Kto prežije

(relácia)
  • Česko Kdo přežije (viac)
Rozhovor 3
Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2000

Réžia:

Don Roy King

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Amber Mariano, Richard Hatch, Judd Nelson, Kimmi Kappenberg, Rudy Boesch, Jenna Lewis, Sugar Kiper, Jenna Morasca, Jerri Manthey (viac)

Série(46)

Survivor je televizní reality show, která je v různých podobách vysílána v mnoha zemích na světě. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině, kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední trosečník" ("Sole Survivor"). Soutěž je také obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých podmínkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Zix. k tomuto seriálu (12)

Kto prežije (2000)

Nejlepší show vůbec, sleduju jí už hromadu let a pokud je dobrá série, tak mě to baví. Je tam hromada věcí, který se mi líbí - soutěže nebo podmínky, ve kterých si soutěžící musí sáhnout až na dno, život v táboře bez modernch věcí, tedy sociální politika v něm a celkově s tímhle vším je hromada legendárních scén a situací. Další výrazná část zábavy je díky neustálému taktizování, kdo má jaké možnosti, komu se co vyplatí, samozřejmě potěší kvalitní podrázek na někoho kdo to vůbec netuší a jen vykuleně čumí. A když už konečně tohle všechno poskládáme a konečně nám zbydou 2 nebo 3 finalisti, tak přichází další originální konec - vyškremrat si nebo jakkoliv získat hlasy pro milion dolarů od lidí, které předtím museli jakkoliv vyloučit. Dříve jsem tuhle show dříve hodně žral a čekal neustále na nové díly. ()

Thajsko (2002) (S05)

Bez debat jedna z nejnudnějších sérií, ale najdou se i horší. Hlavní problém je absence někoho sympatickýho, komu by se dalo fandit. Když vezmu příběh jako celek, tak je určitě zajímavý v tom jak kmen staříků Chuay Gahn neustále prohrává a poté to nějak obrátí a doslova rozdrtí kmen mladých a silných Sook Jai.  Kdyby v tom kmeni byli sympatický lidi, tak by určitě se na tu sérii určitě hned koukalo jinak. Vítěz Brian sice není jako zbytek castingu moc sympatický nebo fanditelný, ale dokázal jednoduše vyhrát hned na první pokus stylem jako opěvovaný Rob Mariano - nejdříve hlavně díky jeho dovednostem v soutěžích a jednotě svýho kmene doslova vyhladí Sook Jai, poté ovládá dokonale svůj kmen a pro jistotu to jístí výhrama individuálních imunit. Navíc má tahle série pro mě i pár vtipných, skvělých, ale i kontroverzních momentů, který mi v hlavě uvízly - falešný sloučení, který Shii Ann sežrala i s navijákem, výlev poblázněný Ghandie, opička krade v táboře jídlo, škrcení Claye při soutěži nebo jak Brian nezná ani přesně jméno Shii Ann která k nim málem přeběhla. ()

Caramoan (2013) (S26)

Pro mě jedna z nejhorších sérií vůbec. Děsnej casting navrátilců, který nepředvedli nic proti chudákům nováčkům, kterých bylo hned od začátku o tolik méně, že nikdo z nich nic nezmohl a jen marně bojovali. Člověk ani netuší jestli někteří měli potenciál hrát dobře nebo ne. Samozřejmě když vynechám Sherri, která ani neví jak se v tom finále ocitla a porota jí v podle toho skoro ignorovala. Přijde mi že tahle série měla být s hráčema, kteří udělali hloupý tah. Jinak nepochopím návrat Erika, Brandona, údajně prý byli oslovený Matt z RI nebo Shambo ze Samoy. Vítěz není nejhorší, ale je jasná vecpávka produkce nebo minimálně Probsta, který ho tajně miluje. ()

Game Changers (2017) (S34)

