Strašiak

• Česko Kostlivec (viac)

Stredoškoláčka Sadie Harperová a jej mladšia sestra Sawyer sa spamätávajú z nedávnej smrti matky a ich otec Will, terapeut, ktorý sa vyrovnáva s vlastnou bolesťou, im nie je veľkou oporou. Keď sa u nich doma nečakane objaví zúfalý pacient, ktorý hľadá pomoc, zanechá po sebe desivú nadprirodzenú bytosť, ktorá sa priživuje na rodinách a živí sa utrpením svojich obetí. (CinemArt SK)

Rogamko

Tak sme sa s polovičkou po dlhšej dobe vybrali do kina, že si teda urobíme pekný večer a na prvý krát sme sa zhodli že dáme Kostlivca. Poďme teda k filmu. Rodinka čo sa vyrovnáva zo smrťou drahej manželky a matky je dosť sympatická emócie hrdinov pracujú celkom fajn, čiže tým chcem povedať že som celej rodine fandil. Ako ale už býva zvykom tak sa niečo musí stať a do ich domu príde chlapík čo je evidentne s nervami dosť v prdeli a zo sebou prináša niečo čo nikto nechce mať doma ( bytosť ktorá miluje váš strach, miluje tmu, bolesť a hlavne veľké šatníky ). Detská teda začínajú mať divné vidiny že niečo po nich ide ale ich otec ktorý je podotýkam terapeut im veriť nechce ( on sám ma problémy zo sebou ). Každé z dievčat sa stretáva postupne s Kostlivcom ktorý im dáva dosť zabrať po všetkých stránkach. Príbeh mi príde veľmi fajn, miestami sa dá napätie krájať čo veľmi oceňujem, tak isto lakačky sú výborne ( niekoľko krát ma myklo ). Príbeh teda odhaľuje čo je bubák zač a hlavne sa pátra po tom ako ho zničiť čo sa nakoniec aj podarí teda vyzeralo to tak. Film nemá hluché miesta stále sa niečo deje čiže to má ďalšie plus a dokonca aj samotný bubák je dobre urobený. Nečakal som od toho filmu veľa ale dostal som presne to čo som chcel a som spokojný veľmi a polovička tiež. Dávam tomu 4* lebo poslednú dobu je málo hororov čo si to zaslúžia. 7/10 ()

verbal

Po dlooooouhé době zase jednou sice sériový, ovšem poměrně vydařený kousek, jenž opět úsměvně irituje zdejší hororové exprdy a jiné esoterické nudofilní psychotiky, protože je svižný, zábavný, atmosférický, přímočarý, hezky bubavý a s docela povedeným strašhovadem. Kousek, který sice dost nepokrytě parazituje na výborném, a jak jinak než místními rozumbradáči a sračkofily krutě nedoceněném Darkness falls, avšak vzhledem k solidní exekuci a de fuckto svěží modernizaci výše zmíněného vše velkoryse odpouštím. A se starou, kulantní Štefanovou povídkou, tenkrát to ještě uměl, to má společná jen jména a v podstatě to na ni pouze autorsky navazuje. Tudíž je ten tasemnicový marketing s připisováním kreditů vypsanému a vyhořelému dědkovi veskrze nedůstojný. ()

