Manželstvo princeznej Diany a princa Charlesa už dávno vychladlo. Hoci sa množia klebety o aférach a rozvode, počas vianočných slávností v kráľovninom sídle Sandringham je prikázaný mier. Naplánované je spoločné stolovanie, streľba a lov. Diana túto hru pozná. Tento rok však budú veci úplne iné. Spencer divákom predstavuje to, čo sa mohlo stať počas tých niekoľkých osudových dní. (Forum Film SK)

Stanislaus

Na projekci Spencer mě nalákalo (pro mě celkem překvapivé) obsazení Kristen Stewart - byl jsem zvědavý, jak se s rolí popasuje - a očividná snaha o netradiční pojetí příběhu o Dianě, i když se jednalo o fabulaci, jak bylo ostatně zmíněno v úvodu filmu. Po zhlédnutí mám ze snímku rozpačité pocity. Stewart rozhodně ztvárňuje Dianu netradičním způsobem a její výkon film táhne - jak nahoru, tak i dolu. Z filmu je cítit snaha o navození nepříjemné a tísnivé atmosféry uvnitř královské rodiny, což se tvůrcům místy daří, místy je však film celkem mimo. Pokud budeme Spencer chápat jako projekci vnitřního souboje hlavní postavy na plátno, lze mu odpustit dějovou roztěkanost až labilnost - což byl, předpokládám, i režisérův záměr. Slabší tři hvězdičky! ()

rikitiki

Není to biografie, spíš subjektivní zobrazení pocitů, které nejspíš autoři z Diany měli. Vyprávění se soustředí hlavně na ni, na prostředí, které ji dusí a ona propadá do stále většího zoufalství, někdy na hraně psychické poruchy. O Dianě se však mnoho nedozvíme, je nám překládána jako nebohá oběť. Vídá přízrak Anny Boleynové a hraje si se strašákem z pole. I když scéna manického pojídání perel se mi líbila. ….  Film na mě působil jako manýra, s některými zajímavými scénami. Přesto se točí stále v kruhu a tím pádem začne nudit. SHRNUTÍ: Diana se hroutí. ()

HellFire

Tohle mi nijak zvlášť nesedlo. Pokud mi film něco dal, tak jsem poznal, že život královské rodiny je neskutečně fádní a předem nalajnovaný. Kristen byla ok, pravítkem přes ruce bych dal tomu, kdo vymyslel tak neinspirativní a nicneříkající název filmu (chápu, že to bylo její rodné jméno, ale zároveň pochybuji, že to ví většina). Dvě scény mi utkvěl v paměti – Diana, když hraje hru na pravdu se svými syny a její smíření s rozvodem, načež následovala krásná půlhodinka. ()

Othello

Ani u třetího Larraínova filmu, který jsem viděl, nedokážu úplně pojmout proč si režisér vybírá témata, která si vybírá, proč je chápe tímto způsobem a proč akcentuje určité věci navzdory jiným. Díky tomu přináší pro mě i napotřetí velmi nepředvídatelný zážitek. Je to skutečně horor, kde onu hrůzu zastupuje zřídkakdy viděné zlo, které však se tak může jevit zlem jen z pozice neurotické a manické Diany, jejíž optikou sledujeme takřka celý film, ačkoli do ní prakticky nelze proniknout. Greenwoodova hudba, nepohodlný střih, fantastická dobová kamera a soustředěné herecké výkony prakticky všech zúčastněných (Timothy Spall stojí, dívá se dopředu a vám je fyzicky nevolno) zakrývají možná skutečnost, že ten film je svojí podstatou vlastně banální. Ale ono který horor není. ()

ScarPoul

Larraín je bytostne nepríjemný. Samozrejme účelovo. On a Knight namixovaly pomerne psychotický, klaustrofobický a vizuálne chladný film, ktorý rozpráva o emóciách pomerne presne, násilne a despoticky. Tým príbeh stavia do roviny, ktorá nemôže byť stráviteľný pre každého, ale o to viac vynikne umelecký zámer. Stewart je skvelou castingovou voľbou. Rovnako ako bola Portmanová v Jackie. Celý film je vlastne one woman show. So všetkými zletmi a pádmi, ktoré emocionálne rozpoloženie v tejto konkrétnej situácií prináša. Príbeh nevysvetľuje okolnosti. Zobrazuje len vnútorný boj postavy a zúfalstvo s tým spojené. Pod pozlátkom je najväčšia špina. Ale aj tú len tušíme. Naplno ukázaná nie je. V tejto polohe môže prísť Diana kdekomu nesympatická, ale to je v poriadku. Tak to totiž má byť. Vďaka tomu sa tu objavuje aj priestor na diskurz. A ten kto čítal Ibsenov Domov bábok, vie presne čo sa týmto príbehom tvorcovia snažili povedať. ()

malylada

Stewart hraje výborně, ale co z toho, když se topí v nezáživných dialozích a celý film sledujete pouze Dianu v poloze "svěrací kazajka" královské rodiny a hodnot. Nemůžu se zbaví dojmu, že člověk, který toto splácá do dvou hodin, nebyl na dobře připravených houbičkách. Musím říci, že dlouho pro mě nebylo tak náročně dokoukávat nějaký film.....25% ()

vurhor

Film, který svým stylem a zpracováním vyloženě škemrá o Oscary. A já vehementně říkám – Nasrat! Tento životopisný film o princezně Dianě by měl mít u své synopse nějaké upozornění pro lidi, kteří se těší na nějaké normální historické drama, kde je jedna konverzačka za druhou. Ti totiž budou asi nejvíce zklamáni. Spencer se totiž pokouší být psychedelickou a pomalou artovkou, která se snaží své diváky chytnou za hlavu a s vykulenýma očima mu řvát do xichtu: ,,UMĚNÍ!!!!!!!" Je to až bolestně utahaná nuda, která používá trapné motivy vidin přízraků ze středověku, aby snímek dokázal nejen to, že Diana byla holt docela na prášky, ale i svou rádoby unikátnost/nezvyklost, která je však ve výsledku dost kontraproduktivní. Je to naopak otravné a mimo mísu. Jediný vetší pozitivum, co ten film má, je výkon Kristen Stewart, která zde předvedla svůj vůbec nejlepší výkon kariéry. Ta tu hovadinu zachraňovala opravdu mílovými kroky, plus pokud by ten film měl být za něco na toho Oscara nominován, mělo by to být právě za hlavní herecký výkon. Ale v ničem jiném! 2* ()

maddy

Voyerské trápenie Diany v 111. minútach. Po filmoch ako Jackie alebo Ema by sa dalo povedať, že typický film od Pabla Larraína, ktorý aj tentoraz skôr než akýkoľvek príbeh podáva značne fiktívny psychologický pohľad na život jednej slávnej osobnosti. V tomto prípade princezny Diany, ktorú famózne stvárnila Kristen Stewart. A jej výkon spoločne s vynikajúcou hudbou od Jonnyho Greenwooda je jedna z mála vecí, ktoré sa na tom filme dajú pochváliť. Inak Spencer prichádza s námetom o útrapenej Diane tak povediac s krížom po funuse, pretože podobný námet tu bol nedávno vo výbornej Crown Season 4 a navyše v podaní, ktoré bolo o poznanie lepšie a dávalo priestor obom zúčastneným stranám - či už princezne Diane alebo kráľovskej rodine. Spencer je však príliš jednostranný film, ktorý zobrazuje Dianu ako tú najutrápenejšiu osobu na svete, bez ozrejmenia širšieho kontextu a bez toho, aby v tom filme dostal priestor ktokoľvek iný. A navyše v tak odosobnenom podaní, že vám tým pádom nemôže byť Diany prakticky ani ľúto. Larrainovi sa síce opäť darí navodiť značne nepríjemnú "psycho" atmosféru, vykresliť depku ktorú hlavná postava prežíva, ale to na tie dve hodiny jednoducho nestačí. O čo sa ten film snaží totiž divákovi kompletne predvedie v prvých pätnástich minútach a následné sa dve hodiny točí v kruhu, utápa sám v sebe, resp. v tom neustálom psychickom deptaní a trápení Diany, bez toho aby akokoľvek gradoval. Je to také až voyerské, zaslepené a značne skreslené onanovanie nad tým ako asi mohlo byť Diane v kráľovskom paláci hrozne. No fakt je ten, že Larrain sa od Jackie prakticky nikam neposunul, zrežíroval úplne totožný film, akurát s inou hlavnou postavou. No a tentoraz dokonca bez ešte menšieho vývoju počas celých dvoch hodín a so zobrazením jedného jediného konfliktu (toho, že Diana v paláci trpí and that's it) s ktorým by si chcel vystačiť celé dve hodiny. Škoda, ja by som totiž tie ceny Kristen Stewart za tento výkon aj želal, ale nie za tento film. Ktokoľvek kto by chcel reálnejší pohľad na dané udalosti, nech si radšej pustí vynikajúci Crown. Spencer mu nemá čo ponúknuť a neslúži ani ako náhľad do krátkeho obdobia zo života Diany. CELKOVO: 5/10 ()

higuain

Jelikož jsem viděl Jackie, tak mě výsledná podoba tohoto filmu vůbec nepřekvapila. Larraínův rádoby umělecký styl a zmatené vyprávění "od ničeho k ničemu", je to vlastně jen ostrovní verze Jackie, která ve finále překvapila pouze tím, že je ještě o něco horší než "originál". ()

kajas

Britská královská rodina se musela potýkat s černými ovcemi rodu daleko dřív, než se v životě prince Harryho objevila jistá Meghan. Princezna Diana byla miláčkem doslova celého světa, v rodině, do které se přivdala, se ale necítila vítanou. Chilský režisér Pablo Larraín se podobným způsobem věnoval také osudům Jackie Kennedy (a Natalie Portman tehdy za svůj výkon získala oscarovou nominaci). Nyní se tak trochu historie opakuje, na Oscara za hlavní ženský výkon je nyní nominovaná Kristen Stewart. Režisér ji bohužel vedl stejně jako před několika lety Natalii, Kristen sice velmi dobře nastudovala Dianinu dikci, gesta a pohyby (aspoň pokud můžu soudit na základě několika dokumentů), zároveň ale podává velmi stylizovaný až hysterický výkon. V kombinaci se snovými sekvencemi a zdlouhavými záběry bylo pro mě toto drama bohužel velmi těžko stravitelné. ()

M.i.k.e

kdyby mi dopředu došlo,že Spencer má na svědomí stejný člověk jako Jackie,asi bych byl ostražitější,ale bohužel mi to nedošlo a Spencer mě tak dost překvapila a ne v tom pozitivním duchu.Oba filmy mají dost společného a není to jen silná ženská postava ve jejich středu a velmi dobrý výkon hlavní představitelky,ale taky nezvyklé uchopení příběhu,které se zaměřuje jen na určitou část jejich života.V tomhle případě je to jeden vánoční víkend,který Diana - toho času už v nefunkčním vztahu s Charlesem - musí strávit s královskou rodinou na jednom panství.To by teoreticky mohlo být zajímavé (už jsme to koneckonců viděli v The Crown),ale není a místo toho tu máme skoro dvě hodiny depresivní a polohysterické Diany.Všechno to pak rámuje naprosto příšerná a rušivá hudba,ze které mě tak maximálně bolela hlava.Za mě tedy zklamání,které nedozraje ani při druhé projekci protože na ní nikdy nedojde...20% ()

vydumnica

Na nový životopisný film o princeznej Diane som sa dlho tešila a nenechala som si ho ujsť v kine. Rovnako ako to bolo pred pár rokmi v prípade Jackie Kennedy, aj SPENCER je vlastne len útržok zo života známej osobnosti, konkrétne tu ide len o Vianočné sviatky. O Diane sa už toho nakrútilo dosť. Toto je taký intímny portrét jednej ženy, matky, manželky, princeznej. Film je povedala by som viac psychologický než biografický a taktiež artový až poetický. Hoci Kristen Stewart nepatrí medzi moje obľúbené herečky, jej famózny herecký výkon musím len a len pochváliť! Bola minimálne tak dobrá ako Emma Corin v The Crown. Dôležitá je tu hudba, ktorá spolu s kamerou a už spomínanou Stewart utvárajú pekný celok. Film dokázal pomocou audiovizuálu zaujímavo vykresliť, ako sa asi Diana musela cítiť! Niektoré scénky sú fakt silné a vďaka ním trošku poznávame Dianino vnútro. Tie najsilnejšie sú asi všetky s perlovým náhrdelníkom, najmä tá symbolika roztrhaných korálok v polievke. Páčila sa mi aj výprava a kostýmy. Spencer robí z Diany takú rebelku, celú pravdu sa nikdy nedozvieme. Naozaj škoda, že ide len o tri dni v jej živote. Zásadné tri dni, kedy sa rozhodla odísť preč. Postaviť sa na váhu pre osobu trpiacu bulímiou musí byť hotová nočná mora. Nemilo ma prekvapilo, že kráľovná v celom filme vôbec neprehovorila. Charles dostal tiež málo priestoru. Diana vždy musela vedieť, že bola len tá druhá, ale jej deti ju robili relatívne šťastnou. Po zhliadnutí tohto filmu som si položila otázku, či naozaj bola až tak veľmi nešťastná. 70%. Videné v Kine Tatran 20.01.2022. ()

Streeper

Tohle pro mě bylo hodně velké překvapení. Jelikož Pablo Larraín je pro mě režisér, kterého nedokážu moc pochopit. Jeho Jackie u mě propadla na celé čáře a seriál Lisey a její příběh taky nic moc. Od tohodle jsem očekávala hodně, protože o královskou rodinu se zajímám. Když bylo oznameno, že se role Diany zhostí Kristen hned jsem to začala odsuzovat a věřím, že jsem nebyla sama. Nedokázala jsem si Bellu ze Stmívání představit jako Dianu. A světě div se, Kristen už dávno není Bella. Doslova jsem měla celý film otevřenou pusu, jak mě Kristen v roli Diany překvapila. Měla jsem hodně velké potíže vůbec pomyslet na to, že to není Diana ale Kristen. Díky ní a jejímu hereckému výkonu dávám filmu o hvězdičku navíc, protože si to vážně zalouží. Film jako takový není úplně perfektní, celkově se to věnuje třem dnům v životě Diany, které moc pro veřejnost neznamenaly, ale na druhou stranu znamenaly něco pro Dianu a proto si to Larraín vybral. ()

campix

Další Larraínův přepálený pokus o cenami ověnčené drama o silné ženské dnes již historické postavě, které ovšem vychází tak nějak do ztracena. Po Natalii Portman jako Jackie ubírá na herecké kvalitě a přidává na zajímavosti postavy. Takže tu máme Kristen Stewart jako Lady Dianu. Opět tu máme nekonečné close up záběry na tuhle špatnou herečku a to prostě nebaví. Třecí plochy mezi Dianou a královskou rodinou jsou zřejmé a velmi často zobrazované. V tomto velmi komorním až ''rodinném'' prostředí sice asi né tolik, ale mě tenhle Larraínův styl poměrně vadí. ()

Juto

,,Spencer" je intímna dráma, ktorá sa čo najviac približuje všetkému, čo o Diane vieme. Zároveň je film plný poetickej extravagancie. Na jednej strane sa mi páčilo Larrainovo rozhodnutie dať filmu hororovú atmosféru, ako keby démoni sužujúci Dianu boli doslova skutoční. Na druhej strane však musíte mať veľa vedomostí o Dianinom živote, aby vás príbeh zaujal. V opačnom prípade ste uviazli s veľmi bizarnou ženou, ktorá sa dve hodiny túla po veľkom dome v peknom oblečení. Môžete sa do nej vcítiť, pretože je to zjavne veľmi problémová žena, ktorá prechádza krízou, ale to neznamená, že s ňou nutne chcete tráviť čas. 6,5/10 ()

alisa.upir odpad!

Neskutečně nevhodná a odporná hudba, a absolutně nešťastné zpracování. Očividně režisér nemá rád královskou rodinu a Dianu chtěl uvést do pozice oběti. Well that didn’t really work out, did it? Tohle vykreslení její postavy je dost v rozporu s informacemi, který o ní jsou všude dostupný, viz třeba autentické rozhovory s ní. Celkově je to prostě opravdu jen nepovedená snůška domněnek. Být tím režisérem, chodím teď kanálem. ()

vesper001

Těšila jsem se, ale dopadlo to jako vždycky. Filmaři by fakt už měli nechat Dianu na pokoji a toto déčko je toho důkazem. Princezna si hraje se strašáky, vidí strašidla a bloumá po strašidelném zámku královské Addamsovy rodiny. A chová se jako hysterické dítě. "A nevezmu si tyhle šaty. A ne a ne a ne! A just chci jinou komornou. A chci a chci a chci! A nepůjdu na tu večeři. Tak! A naschvál ty závěsy rozstříhám. Tak! A naschvál půjdu ven. Ha! Proč mě nikdo nemá rád? Proč si mě nikdo nevšímá? Bééé!" Že má psychické problémy, pochopí hned z první scény i hluchoslepý, ale aby na to snad ani na chvíli nezapomněl, režisér se pro jistotu soustředí jen na ně. A korunu tomu nasadí nesnesitelně skřípající "hudba", která je snad ještě horší než věčně uslzená a vynervovaná Diana, co se 117 minut bez přestávky hroutí. Hvězdička je pro Kristen, bez které by tahle plytkost zaslouženě skončila na dně Temže. ()

Cedr

Psychologické drama s lehce artovým nádechem a dokonalým hudebním podkresem. Zajímavý pohled do zákulisí královské rodiny. Úzký časový fokus na vánoční svátky hraje filmu do karet. 7/10 ()

UhLee

(5,5/10). Docela psychotický náhled do utrápeného života princezny Diany. Je to hrozně zvláštně natočený, pojatý a zpracovaný film. Režisér Pablo Larraín natáčí dost zvláštní film, které jsou ukrutně pomalé. Přesvědčil jsem se o tom u jeho předchozího výtvoru zvaného Ema, který byl ještě větším utrpením než Spencer. Některé pasáže dokázaly nasadit divákovi brouka do hlavy. Scéna s perlovou polévkou je vrcholem budování napětí a hlodavé paranoi. Největším klenotem celého filmu je samozřejmě Kristen Stewart, která tady předvádí herecké umění nejvyššího formátu. Podoba tam bylo v několika scénách opravdu neskutečná. Chápu, že být součástí královské rodiny není žádný med. Dodržování všelijakých pravidel a být neustále pod drobnohledem. Ovšem si upřímně nemyslím, že to bylo potřeba prezentovat takovouto formou. Místy mi to přišlo, že jediná Diana je chudáček a všichni ostatní jí chtějí jenom ublížit. Naprosto nesmyslné mi taky přišlo obsazení německého herce do role prince Philipa. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)