Hlavní problém týhle série je, že přišla moc brzo po povedeným Kdo přežije - Cambodia – Second Chance (série) (2015)  a příšerný casting. Podle názvu série tam měli být legendy a né hráči, který nic nedokázali a měli skončit v zapomnění - Hali, Sierra, Brad, Debbie, Tai a další. „Úplně nečekaně" většina z nich samozřejmě nepředvedla nic. Na začátku sledujeme nudu jak tyhle marný hráči vyřazují všechny hráče, kteří něco v minulosti dokázali nebo si po pouhých 2 prohraných soutěžích vytáhli špatný šátek. Po sloučku je to o trochu lepší, ale vadí mi hráči kteří tam zbyli a jak si hrajou na borce, že opět podrazili Ozzyho, který to zase jak největší idiot nečekal. Jediným plusem nový formát finále, sem vyjímka který se líbí a dál je zasloužená vítězka Sarah, která mě jediná mile překvapila a předvedla slušnou hru, která se možná opravdu trochu podobala jejímu spoluhráči Tonymu. Touhle sérií taky bohužel začala éra, kdy Survivor není o schopnostech soutěžících, ale spíš jako loterie, kde rozhoduje spousta nesmyslných výhod. To jak nebo proč odešli Cirie a Malcolm je ostuda a výsměch těm hráčům. Proto tuhle sérii nebudu mít nikdy rád. ()

Ghost Island (2018) (S36)

Za mě je tohle hodně bídná série, k úplnýmu dnu nejhorších nepatří, ale do 10 nejhorších určitě. Po prvních 2 dílech jsem se bavil a vážně jsem nečekal takovou pozdější bídu. Když už jsme se dočkali sloučka, tak to taky vypadalo na zajímavej rozjezd, ale po odchodu Chrise přišla další velká nuda a až finále bylo dobrý, který patřilo k nejlepším vůbec. Nikdy se mi nebude líbit série, kde znovu (po SC a GCH po 3x) před sloučením vylítavají členové 1 kmene jenom proto že prohráli pouhý 2 soutěže. Dost lidí z Malola letělo aniž by s tím mohla něco udělat . Jediný malinký plus je, že tentokrát před sloučením letěli 2 lidi z většinovýho kmene a né pouze 1 jako v SC a GCH. Ghost Island byl sice věrná kopie EI a na začátku se mi líbil, ale těch výhod z něho bylo přehnaně moc a pochybuju, že se v tom každý vyznal kdo co všechno má nebo měl. Casting by nebyl špatnej, ale bohužel zajímavý lidi odešli před sloučkem (Brandon, Steph, Jacob - ten si za to ale mohl sám) a o lidech co to dotáhli dál (Chelsea, Jenna nebo Sebastian) víme úplný minimum. Až ve finále jsem si všimnul, že Seb byl určitě vtipnej týpek, u kterýho mohlo být dost zábavnejch scén. Finálová kmenovka byla taky slušná a nový formát se mi líbí. Jen bohužel moc lidí nemluví a někteří tentokrát snad vůbec, ale asi jsou předem rozhodnutý. ()

David vs. Goliath (2018) (S37)

