Prízrak v Benátkách

• Česko Přízraky v Benátkách (viac)

Film nás zavedie do povojnových strašidelných Benátok, kde teraz žije na dôchodku a vo vyhnanstve slávny detektív Hercule Poirot (Kenneth Branagh). Poirot sa so všetkým rozlúčil. Jeho skúsenosti so zločinom, vyšetrovaním a videním toho najhoršieho z ľudstva prostredníctvom ďalšej vojny spôsobili, že sa vzdal. Svoj čas trávi tým, že robí všetko pre to, aby na zločin nemyslel; ale zločin, samozrejme, prichádza za ním. Je deň pred sviatkom všetkých svätých a Poirota navštívi stará priateľka, slávna spisovateľka Ariadna Oliverová (Tina Fey), ktorá mu musí niečo jednoducho ukázať, a sľúbi mu, že to nie je zločin. Chce, aby sa k nej pridal na seansu a pomohol jej dokázať, že to nie je skutočné. Poirot napriek svojmu úsudku zistí, že ho to zaujalo, a neochotne súhlasí s účasťou na seanse v rozpadajúcom sa strašidelnom paláci, ktorý vlastní slávna operná speváčka Rowena Drakeová (Kelly Reillyová). Keď je jeden z hostí zavraždený, všetci prítomní hostia sú považovaní za podozrivých, čo belgického detektíva opäť vtiahne do zlovestného sveta tieňov a tajomstiev. (Cinemart SK)

sedm.1

Ani třetí případ Hercule Poirota pod taktovkou Kennetha Branagha si nezískal mou výraznější pozornost, a to i přestože se od předchozích dvou filmů liší především díky celkově potemnělejšímu zpracování a pak i přístupu k samotné ústřední postavě slavného detektiva, jehož jistý úsudek je zde podroben nelehké zkoušce, ovšem ve výsledku to nakonec nepůsobí zas až tak slibně, jak by se mohlo zdát, jelikož ona potemnělost se ztrácí v nevýraznosti a nepůsobivosti, no a Poirot se se vším zas nakonec vypořádá takovou lavinou nepřesvědčivých dedukcí, že spíš než jako geniální detektiv tu na mě zas působil jako arogantní dědek s křišťálovou koulí. Navíc ani samotný případ mě pak příliš neoslovil, i když ne ve smyslu, že by působil vyloženě špatně, ale spíš jeho zpracování není nikterak záživné, poutavé, či divácky atraktivní, chybí mu nápadité momenty překvapení, gradace a ve výsledku mě vlastně ani kupodivu příliš nezajímalo, kdo je vůbec vrah, protože i veškeré postavy mi nepřipadly nikterak zajímavé. Co jinak ale mají Přízraky v Benátkách s předchozími dvěma filmy společné, tak to je znovu pěkná plejáda známých hereckých jmen, nicméně vesměs tu oni herci nedostali příliš velký prostor na to tu rozjet nějakou show, čímž to vše pak stojí prakticky jen na Branaghovi, který alespoň mě ale strhnout svým výkonem rozhodně nedokázal. Za mě se tak ve výsledku jedná o další slabší detektivku, kde nemám v podstatě příliš co vyzdvihnout, takže pro tuto podívanou platí klasické neurazí, nenadchne, a to je myslím dost málo. ()

borec999

Bavili ma prvé dva, bavil ma aj tretí Branaghov Poirot aj keď je trochu iný ako predošlé. V prvom rade hereckým obsadením nie je tak nabušený, avšak herci čo v ňom hrajú sú kvalitní a menej hviezdne osadenstvo príjemne korešponduje s tým, že pre tentokrát je to komorný a atmosferický počin odohrávajúci sa väčšinu len v 1 meste, v 1 dome a nie po celom svete. Príbeh Agathy Christie je dobre vymyslený a nie je čistokrvnou detektívkou, ale zacítime v ňom i závan hororu a mysteriózna, ktorý ma ako fanúšika oboch žánrov potešil a zároveň i film trochu ozvláštnil. Branagh ako herec (na klasických Suchetových Poirotoch som nevyrastal, takže osobne s nim ako s Poirotom nemám problém), ale i ako režisér ( po technickej stránke dobre natočené a zvládol aj spomínané atmosferické, hororové momenty) film zvládol a subjektívne je Prízrak v Benátkach možno i najlepší film z danej trilógie a navyše zástupca budgetovo strednej triedy filmov (ani blockbuster ani nízkorozpočtový film), ktorá v kinách vymiera a vzhľadom na tržby tohto asi aj naďalej bude vymierať... 80% ()

666Carnage

Levnější, kratší a komornější, jenže to vůbec neznamená, že horší ba naopak. Film má ponurou atmosféru s lehkým nádechem hororu. Příběh je zajímavý a rozhodně dávám procenta navíc, že jsem nepřišel na vraha. Pouze odhalil nekalé úmysly přítelkyně pana Poirota. 70% ()

SpaceOdyseus

Jo, tímhle se mi Branagh trefil do vkusu. Jeden strašidelný barák, důraz na mysteriózno až horor, téměř žádně herecké hvězdy a silná atmosféra. V tomhle duchu (pun not intended) bych si dal klidně i čtyřku a pětku. ()

Nemec

Zase film z mého “oblíbeného“ hororového žánru, teda aspoň se k tomu blíží. Film se dostal do trochu komornějšího a uvěřitelnějšího prostředí, už to není Hollywoodské CGI a background replacement na každém záběru. Osobně ty předchozí díly nejsou úplně můj styl, a proto jsem rád, že jsme dostali příběh postavený okolo postav a samotného příběhu, kdy nekoukám na haldu syntetických panamoramat. Hororová stránka zde byla podle mě funkční, prostě duchařina, znáte to. Co ale nemám rád jsou uměle vykonstruovaný jumpscary a těch tady v tomhle filmu bylo požehnaně. Podle mě se režisér snažil o zpřístupnění filmu lidem, kteří půjdou na horor a hodnocení se odvíjí od počtu úleků. Ale pokud vás zrovna neděsí ptactvo, nebo random vodovodní potrubí, tak atmosféra a napětí tam jsou stále přítomni, takže super. Mám z toho velkou radost, je to krásně natočený, doslova vyžehlený film (vizuálně), atmosféra je super, jen se bohužel krájí levnými úděsy, které atmosféru rozkrájí. ()

Strandmon

Třetí Branaghův Poirot ve mně zpočátku zanechal dost rozporuplné dojmy. Na jedné straně skvělá kamera, skvělé prostory a celkově tísnívá komorní hororová atmosféra, která je pro tohoto legendárního detektiva něco nového a musím říct, že jsem si tuhle změnu bez problému připustil k tělu během prvních pár minut. Na té druhé za mě trochu slabší a předvídatelnější scénář než obvykle a přišlo mi, že celý film provázeli takové poměrně jednoduché indicie, takže jsem byl u závěrečného rozuzlení poměrně zklamaný. Každopádně filmu hraje do karet i výborné herecké obsazení a originalita, tím pádem přimhouřím oko a řeknu, že tu 4tou slabší hvězdu si Přízraky v Benátkách zaslouží. ()

mclenin

Klasická detektívka nie je žáner, ktorý obľubujem. Po dvoch megalomanských dieloch s hviezdnym obsadením prišli škrty cez rozpočet a objavil sa diel komorný a tajomný s pomerne dobrým hodnotením, jednoznačne vyšším než v porovnaní so Smrťou na Níle a tak som si povedal, že tomu dám šancu aj do tretice. Projekcia v kine ma utvrdila v tom, že detektívky nebudem obľubovať ani naďalej. Nie pokým nepríde niekto s aspoň trochu inovátorským alebo netradičným prístupom ku klasickej príbehovej schéme (ako to robil napr. seriálový Sherlock, alebo Na nože). Prízrak v Benátkach je prototyp klasickej starosvetskej detektívky nevybočujúcej z rámca šablóny týchto príbehov. Ak má divák rád takýto typ rozprávania nebude sklamaný. Tretí diel sa drží pri zemi čo sa týka výpravy aj obsadenia, no dáva viac priestoru vyniknúť atmosfére a samotnému Herculovi, a to sú práve dva momenty, ktoré hodnotím pozitívne. Inak ostávam presvedčený, že tieto moderné reedície detektívnych klasík by mali ostať v minulosti. ()

cepice

Luxusní kamera, naprosto napínavé, přesvědčivé. Až na naprosté drobnosti zde vše klaplo a pěkně do sebe zapadlo. Neskutečný zážitek. ()

filipvrbik

Nemám rád Hercule Poirota, nemám rád Agathu Christie a už vůbec nemám rád duchařiny.. Nicméně, toto nebylo úplně špatné - ano, Hercule Poirot opět všechno objasní a rozluští, ale má to fajn temnou atmosféru, a i když je v podstatě dobrý až konec, tak se na to dá jednou podívat, proč ne... Ale jinak se zázrak nekonal a Kenneth Branagh svůj stín nepřekonal...60% ()

Ollie235

,,Scary stories make real life a little less scary". Třetí Branaghův Poirot rozhodně není tak vizuálně podmanivý jako předchozí dva díly. Sázka na místy až hororovou atmosféru, klasické lekačky a výbornou práci s kamerou se však dle mého vyplatila. Adaptace Agathy Christie mě stále nepřestávají bavil a nebránil bych se dalšímu dílu. ()

