Kto prežije - Borneo

USA, 2000

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor)

Sammy.Boy

Naprosté zjevení mezi všemi dosud odvysílanými reality show. Pravidla cesty za milionem dolarů jsou vskutku jednoduchá: přehrát, přelstít a přežít. Akorát Vám to značně komplikuje matka příroda, všudypřítomný hlad a několik dalších protihráčů. První série zůstane už navždy ikonická a pro většinu diváku i ta nejlepší, ale trochu mi zde scházely sympatie k soutěžícím. Nenašel jsem si nikoho, komu bych zarytě fandil. Vítěz je zde zřejmý od samého začátku. Můj favorit to sice nebyl, nicméně hru měl zmáknutou skvěle! ()

Deleatur

I když jsem Survivora objevil až kolem 10. řady, dokázal jsem se zpětně vcítit do pocitů diváků řady první, nadšených z nového televizního formátu. Zároveň je to ze zpětného pohledu opravdu silná řada už jen tím, že je jaksi civilnější, protože hráči formát teprve poznávali a nekalkulovali, sotva tam dorazili. Byť už tehdy zazněla otřepaná výmluva: "Lžu a podvádím jen kvůli hře, ve skutečnosti takový/á nejsem." Produkce se navíc soustředila na hráče, tak ještě nezdržovala artovými předěly. Dokonce jim zbyl čas na zdůvodnění hlasů, což mi v posledních řadách chybí nejvíce (i když vím, kde je hledat). Jak jsem si řadu připomínal, tak i sestava byla silná. Pro mě byl samozřejmě nejzajímavější gay, i když to byl i jeden z prvních padouchů realitky. Už jen pro tu ironii, že ne heteráci, lopaty nebo svalovci, ale to on (sulcovitý právník navrch) se stal živitelem kmene a hybatelem děje. Pár nezapomenutelných hlášek, mj. "Měli bychom kooperovat." "Já jsem vidlačka, myslím, že tady v buši korporace fungovat nebudou." a samozřejmě už legendární finální řeč téže vidlačky: "Po tom, co nám tady předvedla Matka příroda, cítím, že jí dlužíme, aby to dopadlo podle jejích zákonů - ať had sežere krysu.". I když pro mě bylo ještě legendárnější zdůvodnění finálního hlasu od jistého slizouna. // My All-Stars (ne nutně favorité): Richard, Rudy, Susan, Colleen, s výhradami Kelly a Gervase. (Nepřihlížím ale k tomu, co ev. předvedou/předvedli v dalších řadách.) // 87% ()

Vyrida

This is their story, this is Survivor. Touto památnou větou z úst ještě poměrně neznámého moderátora Jeffa Probsta začíná tato dneska už nejdéle vysílaná televizní americká reality show. První série patří v mém žebříčku k těm nejsledovanějším a nejoblíbenějším. Vyšly mraky doprovodných materiálů, které ještě celý můj zážitek prohlubují. Premiéra poslední epizody je navíc dodneška tou nejsledovanějším kterou kdy Survivor odvysílal. Všechno tu působí autenticky a z dnešního pohledu tak nevinně, že tuto řadu vždy doporučuji zhlédnout všem novým začínajícím divákům. Mé video o zajímavostech z této řady. ()

Djoker

Spoilery. Tady to všechno začalo. Borneo mě přivedlo k fenoménu Survivor. Skupina lidí bojující v divočině o milion dolarů, soutěže o imunitu, kmenové rady, intriky, lži, spojenectví a Jeff Probst. Je proto ironií, že zpětně Borneo je pro mě stále jednou z nejhorších sérií. Výčet slabin je opravdu dlouhý, takže pěkně od začátku. Nikdo neví, jak vlastně hrát. Každý hlasuje podle svého srdíčka. Někdo dokonce podle abecedy. Soutěže jsou divácky neatraktivní, často velmi nepřehledné. Prakticky nikdo ze soutěžících mi nepřirostl k srdci. Tolik nesympatických lidí se sešlo snad jen v Thajsku. Rich jako jediný hrál hru. Jsem rád, že alespoň někdo, ale klanět se mu, že na to přišel jako první v historii, je podle mě zbytečné, protože to bylo jen díky těm 15 pomalejším jedincům. Navíc mohl několikrát vyletět, což jen dokazuje, že jeho aliance, která ani neměla konkurenci, nebyla zase tak úžasná. Pokud člověk viděl pouze tuto sérii, tak je nadšený. Byl jsem taky, jenže v dalších sériích se ze svých chyb poučili nejen soutěžící, ale i tvůrci, a právě proto jsou o tolik lepší. Čtvrtá hvězda je hlavně z nostalgie. Favorit: Collen, Oblíbenci: Greg, Jenna. ()

Dienzenhofer

Dirk je totální hlava vymletá, maximálně se v ní nachází nějaký náboženský kecy a nebyl ani dost chytrý na teologa, takže dement jak má být. Joel sexista a despota, nic víc, nic míň. Gretchen, nechápu proč se tam hlásila, když neměla v úmyslu uzavírat spojenectví WTF.  Gregg, vyhulenec, úchyl a blázen, ale mě docela bavil a mluvil občas docela rozumně. Jenna L. pěkně otravná kráva, plačka, vyďeračka, ale asi největší stratég z Pagongu. Gervase také sexista, ale byl místy vtipný a mluvil docela někdy rozumně. Colleen není zrovna nejbystřejší a její popularita je mi záhadou, ani nebyla moc hodná byla docela tvrdohlavá a občas lstivá, jako Jenna L. Sean je ze začátku dement, ale byl docela sympaťák a upřímně jeden z nejrozumnějších lidí co byli na ostrově. Susan totální vidlák a blázen, velký pokrytec, hysterka a má očividné problémy s hněvem- potřebovala by prášky. Rudy je baller a jemu bych ten milion přál nejvíce, dodržel vždy své slovo, ze začátku outsider, ale později se vyšplhal na vrchol potravního řetězce, také velmi strategická hra na tu dobu. Kelly velká huba, holé neštěstí, ikdyž ten milion skoro vyhrála, díky bohu že ne, pokrytec a docela lempl v některých aspektech, hlavně její sociální hra byla levná, však našli se hlupáci co jí na to skočili. Richard klobouk dolů, jeden z nejlepších vítězů co tu kdy byl, skvělá sociální hra a skvělá osobnost, smysl pro přežití, byla se na něj radost koukat.  TOP150: Richard, Rudy, Sue, Colleen, Kelly Wigl., Gervase, Jenna L., Greg ()

• Táto série měla původně název Survivor, podtitul Borneo dostala až později kvůli rozlišení od ostatních sérií. (Zix.)
  • Při vyloučení Stacey Stillman došlo nejspíše k manipulaci od produkce, kdy přesvědčovali Dirka se Seanem, aby nehlasovali pro Rudyho Boesche kvůli starším divákům. Spor byl vyřešen mimosoudním odškodněním Stacey Stillman od producenta show Marka Burnetta. (Zix.)