Po delší době zas povedená série s dobrým vítězem a na kterou většina fanoušků nenadává. Na začátku to vypadalo na blbý téma, ale série jela celkem slušně od začátku do konce. Rozhodně jsem se u týhle série nenudil. Nick sice není ideální vítěz, který by nějak dominoval nebo předvedl legendární hru. Rozhodně ale není špatnej a svoje tahy nebo okamžiky měl. Hodně mu pomohla pozice underdoga. Další finalista Mike měl sice pro diváka nudnou hru, ale hrál dobře - bezpečná hra a přitom se v pohodě zbavoval hrozeb, kterých chtěl. Kdyby Nick nevyhrál imunitu, tak věřím že by ho taky odstřelil a v pohodě vyhrál. Angelina byla občas zábavná, občas otravná zloduška, ale její herecký výkony byli skvělý a dost hráčů jí je pěkně sežralo. Škoda že si to incidentem s Elizabeth pokazila a potom se už jen vezla. Na konci se nečekaně dobře obhájila - vliv možná nějaký měla, když do toho mlela. Důvod ovšem nebyli schopnosti ze začátku, ale protože se nemusela bát, že by letěla když jí každý chtěl do finále. Ze zbylích hráčů mě pěkně bavil Davie nebo Christian - jeden z mála nerdů, který neotravovali a naopak jsem mu dokonce fandil. Kara byla další nenápadná hráčka, která hrála slušně. U takový Alison taky nějak netuším v čem a proč byla taková hrozba, je škoda že nám to produkce neobjasnila. Na Alecovi se mi líbil jeho přístup a jak to nevzdával, jako správný hráč. Carl je dobrej rozumbrada, který pak ukázal jak se nechovat když máte převahu. Jediný kdo mi lezli na nervy, tak Natalie, která naštěstí byla včas zaražená a Gabby, u který bylo těch jejích výlevů moc a dokonce kvůli nim v určitý fázi málem překazila hru spoluhráčům. Co mě ale na této řadě štvalo byla další várka výhod a vypadnutí Dana, i když správně zahrál HII - největší výsměch, který se prostě neměl stát. O takhle důležitých změnách by produkce měla casting předem informovat(viz výrazná změna v 35.sérii kde taky hráči jen vykuleně čuměli), navíc ten Idol Nullifier mohl a troufnu si tvrdit, že musel získat jenom Carl - když už zavedli takovou novinku, tak by bylo divný kdyby se ve hře neobjevila. Na konci série v Reunionu chybí dva hráči a není vysvětleno proč, dřív byl zázrak když na něm někdo chyběl, v poslední době to je naopak. Pěkně mě taky naštvalo po vyhlášení vítěze, že sledujeme jak hlasovalo nějaké dítě než reakce vítěze Nicka, jeho rodiny nebo aspoň soutěžících. ()

Edge of Extinction (2019) (S38)

Série která nebyla špatná a patřila by do lepšího průměru. Bohužel sem ale znechucenej kvůli závěru a jak to celý dopadlo a to vše kvůli ojedinělému twistu Edge of Extinction. To jak vyhrál Chris je výsměch všem předchozím vítězům, kteří se museli snažit celých 39 dní aby nebyli vyloučený a pak doufat, že snad jim porota nějaký hlasy dá. Chris měl určitě potenciál a předvedl ho pokaždý když byl ve hře. Za to rozdělání ohně si zaslouží respekt, ale nebral bych to zase za takovej zázrak - bylo jasný že by Devens vyhrál a on by proti němu nic neměl a asi díky sérii Ghost Island to vzal na sebe. Tedy šlo o to jestli bude doufat, že Devense někdo porazí nebo jestli to udělá sám. Vzhledem k tomu že se válel 27 dní někde mimo hru, tak to byl logickej krok a nic to nemění na tom, že nikdy ho nebudu uznávat jako vítěze. Měl prostě skončit v "zapomnění" jako Brian z Guatemaly, Aaron z Číny a další nadějný hráči co letěli před sloučkem. Nebo doufat v návrat jako Kelley, která ve své první sérii taky letěla před sloučením, ale díky skvěle využité druhé šanci si tady dokonce vysloužila v týhle sérii už 3. účast. Doteď byl u mě na dně vítězů suverénně Ben, poté Fabio s Michelle + Wendell (kvůli tomu že by klasicky v den 38 letěl), ale Chris těmhle nulám nesahá ani po kotníky a patří úplně mimo, někam do kategorie totálních omylů, jako náš Martin z RO - upřímně doufám za všechny fanoušky na světě, že další podobný vítěz nikde na světě už není. Další finalisti sice nebyli kvalitní, ale Gavina je mi fakt líto - chudák se marně snažil obhájit, i když byl výsledek předem jasný. Je úplně něco jinýho se bavit jentak mimo hru po vyloučení a ve hře, kde se řeší strategie, jak se dál udržet a další věci. A to nemluvím o tom že Gavin se vůbec nemohl poznat s Reem. Zbylí hráči špatný nebyli a věšina se snažila hrát. Jen bohužel chce hromada hráčů udělat "veliký tah" a nepřemýšlí co bude dál - dost hráčů udělalo dobrý podraz, ale poté hned letěli. Přitom stačilo pár kmenovek počkat - viz vyloučení Chrise, Joea, Erica nebo Kelley. Mínusy 1. EOE kvůli kterýmu celá tahle sračka vznikla. První díly super, pak ale nebylo vůbec vysvětlený kde se vzala harpuna na ryby, kde soutěžící brali jídlo apod. I blbcovi musí být jasný, že tolik ryb nenachytali nebo nemuseli daleko do kopců pro hrstku rýže jako na začátku. A to nemluvím o totální ignoraci z dění toho ostrova. 2.Vyloučený lidi dávali výhody hráčům do hry, samozřejmě "nečekaně" těm z menšiny a největší výsměch byla HII do top5 od produkce. 3.Vrací se moc imunit do hry a dokonce i v pozdní fázi hry. 4.Navrátilci který hlasují pro Chrise ve finále, u Davida s Aubry mě to hodně zklamalo. 5.Nevidíme radostný reakce vítěze, místo toho kdo jak hlasoval, přitom se to vždy předtím někde zveřejnilo. Plusů bohužel moc nemám. 1.Nováčci se nebáli vyloučit navrátilce a 3 ze 4 luxusně podrazili. 2.Potenciální kvalitní navrátilci do budoucna Ron s Wardogem (CBS si samozřejmě přicpe i Devense). 3. Dobrá hudba. ()

