Clona

• Veľká Británia The Lens
Česko, 2014, 6 h 8 min (Minutáž: 52–53 min)

Scenár:

Marek Epstein

Kamera:

Jan Cabalka

Kryštof Hádek, Vica Kerekes, Viktor Preiss, David Novotný, Rostislav Novák ml., Taťjana Medvecká, Jan Hartl, Simona Prasková, Jordan Haj, Jenovéfa Boková (viac)

Clona je příběhem, v jehož středu stojí postava mladého policejního kameramana Romana (Kryštof Hádek). Ten svou práci, kterou mu dohodil jeho otec (Jan Hartl), vnímá jako jednoroční výplň, kterou je nucen absolvovat po neúspěšných přijímacích zkouškách na vysokou školu. Při jedné z prvních akcí se však situace fatálně zvrtne a banálně vyhlížející výjezd se změní v tragédii, při níž pod koly ujíždějícího automobilu umírá Romanův otec. Touha vyřešit otcovu vraždu, napínavá policejní vyšetřování a Romanův vztah k Lence (Vica Kerekes) i vlastní matce (Taťána Medvecká) jsou leitmotivy celého seriálu. (Česká televize)

Siegmund

Viděl jsem 4. díl tohoto seriálu. Velmi se mi nelíbila zejména kamera. Hromada tmavých záběrů! Bylo téměř pravidlem, že se kamera dívala na místo děje tak, že část obrazovky byla něčím zastíněná. Že by to mělo v divákovi vyvolat dojem skryté kamery? Velmi negativně hodnotím i zvukový doprovod. Nemohu napsat hudební, protože se nejednalo o hudbu, ale jen jakési děsivé nijak neopodstatněné hučení a dunění. ()

type_B

[EDIT] díl 1: Zavání mi to průšvihem. Když auto srazí fotra, aby měl synáček motivaci zůstat u polišů a pustit se do vyšetřování na vlastní pěst, říkám si, jestli se scénárista nevrátil myšlenkově na začátek 90.let do hájemství béčkových krimi akčňáků. Btw. takové ty kamerové triky à la severské detektivky už mně začínají lízt krkem. Logické lapsy v ději nebo vyšetřování by mi tak úplně nevadily, kdyby jednání postav nebylo imbecilní. Palec nahoru za Hartla, je to frajer. Škoda že jeho postava v prvním dílu natáhne bačkory, no. Díl 4: Šmankote panno! Díl 5: Poor craftmanship. Díl poslední: *škoda slov ()

Henry Morgan

Zatím jsem naprosto spokojený, dostávám, co jsem očekával. Herecky mi to vcelku sedí, i když občas jsou ty emotivní výboje na hraně a trochu mimo v kontextu toho, jak se herci prezentují jinde. Nicméně se mi to líbí a dostávám zábavu adekvátní mým potřebám a inteligenci korelující s únavou po prvním pracovním dni . Těší mě, že Kerekes tu hraje a není zde jakousi ozdůbkou a jsem zároveň rád, že mi Hádek prokázal čest stát se zajímavým kriminalistou a ne jen nudným, okoukaným, trochu komickým klukem. Takže co? Takže dobrý! ()

Tom_Lachtan

Tak ono to zatím není vůbec špatný! Sice jsou zatím postavy hrozně klišoidní (aneb já jsem zlýý, vrrr, já sem hodný, menší vrr) a vyšetčřování tróchen upozaděné, ale to se dá vzhledem k příklonu k osobní rovině v prvním díle pochopit, navíc herecká sestava je výborná - David Novotný, Vica Kerekes (která mluví slovensky, halelujah ♥), nebo Rostislav Novák (konečně pořádná role, halelujah no.2). Další zajímavou věcí je vizuál, který vypadá na tuzemské poměry dost dobře (skoro jako by někdo vykradl z přívěsu kamerový filtry nějaké menší americké kabelovce), zatím to vypadá na další povedenou kriminálku po Cirkusu Bukowsky a Prvním oddělení, které Dvořákovo éra přinesla, kdo by to byl řekl. Snad bude příště méně důtrazu na Hádka a na jeho osobní patálie přitroublého rádoby umělce a bude se mi to líbit. ()

kenkaku

Na hranici koukatelnosti (tedy na pomezí mezi dva a tři v mém pomyslném žebříčku). Na první dojem totiž seriál působí, že neví co chce (ale to se může časem změnit). Celkem násilně a otravně cpe jeden "cool" a "efektní" záběr za druhým. Něco jako kdyby se mi u McDonalda snažili vnucovat lanýže (nebo sushi). No jasně.... "Na co si to sakra hrajou?" To co máme možnost vidět obsahově také není žádný šlágr (kdo je tedy vlastně cílové publikum?) a krom samyce z SK (ta s divným jménem) a "áčkových herců" je to tam jeden nesympatický týpek za druhým. Opravdu pro koho tohle ČT točí je mi záhadou... ()

• Jeden z mála českých televizních seriálů, jehož licenci se podařilo prodat do zahraničí. (raininface)
  • „Clona je moderní detektivka, kde akce a profesionální týmová spolupráce převažují nad deduktivním způsobem pátrání, přičemž hlavní důraz je kladen na osobní vývoj ústřední figury a její vztahy s ostatními členy týmu,“ řekl k seriálu Jan Lekeš. (SONY_)
  • Na prvním videu, které kriminalisté dostanou, je jasně čitelná SPZ auta. Nikdo z vyšetřovatelů však neověřuje, komu auto patří. (Brain)