Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

Rockerman

Kvalitní prequel ještě lepších Případů 1.oddělení. Výborný Finger a Bartoš, Sokol a Fridrich se moc na takové role nehodí. Jen doufám, že mladší lidé, kteří si devadesátá léta nepamatují se nebudou na to dívat jen skrze optiku gangsterů, brutálních vražd a mafiánů. Devadesátky totiž byly především možná nejsvobodnější období našich dějin. Doba, kdy jsme se nadechli ke svobodě. Naprosto nesrovnatelné s realitou současnosti. ()

helraiser

Tak tohle byla krutopřísná exkurze do devadesátých let, kdy organizovaného zločin měl své žně. Parádní podívaná, mělo to atmosféru, perfektní děj a super postavy. V podstatě neskutečný retro a nejlepší seriál od ČT za posledních několik let. Naprostá spokojenost. ()

Kingjiri

Po technický i herecký stránce plně srovnatelný s Případy 1. oddělení, ale scénáristicky už mi tahle minisérie zase tolik zajímavá nepřijde. Přišlo mi, že se od Kleopatry děj dost táhnul, hlavně kvůli tomu, že už se řešil jenom jeden případ (Orlický vraždy) a Frantova dějová linka mi v tomhle smyslu přišla dost zbytečná. Radši bych viděl v každym dílu řešení nějakýho zásadnějšího zločinu z devadesátek. Nicméně pobavilo pár hlášek, několik narážek na chronologicky následující seriál, dobová atmosféra byla super a představitelé profláklejch postav tehdejšího podsvětí (Běla, Mrázek, Jonák) působili hodně autenticky, čtyři hodně slabý hvězdy. ()

JetDryerFan

Chválím výběr herců i jejich výkony, sedli tam všichni pěkně. Jenom mám osobně pocit, že celý seriál hezky gradoval do čtvrté epizody a potom už to tak nějak setrvačností dojelo. V posledních dvou dílech mi chyběl ten drive, jaký jsem cítila na začátku. Nicméně mám díky téhle minisérii pocit, že čeští filmaři nebudou tak úplně ztracení. Díky za to. ()

Nail

Kupodivu když se Sokol nesnaží dělat humor tak se na něj dá koukat. Jinak jako krimi dobré a jsem zvědavé zda nepřibydou ještě další díly třeba z kauzy LTO co o ní byla zmínka na konci. To by mohlo být taky zajímavé. ()

KafuR

Autentická a atmosférická jízdenka do doby divokých devadesátých let, kdy to u nás v mnoha ohledech vypadalo jako na divokém západě. K nesourodé skupině vyšetřovatelů jsem si chvíli hledal cestu, aby pak mě začal bavit každý po svém, jenom koncepce seriálu nebyla zpočátku úplně jasná, kdy částečně epizodické případy prvních částí seriálu nakonec ovládne ten hlavní - Orlické vraždy. A o strhující momenty a pořádný spád není nouze, přestože se tento seriál drží reálného základu více než většina ostatních. ()

Stíba

Devadesátky se v době kdy běžely v televizi hodně chválily a tak jsem se těšil až se do tohohle seriálu s pro mě blízkým tématem pustím. Čekal jsem tak logicky hodně a byť mě první dva díly nechaly trochu chladným (a to jsem se těšil především na Jonáka v podání Michal Novotného), hned od začátku třetího dílu to byla skvělá jízda, která vydržela až do konce. Asi bych si dokázal představit ještě hutnější atmosféru ale jinak jsem moc spokojen. 4,5* ()

jacko

Top 66 serial? Ani omylem. Na ceske pomery solidni pocin? Urcite ano! … Ze zacatku zbytecne zmatecne, od tretiho dilu si to ale celkem sedlo a rozjelo se zajimave vysetrovani. Vyprava a hudba fajn, skoda nekterych (ne)hereckych vykonu. S odrenyma usima za 4. ()

Nix

Atmosféra 90.tek je naprosto bezchybná, stejně tak jako vyšetřování Orlických vražd. Je to skvělá forma tohohle případu, který i díky médiím zná snad každý. Pro mne je to první zpracování, které o tomto případu jsem viděl a jsem za to rád, protože to byl masterpiece. Herecké výkony jsou naprosto bez chyby, celý seriál jsem byl přikován k obrazovce a čekal jsem na další díl. Teď už je bohužel konec, ale za to čekání to stálo. Stejně jako případy 1. oddělení, tenhle prequel je taky právem mnou zařazen mezi to nejlepší, co našinci vyprodukovali. Kéž by se Kozák a spol vrátili a vzali mne na další vyšetřování. ()

bearmeedek

Malý zázrak na poli současné české televizní kriminální tvorby. S velkým časovým odstupem se podařilo udělat malou přehlídku velkých případů této doby. Naprosto v seriálu kraloval orlický případ a hlavně díly Přehrada a Sudy. V seriálu si dali hodně záležet na dobové atmosféře a zpracování retra až do malých detailů. Herecké obsazení docela povedené. Prostě vůbec by nevadilo nějaké další pokračování. ()

