytknout. Záběry na Benátky super, hudba krásná. Za mne naprostá spokojenost a 85% k tomu. ()

molcan2

Moja recenzia - Strašidlá v Benátkach Moje hodnotenie 6/10 Najnovšia interpretácia románu Agathy Christie v podaní Kennetha Branagha ma príliš neoslovila tento film je natočený podľa jej románu Halloween Party z roku 1969 . Bol napísaný na sklonku života autorky na vlažné recenzie jeden kritik Robert Weaver napísal - Halloween Party je sklamanie,ale pri všetkých jej úspechoch sa Christie dá odpustiť nejaké sklamanie Poirot pôsobí unavene a kniha tiež. Predtým bola v roku 2010 sfilmovaná pre televíziu v hlavnej úlohe s mojím obľúbeným Hercule Poirotom Davidom Suchetom, ktorú som si pozrel až po zhliadnutí Strašidiel v Benátkach. Musím priznať, že Kenneth Branagh, ktorého mám v niektorých úlohách rád a v iných nie, je mojou najmenej obľúbenou postavou Hercula Poirota. Jeho prvý počin z roku 2017 Vražda v Orient exprese ma tiež neoslovil, ale v kinách si viedol nadmieru dobre, avšak jeho posledný počin z roku 2022 Smrť na Níle prepadol a pre mňa tiež nemal nič z veľkoleposti a príťažlivosti pôvodných filmových adaptácií. O dejovej línii tohto whodunitu treba povedať len toľko, že belgický detektív Hercule Poirot vyšetruje vraždu počas účasti na halloweenskej seanse v strašidelnom paláci v talianskych Benátkach. Od tejto novej originálnej adaptácie románu Agathy Christie Halloween Party, ktorá sa odohráva v tajomnom a veľkolepom meste Benátky, som očakával viac, pretože ide o príbeh, ktorý som nepoznal a nemal som žiadne predsudky. Veľkolepé Benátky sa objavujú na začiatku a v závere tohto filmu, ale odohrávajú sa prevažne v interiéri v ponurej gotickej vile, ktorá by mohla byť postavená na akomkoľvek filmovom plátne. Strašidlá v Benátkach pre mňa zlyhávajú v niekoľkých aspektoch predovšetkým kvôli svojmu temnému gotickému prepracovaniu od Kennetha Branagha. Je to pravdepodobne jeho najlepší výkon Hercula Poirota, ale pre mňa jeho interpretácii románu chýba The Agatha Christie nádych humoru, excentrické postavy a snaží sa byť niečím, čím nie je gotický horor, ktorý nie je vôbec strašidelný, len temný a zádumčivý. Po zhliadnutí tohto filmu som si pozrel televízny film Halloweenská párty z roku 2010 s Davidom Suchetom v hlavnej úlohe môjho obľúbeného Hercula Poirota, ktorý sa vôbec nepodobá na Strašidlá v Benátkach . Nie je to jej najlepší príbeh, ale televízna verzia má humor a ľahkosť, ako aj napätie a herecké výkony sú podľa mňa oveľa pôsobivejšie. V obsadení filmu Strašidlá v Benátkach je niekoľko zaujímavých hercov vrátane Michelle Yeoh, ktorá sa kvôli účinkovaniu v tomto filme vzdala akčného dobrodružného filmu Elektrický štát 2024. Prečo sa pre to rozhodla, si nie som istý, pretože jej úloha jasnovidky pani Reynoldsovej je skôr krátka cameo úloha, rovnako ako úloha Jamieho Dornana, ktorý hrá doktora Ferriera . Hlavnú vedľajšiu úlohu má Tina Fey ako Ariadna Oliverová spisovateľka kriminálok, ale ani ona pre mňa nezažiarila. Tina Fey hrá podobnú úlohu vo filme Len vraždy v budove ako Cinda Canning ale tá úloha je ostrá a vtipná čo jej ide najlepšie . S oveľa skromnejším produkčným rozpočtom 60 miliónov dolárov ako jeho posledný ťah Agathy Christie Smrť v Benátkach Kenneth Branagh, ktorý režíruje aj tento film, podľa mňa viac predstavuje seba ako Poirota na úkor ansámblových postáv, čo je vo filme Agathy Christie chyba. () (menej) (viac)

Saur.us

Kenneth Poirot se z hrůzné dovolené v Egyptě vrátil na starý kontinent ve velkém stylu. Přízraky v Benátkách pro mě stojí na skvělé kombinaci duchařské historky a poirotovské detektivky a díky tísnivému oku H. Zambarloukose působí ještě o atmosféru silněji. ()

CaptainCzech

Prozatím nejsilnější z nové trojice filmů s Hercule Poirot. Hororový nádech tomu dodal opravdu skvělou atmosféru a zároveň nepříjemný pocit po celou dobu snímku. Nechybí tu však ani kvalitně zpracovaný  případ s odůvodněním na závěr a klasický suchý humor. Silné 4* si Kenneth Branagh a celý herecký ansámbl spolu s ním rozhodně zaslouží. ()

GOREGASM

Duchařina z pera Agathy Christie, kterou jako neznalí její tvorby úplně nečekáte, kterou si ale pod taktovkou žabožroutsky švitořivého Kennetha Branagha užijete. Branagh má Erkyla zmáknutýho a rozehrává v kulisách jednoho strašidelného domu jedno krkolomně intelektuální Poirotovo vyšetřování. Sázka na herecké hvězdy nižší svítivosti nebo úplně neznámé herce nedopadla špatně, ale silnější protiváha Branaghovu charismatu chybí. Vyvažuje to stylová atmosféra a přímočaré, na Agathu Christie až nečekaně svižné tempo, které diváka rychle a s adekvátním objemem přemýšlení dovede až ke poirotovskému rozuzlení, při kterém se mi hlavou pořád honila myšlenka, že to chtělo šmrncovnější casting. 80% ()

Artard

Tuto kolega si pospí v tejto zvukotesnej miestnosti, len s jedným vchodom, ktorý zamknem a zde, jediný kľúč dostanete vy Poirot. Like really? ()

AnanAss

Nasaďte na hlavu buřinku, do ruky popadněte vycházkovou hůl, promažte si kníra a připravte se na nervy drásající trápení mozkových závitů - Poirot se, ze zaslouženého důchodu, vydává řešit další záhadu! A jde na to trošku jinak než dříve - komorněji a hlavně se tentokrát do detektivky přimíchá špetka hororové atmošky. Bohužel mě to většinu (i tak docela krátké) stopáže nebavilo a docela jsem se při sledování nudil. Ale abych jen neprudil, natočené to je hezky, na Benátky se člověk nemůže vynadívat a interiéry zatopeného baráku jsou v pohodě… jen tohleto mysteriózní luštění britského knírače šlo mimo mě. ■ AnanAss‘s Score: 5/10 ■ ()

montongery

Za mě zatím nejlepší film z celé série. Pořád je zde cílená přestylizovanost (v dobrém smyslu slova) a výborná kamera (tentokrát spíše jen komorní, bez jiných perspektiv), ale narozdíl od předchůdců obsahuje i něco jiného. Evidentní hororvé prvky, výborně napsaný scénář - kdy se postupně staví několik příběhových linií a skvělý závěr, který není tentokrát jen o klasickém vypátrání vraha ale i pohraní si s paradigmatem našeho staromládence. ()

Doomedx

Třetí Branaghuv Hercule Poirot a za mě nejslabší dil, nedokazal jsem se u nej soustredit. Musim ocenit ze byl vyzkousen zase jiny styl a provedeni celeho snimku s hororovym podtónem.. Ve vysledku u techto filmu ocekavam asi neco vic podobneho vrazde v Orient Expressu, tak či tak to uteklo velmi rychle a bylo to koukatelne. 60% ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě