Po akci, která se fatálně zvrtla, se nájemný vrah pustí do boje se svými zadavateli i sám se sebou a žene se přes hranice za odplatou. Není to prý ale nic osobního… (Netflix)

ywo666

Pozeram, ze to bolo spravene na zaklade komixu. Trochu necakane. Je to pomale, divne a ponure. Niekedy sa pytate, preco mi to reziser ukazuje? Na nejaku velku akciu zabudnite. Je tu len jedna dlhsia akcna scena. Do toho par headshotov. Ale musim priznat, ze ma to Fassbenderove herectvo neherectvo celkom bavilo. Je tazke fandit jeho postave a ani si to nezasluzi. Napriek tomu som mu akosi cudne fandil. Fincher je dobry reziser. Uz asi vystrielal tu najlepsiu municiu. Ale stale ma jeho rukopis bavi. Na zaver musim povedat, ze mi tu hitmanovsku robotu uplne nepredali. Velku porciu jobu vyplna stresujuca nuda. 4* si to zasluzi. ()

J.Lajner

Po dlouhých devíti letech se David Fincher vrací k žánru, který jej v devadesátých letech katapultoval mezi režijní elitu. Příběh snímku Zabiják začíná popisnou i vizuální charakteristikou jednoho záhadného jedince. Jaký je? Chladnokrevný, bez emocí a empatie. Člověk pro něhož jsou ostatní lidé pouhé objekty, které může odstranit a za čistě provedenou „práci“ inkasovat adekvátní odměnu. Takový je hlavní antihrdina stylotvorného Davida Finchera, a přesně tak nám jej režisér vykreslí v úvodní dechberoucí sekvenci. Bezejmenný vrah (Michael Fassbender) kontroluje své perfektně seřízené náčiní v podobě dlouhé pušky se zaměřovačem a speciálním střelivem. Nemá kam spěchat. Divák poslouchá myšlenky, filozofické poučky, zásady. Sledujeme jeho dechová cvičení, koncentraci a poslech oblíbené hudby. Hledí skrze okno hotelu do temných ulic noční Paříže a čeká na svůj cíl: „Pokud nemáte rádi čekání, tato práce pravděpodobně není pro vás.“ Permanentní voiceover je klidný, bezbarvý, trochu afektovaný. Zjišťujeme, že cynismus a nulová empatie jsou vhodnými povahovými rysy, pokud vykonáváte povolání nájemného vraha. Cíl se nakonec objeví, ale je ve společnosti ještě jedné osoby. Vrah vystřelí. Navzdory pečlivým přípravám, však zlatá kulka mine cíl a zabije doprovod. Vrah je spatřen. Začíná dlouhý útěk před zákony, před svými nebezpečnými kolegy a možná i před sebou samým. Výše uvedené řádky mohou vyvolávat pocity jisté analogie s nekonečnou sérií John Wick (2014 - 2023), ale opak je pravdou. Novinka Davida Finchera má daleko blíže k francouzské mysteriózní kriminálce Samuraj (1967), s Alainem Delonem v hlavní roli. I zde se ve středu dění nachází izolovaný, málomluvný antihrdina, který začne být pro podsvětí poněkud nepohodlný. Avšak zatímco klasika Jeana-Pierra Mellvila je dokonalou studií samoty, Fincher natočil film o čekání na zabíjení. Čekat musí i trpělivý divák, ale jelikož je v obraze téměř neustále přítomen charismatický Fassbender, vůbec to nevadí. Stačí sledovat jeho rutinu, zvyky, opakující se gesta, chladnokrevnost či precizní provádění kliků v gumových rukavicích. Po technické stránce nelze filmu nic vytknout. Fincher na sebe vrství bezchybně ošetřené scény, točené s virtuózní zručností. Přesto si troufám tvrdit, že perfektně natočená úvodní sekvence, je zároveň nejsilnější částí filmu. Zbytek stopáže má v rukávu i další parádní čísla v nichž režisér neúprosně utahuje šrouby napětí, ale jde spíše o slepenec archetypálně podaných variací na scény a postavy, jaké jsme mohli vidět v řadě dalších, podobně laděných filmech. Zabiják mi nepřijde jako projekt, který svou sílu čerpá z celku, ale z dílčích jednotlivostí. Divácky atraktivní Úkryt (2002) či o poznání náročnější Zodiac (2007), dávaly divákům pocit ucelenosti. Zabiják je hlavně souborem technicky skvěle zvládnutých scén, kterým však schází pomyslná obruč. Lano, jež celek svazuje pevným uzlem. Další věcí, kterou musím zmínit je celkový dojem. Zabiják je nesmírně chladný film. Ten nejchladnější, jaký kdy David Fincher natočil. Patrně šlo o tvůrčí záměr, aby obsah více korespondoval s cynickou duší hlavního protagonisty. Přesto jde podstatný prvek, který může kde kdo vnímat v rovině záporu. Ani tahle drobná popíchnutí však snímek nijak zásadně nesrážejí. Závěrečné shrnutí je jednoduché. Tvůrčí Olymp už má David Fincher patrně dávno za sebou, což ovšem neznamená, že vysoce nastavenou laťku nedokáže podlézt s elegancí sobě vlastní. Navzdory chladné odtažitosti, minimu emocí a epizodní struktuře dějového oblouku, je Zabiják perfektně ošetřený thriller s typickým rukopisem Davida Finchera. Silná káva bez cukru, pro trpělivé diváky. PS: Plnou verzi recenze naleznete za dva týdny na webu Metalopolis. PS: Po zvážení přihazuji malou pátou hvězdu za „převzatý“ vtip od Zdeňka Izera. () (menej) (viac)

Skeksis

Pri Fincherovom filme sa mi ešte nestalo, že by som sa každých desať minút pozerala na hodinky. Chápem, že život zabijaka je prevažne o sledovaní, čiže nuda, ale odtiaľ potiaľ. Film vykresľuje pokryteckého zabijaka, v ktorom sa ozve morálny kompas potom, ako mu zbijú frajerku, pretože sa mu nepodarila jeho úloha. Asi sto ráz povedal: „Nie je to osobné,“ pritom sa to týka všetkých ostatných okrem neho, pretože raz sa mu stane niečo zlé, a berie to osobne. Neznášam, keď sa vo filmoch takpovediac "mudruje", a pritom sú tie výroky slabomyseľné. Napríklad vkuse spomína štatistiky, koľko ľudí sa ročne a denne narodí a zomrie, a že: „Nič, čo som kedy urobil, nemá na tieto štatistiky vplyv.“ - Je zabijak, čiže tie štatistiky výrazne ovplyvňuje. Nevie, či človek, ktorého zabil, by sa nerozmnožil, a nerozmnožili by sa deti jeho detí... Takýchto kvázi múdrostí, ktoré sa dajú ľahko vyvrátiť, je tu neúrekom. Keby menej mudroval a viac konal, možno by aj zabránil jeho počiatočnému problému a triafal presnejšie. Fassbender, Swinton výborní. Tilda minimálne na Oscara. ()

JohnSmith

Od Finchera a Walkera jsem opravdu čekal víc. Klasický příběh zabijáka, který po spackané akci dostane lekci a v duchu hesla zabili jste mi strejcka tak tady máte přes držku, jde po všech, co v tom mají prsty. Fassbender je fajn a je to slušně natočené, ale hrozně utahané a druhá polovina ztrácí dech a to i přes slušnou likvidaci jednoho ze zabijáků. Pro mě celkem zklamání. ()

Ementaler86

David Fincher to opět dokázal a naservíroval nám další fajnové krimi, tentokrát o velmi neobvyklém cápkovi s velmi neobvyklou prací. No a jak už to tak bývá, tak se při práci jednou za čas něco posere. Občas spálíte hrancle v mekáči, občas špatně zařadíte zboží do regálu a občas sestřelíte namísto starýho dědka jeho striptérku. V normální práci by vám to prostě strhli z platu, ale jak už jsme si řekli, tohle není normální práce. No a tak se náš pan Zabiják ocitá v poměrně nepříjemné situaci, kterou lze překvapivě řešit pouze zabíjením. Musím ale ocenit drip, kterej pan Zabiják na toto dobrodružství nahodil. Klobouček a havajka je zkrátka nedílnou součástí šatníku každého správného muže. ()

hroubek

Hodně mi to sedlo. Na nejnovější film Davida Finchera jsem hodně moc těšil, a jsem rád, že jsem si ho užil, tak jak jsem doufal. David Fincher je skvělý režisér, který nám za svou kariéru dal několik vynikajících filmů, jenž po právu patří mezi to nejlepší, co v kinematografii zatím vzniklo. Zabiják rozhodně není nejlepší film, jaký Fincher natočil, ale taky to není jeho nejhorší film. Fincher si rád točí filmy, které si chce natočit, a točí si je po svém. Můžeme být na něho naštvaný, že se mu už asi nikdy nepodaří zopakovat své největší hity. A nebo můžeme být rádi, že tento talentovaný režisér vůbec něco točí. Spousta lidí bude Zabijákovi vyčítat scénář, neoriginální zápletku, chladnost, odtažitost, opakovaní dialogů, pomalost atd. Chápu, proč s tím někdo má problém, ale mě to vůbec nevadilo, protože jsem si hned na začátku uvědomil, že to takhle Fincher chce, a taky to tak točí. Fincher by to mohl natočit několika různými způsoby, ale chtěl to natočit, tak jak to natočil. Je to jeho tvůrčí vize, a já jsem s ní spokojený. Ale znovu říkám, že pokud to někomu nesedne, a nebo ho to nebude bavit, tak tomu rozumím. Fincher si jako vždy pohlídal technickou stránku filmu. Kamera je skvělá, hudba správně rytmická a střih krásně definuje celou Fincherovu vizi. Zabiják je herecký koncert Fassbendera. Michael Fassbender je v této roli vynikající a předvádí hodně zajímavý herecký výkon. Ta chladnost, odměřenost, perfekcionismus a vypočítavost mi hodně sedla. Bavili mě i jeho dialogy, které umí být lehce cynické. Tilda Swinton nemá tolik prostoru, nicméně scéna v restauraci je parádní. Dost se mi líbilo, že je skoro celý film až moc realistický. Prostě si libuje v nudných a obyčejných činnostech, aby pak v půlce filmu přišla nejlepší scéna, která celou reálnost pošle někam. Tou scénou je souboj v domě. Ten souboj je luxusně natočený a je to jedna z nejlepších akčních scén, kterou jsem tento rok viděl. Ta scéna funguje na více úrovních a já si jí neskutečně moc užil, protože je hodně fyzická, agresivní, nekompromisní a Fincher v ní ukazuje jak je řemeslně schopný. Film jsem si dost užil, ale rozhodně vím, že má slabší místa nebo věci, co mi tak úplně nesedli. Zabiják je povedený a hodně dobře natočený film. ()

orionn12

Je to opět precizní Fincher. Když bych vám pustil film bez titulků a informací okolo něj, poznali byste to. Film nespěchá a stejně jako hlavní postava se neustále drží svého plánu. Zahráno je to perfetkně, chladný Fassbender ví, co dělá a umí prodat až roboticky přesný výkon. Občasná akce je skvělá a velmi podobná ostatním novějším filmů od Davida. ALE. V čem u mě film ale neskutečně padá je příběh. Epilogy jsou super, dialogy jsou super... Ale ten příběh samotný? To je zkrátka bída. Dělení na kapitoly nepomohlo, nepodařilo se vytvořit jakýkoliv styl strukturovaného vyprávění... Příběh nemíří tam, kam by měl, aby film dostatečně fungoval v tom co chce předat... Kdyby Netflix Fincherovi dal možnost natočit 3. sérii Mindhuntera, udělal by lépe. Hodně mi připomíná situaci, kdy si student chce natočit vlastní film, tak vezme kameru, ukáže jak krásně umí natáčet, ale zapomene na to, že polovinu toho má tahat i příběh... Ve výsledku se nejedná o špatný film. Ve zkratce: Není to vyloženě zklamání, ale radostí rozhodně skákat nebudu. ()

zigíš

Normálně usínám u filmových comicsů, poslední dobou. A to všech druhů i chutí. Nebo poslední Indy byl prima šlofíček. To se dá všechno přičíst na vrub průměrných tvůrců. Můj věk roli nehraje. Těším se znamenité jak fyzické tak psychické kondici. Ale co takové Killers of the Flower Moon nebo právě The Killer ? To rozhodně nejsou díla nějakých průměrňáků! Na druhou stranu, odpověď možná nebude tak zabijácká, jak se na první pohled může zdát. I Scorsese má nárok na nějakou tu slabší chvilku a nový Fincher je hold podle comicsu :) ()

cpt.Lynch

Řemeslně natočená a výborně zahraná zcela naivní představa o nájemném vrahovi. Zkrátka tomuhle se věřit nedá. Nemá to koule a je to nudné. „Cool“ kecy hlavní postavy a všudypřítomný product placement to ještě srážejí. ()

blackJag

"OSUD JE PLACEBO." Nebude to nejlepší Fincherův film, ani náhodou, ale velký problém s ním také nemám. 2 hodiny divák sleduje metodického nájemného vraha, velmi stoicky a přesně portrétovaného Michaelem Fassbenderem (ruku na srdce, zrovna jemu to moc práce dáti nemohlo), jak mudruje a dává si kolečko po lidech, kteří se do něj rozhodně neměli srát, aby všechny ty moudra interního monologu prokládaného poctivě celou stopáží v závěru krásně shodil :) 70% ()

DeathTheKid

Je to tady, dva mí koni se vrátili na scénu a to dokonce spolu. Fincherova Manka jsem přeskočil kvůli místnímu hodnocení (sorry, já tomu prostě věřím, stádo dělá obraz) a Fassbender měl pauzu či co. Najednou bum a sleduju jejich nový film. Netflix se zapne, hlavní postava začne kecat a pak zase kecá... kecá... a zase kecá. Monotónně, nudně, defakto o hovně. Úvod byl stylový přepal. A zbytek filmu je vlastě takové nějaké nic. Trochu mi to připomíná pozlacené hovno z Dunkerku. Sledujete pěkné záběry, pěkné kulisy, dobrý výkon, ale marně jsem hledal podstatu a motor filmu. Jakože nevyjebávej s nájemnými vrahy? Oceňuji suchý humor, řemeslnou práci filmu a po dlouhé době Fasse, bohužel má Michaelův zabiják a Fincherův Zabiják jednu zklamáníhodnou společnou věc - nemají duši. ()

Dexter256

Prostě od toho nesmíte čekat klasickou řezničinu. Ale ano je to slabší kousek Finchera,ale stále kvalitní podívaná. Fassbender podává dobrý herecký výkon a líbí se mi i styl vyprávění z jeho osoby. 3,5* 🙂 ()

iantomasik

Procedurální a hypnotický, ale odpírající divákovi potěšení, občas okázale machrující, že by ho uměl nabídnout, kdyby chtěl … Napínavý po celou stopáž, trochu pubertálně se vysmívající všem - diváky počínaje, vlastními postavami konče - ale současně určitým způsobem dost banální a neobjevný. ()

Soweek

4,5*. Pravděpodobně nejlepší Hitman movie, který byl kdy natočen. Přitom akční složka filmu tu úplně odpadá. Celý film v podstatě jen sledujeme Fassbendera, jak někam chodí, něco připravuje a občas si sám pro sebe něco řekne. Ano, zní to opravdu nezáživně, jenže opak je pravdou. Ač se rozhodně nejedná o thriller, ani o drama, Fincher Vás stejně drží přikovaného k židli a Vy očekáváte, co se bude každou další minutu dít. Sledovat Fassbendera při práci je jak koukat na nejlepší epizodu Peče celá země, protože okamžitě máte chuť vstát a tu super bábovku si upéct taky. ()

kenkaku

20 minut přednáška o tom jak je dokonalý a pak taková kokotina? Tohle nebude film pro mě. Nudné, utahané, užvaněné nic. Ale hlavně že to vypadá hezky a stylově. ()

Krásné svátky a PF 2024

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)