Island of the Idols (2019) (S39)

V průběhu týhle série se jen nestačím divim kam až nám Survivor odbíhá. Herně průměrná série, která je ale bohužel zahlcená blbostma a zbytečně to na ní vrhá špatný stín. Někteří lidi si asi myslí, že hra/show je tu od toho aby řešila všechny společenské problémy ve světě. Jinak vážně nechápu proč se řešili aféry typu sexista Jamal, Jack s jedním nevinným slovem, Aaron  s jeho komenty na kmenovce a samozřejmě Dan, u kterého to je složitější. Co se týče mě, tak to je milej a v pohodě chlap, za to jak vypadá si ale může jedině sám. Chápal bych kdyby měl jediný incident a poté byl diskvalifikován, ale měl toho bohužel víc. Už na začátku série ho na to šahání upozornila Kellee, že jí to vadí. Poté o tom bylo ticho a po sloučení se to vrátilo zas, ovšem dost zveličený kvůli tomu že Missy s Elizabeth v tom viděli srandu a chtěli to využít ve svůj prospěch, zatímco Kellee nebo Janet to viděli jinak. To co se stalo v top6 jako většina netuším, ale vážně je jen Danova hloupost když si i po upozornění od produkce nedal pozor a tedy něco zase vyvedl. Island of the Idols nečekaně špatný nebyl a líbil se mi, byl tam ale bohužel trochu navíc. Zbytečně zabíral čas a bylo tam kvůli němu víc výhod než bylo potřeba. Co se týče herní části, tak to byla průměrná série. Nikdo nějak nevyčníval, potenciál ukázat něco víc měla Missy a trošku Kellee, ale bohužel chyběl někdo víc fanditelnej. Velký plus za mě je, že vyčnívaly ženy. Moc sem nepochopil u Tommyho s Lauren jak nejdřív hrozně těžko nesou odchod Jasona a pád Vokai v tom novým kmeni, pak najednou po sloučení zjistí že nebyli v ideální pozici a i po tom divadlu úplně v pohodě přeběhnou k Lairo??? V týhle situaci chytře dostanou hrozbu Janet na dno, tak jí s Nourou přijmou k většině, aby se jí později museli zbavit?? Po sloučení bohužel taky série byla dost ovlivněná těma dvěma kmenovkama najednou - ano Aaron by jako fyzická hrozba dřív nebo později letěl, ale Missy a ostatní od Lairo by mohli reagovat. Takhle nemohli nic, bohužel. Casting v týhle sérii byl docela bídnej a Tommy je díky tomu přijatelný vítěz, ale samozřejmě jinak patří ke slabším a v S40 mi vážně chybět nebude. Deanovo hra se mi po sloučení hodně líbila a je u mě jeden z mála hráčů, kteří neměli takový vliv a přesto sem mu fandil. Asistentka vítěze Lauren je neskutečná slepice, hrozně nadšená když se dařilo ale neskutečný divadlo a bulení hned jakmile se něco nezadařilo. Kromě ní sem nemusel Nouru, to je exotka kterou chápe asi jen ona sama a totálně neschopnou Karishmu, která by ve starších sériích letěla bez váhání mezi prvníma. Dál se vůbec nedal poslouchat rozumbrada Jamal, který předvedl hovno a u kmenovek nebyl mimo jen při jediný po promíchání. Taková Janet ta si získala respekt hlavně věkem, tím že uměla rozdělat oheň a v soutěžích nebyla marná. Jinak herně nepředvedla nic, co by stálo za řeč. Určitě bych ale jí bral víc jako vítězku kvůli osobnosti a je vždycky pěkný, když někdo starší mezi samýma mladýma překvapí svýma schopnostma. ()