Psycho.R

Úplně pominul poslední díl, který mě neuvěřitelně nudil. Ostatních pět částí bylo konzistentně dobrých a je na nich znát um scenáristický a zároveň vědomost vyšetřovatelská. Devadesátky ukazují, jak si zdejší galerky představovala svobodu. Ovšem nemyslím si, že by tento prequel převyšoval původní seriál. ()

rublik05

Objektivně musím uznat, že Devadesátky jsou po dlouhé době kvalitní česká kriminálka, která je inspirovaná nejslavnějšími případy té doby, s top výpravou, neskutečně povedenou dobovou atmosférou, nejvíc ale chválím herce, každá postava je perfektně zahraná, některé vedlejší postavy si dokonce kradou celé epizody pro sebe (viz Michal Novotný) nebo zastíní i hlavní postavy (např. Viktor Zavadil či Igor Orozovič). Jednotlivé epizody jsou dobře napsané, nenudí, každá nabízí zajímavou a napínavou podívanou, vše působí mimořádně autenticky. Téměř dokonalý seriál. Ani Devadesátkám se však nevyhnul jistý nešvar, a to naprosto šílená „dynamická kamera“, založená na neustálém zoomování a třesoucích se záběrech, vadilo mi i dušínovské alter ego scénáristy Mareše, postava poručíka Kozáka, vytknout musím i zcela zbytečnou „uměleckou licenci“, rozuměj výmysly pana scénáristy, bez které bych se docela určitě obešel a seriál by tak působil mnohem uceleněji a především věrohodněji. Výjimečně byl nějaký důvod pravidelně si pustit ČT, což si myslím, že mluví za vše, jen tak dál soudruzi. 8/10. ()

neo93

Opravdu výborná česká kriminálka. Dovolím si tvrdit, že jedna z nejlepších za poslední roky. Ještě před začátkem úvodního dílu, jsem se trošku bál, aby seriál nepatřil do průměrných detektivních českých vod, naštěstí se tak nestalo. Naopak byl s každou novou epizodou lepší a lepší. Sešlo se zde spoustu věcí, které dohromady způsobily tak kvalitní dílo. Atraktivita jednotlivých případů, které postupně spadají do jednoho velkého celku, tedy orlických vražd. Zachování skutečných jmen pro postavy, které měli s tím, co dočinění- Karel Kopáč, Ludvík Černý nebo Vladimír Kuna, tak mafiánských bossů, kteří se v seriálu objeví, jako např. František Mrázek, Ivan Jonák nebo Antonín Běla. Samotné výpravné zpracování 90. let, od automobilů přes módu, hudbu až přes techniku, se kterou mohli tehdejší kriminalisti pracovat, což nebylo určitě pro ně vůbec jednoduché v porovnání třeba s českým podsvětím. Rovněž atmosféra seriálu je vskutku velmi vydařená, narůstající napětí, jde přímo cítit s každou novou epizodou. Moc se mi také líbila vždy úvodní koláž reálných záběrů, která jsou v každém dílu jiná, tak i závěrečná fakta o daných postavách zase na koncích epizod. A v neposlední řadě herecké obsazení. To se sešlo v seriálu parádní. V hlavních, vedlejších či epizodních rolí. Více takových to seriálů, které budou odrážet třeba znovu kriminální činnost v českých krajinách. ()

Monggol

Seriál výborný. Dokonca ja Sokolovi sadla úloha lepšie než v Rédlovi. Jediné k čomu mám výhrady je postava Plíška. Ono totiž M. Finger to zahral skvele, ale nijako to nepasuje na charakter Václava Plíška z Prípadov prvého oddelenia, keď bol starší. Korejs sedí, Kozák tiež výborne, ale keby Plíšek zažil v devadesátkách také veci ako sú tu zobrazené a bol tu nervák, čiastočne až cholerik, nijako to nepasuje k postave Plíška v podaní B. Polívku, ktorý je skôr utiahnutí mamlas aj keď chytrí, ale viacmenej kancelársky mumák. Tak by sa človek nikdy nezmenil ani po tragickej udalosti. ()

Demonic189

Prvé 3 časti, ehm ehm...no vyzeralo to všelijako, ale potom sa seriál akosi rozbehol a už dokonca ma pripútal k obrazovke. Škoda, ze sa to tu hemží obrovským množstvom mien, kde som sa spočiatku neraz strácal. Výprava, atmosféra, réžia a prekvapivo aj herci sú však na najvyššej úrovni a postavy naozaj sympatické. Príjemné prekvapenie od našich susedov! ()

Inozuka

Jako prequel k Případům 1.oddělení to moc nefunguje, protože postavy se charakterově chovají úplně jinak a nemají s těmi pozdějšími kromě jmen nic společného. Jako seriál o orlických vraždách ale dobré. Možná je škoda, že těch případů z té doby tam nebylo víc, kromě Jonáka prakticky nic, ale předpokládám, že bude druhá řada. V mediálním prostoru navíc narazil i na to, že kombinuje realitu s fikcí a někteří lidé tam dostali pocit, že takhle to fakt bylo ... Zde se jeví jako dobrý tah ČT zařadit vedle Devadesátek i dokusérii Polosvět, která byla snad ještě lepší. Herecky si to celé urval Martin Finger, kterého mám rád již od Českého století a zde nechává všechny daleko za sebou. No, bud se těšit na pokračování ... ()

gemi

Na české poměry rozhodně slušná záležitost (místy i výpravná), obzvláště pro lidi, kteří devadesátky pamatují. Na druhou stranu to není nic, co by člověk musel vidět znovu. Vadily mi hlavně dialogy, které šustí papírem. Proč spolu musí všichni prosatana mluvit spisovně, proč nemluví normálně? Proč policajt o jiném policajtovi referuje nikoliv jako o "kolegovi", ale jako o "policistovi", což by skutečný policajt nikdy nudělal? Strašně to vytrhuje z děje. Velkou přidanou hodnotou seriálu je, že je celý based on true story. Nicméně pokud se chce člověk o divokých devadesátkách opravdu něco dozvědět, doporučil bych nejlepší český krimi-dokument všech dob: Polosvět. Ten je opravdu dechberoucí. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky