Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

Lachtaan

Když tenhle super oceňovaný seriál v lednu začal, zkusili jsme doma první díl a na dlouho se odmlčeli na úkor poutavějších serošů. Postupně budující hype Devadesátek nám ale nedal spát, se smazanými resty na jiných platformách jsme Devadesátky oprášily, sjeli ve velmi krátkém časovém horizontu celou šestici epizod a až na malé neduhy si minisérii dost užili. Snad někdy kouknu i na to rozsáhlejší pokračování/navázání. [viděno v Lepší.TV] ()

hanagi

Každý následující díl je lepší než ten předchozí. Celkově vysoký standard a pro mě velké překvapení. Asi teda prubnu i první oddělení... ()

noriaki

Chápu všechny výtky na příliš bujnou fantazii Josefa Mareše, jenže tohle není dokument, dokonce ani hraný dokument. Je to úzký výsek jedné bouřlivé etapy českých dějin převedený do seriálové podoby. Výsek zručně zrežírovaný, částečně perfektně zahraný a překvapivě chytlavý. První čtyři díly jsem zhltl během jednoho dlouhého odpoledne. Nebyla to přímo jízda, protože navzdory tématu je příběh pohříchu vyklidněný. Atmosféra si může o nějaké hutnosti jen zdát, přestože ji mohutně táhnou epizodní postavičky. Zvlášť Mrázek byl perfektně vystižený, a přísahám, že z něj šel téměř strach. Stejně na tom byl démonický jednooký Alexej a sociopatický vrah Černý. Klidně bych si dal druhou sérii o LTO. ()

venison

V rámci českého rybníčku byl miniseriál vysokým nadprůměrem. Jako hraný dokument, který dokáže zachytit éru porevolučního Divokého západu se svými ikonickými postavičkami, dobrý.. Jako kriminální příběh, který má diváka přišpendlit u televizích obrazovek už tolik ne. Fajn jednohubka s příjemnou stopáží a přesahem pro pamětníky. A jasně Michal Novotný byl v roli krále diskoték fakt přesnej. ()

fabecc1222

Dlouho očekávaný prequel Případů 1. oddělení, který narozdíl od samotných Případů, které sázeli na detailní popis policejní práce, potažmo vykreslení pracovního prostředí sází mnohem více na dobovou atmosféru a vykreslení dobových reálií a skutečných osob. Devadesátky trochu selhávají právě ve vztahu k Případům, kdy jen opravdu těžko budeme v obsazení mladších verzí postav z Případů (Plíšek, Korejs, Kozák) hledat jejich starší variace (Zvlášť Plíšek prošel charakterovou obměnou o 180°). Občas je vidět, že těch šest dílů je prostě tvůrců málo, a že by měli materiálu, který by klidně snesl dvojnásobek epizod, takže to je občas nepřehledné. Ale čert to vem, ta atmosféra devadesátek je tu opravdu brilantní, všechna ta špína a spodina, co se vyrojila vykreslená opravdu do detailů. Pro poctivé policajty to musela bejt opravdu šílená doba, jak byli všechny ty známé kauzy vlastně navzájem propletené, a všichni ti mafiání, a nájemní zabijáci se mezi sebou znali, a vlastně i spolupracovali. Jsem rád, že něco takového u nás vzniklo, že i takovéhle věci jsou připomínány, a to ještě lidmi, co je skutečně pamatují. ()

hroubek

Mám z tohoto projektu velkou radost. Parádně natočená detektiva, která vypadá výborně, každý herec v ní hraje perfektně a ke všemu to má skvělou atmosféru. Režisér Peter Bebjak odvedl výbornou práci a je radost sledovat jak jsou jednotlivé díly natočené, uchopené a taky odvyprávěné. Výborně funguje pomalejší tempo, které umocňuje retro atmosféra. Každý z herců zde hraje velmi dobře a nenašel bych slabý článek. Z mé strany velká spokojenost. ()

Trustme

Seriálová rekonstrukce dramatického období plného pošuků, kteří využili chaosu a možností. "Italsky" mrazivé, bez příkras a po česku. Nepříjemné divácké uvědomění, připomnění jak moc byla naše země převzata mafiány, kteří se prostě nebáli jít přes mrtvoly. Skvěle, až unikátně provedené dobové dekorace, interiéry, rekvizity, kostýmy, účesy. Mínusem je obsazení neherci do hlavních rolí a předem víme, kdo je vrah a jak to dopadne. ()

ghatos

Lidé si to dobře pamatují a je to přirozeně natočené. Velká chyba Václava Havla, který na svobodu krom jiného pustil i ty nejhorší zločince, ale to byl jen další střípek do divoké doby, kde opojení novou dobou a penězi se stálo novým náboženstvím a mělo i své extrémní viditelné případy. 81%. ()

vyfuk

Menší záplata za Případy 1. oddělení, které se ale stejně mají vrátit. Náhled do divokých devadesátek ohledně toho, jak to fungovalo a bylo. Sice subjektivně a těžce, jelikož seriál je spíše na styl Orlických vražd, nicméně o zpracování není pochyb. Postavy jsou sympatické, jejich příběhy jsou podány dobrým způsobem a informativní stránky není taky špatná. Tuplem cením finální pasáže propojení zápletky se Sokolem a Orozovičem. I když s trpkou tečkou na konci. ČT má asi standart, že za rok vytvoří pár totálních paskvilů, ale stejně dojde i na kvalitní seriál roku. To už je splněno na jeho začátku a myslím, že Čt se určitě ještě s něčím vytasí. ()

JohnSmith

Z počátku jsem hlavní dvojici operativců nemohl zkousnout, ale brzy jsem si k nim našel cestu a byli čím dál víc sympatičtí. Prostě staří ostřílení profíci. U vyšetřovatele Kozáka jsem to měl obráceně. Nejprve mi ho bylo líto, jak dostává kouř od starších a zkušenějších a pak jsem ho, zhruba od Kleopatry začal čím dál víc nesnášet vlastně až do konce. Možná to bylo i tím, koho měl představovat. Každopádně Devadesátky jsou moc pěkně natočený seriál, na který se s chutí znovu podívám. Režie výborná a hlavně ta dobová výpravnost. Co mě pak ale po přečtení různých rozhovorů se skutečnými účastníky vyšetřování dostalo bylo, jak pan Mareš dokázal dost věcí překroutit. A udělat z jednoho ze svých kolegů úplatnýho šmejda bylo podle mě přes čáru. To už ani není o tom, aby bylo něco zajímavější, ale o přístupu k lidem. Vždyť to šlo krásně udělat tak, že by nebyli dva operativci, ale tři a ten by byl smyšlený a mohl by v rámci své role dělat cokoli. Takhle to spousta lidí bude brát jako fakt, zvlášť, když u pachatelů a podsvětí jsou použita jejich skutečná  jména. Tohle byl asi jediný, ale dost podstatný škraloup na celé sérii. Asi dám 1. oddělení druhou šanci. ()

navorski

Opravdu je tak boží sledovat osudy bizarních kriminálníků očima nudných kriminalistů? Po Případu Roubal další zajímavý příběh z toho nejméně zábavného úhlu pohledu. Zdá se, že čeští televizní tvůrci skoro vždycky najdou způsob, jak ztuctovatět zajímavý námět. Ještě že se jim nedostal do ruky třeba Kmotr. ()

Ludivitto

Je to zajímavé reáliemi a atmosférou. Bohužel je to taky ale příšerně přehypovaný, s dialogy šustícími papírem, často docela nudný až lehce pitomý. ()

Maynard.

Díky tomuhle seriálu sem před 14 dny skouknul celý Přápady 1. oddělení, až takle mě tvůrci nadchli. Devadesátky začaly perfektně. Janák a jeho Holubí dům, postupně se to pomaličku přesunulo k Orlíku. Což už bylo na můj vkus možná zbytečný věnovat mu celý 3 díly, ale chápu, že je to pojem. Trojice vyšetřovatelů funguje na jedničku. Musím vypíchnout Sokolův minipříběh s Albáncema... Víc podobnejch, víc... ()

netahlo

Zas tak dobry, abych o tom musel cist dva mesice kazdej den deset clanku vsude na netu, to nebylo. Zejmena prvni dva dily. Hledani sudu byl jasny vrchol serialu, finale pak uz zase o neco slabsi. Celkove ponekud vyhajpovana zalezitost, abych tak moderne a trendy rekl. ()

Soweek

Případy 1. oddělení jsem bohužel neviděl, ale asi mi nezbyde, než si mezeru doplnit, protože Devadesátky, i přes pro mě nudnější první 2 díly, se nakonec slušně rozjedou. ()

vitekpe

Jak spravne rikaji kolegove kolem v komentarich, je to spis hrany dokument, nebo magazin RETRO, o kauzach, ktere znaji vsichni nazpamet. Ale kouka se na to dobre. ()

velkyvezir

Dávám plný počet, byť mám pár výtek: 1. Na konci měli dát větu, že nikdo z kriminalistů si ve skutečnosti s mafií nezadal. 2. Nechápu, proč se s věkem potápěčů nedrželi reality, těžko uvěřit, že chlap s šedinami se brouzdá 70 metrů pod hladinou. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky