Po akci, která se fatálně zvrtla, se nájemný vrah pustí do boje se svými zadavateli i sám se sebou a žene se přes hranice za odplatou. Není to prý ale nic osobního… (Netflix)

majo0007

Kebyže pod titul nie je podpísaný Fincher & Fassbender nikto po tom ani neštekne. Nuda na n-tú s prijeblým voiceoverom. Film má 2hodiny a bol som si 4x zapáliť, vediac že o nič neprídem... tomu sa povie thriller! ()

alchac odpad!

Říkal jsem si, kdy také filmoví fajnšmekři pohrdající fást fůdem a jiní inteleguáni dostanou svého Hanyse Chuje a dočkal jsem se! Což o to, Michal Fprdelohýbač ty sociopatické roboty umí, ale co je to platné, když je jeho nájemný hoch vetknut do opravdu výjimečně děsivě vatované a krutě nudné žvanírny o existenciálních trampotách jednoho osudem smýkaného assasína, u jejíž již první pařížské části jsem jasně cítil, jak obrůstám mechem. Žvanírny navíc pojaté ve stylu zaseklé gramofonové desky a s příběhem tak triviálně pitomým, až mě při sledování napadaly dokonce tak kacířské myšlenky, zda i ten assasínující Nýjo nebyl záživnější (byl). S politováním tedy musím i Finčra škrtnout se seznamu svých oblíbenců a splachuji. ()

HorrFi

Jeden z posledních mnou očekávanejch filmů roku 2023 nenaplnil moje očekávání, která už v rámci dlouhodobě upadající kvality filmů nejsou zas tak vysoký, nicméně tohle byl za mě zatim nejslabší Fincherovo film... jenom scéna s Tildou mi utkví v paměti, kdyby se mě někdo za 10let zeptal co si z filmu pamatuju... ()

NiWi

Nadstandardně natočený, ozvučený a nasvícený minimalistický snímek, jímž se prolíná plíživá, studená atmosféra kolidující s tématem filmu. Za mě však chybí jakýkoliv výraznější moment, který by snímku dodal zapamatovatelnost, něco jako návštěva sklepa v Zodiacovi, jenž také nepatří mezi nejvýraznější režisérovi snímky. Příběh precizně zobrazuje komplexitu práce nájemného zabijáka se všemi pravidly, nicméně se drží šablonovité struktury a nijak z ní nevybočuje, což nelze považovat za pozitivum. Emočně je děj velice chladný, což považuji za záměr a osobně s tím nemám problém, avšak ne každého diváka tím snímek osloví. I přesto alespoň vše utíká a pomalejší konverzační momenty patří mezi ty nejlepší scény. Forma tak nakonec vítězí nad obsahem v tomto nejnovějším počinu Davida Finchera, a od Zmizelé se jedná už o druhý film který mi sice v paměti neutkví, ale svoje kvality má a nelze považovat i přes všechny výtky za průměr. ()

Motinski

Pribeh ktorý ste videli milión krát. Toto ale točil kráľ trileru takže technická precíznosť dýcha z každého záberu. Farebné filtre, pohyby kamery a hlavne pulzujúca hudba dokázali vytvoriť umelecký zážitok. Fassbender v úlohe pragmatického zabijaka bez mena a akejkoľvek dôležitej informacie o jeho minulosti. Už úvodné zoznámenie s ním je tak vťahujúce a krásne postrihané že mi stúpal tep podobne ako hlavnej postave. Dokonalý opening. Takto chladné a striktné filmy si vyžadujú kvalitného tvorcu aby bol výsledok odlíšitelný. Fincher to dokázal. Killer má prostoduchý scenár a ajtak ide o atmosferickú delikatesu. Minimum postáv, interakcií a žiadny náznak odľahčenia. Bol som odpáleny a niekoľkokrát počas sledovania si povedal, ďakujem že stále existuje vycibrené remeslo s autorským rukopisom. ()

rasttea

No Michael opět syrově uhrančivě skvělý Ze začátku jsem si tu sondu do "duše" zabijáka užívala, ovšem jak to bylo postavené, film se stopáží dvou hodin na tom uhrát nelze a to se Michael opravdu snaží. Hvězda za Michaela, hvězda za Tildu a hvězda za hudbu spolu s pár momenty ve scénáři, které mě jako diváka uspokojily, ovšem neudržela jsem pozornost, přerušovala jsem film kvůli dalším aktivitám a být to v kině, tak jsem asi hodně nervózní a pokud něco, tak spíš než režii nebo scénář jsem si užívala kameru (další střípek do třetí hvězdy). ()