Season 41 (2021) (S41)

Je zajímavé jak se američani hlásí k dlouhé tradici této show, ale zároveň nechtějí s tím původním mít snad nic společnýho a proto jsme tu měli hromady novinek a překvapení.  Počet dní 26 je asi nejvýraznější a nečekaně to pro mě nebylo ani tolik znát a soutěžící to měli kvůli podmínkám cca stejně těžký nebo dokonce horší než v předchozích sériích. Jen mi trochu vadí, že ten děj a vše je trochu takový moc hrrr a uspěchaný. Chápu ale že mi někdo může namítat, jak ubyli zbytečný dny a hráči museli být furt ve střehu.  Různorodý cast jedině vítám a neřeším kdo jaký je, hlavně ať hraje co nejlíp a pomocí ostatních je z toho co nejlepší série.  Další novinky byli ale spíš zbytečný a za mě k ničemu - když někdo našel HII před sloučením, tak to bylo spíš trest než odměna, protože to čekání na jiný nálezce a ztráta hlasu než se našli byla hrozná blbost upřímně mi těch nálezců bylo líto. Takový Xander totiž ztratil hlas na hodně dlouho a mohl jen doufat v zázrak. Výstřel do tmy akorát způsobil více lhaní tomu co měl letět a podle očekávání když už byl použit, tak si daný člověk tím zkazil hru. Ukradení výhody by mohlo v budoucnu přinést zajímavý děj, ale akorát to bude kazit plány nadějným hráčům. Takže za mě neutrální. Ostrov s rozhodováním raději nekomentuju, je to EI/GI nebo IoI trochu jinak. A letět na to Do or Die by muselo být děs, chudák ten kdo na to v budoucnu vyletí. Sám si nedovedu představit jak těžce bych to nesl a ještě v takhle pozdní fázi hry.  Jedno z mála plusů vidím tresty pro prohrávající kmeny a kamerový novinky, který byli ukázaný v 1. díle.  Co se týče děje, tak začátek před sloučením byla hodně slušná bída, kromě JDho vypadávali samý zbytečný hráči, který tam neměli co dělat. Max. mi byl trochu sympatickej Brad, ale to je tak vše. Celkově mi ta úvodní fáze připadala jak nějaká loterie nebo tipovačka. Se Survem to za mě nemělo moc společnýho. Ten twist před sloučkem byl taky hodně zbytečný a  připadal mi jak z béčkovýho Surva. Vážně nechápu jaký by byl rozdíl kdyby Sydney letěla se šátkem a byla 1. co letěla po sloučení. To že by nebyla porotkyně by taky nebyla žádná novinka. Po sloučení se to konečně trochu rozjelo a i mě to trochu bavilo, ale napětí moc nebylo a většinou mi bylo ukradený jak to dopadne. Většina se odpálkovala sama a menšína toho jen pomocí Ricarda využila, nic víc. Žádná snaha o nějaký převrat nebo změnu vůbec nebyl.  Jediný komu jsem tu fandil, tak Naseer, dál trochu Danny zbytek mi byl celkem volnej.  Finálová trojice je jedna z nejhoších vůbec a u vítězky nechápu jak mohla vyhrát. Vždyť kromě rozhodnutí po sloučku neudělala vůbec nic. Myslím si že porota musela dostávat pořádný promlouvání do duše nebo prachy navíc, aby jí to dali - černá asiatka z Kanady a příště můžou tvrdit jak může vyhrát kdokoliv a všichni jsou spokojený. Takový Xander by byl za mě o trochu přijatelnější, ale chápu že asi jako heterosexuální běloch prostě vyhrát nemohl, protože by Surv doma u amíků ztratil velkou část diváků, z toho mála co jim zbylo. Druhá verze je, že nic za celou dobu nedělal - žádný tah nebo něco co by stálo za řeč. Celou dobu jen proplouval, nikoho nepodržel a k tý většině se dostal úplně náhodně, aniž by proto něco udělal.  Deshawn byl takový pomatený marný stratég a kdyby nebyl černej, tak bych se nedivil za tak málo hlasů. () (menej) (viac)

Season 42 (2022) (S42)

Po bídné 41. sérii jsem očekával hrůzu a musím přiznat, že jsem mile překvapen. Hlavní zásluhu na tom má hodně povedený casting, protože twisty jsou stejné jako minule. Je zajímavý jak je to samé s jinými lidmi mnohem zábavnější. Fázi po sloučení navíc hodně pomohlo, že žádný kmen neměl výraznou převahu.  Co se týče finalistů, tak za mě hrál nejlíp Mike a přál jsem mu to. Měl se vykašlat na kecy o čestnosti a naopak říct ochcal jsem vás.  Romeo se pěkně snažil, ale nebýt ICH a moc kterou díky ní měl, tak nic nepředvedl. Maryanne sice měla silný konec, ale né tak skvělý a viděli jsme lepší. Za mě spíš podprůměrná vítězka, která sice asi chytře nějakou dobu moc nehrála, ale viditelně až pozdě. Navíc kvůli rasové aféře v jednom díle mě hned napadlo, že kdyby nebyla černá a v porotě nebyli 3 černý porotci, tak by nevyhrála nebo určitě né tak jednoznačně.  Pokud bude další série s navrátilci, tak bych určitě rád viděl Omara, Lindsay, Haei, Mikea, Daniela, možná Dreu. I Jonathan se určitě vrátí. Bez něj bych se ale klidně obešel. Co se týče novinek nové éry, tak chválím výstřel do tmy a výhodu ve vědění je síla, jen je škoda, že zatím nepřinesli žádnou zajímavou situaci, Bez čeho bych se obešel, tak ta trapárna okolo sloučení, zabírá to zbytečně čas a výsměch je, že ten kdo je na EI si navíc vybírá jestli bude ohrožen nebo chráněn. Dál je hodně zbytečný Do or Die a to že nálezce HII před sloučkem nemůže hlasovat do aktivování všech. Za mě by stačilo kdyby jen nebyla aktivní. Ztráta hlasu když jsou malé kmeny je za mě moc. ()

Season 43 (2022) (S43)

Lehce nadprůměrná série, která ze začátku tolik nenadchne, ale po sloučení se to slušně rozjede. Jen to trochu kazí slabá finálová trojice. Chápu že úplně mimo nebyli a nějaký vliv Gabler s Cassidy měli, ale moc nemusím tyhle hráče, kteří nejsou tolik vidět. Hráč série je bez debat Jessie,to jak získal bez sebemenší námahy 2 HII nebo jeho tah na Codyho je legendární.  Dál mě moc hráčů nezaujalo, ale za řeč stojí Noelle, Cody nebo Sami. ()

Season 45 (2023) (S45)

Začátek je slušná bída, hlavně kvůli kmeni Lulu, který je nejhorší ze všech 45 sérií. Vážně by mě zajímalo kde tu sebranku vzali a jak někteří mohli projít castingem. Ty co od nich zbyli, už poté moc šanci neměli. Později se to ale rozjede a po sloučení je z toho celkem slušná série. Není to sice top, s hromadou velkých tahů nebo podrazů, ale za mě určitě jedna z lepších v nové éře. Je tu spousta hráčů, který bych rád viděl v budoucnu hrát znovu - Kaleb, Kellie, Emily, Julie nebo Drew. Finalisti série jsou přijatelní, jen ten ufňukanec Jake to trochu kazil. Vítězka není žádná top hráčka, ale určitě né špatná. Hodně mě potěšilo, že neni další skrytý vítěz, ale vítězka která hrála a byla vidět. ()