Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

swinevenca

5 neděl s Plíškem žil, tleskal jsem. 5 neděl čekal jsem sudy. 5 neděl v mozku mém bezmasém, myšlenky u vražd mi ztuhly. Až na úplném konci šestinedělí jsem začal mít problémy. S kvapným Kopáčovým zatknutím, přeskočenými výslechy, vyšuměním Franty a Kleopatry, ale asi nejvíc ze všeho z absence Marešova chlapáckého dovětku o umělecké licenci k Frantově předobrazu nebo pointě té licence. Ale stejně - v říjnu 2021 jsem se po několikátém zhlédnutí sametových vrahů zasnil, aniž bych věděl, co chystá ČT na rok 2022. Čestně! A o tři měsíce později můžu slovy starého tlustého bradavičnatého klasika vítězoslavně napsat: Přátelé, kdo z Vás to má? Kdo z vás si v duchu (což vyjde nastejno jako písemná zmínka pro pět kolemjdoucích ČSFD návštěvníků) pomyslí na TV / kino počin a za tři měsíce mu ho veřejnoprávní servír donese až domů? ()

ESNYR

Bude mi brzo 50, takže si devadesátky pamatuju. Tento seriál se nám snažil pořád naznačovat že tyto kauzy byly strašně sledované, všichni čekaly co se stane dál, každý věděl o co jde .... No tak ne. Jonák zajímal tak 5 lidí, Orlické vraždy nám cpaly pod nos pořád takže jste tomu nemohly uniknout a opět to zajímalo tak možná 8 lidí, nějaké sexbordely a šlapky u dálnice sice přitahovaly pozornost ale každý alespoň trochu uvažující člověk se jim hodně vyhýbal protože mu bylo jasné že taková šlápota měla v sobě už tak 8 000 jiných (a třeba mě z té představy bylo na blití, stejně jako je mi na blití z pornohereček) Tyhle kauzy jsou jen takovým dost špatným a hodně divně natočeným seriálem, který chtěl zase jen otevřít možnost bulváru vytáhnou informace které nikoho nezajímají - jen za dnešek na mě různě po internetu vykouklo asi 30 článků o "90´" a jejich kauzách a lidech a "mafii" a podnikání ...... Pár věcí asi v seriálu ocenit jde ale celkově je to tak na 2 hvězdy. Lépe by tomu slušel formát dokumentu a nebo hraných rekonstrukcí s hlasem vypravěče. ()

natalanka

Pecka. Jedním slovem, jedním dechem. Vidět práci vyšetřovatelů, jak kousek po kousku z ničeho skládají ze střípků ten monstr případ... to nemělo chybu. Nebudu jmenovat herce...ti byli skvělí všichni, musela bych je všechny do jednoho vyjmenovat jak byli úžasní. Teď je vezmu jako charaktery postav. Plíšek v první řadě... frajer, kterému to pálí a nepustí myšlenku dokud ji ze všech stran neprověří, nerozpitvá a to několikrát. Neskutečná trpělivost a smysl pro dotažení všeho. Tůma, parťák na kterého se dá spolehnout za všech okolností. I tu mafii vzal jen proto, aby neumírali lidé a strčil hlavu do oprátky. Pak už se z toho špatně couvalo.. chápu, že možná jeho postava propojí další pokračování třeba s Mrázkem a Bělou, možná LTO. Přesto se nám doma jeho postava dostala pod kůži a trnuli jsme ať se z toho dostane. Mladý Kozák...no skromnost by mu trošku slušela, ale asi v té jeho postavě je vidět taky ten buldočí skus. Případ chytnu a nepustím. Za nás 100% palce nahoru. To že to není dokument plně chápeme. Nejsme malí a reálie si umíme najít a spojit. Proto Štočka, Douchu, Markoviče, Havloviče chceme poklepat po ramenou a poděkovat jim za jejich práci a nebojte se... to že neumíte řídit pane Štočku.. opravdu bereme jen jako součást filmu, která jen pobavila a Vaší postavě přidala na zvláštní lidskosti :-) :-) je nesmysl se naštvávat...jistě řídíte velmi dobře. :-) ()

mnx

Tohle bylo dobré, moc dobré. Mnohem lepší, než vyumělkovaní Sametoví vrazi. Mám jen pocit, že Finger se Sokolem si na poslední chvíli vyměnili role, protože Sokol mi jako mladý Plíšek seděl typově mnohem víc. Každopádně Česká Televize už pár let dokazuje, že umí, a komerční televize se můžou jít se svými telenovelami těžce zahrabat. ()

karnifex

Super! 5***** je možná lehounce nadsazených, ale v kontextu hrůzy naší současné tvorby se jedná o skutečnou perlu. Výborný scénář, herecké výkony i výprava. Slabší je snad jen linka vyšetřovatelova manželství, ale není jí dáno tolik prostoru, aby to vyloženě rušilo. A taky je potřeba ocenit střízlivější pohled na devadesátá léta (obzvláště od v této věci jindy tolik vlezp*delkovské čt mile překvapil) - kéž by jsme se dočkali i kritičtějšího zpracování toho, jak se této éře chovali třeba odéesáčtí "demokraté". ()

darthboal

Další z těch mála lepších seriálů, které se u nás v posledních letech povedly. Jsem příjemně překvapen a jakožto zástupce generace, která se v té době teprve rodila jsem se i něco zajímavého dozvěděl, byť to nemuselo být přesně podle reality. ()

Pepi74

I když se všichni rozplývají nad případy 1. oddělení mě toto příjde jako stokrát lepší. V prvně jmenovaných jsem pořád čekal, kdy Polívka vytáhne z kapsy klaunský nos (A to přece vážné role umí viz Dobré světlo) a iritoval Vladyka. Tady mi to přišlo jako na každém jiném pracovišti, kdy jsme každý jiný ale musíme spolu pracovat. Vadilo mě, že mladý vyšetřovatel po roce a půl už poučuje své starší kolegy "jak to dělat". Ta ta jeho milostná aférka byla úplně mimo. Ale chápu pana scénáristu, že se chtěl ukázat. Ač ve výsledku negativní postava mě byl nejblíž Sokol. I když má problém jak Brno tak si nevezme dovolenou a pořád se snaží pracovat i když na pokraji psychických sil. Poslední z trojky je neustále zdrblý policista, který nakonec všechny podrží, stmelí a významnou měrou přispěje. No nevím. O kameře psali jiní já musím říct, že atmosféra je super a nevšiml jsem si (ano na SPZ chybí emise) nějakého lapsusu dobových reálií. A taky si uvědomil, že ten Favorit, který zahálí u přítelkyně v garáži už může hrát v "historických" filmech :-) Čtyři hvězdy na pohodu. PS Možná bych jen tvůrce upozornil, že ne každý má LCD 20x20 metrů takže ty vysvětlivky na závěr jsem si musel vždy přečíst až ze "záznamu" na PC. ()

Aknee

Nečekal jsem, že dám české detektivce 5* :) Ale co mám dělat, když jsem se několikrát v průběhu sledování nemohl ubránit srovnání s nejlepším krimi seriálem všech dob The Wire? Baví mě to realistické zobrazení mravenčí policejní práce. Jeden příklad za všechny: vytáhneš sud z Orlíku a v každé klasické detektivce by bylo ''Hurá našli jsme tam tělo'' Tady se ale řeší kde sehnat potápěče, jak ho vytáhnout, jak ho naložit, na co ho naložit, jak ho odvézt, aby se nevylil, jak ho otevřít a jak si u toho všeho krýt prdel :) ()

rigby

Česká televize opět předvedla, že kriminální seriály podle skutečných událostí opravdu umí. Sice Případy 1. oddělení byly povedenější, i tak jsem se ale každý večer těšil na další díl. Téma orlických vrahů je totiž stále velmi magnetizující a diváka přitáhne. Nicméně jsme se k tomu museli nejdříve prokousat přes podivně zmatený a nicneříkající první díl. Pak to chvíli vypadalo, že seriál bude o něčem jiném, načež nastala další změna a začal se po zbytek pokračování držet jenom jednoho případu. Tato nesourodost mi vadila natolik, že i přes perfektní zpracování posledních tří dílů nemohu udělit plný počet hvězdiček. Pokud bych se měl někdy koukat znovu, vynechal bych totiž první a třetí díl úplně a nad druhým bych rozvažoval. Samotný protahovaný závěr mě už také nezaujal, ale je mi jasné, že se musela nějak rychle ukončit druhá příběhová rovina. Takže Ano, Ale... ()

Karbos

Rozhodně 1-2 díl a poslední 6. byly top, zbytek vata, která tak nějak vyplňovala vzduchoprázdno při čekání na konec.....docela mile mě překvapil Sokol, který, ač hraničí se škatulkovanými rolemi, tady ukázal že si to nezaslouží...pokud bych měl ale srovnávat se Světem pod hlavou, pustím si znova radši ten, než Devadesátky...lepší *** ()

imaginer21

Úžasné herecké výkony, temná hudba, správně použitá živá kamera... Balíček neuveřitelně detailního rozboru hnusných orlických vražd, stavu české kriminálky v době, kdy se "rozjela" TV Nova a bez příkras vykreslená celá ta bezmoc i strach z děsivých českých podnikatelů své doby. Samozřejmě jako hraný dokument to sráží faktická nekorektnost (což bych odpustil) a na můj vkus uši trhající spisovná čeština i tam, kde bych k surové atmosféře klidně spisovnost dal stranou. Co mě ale nejvíc mrzí - a to není výtka tvůrcům (ta kvalita je mimořádná) - je fakt, že nejúspěšnější a nejsledovanější seriál za poslední roky je kriminálka o skutečných násilných činech v našich vodách (doslova). Stojí k zamyšlení, co to o nás a naší mentalitě vlastně říká. ()

HNTR

Devadesátková jízda Českem končí. Avšak nejde o jízdu zběsilou, ale pozvolnou. Víte jak všechno dopadne dopředu, protože se to stalo, ale stejně koukáte v podstatě s otevřenou hubou na všech šest dílů. Atmosféra je tak hutná, že by se dala ždímat a je fajn, že ústřední postavy jsou uvěřitelné a to mluvím i o Sokolovi, kterého jsem snad v jiné 'vážnější' roli ještě neviděl. SPOILER! Strašně rád bych viděl, co se se Sokolovou postavou dělo potom, co odešel od policie a nastoupil k Mrázkovi (pravděpodobně jako ochranka). Finále bylo trochu unáhlené, klidně bych zvládnul ještě trochu pomalejší tempo prodloužené do další epizody, kde by jsme slyšeli i rozsudky nad všemi orlickými vrahy. ()

CZ_Milka

Je to seriál, nikoli dokument, jak si někteří myslí. Oproti skutečnosti je tam několik nesrovnalostí, dost kontroverzních, stačí zapátrat na internetu. Za mě neférový přístup scénáristů, takže herci se pak mohou strhat, ale výsledek to, aspoň podle mě, dost ovlivňuje... ()

kokofek

Otevřeme - li vrata zoologické zahrady po 40 létech musí jednoznačně nastat chaos. Urvi si co můžeš za každou cenu. Pokřivená morálka komunistické éry. Je to podle vzoru soudruhů z východu a ten zní : vše je důležitější než lidský život. ()

tomino28

Ale jo, jak jsem po prvních epizodách nebyl úplně přesvědčený o kvalitách toho, co nám tvůrci servírují, tak jsem se na zakončení těšil, protože s postupujícími epizodami atmosféra i příběh houstne a nuda mizí. Musím zároveň ocenit výpravu a dobové reálie, je vidět, že někdo si s tím dal velkou práci. Nemůžu si ale odpustit i neustálé srovnávání s Případy 1. oddělení (seriál) (2014), ty jsou dle mého o level, možná dva výše. ()

jjjerry

Slušně napsané a zahrané. Ale jsou to stále ty stejné tolikrát opakované případy. Více dokumentární styl, než detektivka.  První oddělení mě bavilo víc. ()

esmoke

Škoda že se v ČT rozhodnou tlačit jeden seriál (Devadesátky) u kterého si marketingově vyhodnotí vysoký potenciál, nacpou do toho spoustu úsilí a výsledek je průměrný. Overhyped, nostalgie. Na výpravě je vidět spousta peněz, herci solid, příběh nic moc, kamera tragicky rozklepaná. Závěr jsem ani nedokoukal. Škoda, že se v ČT marketingově nevěnovali třeba seriálu Podezření, který má mnohem větší kvalitu. ()

Kozlowski8

Skvěle vypracovaná atmosférická minisérie z doby divokých 90. let, s přesahem do dokumentu, která věrně zachycuje atmosféru doby a rozmach zločineckého podsvětí po sametové revoluci a přibližuje práci kriminalistů pražského 1. oddělení. Velký palec nahoru celému štábu a všem hercům do jednoho (velice mne překvapil mne dosud neznámý Kryštof Bartoš) a velké díky České televizi za seriál, který mě velmi potěšil a bavil. 90 %. ()

oli9

Takový divoký "západ" v 90. Největší svoboda, vše bylo nové, vše se mohlo a také největší éra kriminality u nás. Skvěle natočený seriál. Divák není moc překvapen jelikož kauzu Orlík zná skoro každý. Ale konečně je kvalitně zfilmovaná. Opravdu na české scéně po dlouhé době něco kvalitního. Výborný Sokol a Finger a neméně dobrý Slezaček 👍 ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky