Experiment kolonie

(relácia)

Tato reality show je kontrolovaným experimentem zkoumajícím, jak by lidé přežili po globální katastrofě. Po deset týdnů se deset dobrovolníků z různých oborů (vědec, mechanik, doktor a další) snaží přežít v prostředí po katastrofě. Jsou vymezeni na opuštěnou továrnu a její okolí. Ze začátku nemají vodu, jídlo ani elektřinu, ale postupně se snaží všechny tyto problémy vyřešit. (Sharkey)

Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Prostředí 10/10/// +prostředí, snaha tvůrců přiblížit nám život po apocalypse, často dobře vložená dramatická hudba -pořád divák ví že je to "jenom jako"/// Rozhodně netradiční (televizní) experiment u kterého mi sice pár věcí schází (např. co se dělo s postavami a s herci po skončení natáčení). Nicméně i přesto je to dle mého hodně uvěřitelná sonda to chování lidí, kteří se ocitli v takovéto situaci. Na každém z nich bylo vidět jak na ně dolehla situace a je docela pravděpodobné, že někteří z nich začali ztrácet pojem o tom co je realita a pořádně se vžili do "své role". Bylo by to jistě ještě na větší rozbor, ale raději si jdu přečíst názory ostatních, třebas se dozvím něco co mi uniklo./// Celkem 67%/// ()

umbjaz odpad!

Dámy a pánové.... Stanfordský vězeňský experiment v praxi jen s kamerama a neuvěřitelnou konzumní show všude okolo. tahle "realita" je tólik utažená za vlasy, že bych brečel. Nebuďte slepí! je to jak Orwell v praxi, ukazují vám jen to co chtějí abyste viděli. může tam rovnou stát týpek v kvádru s jedinou větou na rtech: "Jste svobodní!" ()

Rami

Když jsem tuto "reality"show viděl poprvé v Tv, řekl jsem si, že je to velmi dobrý nápad. Což také je - skupinka v "opuštěném" post- apo prostoru, takový menší Den trifidů. Bohužel člověk po pár záběrech pochopí, že něco není v pořádku. Složení skupiny pominu - "odborníci", modelky a modelové, herci a herečky. Ale nejsou tu jasně stanovená pravidla (viz Survivor, kde víte na čem jste - štáb vás sice nenechá úplně chcípnout hlady, ale nepříjemné hladovce a možným menším úrazům se nebrání), i vůči divákům. Kdyby rovnou řekli, že se budeme dívat na jakousi mírumilovnou simulaci přežití (cílenou jako populární dokument pro mládež) v post-apo světě pomocí nápaditých vynálezů, tak řeknu super a dám 3-4 hvězdičky. Když ale se tvůrci snaží namluvit divákům jakous takous realističnost, tak mi není zrovna valno. Korunou jsou pak střety s dalšími lidmi a "náhodná" objevení potřebných součástek, letadel atp. "Huš huš, to je naše jídlo - sebrali nám všechno jídlo - už se tu neukazujte nebo něco uvidíte". Tak za takovýto přístup bych vraždil. Tvůrci buď měli okolní herce zcela vyškrtnou ze scénáře, a nebo říct jasné pravidlo, že se tu budou objevovat komparzisté (škodiči), a hlavní protagonisté se s tím budou muset nenásilnou formou vypořádat. Třebas by to šlo udělat tak, že by škodič mohl provádět cokoli, pokud není objeven, pokud by byl objeven, tak by se musel stáhnout. Když se chceme vyhnout násilí, které by ve skutečném post-apo světě přímo bujelo (stejně jako v při současných domorodých konfliktech, kde ukradení jídla znamená smrt členů komunity). Pak je tu délka projektu. Aby začal takový svět fungovat, bylo by třeba 1 roku, a pro zjištění stále potravy 2-5 let. Takže délku by protáhl na cca 3/4 roku. Pak jsou tu kamery. Autentičnost s přímým přenosem klesá k nule. Ideální pro tento projekt by byly skryté kamery ve všech místnostech a v exteriéru. Dále je tu otázka nástrojů a vybavení. Tvůrci by si měli rozmyslet, do jakého prostředí "děj" implementují, protože v každém druhu objektů by měla zůstat kompletní vybavenost a ne jen něco odsud a něco odtamtud. Prostě v rodinné zástavbě - kompletní vybavení rodinného domu; ve funkční dílně vybavení funkční dílny; v opuštěné továrně takřka nic. Osobně bych rád vyděl takový experiment, který by začal jakýmsi ztroskotáním letadla, přičemž by přežilo cca 10-12 lidí, zůstalo by jim vybavení z letadla a z jejich báglů a nalezli by téměř prázdný průmyslový areál či překladiště s pár napůl zbořenými řídícími budovami. A teď začněte od píky. Žádné bloumání a poflakování, protože jinak tu 3/4 roku nepřežijete a hra pro vás končí. ()

Frajer42 odpad!

Mně se tenhle nápad prostě nelíbí. Simulovat něco takového, jako se v této reality show snaží prostě nejde, a to z jednoho prostého důvodu. Přijde mi docela debilní, když se lidi bijí jakože o svůj život, ale přitom dobře vědí, že je vše hrané a ublížit protivníkovi prostě nesmějí. Český překlad EXPERIMENT je tedy totálně zcestný. Je to tedy jen další soutěž. S tím rozdílem, že je ještě více umělá než ty předešlé, což mi docela vadí. Nevidím důvod ji po prvním díle nadále sledovat. ODPAD! ()

jeandepatch

Velice zajímavá reality show (nejsem si jistý na kolik reálná), ale nemyslím si, že by mělo smysl vidět víc sérií než jednu. Parta lidí z druhé série mi bude ještě nějakou chvíli chybět... Vytknul bych tomu možná jen to, že útočníci při přepadeních neseberou ty důležité věci co kolonisté mají. Ale když to tak vemu, tak jsem za to spíš rád, protože jim vždycky fandim. ()