jedna_vrana

„Drž sa svojho plánu. Predvídaj, neimprovizuj. Nikomu nedôveruj. Nikdy sa nevzdávaj výhody. Bojuj len v bitke, za ktorú si platený.“ Ďalší z filmov o nájomných vrahoch. Čím je The Killer iný? Pridanou hodnotou je jeho predstaviteľ - Michael Fassbender. Človek, ktorého celý život sa točí okolo minimalizovania chýb, kontroly a dodržiavania zvnútornených pravidiel bez toho, aby mu do cesty vstupovali emócie. Je chladný, vynaliezavý a jeho jednanie má presne stanovené hranice. Až do chvíle, kým nie je zasiahnuté jeho súkromie. Dokonca objavíte aj vtipné momenty, napr. keď objednáva súčiastky cez Amazon, ma pobavil. Práve vďaka jeho podaniu sa mi film páčil. A keďže ide o adaptáciu komiksu, zanechávam úvahy o logike príbehu. ()

ondraondra

Zabiják nenudí, ale k nejlepším Fincherovým kouskům má daleko. Chybí mu totiž zapamatovatelnost a jakákoliv přidaná hodnota. Navíc je pro mě těžké užít si film o chladnokrevném vrahovi, kterému bych měl fandit. Tak snad příště. ()

UhLee

(6/10). Legendární režisér David Fincher si pro nás připravil další chirurgicky přesnou podívanou. Podobně však jako samotný Zabiják, nedokázal zacílit přesně na moje filmové srdce a jeho vize nezasáhla moje srdíčko. David Fincher má na kontě velmi úspěšné snímky jako Hra nebo Klub rváčů. Tyto snímky se nesmazatelně zapsaly do historie kinematografie. Velkou nevýhodou pro samotného režiséra je fakt, že tyto snímky přišly na samotném počátku jeho režisérské dráhy. Tím pádem dokázal sice velice rychle prorazit a vysloužil si status kvalitního tvůrce. Na straně druhé šlo si ze začátku vystřílel všechny ostré náboje a nezbylo mu moc střeliva pro současnou tvorbu. Od té doby, co Fincher točí exkluzivně pro NETFLIX sice natočil svoje vysněné projekty, ovšem ne vždycky to dopadlo podle očekávaní. Někdy je možná dobře, když je i nad takto kvalitním režisérem alespoň nějaký dohled. V NETFLIXU mu dají melouny a ne vždycky je s nimi dobře naloženo. Vzpomeňme na tragického sebehoničského Manka, který se postaral o spekulace, zda Fincher následující roky bude známou kvality. Naštěstí se historie neopakuje a The Killer opravdu není tak tragický, jako výše zmiňovaný film, u kterého bych nejraději zapomněl, že vůbec existuje. The Killer je odosobněnou podívanou chladnokrevného režiséra, který nedává divákovi šanci se na postavy jakkoliv napojit. Vzhledem k povaze samotného snímku je to nejspíše účelné, ale zapříčinilo to bohužel to, že jsem necítil absolutně nic. Po technické stránce se snímku nedá absolutně nic vytknout a jde klasicky o chirurgickou práci. Michael Fassbender zde předvedl nejlepší herecký výkon své kariéry, kde šlo i po fyzické stránce poznat, že dal do příprav maximum. Jedná se o patologické rozebírání mysli jednoho sociopatického vrahouna, který setká s něčím, co doposud nepoznal - neúspěchem. Toto profesní selhání zapříčinilo to, že jeho život nabral na nečekaných obrátkách a jsme svědky pravé vendety. Sekvenci, která otevírá celý snímek a ukazuje divákovi rutinu, která práce nájemného vraha obnáší byla radost sledovat. Klaustrofobické výjevy zakončené naprosto skličujícím vyústěním byly pastvou pro divácké oči. Kdyby se snímek nesl na této notě - neměl bych co vytknout, ovšem poté se film začne ubírat směrem, který mi nebyl sympatický. Kromě výborné úvodní sekvence tady dostaneme ještě výbornou akční sekvenci tělo na tělo, kde je výborně zachycena animálnost jednotlivých protivníků. Ostatní scény, kde došlo na lámaní chleba mě minuly velkým obloukem. The Killer bych shrnul asi tak, že je to kvalitní film, který na vás tak taky působí. Ale po jeho skončení necítíte nic než prázdnotu. "Stick to your plan. Anticipate. Don't improvise. Trust no one. Never yield an advantage. Fight only the battle you're paid to fight." ()

Qitek

Fincher ve svých vodách a tentokrát opět minimalisticky ( Panic Room ) a zdá se mi, že zcela nepochopen. Tu dechberoucí a tvrdou komiksovou rvačku podchycenou skvělým sound designem si budu dávat čas od času jen tak. Reznor s Rossem všechno krásně minimalisticky podtrhují. Škoda že u takových jmen jako je Fincher ( který odvedl svůj part klasicky na 110% ) zamrzí, že nijak výrazně a překvapivě nevyniká A.K.Walker stojící za scénářem. A přesto se to tam najde. Jen to chcee vnímávého diváka. Ano. Na první pohled by něco tak režijně sofistikovaného zasloužilo mnohem důstojnější skript. Fincher a Walker ale nejsou debilové a této na oko jednoduché existence filmu tu a tam posílají film jinam, než se opravdu zdá být. Fassbender to prodává nakolik jen může, ale nějaká hlubší psychologie postavy se v žádném případě nekoná. I přesto prodává ty drobné záblesky tepajícího srdce uvnitř chladného stroje - sledování krmení kočky, zahlédnutí malého dítěte s mámou přes puškové hledí, puštění ženy ve frontě u McDonalds - tím výčet emocí ve filmu končí ) a dávají prostor právě pro onen haněný konec, který se mi osobně libí a naopak sedí do těch drobných nuancí, které napovídají, že to s těma jeho zásadama není až tak horký. Ano. Je to studený až do prdele. Čert to vem. Užil jsem si to. Těším se na repete s čistým štítem a vědomím, co jsem to vlastně viděl. Zklamané reakce chápu. Silná čtverka. ()

DragonnCZ

,, Stick to the plan, don't improvize, predict.. " Jakožto divák co viděl od pana Finchera jen Sedm a Klub rváčů, tak nemohu zcela kritizovat jeho režii. Pokud bych měl, ale tento film nějak specifikovat a hodnotit, tak jsem si film nadmíru užil a vychutnal, ale není to holt bezchybný. Film je po celou dobu nesmírně napínavý a připoutá vás k příběhu a nepustí. Akce je výborná a Fincher skvěle dbá na každé postavení scény, pohyby kamery a minimalistické pohledy na špičkového Fassbendera, který patří mezi mé takřka nejoblíbenější herce a tady jsem si ho znovu ještě víc zamiloval. Od filmu jsem více čekal ucelenější příběh se začátkem a zakončeným koncem, jenže konec byl na můj vkus moc rychlý, nedotáhnutý, ukvapený a otevřený. Film spíše poukazuje na každodenní práci zabijáka než-li, aby více se zaměřoval na hlavní postavu jako jsou jeho vztahy, jeho vývoj a růst napříč filmem či nedejbůh i katarzi. No a jeho postava byla více taková chladná až plochá a za mě měla velký potenciál na vlastní prosazení. Mohli jsme ve filmu dostat více, ale jakožto film o práci chladného nemilosrdného zabijáka, to je až na výbornou si myslím. Finchera, ale naprosto cením jak dokáže filmu dodat krásnou temnotu, atmosféru a napětí a jako krásný dvouhodinový spektákl mi toto asi i nadmíru stačilo. Vrámci Finchera to beru jako silný nadprůměr, který neměl daleko k dokonalosti a nejspíše se bude řadit mezi filmy letošního roku. Uděluji 8/10. ()

BROKEN_

Není to takový granát v jaký jsme doufali od Finchera. Ale je to sakra poctivá filmařská podívaná ve které Fincher potvrzuje, že je to Pan režisér. Michael Fassbender je v hlavní roli vynikající. Jeho chladnokrevný zabiják, který vede vnitřní monology je parádní. Vůbec mi nevadí, že je film odtažitý, ono je to takhle udělaný schválně. Zamiloval jsem si od první minuty styl celého filmu a až do samotného konce jsem nemohl z filmu odtrhnout oči. Fincher je pro mě jeden z těch režisérů, který mě dokáže zaháčkovat a nepustit. I tady se mu to podařilo. Ano film má nezajímavý příběh, děj je předvídatelný a samotné finále je to nejslabší na celém filmu. Je škoda, že se film nesnaží jít více do hloubky a neudělat to více zajímavější. Jenže... stejně je tady ve výsledku silně nadprůměrný thriller, který má svoje momenty (akční scéna je vynikající). Jsem s tím spokojený, ale mohlo to být mnohem lepší. 7,5/10 ()

Tosi

S průměrným scénářem neudělá nic ani výbornej rejža a to co tady hrál Fassbender, mohl zahrát za půlku honoráře Liam Neeson. Neříkám, že to bylo špatný, ale očekávání bylo větší. ()

Lachtaan

Fincherův dvouhodinový návod pro všechny, co se chystají být precizním zabijákem aneb první film, co mi dokázal, že bych to s láskou k voiceoverům zase neměl tolik přehánět. Michaela Fassbendera dlouhodobě považuju za jednoho z těch evropských herců, který si právem vydobyl slušné jméno v Hollywoodu, ale ve filmu, který je primárně o něm a k mnoha dalším postavám se nedostaneme, jsem byl paradoxně rád za jakoukoli scénu, v níž nebyl jen sám s nahranou interpretací svých myšlenek. Fincher je režisérský bůh, ale podruhé v řadě mě úplně minul tím, co se rozhodl divákovi předat a já musím konstatovat, že jsem se tu místy až příšerně nudil. Nejradši bych to svedl až na příliš okoukané téma. [viděno na Netflixu 12.11.2023] ()

Mrkvič

Na Zabijáka jsem se docela těšil. A tak jsem celkem zklamán. Z Fassbendera jsem toho ani moc neviděl. Mlčící zabijácký stroj. Jak sám pravil, zapomenutelný v davu. Takže i při akčních scénách, při zabíjení, prostě celý film je to necharismatická nudná postava. Možná ve své podobě až strašidelně přesná, ale pro film z mého pohledu nezajímavá. Trocha lidskosti, kterou hrdina projeví moc nezachránila hrdinu ani v mých očích, když srovnám zabijáka a vhodnost filmového zpracování na utváření mladého diváka s postavou Johna Wicka. Ani jednoho bych za kámoše nechtěl. A jak zmiňuje skoro každý, jen scéna s Tildou Swinton stojí za zapamatování. Jako zabiják je i celý film. Precizní, přesný, ale děsně nudný. ()

Johnny.ARN

Samotársky zabiják si viac pokecá sám so sebou ako s okolím. Miestami to bolo otravné. Taktiež trochu trvá, kým si divák zvykne, v akom duchu to celé bude. Nepovedal by som, že to bola nuda, no akcie tam veľa nebolo a ten príbeh tiež nie je neokukaný majsterpís. Tu musíte mať radi Finčera a Fasbendera, inak nad tým zlomíte palicu, alebo pušku či bongo. 3 z 5 ()

Dado

Obnovenie spolupráce dvojice Fincher – Walker u mňa prirodzene vyvolalo radosť. Vďaka stručnej anotácii, avizujúcej ďalšieho zo zástupcov neveľmi objavného subžánru krimi, ktorý by sme mohli stručne opísať slovami „následky pokazenej prácičky“, som však bol do istej miery vopred pripravený na sklamanie. A nebudem zahmlievať, práve tento pocit sa u mňa po dopozeraní Zabijaka skutočne dostavil. Zámorskému režisérovi nemožno uprieť, že sa mu zo značne opotrebovaného materiálu podarilo vystavať pomerne súce dielo. Nesnaží sa stoj čo stoj votrieť do priazne priemerného konzumenta typologicky podobných počinov a namiesto bezduchej a neprehľadnej akcie trpezlivo buduje chladnú atmosféru, vkusne zdôraznenú znamenitou prácou s kamerou. Práve kamera osobitne vyniká počas ojedinelej akčnej sekvencie; pôsobivo dokresľuje jej realistické poňatie a v porovnaní s obdobnými výjavmi z iných filmov jej dodáva punc originality. Pomerne vysoko nastavenú latku si film, bohužiaľ, nedokáže udržať pri vykreslení protagonistu snímky. Herecký kumšt Michaela Fassbendera, predstaviteľa nájomného vraha, je nepopierateľný. Ani on však nič nezmôže proti tomu, že motivácie antihrdinu sú neoriginálne a načrtnuté nanajvýš povrchne. (70%) ()

rowdys

Iba Fincher dokáže stvoriť satirickú metaforu na konformitu skrz niečo tak antikonformné ako je "just another day in the office" v živote nájomného vraha. Killer nemá chuť na alfa revoltu Tylera Durdena, práve naopak - akceptoval svoje miesto v konzumnom korporátnom svete... žerie McDonald's, chlípe Starbucks, robí si wishlisty na Amazone a to, že popri tom odprace zopár existencií je preňho len ďalší dokončený ticket v queue predtým, než sa odpichne a ide domov - a to aj vtedy keď sa jedná o osobnú pomstu. Killer je čierna komédia, v ktorej Fincher oholil postavu vraha o všetky ikonografické prvky, ktoré si spájame s cool hitmanmi a necháva ho opakovane pochybiť a ktorá tentokrát nenúka kritiku spoločnosti ukričaným palahniukovským ale naopak introvertným hlasom, no divák si to uvedomí až s medvedím vtipom Tildy Q-Tip Swinton a po poslednej vete filmu, ktorá prevráti všetky vnútorné monológy naruby. Výborný Fincher s jemu typickým chiaroscuro vizuálom, ktorému by som nadelil aj plný kotol, ak by nemal na konte ešte väčšie pecky. Jediné, čo ma mrzí je soundtrack, ktorý je pre mňa v rámci NIN tvorby poprvýkrát pri samostatnom prehrávaní rýdzo funkčný a poslucháčsky prevažne neprívetivý, čo bol vzhľadom na nihilistický koncept asi zámer. ()

Krásné svátky a PF 2024

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)