Pápežov exorcista

• Česko Papežův vymítač (viac)

Film je inšpirovaný skutočnými poznámkami otca Gabriela Amortha, hlavného vatikánskeho exorcistu (Russel Crowe). Pápežov Exorcista sleduje otca Amortha pri vyšetrovaní desivého posadnutia malého chlapca a končí odhalením dávneho sprisahania, ktoré sa Vatikán celé stáročia zúfalo snaží udržať v tajnosti. (Itafilm)

Kolikokoli

V rámci žánru je to pecka. Myslím teď žánr hororové komedie, takový dospělejší Scary Movie. Bát se asi moc nebudete. Ale rozhodně doporučuji! ()

Radiq

Už jsem dlouho neviděl žádnou vymírátnu, takže můžu říct, že tahle mi docela bodla. Nevím teda, kolik z toho si skutečný Otec Gabriel Amorth vymyslel a kolik tam toho přidal Hollywood, ale jako horor se to docela povedlo. Respektive je málo, o čem si myslím, že se tam nepovedlo... třeba přehnané otevírání čelistí posedlých (tváře prostě takhle moc natáhnout nejdou). Jinak je to ale klasické vymítací schéma - ponuré místo, kde se vynoří zlo, zjišťování démonova jména, blití, krev, prasárny a sprostá mluva, otáčení hlav a hody tělem... nic, co jsme ještě neviděli. Ocenit ale musím výkon Russella Crowa, který se nezalekl ani italštiny a povedla se mu i ta angličtina s italským přízvukem... a v této roli ani nevadil ten jeho tuk. Taky se mi líbily odlehčující fórky, třeba jak na skútru s nálepkou Ferrari připomíná legendárního Tómu Hluchoněmce z ještě legendárnějšího Tajemství hradu v Karpatech. Kuku. Tak. A teď jenom doufám, že z toho opravdu neudělají 200-dílnou sérii. ()

fantassia

Kulhání na dvě strany? Trochu se zavděčit Pánu Bohu a trochu se zavděčit páníčkovi obvyklému?  No je z toho kočkopes. Gabriel Amorth si zažil své, ale udělat z toho zábavu, to se opravdu nehodí, zloduchům se to hodí, to zase jo.  Když satan pokoušel Krista, tak mu řekl ,, Tohle všechno ti dám, když přede mnou poklekneš a uznáš mě za pána" Kristovu odpověď známe ,, Jen Pánu Bohu.... Ale zajímavý je jiný pohled ,, tohle všechno ti dám a nebudeš muset na kříž, ale pro Boha jak by mu to mohl dát, kdyby to už nevlastnil? Znamená to, že vlastní svět i s lidmi v něm, jsou to jeho služebníčci až na některé výjimky. Sami si odpovězte komu sloužíte svými  myšlenkami, slovy i skutky, možná to bude zajímavé. Zůstat pohádkovou figurkou to je dobrý zastírací manévr. Hned na začátku první lež, kdo vložil do úst patera  slova , že Michael Satana nezabil? Byl to scénarista, režisér, sám zloduch?  Skutečný G.A. by to nikdy neřekl, každý duchovní totiž ví, že anděl je duch a ducha nelze zabít, dá se jen vyhnat, fyzické tělo podléhá smrti, ale duch je nesmrtelný ať dobrý nebo zlý. Můžete zabít myšlenku? Nemůžete není z částí složená jako fyzické tělo, ale můžete s ní souhlasit nebo nesouhlasit, můžete se s ní dohadovat, bojovat , ignorovat nebo ji vymístit jinou důležitější myšlenkou a tohle všechno provádí svobodná lidská vůle v prostoru a čase, není to sice tak bubu a tak atraktivní jako tahle napínací pohádka, ale může to dát taky pěkně zabrat, protože některé duchy nelze vyhnat jen modlitbou, ale modlitbou a postem, s tím se setkali učedníci, kteří si s nějakým vyháněním nevěděli rady a Kristus jim řekl, takový duch nevyjde jinak než modlitbou a postem, no a to už vůbec není atraktivní, ale je to účinné, v moderních hororech, které slouží satanovi, se to ale neobjeví, ono ani ta vymítaní nejsou tak hororová, ve skutečnosti je to cílená a klidná síla. Jméno Gabriel, které měl G.A. společné se svým patronem archandělem Gabrielem, v překladu znamená Gabriel = Síla Boží   Jako horor a pohádka je to slušný počin, ale za zneužití G. A. a zpřevracení pravdy musím ubrat na hvězdách. ()

Motinski

Rovnako prostoduchý zážitok ako druhá Mníška. A porovnávať by som vedel aj pri viacerých atribútoch. Opátstvo podobne neatraktívne ako francúzsky internát, démon rovnako neoriginálny ako Valak. Celkovo ide o krásnu ukážku žanrových klišé (hlavne v druhej polovici) a toho ako moderné horory stagnujú. Vlastne by som film ani tradičným hororom nenazval. Rusell Crowe hraje cool týpka, není mu cudzí humor a očividne ho to bavilo. Mytologické pozadie premrhali ale aspoň snaha bola, pár pekne natočených pasáži sa našlo (hlavne s posadnutým chlapcom, ten pôsobil ako tak strašidelne) no viac som mal pocit že sledujem mystery fantasy s prepálenym finále ako niečo kde sa má divak báť. Vedľajšie postavy sú odfláknute úplne a to až tak že 10 minút po dopozeraní si nepamätám jediné meno a výrazným pozitívom tak pre mňa ostáva iba Russel. ()

Tosi

V subžánru vymítačství už asi nejde nic vymyslet, jen splnit potřebný kvóty křiku a zkroucenejch končetin. Film vytěžil maximum z přítomnosti Crowea a kdyby ke konci nesklouznul do béčka, solil bych za čtyři. ()

BROKEN_

Hodně fajn jednohubka na večer. Russell Crowe a jeho hlavní postava je vynikající a nepamatuji si, kdy naposledy mě hlavní protagonista v hororu takhle bavil. Má to bohužel obsah, který jsme viděli tisíckrát a ještě mnohokrát uvidíme, protože exorcismus je celkem oblíbený. Je tak škoda, že šikovná režie Juliuse Averyho nestačí k tomu, abych dal vyšší hodnocení i přesto, že jsem se u toho pěkně bavil. Skladatele Jeda Kurzela znám z práce na filmu Vetřelec: Covenant a musím říct, že jeho styl je stejný a hodně samotný soundtrack připomene Covenant. A zrovna soundtrack je další věc, co bych chtěl na filmu pochválit. Kurzel umí správně navodit ty správné zvuky, že jsem byl do napínavých scén skutečně ponořen. Jeho styl se mi líbí. U postav se smí zmínit především Otec Esquibel. Celkově to má několik much a právě scénář sází na jistotu a je to celkem škoda (typické klišé v hororech), protože z tohohle mohla být velmi dobrá žánrovka, která by nastavila laťku exorcismu vysoko. Humor mi sedl, Crowe vynikající a jeho hlavní postava velmi zajímavá a hrozně mě bavila. Režisér šikovný, ale scénář slabší, který to strhává dolů a finále mohlo být lepší. Ve výsledku, ale spokojenost a těším se na pokračování. P.S. Škoda, že je to PG-13. Erko by tomu slušelo víc. 6/10 ()

Sfinkter

Lehce nadprůměrný zástupce vymítačského žánru, který baví hlavně výkonem Russella, jenž si svou roli viditelně užil a ještě se naučil velmi pěknou italštinu. ()

Johnny.ARN

Toto je presne ten film, ktorý by ma Zitrón zroustovať. Tu fakt môžeme hodnotiť len tie herecké výkony, lebo čím dlhšie to ide, tým viac scenáristi fúkali piko a vymýšľali si tam hovadiny. Záver bol už úplne mimo. Slabulinké 2 z 5 (Kino Šaľa) ()

viperDavid

A je to tu zase, bůh a ďábel, ale s Russellem Crowem to celkem i funguje. Zábavný příběh plný zajímavých efektů, ale jednou by mohl ďábel alespoň vyhrát...je sorry za spoiler :) ()

Mrkvič

Vůbec mi film jako zbytečnost nepřišel. A to díky skvělému Croweovi a díky faktu, že jsem těch vymítačských filmů zase tolik neviděl. Ani horory už moc nesleduju, takže v půlce filmu jsem měl příjemně nepříjemný pocit z moci démona. V hlavně jsem už viděl hodnocení 4+, ale potom přišlo velké finále. Čuník. Efekty. Bylo to dost otřesný. Škoda. Přitom myšlenka, že velké inkvizice ve středověku má na svědomí ďábel, byla pro mě dost neotřelá a zajímavá. Kdyby film nekončil dramaticky soubojem s démonem, ale třeba konverzačně ve Vatikánu na toto téma, byl bych rozhodně spokojenější. ()

oveckaoa

Na začátku sledujeme vymítače Amortha  jak jede do Itálie vymítat ďábla z jednoho chlápka řekne mu, že pokud je ďábel ať se vtělí do prasete on to udělá a oni ho odstřelí. Za to si ho zavolají do Vatikánu kde mu řeknou, že neměl povolení od místního kněze a nemůže to dělat takhle on jim řekne, že mu je to u prdele , že pokud to chtějí řešit mají to řešit s jeho šéfem papežem a vyšumí to do ztracena. Pak sledujeme americkou rodinu co jede do Španělska renovovat   nějakou církevní budovu co zdědili po otci , který zemřel po autonehodě s tím, že to pak prodají v rodině je starší dcera co tam nechce jít a syn co neumí mluvit jelikož byl u té autonehody a oněměl a do toho syna vleze ďábel chodí tam různí kněží pomoct, ale ten ďábel chce jen Amortha  tak tam dojde .  Zjistí, že ten ďábel chce ho a s ním ovládnout Vatikán dál to rozvádět nebudu. 3/4 jsou podle klasického schématu posedlé děcko chtějí zjistit jeho jméno ono občas dělá bordel do toho vidiny minulých hříchů (Amorth bojoval ve 2 světové ten druhý kněz píchal jakousi holku) a až konec  nabídne něco zajímavého bohužel se tam děje tolik události najednou, že o tom ztratíte přehled. Když nad tím začnete přemýšlet začne se to rozpadat (Proč chtěl jen Amortha mohl mít jakéhokoliv kněze na přístup do Vatikánu by mu to stačilo? Přes 600 let utajená událost za tu dobu tam muselo být mnoho majitelů to dokázaly vždy najít takové co to nezajímalo? Nerozpadne se náhodou mrtvola po takových 100 a více letech na kosti?) 60 procent Jinak natočeno podle knih Poslední exorcista Satan ve Vatikáně a Exorcista vypráví jsou dostupné i v češtině. ()

noriaki

Na hororech mě až na výjimky neláká schopnost vyděsit, ale mytologie v pozadí. Tady jsem si jí užil vrchovatě, protože scénář obohatil tisickrát přežvýkané téma vymítání o dávné tajemství z minulosti a mocné tlaky v přítomnosti. Russell Crowe se při své roli zapotil akorát když měl vyjít do schodů. Odehrál svůj standard, což stačilo s bohatou rezervou. Triky jsou fajn, démonické nechutnosti také, takže vcelku nemám výhrad. ()

elanius

(93/2023) / No, veľa som od tohto filmu neočakával, ale musím priznať, že som sa celkom zabavil. Samozrejme hlavný ťahák na papieri bol Russell Crowe, už dlhšie som ho v ničom novom nevidel a teda prekonal moje očakávania, výborná postava. Bez neho by to bolo o dosť horšie. Inak štandardný exorcistický film s nijak veľkými ambíciami, ale dostačujúci. Otázka je, či bude druhý diel, celkom by to šlo. (7/10) ()

J.Lajner

Vymítač ďábla (1973) mimo jiné dokázal z dítěte oplývajícího nadpřirozenými či zlovolnými schopnostmi učinit notoricky známý motiv bezpočtu dalších hororových filmů. Papežův vymítač tuto tezi potvrzuje. Jde o soubor stokrát viděných klišé, zabalených do solidního režijního kabátku. Oceňuji nesmělý příklon k historickým skutečnostem a kreaci Russella Crowa, který celý film táhne na svých zádech. ()

JohnSmith

Opravdu mě zaráží tak nízké hodnocení. Crowe je výborný a ten malý kluk byl naprosto skvělý. Film utekl jako voda a já se velice dobře bavil. Klidně bych se na to podíval znovu. ()

Sany33

Príbeh: Jediný, kto môže vymiesť diabla zo starého francúzskeho panstva je pápežov exorcista. Z počiatku triviálne vymetanie sa zmení na boj o holý život. Herecké obsadenie: Nie nadarmo je Russell Crowe pán herec. Dokonalo zahraný sarkastický služobník pána. Prevedenie: Veľmi svieži pohľad na novodobé vymetanie diabla, kňazom ktorý sám nemá s bohom vyrovnaný účet. Miestami horor, miestami humor ale najviac sa mi páčila tá detektívna fáza odhaľovania s kým to máme vlastne česť. Pocity: Nechápem to nízke hodnotenie, film s týmto názvom ponúkol presne to čo človek čaká ba aj oveľa viac nakoľko hlavný hrdina je úžasne napísaná postava. Ten koniec už bol mierne scifi fantasy ale mne to skôr hralo do noty ako vadilo. V podstate nemám čo vytknúť. Pridaná hodnota: Film o exorcizme, ktorý v sebe spája viac žánrov do jedného celku. 92% ()

Exorcista, kam se podíváš

Exorcista, kam se podíváš

26.04.2024

Běžný člověk by si skoro myslel, že hororové příběhy o vymítání ďábla jsou jedním z těch námětů, které stačí udělat pořádně jednou a dost (za všechny příklady Vymítač ďábla z roku 1973). Kolikrát… (viac)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

28.06.2022

Novozélandský herec Russell Crowe se v poslední době v tvoření jen tak nezastavuje. Zatímco už za pár dnů ho diváci budou mít šanci vidět ve vedlejší roli boha Dia ve značně očekávané nejnovější… (viac)