EvilPhoEniX

Boogeyman patřil k velmi očekávaným mainstream hororům letoška. Společně s Evil Dead měli urvat první půl rok na poli mainstreamu, ale to se bohužel nestalo, především u Boogeymana. Rob Savage natočil 3 roky zpátky výborný covidový FF horor Host, kde za malý peníz vytěžil hodně muziky. Byl to jeden z filmů, který se rozdýchával špatně a opravdu měl u něj divák nepříjemné pocity, takže jakmile dostal Savage velmi slušný 35 miliónový rozpočet a šanci se předvést, co v něm opravdu je, tak se zkrátka očekávala žánrová revoluce, překonání Conjuringu, přepisování historických žebříčků a hlavně film, kde se lidé v kinech po dlouhé době budou opravdu bát, jenže samotný výsledek je daleko za očekáváním. Když si představím, že Conjuring stál ještě o 15 milionů méně, tak vypadal ve všech ohledech lépe. Ono Kostlivec není sice žádný propadák, jde o poměrně neurážející bubákovinu, která má své světlé momenty, ale jako celek je jen další mainstream duchařinou s ohraným námětem, která nepřináší jednak nic nového do žánru, tak ani samotné strašení není příliš efektivní. Herecké výkony jsou v pohodě, vizuál je ok, ale vadilo mi, že větší část filmu se odehrávala ve tmě a nic moc nejde tedy vidět. Samotného boogeymana ukážou až v závěru a nutno uznat, že vypadá nepříjemně ( překvapivě slušný design), ale příliš škody nenapáchá. ( V duchu si říkám, že kdyby to bylo eRko a film by se nezaměřoval pouze na jednu rodinu, ale unášel/ zabíjel by děti po celém městě, tak by to nabralo úplně jiné grády). Takhle se jede dle klasické šablony, kde dítěti klasicky nikdo nevěří a v závěru si to rodina s úhlavním monstrem rozdá. The End. Vytkl bych ještě jednotlivé strašící atrakce, kde některé scény v traileru vypadaly nepříjemně, ale ve filmu nepříjemné nejsou.Savage každou potenciálně děsivou scénu ukončí jump scarem a přejde k jiné scéně, místo aby samotnou scénu gradoval, šponoval napětí, děsil diváka, tak jak to dělá například Wan, tak to se mu bohužel zatím nedaří. Úplně zklamaný člověk z kina neodejde, trochu to stylem připomíná minuloroční Smile, ale ten byl o chlup lepší. 6/10. ()

tron

Mrzí ma, že nemôžem dať 4*. Miestami je to fakt dobré. Ľakacie a strašidelné scény sú ľakacie a strašidelné napriek tomu, že čakáte, že sa každú chvíľu dostaví ľakačka a ona sa dostaví a vy sa napriek tomu zľaknete. Nápad so svietiacou guľou super, dal by som jej spin-off. V mnohom to pripomína Kruh a iné klasiky: nepríjemné, tiesnivé a sympaticky pomalé pátranie (a v rámci možností realistické, aj keď si uvedomujem istú naivitu tohto vyhlásenia) po obludnom nebezpečenstve s imidžom urban legendy. Prečo teda „len“ 3*? Herci sú fajn, ale minimálne v hlavnej ženskej úlohe som čakal „silnejšiu“ herečku. A to, že sú ostatní herci fajn, ešte neznamená, že postavy nemohli byť prepracovanejšie. Takisto si (inak „príjemne“ bezútešná) atmosféra koledovala o výraznejšie zatlačenie na pílu, čo sa týka zobrazenia „apokalyptickej“ štvrte (á la Barbar, Neutečieš alebo Muž v temnote). ()

Psychor

Horory, které působí jako reklama na kreativní impotenci, mě bytostně iritují. Dle mého odborného soudu by měl každý tvůrce usilovat o to, aby se vůči současným hororům alespoň trochu vymezil a vnesl do žánru závan novosti. A tím opravdu nemám na mysli světový rekord v počtu bouchnutí dveřmi. Rob Savage se bojácně schovává za spoustou žánrových klišé a servíruje řemeslně podprůměrný kousek, u kterého si každý znalec žánru akorát znuděně odfrkne. Snímek vrší jeden logický nesmysl za druhým, kdy protagonisté například překonávají panickou hrůzu ze tmy tím, že většinu času tráví při svíčkách či v doprovodu decentních vánočních světýlek. Většina scén navíc vyšumí do ztracena, jelikož kvůli špatnému nasvícení divák mnohdy vůbec nepozná, že se ho režisér právě pokouší strašit. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku The Boogeyman uděluji pouhou jednu hvězdu, a to s dodatkem, že podobný materiál do kinodistribuce v žádném případě nepatří. ()

Gilmour93

O nějaké originalitě se nemá smysl bavit, koneckonců i ten nezvykle fyzický bubák je něco mezi Pitch Black stvůrou a mimozemšťanem s naslouchadlem z tichých míst scenáristického dua Beck, Woods, nicméně i přes ty vrstvy klišé jsem tak nějak souzněl s hrdiny, co se topíc v temnotě zármutku chytají stébel víry v cokoliv, co pomůže. A to se v žánru počítá bez ohledu na to, jestli ke konci monstra přispěje Nafta Vin a nebo terpentýn.. ()

castor

První půlhodina je moc fajn. Intenzivní, atmosférická. Krátká povídka Stephena Kinga se vyškrábala až na stříbrné plátno a představuje nám rodinku, která se vzpamatovává z tragické smrti matky. Táta i dvě dcery truchlí po svém, zatímco u otce psychologa zaklepe zoufalý pacient hledající pomoc, který dost věrohodně hovoří o záhadných úmrtích vlastních dětí. Než se terapeut nadechne, muž spáchá v jeho domě sebevraždu, ovšem zanechá po sobě nepříjemný dáreček. Ač jsem první minuty chválil, nakonec je z toho klasická bubákovina. Slušná, ale často utopená ve tmě… A mnohé tak zbytečně vyšumí do ztracena. Holt nic originálního, ovšem není to jen o „aktuálním“ Boogeymanovi: divák už je z posledních opakujících se hororových let celkově unavený. ()

D.Moore

Porovnám-li Kostlivce s posledními adaptacemi Stephena Kinga, musím napsat, že je rozhodně lepší než Žhářka, ale rozhodně horší než Telefon pana Harrigana. Zajímavě se přitom rozjíždí a buduje atmosféru, ta rodinná nepohoda je výborně zahraná... Ale když "to" začne, kouzlo tichého psychologického příběhu se postupně vytratí a z Kostlivce se stane prostě lekačka. Ne špatná, ale ani nijak extra zajímavá. ()

*CARNIFEX*

Toto zrovna nie je ten druh Kostlivca, ktorého by ste sa mali báť. Áno, sem tam, najmä v závere trošku "pošteklí" nejaká ta atmosféra, no že by mal človek po vzhliadnutí tohto malého hororu pre deti dojem, že natrafil na mimoriadne temnú, atmosférickú žánrovku, to teda rozhodne nie. Priemer .. ()

Davies182

Vlastně mě vždycky hrozně překvapí, když se u nějakého nového hororu doopravdy BOJÍM. Asi nejlepší práce se stíny, co jsem zatím ve filmovém médiu viděl. [Disney+] ()

Xmilden

Hororové scény absolutně v pořádku pokud jde o budování napětí, práci se světlem a s atmosférou. Problém ovšem nastává v momentě jak k nim dojít. Přišlo mě že otec dětí je prostě nezodpovědný blb, který přestože holkám nedávno upřela maminka nedokáže ani tu nejmladší, přestože se v noci bojí tmy, ochránit. Proč proboha po tom co jim v domě začíná řádit bubák, si nezalezou všichni do jedné postele nebo třeba aspoň do jedné místnosti. Mě prakticky přišlo že ten otec odjíždí na noc pryč, takže když holky začnou vřískat a začíná hluk, šramot, randál, tak ten otec se ani odnikud nevynoří. Tyhle nelogičnosti mě rušily celý film a můj zážitek hodně srážely :( PS: Několikrát jsem chtěl zvolat na postavy, ať už si doprdele konečně rožnou. 50% ()

darkrobyk

Nic převratného jsem neočekával a nic převratného jsem nedostal. Hodně průměrný film s kolísavým napětím, kde sice pár scén mělo grády - nejvíce asi útěk z domu před bubákem, ale jako celek to nefungovalo. Savage se rozhodl pro nejhorší možnou variantu - místo postupného strašení a budování mrazivé atmosféry vsadil na výstřely z děla a padající kastroly. Ne že bych zkraje párkrát nenadskočil, ale když na vás někdo za rohem vybafne, leknete se taky, že... A jak se lekačky vršily a očekával jsem jich víc a víc, stával jsem se vůči nim imunní. V titulcích je uvedeno, že film je na motivy povídky, což je svatá pravda. Povídka je výborná se šokujícím a zde logicky chybějícím závěrem a je pouze torzovitě včleněna do filmu. Oceňuji, že bubáka neukázali hned a že nechali tříbit divákovu fantazii, a tak možná na rozdíl od jiných jsem temné a nejednoznačné scény uvítal. Vizuál solidní. Nejlépe ze všech hrála Vivien Lyra Blairová, kdy jsem si vzpomněl na malou Carol Anne (Poltergeist 1982). Škoda promarněné šance, protože většina z nás má doma pod postelí, ve skříni či v komoře bubáka, a tak důvod ke strachu by byl. Každopádně v kině jsme byli tři, což v okresním městě na premiéře není moc, o to víc jsem si ale film, byť průměrný, užil. ()

filmfanouch

Kostlivec je slušný horor, který neurazí prací s atmosférou a občasným vizuálním nápadem, vlastně ovšem ve finále s motivem zármutku a snahou se s ním vyrovnat skrze konfrontaci s titulním bubákem nepracuje kdovíjak působivě a i když se spíše snaží fungovat jako pokračování původního příběhu nežli přímá adaptace, krátký příběh zvládá ve finále mrazit o poznání více, než celý tento očividně ambiciózní, ale v součtu přesto neuspokojující a jen ideálně neurážející hororový výplach.... ()

playboxguest

Dlouho jsem neviděla tolik lidí odcházet v průběhu filmu z kina. Úmorná zívačka, která nepřináší vůbec nic nového, vše už bylo viděno jinde a uděláno i mnohem lépe. Vydržela jsem sice do konce, ze zvědavosti, co tím chce básník říci, ale pocitově to byl celkem promrhaný čas. Finální narážka na možnost pokračování ve mně skoro vyvolala depresi. Najednou mi loňský Úsměv, kterej je tematicky v něčem podobný, nepřišel zase tak špatnej. ()

Cappuccino

Skvelá práca so svetlom a kamerou. Je to síce klasický jump scare, ale remeselne zdatne natočený. Hlavné dve herečky sú navyše veľmi schopné. Bohužiaľ, kvôli veľmi ochranému príbehu, ktorý sme videli stokrát predtým, nemôžem dať viac ako silné 3. ()

pornogrind

K dnešnímu dni kdy píšu tenhle komentář má tenhle film 64% jako letošní Cobweb. Což znamená že mainstreamový divák si vrní blahem. U mě to je tak že The Boogeyman nestojí ani za nějakej delší komentář. Cobweb byl za mě slabej ale The Boogeyman je ještě slabší. ()

mzss1

[50%] Horory tohoto typu jsem kdysi bral všema deseti, ale nyní se to točí prostě přes kopírák. Tento Kostlivec nebyl vyloženě špatný, žádnou velkou chybu bych v tom nehledal. Ty dvě dívčí postavy sester, jak mladší, tak ta starší – obě mě bavily, pár laciných lekaček to bylo; celé to působilo docela normálně, ale sakra to bylo utahané a nezáživné. Finále docela ušlo, ale nic víc, originálnější bych v tom neviděl. Chtěl jsem dát 2*, ale nakonec přimhouřím obě oči a dám tu nejslabší možnou třetí, potenciál to docela mělo … ()

Omnibus

Přišel, viděl, visel... Boogeymanův posel.“ Konečně svěží závan do zatuchlé hororové komory! A který šikula z ní vymetl pavouky i s kostlivcem? Nové hororové koště Rob Savage, kterému ještě teče krvavé mlíko po bradě. TEMNÉ OKÉNKO: [][] Za dveřmi cosi ťape, poráží to nábytek a chrchlá jako dobytek. Co nám to tam straší? Kdepak Boogeyman, motá se tam jen csfd bubák Psychor, ale toho už nikdo nebere vážně. Kdepak Boogeyman, to jen celé rodině straší ve věži. Po traumatu ze smrti maminky není divu. A přece je to Boogeyman! Pere se tam s cizím pánem. [][] Jo jo, takový psychologův home office je výborný nápad. Narušení pacienti vám pak courají po baráku, hledají cestu k dětem do pokojíčku, věší se před nimi v komoře a způsobují jim tak kumulaci traumat, což je, z lékařského hlediska, velmi zajímavý studijní materiál. Čtyřikrát strašidelně zaskřípu zuby, o vytržený a ze žaludku na niti vytažený zub. Btw, neměl by někdo z filmového štábu zajít do komory a odříznout tam Davida Dastmalchiana? Nějak už mu fialoví jazyk. ()

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (viac)