Strašiak

• Česko Kostlivec (viac)

Stredoškoláčka Sadie Harperová a jej mladšia sestra Sawyer sa spamätávajú z nedávnej smrti matky a ich otec Will, terapeut, ktorý sa vyrovnáva s vlastnou bolesťou, im nie je veľkou oporou. Keď sa u nich doma nečakane objaví zúfalý pacient, ktorý hľadá pomoc, zanechá po sebe desivú nadprirodzenú bytosť, ktorá sa priživuje na rodinách a živí sa utrpením svojich obetí. (CinemArt SK)

dr.horrible

Na jednu stranu neškodný kinohoror, na druhú taký z tých lepších (typu napr. Smile). Čiže je to o napínaní a lakačkách, zároveň to buduje mystérium, ktoré nie je úplne odfláknuté, a naviac réžia sem-tam príde aj s nejakým obzvláštňujúcim vizuálnym nápadom, takže to nevyzerá jak sterilná, šedivá ducharina na zakázku. Po tohtoročnom stupidnom Cobweb som si spravil náladu (čo ma prekvapilo, čakal som tie filmy kvalitatívne presne naopak). 70% ()

Frajer42

Jeden z těch podařenějších hororů posledních let. Výběr herců nic moc a paradoxně by se dalo říct, že čím menší herečka, tím lepší výkon. Velké plus tohoto hororu je hlavně to, že se bez zbytečného úvodu a keců jde rovnou na strašení. Atmosféra a hra světel a stínů kupodivu skvěle funguje. Strašák se mi rovněž moc líbil. Byl nesmírně roztomilý. Jen za český překlad filmu jako Kostlivec, by měl někdo přijít o život. Diváci, kteří používají české názvy se s diváky používajícími originální názvy nemají šanci domluvit, o jakém filmu je vlastně řeč. Nehledě na to, že překlad "Kostlivec" nedává ani sebemenší smysl. [70 %] ()

PetrPan

... aneb  když se řekne průměr. Český název je zase od nějakého fiškuntálka, který od maminky slyšel frázi "kostlivec ve skříni " a aniž by tušil co to znamená, tak s vtipem a ignorancí sobě vlastní strašáka přejmenoval na symbol starých hříchů. Což zejména u  klasickýho strašidla pro děcka fakt dává smysl. Kingovo jméno je taky spíš jen marketing, ale panu Králi asi stačila nějaká ta koruna, ostatně jako v poslední době pořád, a bylo vymalováno. Film je to pak zejména snesitelný, přeloženo nenudíte se,  a jako horor by se dalo užít slova obstojný.  Příběh se dá tedy shrnout větou:  máme tu strašidlo, děcka, uááá, musíme ho porazit, uááá.  Dozvíme se o něm, že tu bylo vždycky a že straší slabší kusy, oslabené třebas smrtí blízké osoby. To je pak celkem fajn, ale zároveň je to bubák mentálně zaostalý, poněvadž každej normální a průměrně inteligentní paranormál přece ví, že mámy se vracejí a můžou mu tu žranici pěkně překazit. Kolikrát stačí i jen fouknout do zapalovače, pche.   Ale jinak vlastně slušná filmařina a povedený řemeslo s neokoukanými tvářemi, o nichž se zase nedá říct, že by to byla trdla či motovidla. Čili když se řekne průměr... ()

silentname

Viete čo je vtipné na tom, keď píšete komentáre k filmom o niekoľko mesiacov neskôr po tom ako ste ich videli? Je zaujímavé zistiť, že niekedy ľudská myseľ je schopná veľa vecí absolútne vytesniť. A nejako sa mi kompletne podarilo vyhodiť z hlavy spomienku, že som tento film reálne aj videl. Musel som si doslova opäť pozrieť trailer na to, aby som si spomenul, o čom to vlastne bolo. No je treba uznať, že po filme ako "Evil Dead Rise" nebola moc šanca, aby "The Boogeyman" nejakým spôsobom výraznejšie ostal v pamäti. Pretože atmosférou sú oba filmy na úplne inom leveli. Tento bohužiaľ je na tom horšie. Postavy sú zabudnuteľné, strašenia nie sú veľmi originálne a jediné, čo si úprimne vybavujem je záver, kedy sa rozhodli naše postavy svojmu strašidlu postaviť. A rovnako aj Marin Ireland, ktorá dala svoju rolu skvele. Ale celá tá atmosféra s veľkou dávkou sviečok a snahou udržať sa v svetle bolo niečo, čo som si bol schopný vybaviť a vďaka tomu nie je film úplne zabudnuteľný. Každopádne je to dôkaz, že ma výraznejšie nezasiahol. Ani v pozitívnom ani negatívnom. Proste film, ktorý existuje. Hodnotenie: C ()

Arsenal83

To pravé hororové vlastne ani nepríde, ale blížime sa k tomu tak v druhej polovici, kedy niektoré scénky sú celkom fajn. Ale príde to až také detinské, miestami groteskné, no nenudí a nepotrebuje k cieľu "zaujať" hektolitre krvi. Každopádne náš Kostlivec nestraší viac než kostlivec v skrini akéhokoľvek slovenského politika. ()

Chrustyn

Technicky velice povedené strašení, které příjemně leká, hraje si s kamerou  a celkově velice dobře funguje. Bohužel jak už to bývá, tvůrci mají tendenci vše vysvětlovat a zbytečně tak ničí celkovou mytologii kolem monstra, kterou kompletně zabijí akčním koncem. Pořád ale jeden z lepších hororů tohoto roku. ()

Ivoshek

První třetina dobrá, postupně ale příběh sklouzne ke klišé, co jdou vidět v téměř každém moderním hororu. Lekačky jsou fajn, ale nedá se vystačit jen s nimi. A klasicky tu platí, ze nejvíc strachu vyvolává to, co není vidět. Hororem posledních let zůstává i nadále Emptyman.  ()

TheEvilTwin

Jen další úmorná, zbytečná, generická nuda bez jakékoli inovace, zábavného hororového prvku nebo špetky nadprůměrné kvality. Že já idiot jsem se nechal zlákat s vidinou kvalitního strašení a naivně jsem čekal zázrak. The Boogeyman je totiž tak prostý, že si jej už pozítří nebudu pamatovat. Strašidlo není strašidelné, jelikož v tak tmavém vizuálu nejde vidět ani když je na scéně samo (nekecám…) a lekačka se povedla jen jedna. Postavy jsou opět naprosto dementní a místo aby si v domě rozsvítily, běhají tam se svíčkou (???), hrdinně si to nakračují do temného sklepa a aby toho nebylo málo, tak zde máme opět šablonovitou hlavní teenku a otce, který se zdráhá ji uvěřit. Tyjo, tyhle stereotypní postavičky jsem viděl snad jen v ….1000 filmech? Atmosféra nulová, nápaditost v negativních hodnotách a zábavnost v ještě propastnějších číslech. Jak film plynul, moje hodnocení klesalo a Rob Savage může být rád vůbec za moji milosrdnou dvojku, protože tohle bylo tragické. A samotné “finále” (jestli se to tak dá nazvat) a způsob, jakým si poradí s monstrem, svou originalitou už jen završuje tenhle shitfest, který si říká horor a nutí mě smát se nad naivitou režiséra a pokládat si otázku, proč by tohle kur*a někdo chtěl vpustit do světa, natož tak do kin…. Nevěřil jsem, že budu někdy souhlasit se zdejším hororovým expertem Psychorem, ale pokud tomuhle někdo dá víc jak odbytou trojhvězdu, je to buďto zainteresovaná osoba, nebo prostě jen blb. ()

SOLOM.

Filmů inspirovaných Kingovou krátkou povídkou existuje jen pár, takže jsem byl zvědavý, jak se s tím Savage popasoval. Viděl jsem už totiž od něj jak Host tak Dashcam, a tak nějak jsem tušil, že žádný velký zázrak se konat nebude a taky tomu tak bylo. Tento režisér nikdy mezi moje velké oblíbence patřit nebude, jeho styl mi moc nesedí, ale musím uznat, že tentokrát dokázal natočit alespoň průměrnou podívanou, která sebou přinesla i pár slušných scén a momentů. I nějaká ta lekací scéna by se tu našla.    Co se atmosféry týče, tak začátek filmu se docela povedl. Dramatický úvod a sebevražda neznámého muže dokázali navnadit a tentokrát mi ani moc nevadily „dětské hrdinky“. Obě mladé herečky předvedly, jakžtakž snesitelné výkony, okořeněné o několik bububu momentů. Dokud se pracovalo jen s náznaky (stíny) bylo to fajn, jakmile se ale bubák ukázal v celé své kráse, bylo zaděláno na průser. Naštěstí se před kamerou moc často neobjevovalo, nebudu-li počítat digitální přestřelku (u pasti) a závěrečné hořící finále.    Podobných filmů o bubácích ve skříni nebo pod postelí či ve sklepě už však existuje tolik, že tohle téma mě už prostě moc nebere. Jako dalo se na to podívat, ale žádné veledílo to tedy nebylo. Chtělo to prostě pořádně přitlačit na pilu a divákům nabídnout i nějakou tu oku lahodící scénu, na kterou by hned po skončení filmu nezapomněl, ale ani to se tady nestalo. Což znamená, že průměrné ohodnocení tomu dám, ale vidět znovu už to asi nepotřebuju. ()

Othello

The Boogeyman trpí obvyklým problémem "wanovských" hororů, tedy tím, že postavy mimo zápletku neexistují. A to i přesto, že tady se zrovna opravdu strašně moc snaží, aby tomu tak nebylo. Nicméně těžké téma tragické ztráty matky film není schopný dostat hlouběji pod kůži, protože musí pracovat s klišovitými hrdiny a podzápletkami jako "překvapivě dospělá malá holčička, která ví víc než ostatní, ale nikdo jí nevěří, protože je malá holčička" (TM), dospívající dívka z okraje kolektivu, která se musí postavit svému strachu či otec, který svou uzavřeností kryje svoji slabost a musí se naučit se své rodině otevřít, pročež doposud poslouchá věty jako "máma by věděla, co dělat". Film samotný má jinak obvyklé parametry křesťanského filmu, kde bubák je vlastně alegorií krize víry v důsledku nějaké ztráty, která se dá překonat pokorou a znovu stmelenou rodinou, akorát onoho Boha zde zastupuje terapie. ()

JASON_X

Tak se mi zdá, že se často opakuju, ale co mám hernajs k podobným otřepaným ba totálně provařeným šablonám furt dokola psát? Další tuctový a zapomenutelný rádoby horror o bubácích a dětičkách, jakých jsem už viděl ani nevím kolik. Dvacet? Třicet? Nuda k... uzoufání. Jistě, místy se hraje i na temnější, nedětskou notu. Ale komu jsou pak tedy podobné pseudohorrůrky určeny, když ne dětem? Maminám v domácnosti? Svíčkovým bábám? Narušeným jedincům, kteří mají strach ze tmy? Jděte se už s tímhle stereotypním horrorovým středoproudem bodnout. ()

luka4615

Hezky přímočará a atmosférická hororová podívaná, která bravurně pracuje se světly a stíny, takže výsledný děsivý dojem je ještě o pořádný kus umocněn. Za zmínku samozřejmě stojí i ústřední “bubák”, který je i navzdory skromnému rozpočtu velmi pečlivě zpracovaný. Jsem vážně velmi rád, že i v dnešní době, až po okraj napěchované průměrnými a zbytečnými “horory”, ještě stále vzniká něco tak vydařeného. Skvělá práce! ()

Morholt

Pokud máte nakoukáno, tak vás Boogeyman nejspíš nijak neosloví. Celý děj by se dal shrnout do věty "Ve tmě se skrývá strašidlo." a neinvečnost děje podtrhuje přehlídka všech možný klišé. Cením si toho, že se daří držet atmosféru, nevadili mi ani herci a závěrečné finále, kdy to potvora rozjela na plný výkon, se mi celkem líbilo, což platí i pro samotného bubáka. Ale jestli za slušnou můžu považovat půlhodinu čistého času, tak je to moc. A když se ke všem těm ohraným motivům přidá řada zbytečných prostojů, vychází mi z toho maximálně průměr. 50% ()

Lucasion

Na Kostlivce jsem se hodně těšil. Podle povídky Kinga. Trailer zaujal. Nebylo co řešil. Ve výsledku jsem asi spoko. Říkám asi, protože bych si strašně moc přál filmu dát čtyři hvězdy. Ale já prostě nemohu. Ten film má tolik přešlapů a věcí, co mi nejsou po chuti, že bych si ho znovu asi už nepustil. Je to ale strašná škoda, protože potenciál je tu obrovský. Děsivý začátek a muž, který vpadne do "klidné" rodinky, aby se jim záhy oběsil v prvním patře. Posud dobrý. Nastává děsivá část, kdy Kostlivec vystrkuje svoje nohy. To jsou ty nejlepší pasáže filmu. Krátké prostřihy, mnoho nohou, zuby... Všechno se podě... Pokazí. Jakmile monstrum ukážete celé a hlavně začnete do filmu cpát podzápletku se zjišťováním a ujišťováním. A samozřejmě samotným lovem. To je prostě ohromná škoda, protože monstrum by si zasloužilo zůstat ve stínech. Tak to funguje nejlépe. I tak jsem se ale bavil. Jen jsem zklamaný, protože Kostlivec mohl být mnohem lepší. (68 %) ()

ScarPoul

Poviedka je výborná a pekne mrazivá. A hoci si z nej Savage berie úplne všetko, vystačí mu to len do prvej polovice filmu, kde mu tie uzatvorenia scén, cez zatvárajúce sa dvere fungujú. Potom sa dostávame k pointe ( bez mytológie o hlavnom bubákovi) a jediné čo tam postavy robia je, že kukajú do tmy. A robia to tak často až jednému príde smiešne, že si nerozsvietia mobilom alebo baterkou, aby tú tmu rozohnali. A hoci tu máme emocionálny prienik a vysporiadanie sa s traumami a očistný oheň a iné symbolické motívy, ako celok to pôsobí trošku rozpačito. Hlavná hrdinka to nemá šancu utiahnuť, na to jej chýbajú potrebné sympatie a zvyšok je aj napriek mnohých superlatívom len rutinnou žánrovou záležitosťou, kde sa o postavy nielen že nebojíme, ale aj ten strach je kŕčovitý. Naťahovačky bubáka s dievčatkom, začnú liezť celkom rýchlo na nervy a ochudobňujú príbeh o potrebný element hrozby. Finálna scéna je potom len ďalší zbytočný výsmech, ktorý výslednú pointu a ako tak fungujúci symbolizmus podkopáva. Takže priemer, bez využitého potenciálu. ()

BoPo

S predstihom môžem zaradiť medzi najlepšie horory roku 2023. Keby Kostlivec na určitých miestach dostal väčšiu péči, tak mohol smerovať aj do medziročných kandidátov. V čom sa odlišuje od priemerných hororov? V budovaní fungujúceho prostredia. Sledujete síce tuctové, ale na hororový žáner dobre odprezentované rodinné drama, ktoré viac a viac nahlodáva temnota. Zlo je dlho neuchopiteľné, ale neustále prítomné. Veľmi dobre dávkované, a postupne čoraz výraznejšie momenty hrôzy vytvárajú výbornú atmosféru. Každé vkročenie do tmy prinieslo ten správny efekt, a to bez ohľadu na aktuálnu lokáciu. Za zbytočné nedomyslenosti považujem šlendrián polície naprieč celým mestom a záverečný súboj mohol byť náročnejší, krutejší. ()

Astaroth12

Dlho očakávaný horor, na ktorý som nešiel do kina, lebo som tušil, ako to cele dopadne. Rob Savage nieje moc skúsený a jeho Host som bral ako začiatok nejakej ery. No Dashcam som zatial nevidel, ale mal som tusenie, zýe toto tiež nebude celkom jeho ranná kávička a mal som pravdu. Technicky je na parádnej urovni a kamerovo hádam ešte viac, lenže problémom sú lakačky, ktorých je tu niekoľko, ale po čase už sú riadne otravné a tak som svoj tv musel riadne stíšiť, čo aj ubralo na celkovej atmosfére. Lebo ja horory zasadne pozerám v noci a nepotrebujem kvôli jednému mopslíkovi zobudiť celý barak. Chválim, že sa režisér rozhodol ísť cestou mystéria okolo príšerky. Dlho sa cela neukázala a keď konečne prišiel ten čas a ukázala sa v celej krase, tak to bol teda zážitok. Je fakt, že mi nešli do hlavy niektoré kravinky, ako je tá, že prečo ten neandertálec priviedol ťažného koňa do ďalšej rodiny, o čo mu naozaj išlo, to sme sa nedozvedeli. Alebo prečo niektoré postavy boli tak naivne a hlúpe tiež nie. Ale zas riadne potešila tá facka tej pizde, zaslúžila si ju. Mladé herečky hrali užasne a aj keď nechcem nikoho hejtovať, ale pri niektorých komentároch žasnem, že nepovedali žiadne negatíva k filmu, ale slabé hodnotenie dať už vedeli, smutné. Chcel som dať silné 3*, ale kvôli niektorým , čo nevedia oceniť ani remeselnú stránku či herecké výkony dám slabé, ale 4*. ()

maddy

Before I Wake, Lights Out, Come Play, Cobweb, Boogeyman ... Rob Savage natočil silne neoriginálny horor, ktorý si doslovne požičiava celé scény z iných hororov o monštre pod postelou a po celých 99 minút iba variuje už 100x videné. Nič síce nerobí vyslovene zle, ale vo výsledku sa jedná iba o neškodný PG-13 hororík, ktoré má pár lepších momentov, ale inak nič zásadné neprináša, iba niekoľkokrát obohraný námet s úplne priemerným strašením a priemernou réžiou, kde všetko odsýpa podľa zabehnutej šablóny a v závere si to rodina rozdá na férovku s titulným bubákom. Niekomu to môže stačiť, ale ja som od predlohy od Stephena Kinga čakal rozhodne viac. CELKOVO: 5/10 ()

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (viac)