husokachna

Kdo by řekl, že se budu v roce 2023 těšit do kina na novýho Poirota. Komorněji, pochmurněji se Branagh vrhl na další Herculovo dobrodružství a já si to zase užil a mám jen dvě závažné výhrady. Za prvé, Poirot (alespoň v těchto adaptacích...nejsem znalec), vždycky na závěr pospojuje nespojitelné, řekne to nahlas a tím to dokáže. Kdyby vrah řekl - "to je dobrá cypovina, teď to dokaž", tak by šel Poirot domů s brečením. A pokud to tak není a já něco přehlížím, tak je to prostě proto, že to tak na mě v Branaghově podání působí. Druhá výtka už směřuje pouze k tomuto "dílu" nového ztvárnění a to je fakt, že méně než v předchozích Branaghových filmech na mě dýchnul duch doby. A není to podle mě pouze tím, že nebyly peníze na rozmáchlé dobové exteriéry, ale spíš uchopením a vykreslením jednotlivých postav. Tam, kde jsem v předchozích dílech cítil za každou postavou historii a plastičnost, tady zůstalo pouze kvalitně odvedené, ale trochu rutinní a neživotné vyprávění. Komentář je velmi chytrý, tak já to radši ukončím a dám necelé čtyři rozdvojené kníry téhle fajn bubácké oddychovce. ()

Greg25

Přízraky v Benátkách nemají ani tak příběhový potenciál jako spíš neskutečný prostor k budování atmosféry, strašidelnou hravost k budování scén a nadšení pro kameru a osvětlovače. Výrazně komornější než Vražda v Orient Expresu a za mě tudíž lepší. Vlastně jeden z mála příběhů, možná i jediný, kde Poirota můžete konfrontovat s něčím nelogickým, zajímavé to sledovat bylo i v seriálové epizodě se Suchetem - Viděla jsem vraždu (třebaže můžete mít pocit, že sledujete dějově jiný příběh, předloha je stejná a obě zpracování nabízí některé společné myšlenkové body). 80% ()

Warhorr

Čekal jsem nejlepšího Poirota s Branaghem ale je to nakonec takový nemastný neslaný průměr. Tentokrát se ocitáme v srdci Benátek, které jsou menším zpestřením pro příběh, jenž máme zabalený do hororovějšího hábitu ( dětské hlasy, vidiny a temná, deštivá noc ). Tohle jsme zatím ještě neviděli a určitě to zvedá film o level výše. Jenže tohle je asi tak největší pozitivum, které na mě snímek udělal. Příběh, klasika, každý je podezřelý, nikdo nemůže z místa uniknout a Poirot se vrhne do pátrání. To mě však někdy dost nudilo a spíš to byla všechno jenom taková dedukce. Vraha jsem protentokrát nějak tušil a tu vraždu chtělo přeci jen ještě trochu více zaobalit do tajemna. Na konci však přišlo ještě menší překvápko, takže aspoň něco. Obsazení se však povedlo a samotný Poirot mě zatím pořád baví. I když tu máme nádech mého oblíbeného žánru, kterým je horor, paradoxně je to pro mě nejslabší díl. Smrt na Nilu se mi líbila daleko více. Avšak jako jednohubka v kině úplně v pohodě. ()

Muel

| 20th Century Studios | Škoda, že som rozuzlenie tušil už takmer od začiatku, preto škoda, lebo nápad hororovej detektívky v prostredí nádherných Benátok je neskutočne atraktívny. A škoda, že to pre mňa dopadlo na priemernej vlne, beztak je tu veľa elementov kvalitných a nadpriemerných. Minimálne réžia mi od Branagha prišla miestami fakt nápaditá a osobitá, samotný Branagh ako Poirot je super a aj celý cast okolo neho sa vydaril nesmierne dobre. Nabudúce ale šokantnejší záver, menej zbytočného kecania a viac originality. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Brejlil

Příjemná komorní záležitost. Ta tam je opulentnost Smrti na Nilu i "profláklost" Vraždy v Orient-Expressu. Nepříliš známý román je ovšem Agathou se vším všudy a tak Poirot musí opustit "důchod" a zapojit své "šedé buňky mozkové", aby záhadu rozřešil. Branagh si zahrál solidního, byť snad ne tak excentrického Poirota jako obvykle skvěle. Stejně tak vyniká i Michelle Yeoh v nečekané roli spiritualistky. I jako režisér odvedl Branagh mírně nadprůměrnou práci a kamera se v komorním prostředí benátského paláce za bouřlivé noci také pěkně "vyřádila". ()

Flopik

Najmenej známych hercov, najskromnejšie ale zato rozhodne najlepšia časť. Kenneth sa v Poirotovi našiel a mňa tento krát bavil na plno. Kombinácia detektívky, mysteriózna a hlavne hororu fungovala perfektne. Myslel som, že to bude len taký jemnejší nádych hororu ale ono sa to drží celý film a funguje to fantasticky. Postavy zahraté skvelo, vôbec nevadilo, že tu nemáme najväčšie hviezdy. Z Benátok neuvidíme nič okrem jedného domu. To však vôbec nevadí, nakoľko vďaka tomu to má potrebnú atmosféru. Celkové rozuzlenie nemohlo byť lepšie,  presne tohto vraha som netipoval a páčilo sa mi aj ako nakoniec vysvetlili nadprirodzeno. Ďalšieho Kennetha, teda Hercula by som bral, musí však byť minimálne takto originálny. Rozhodne za plný. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě