Buzz Lightyear

• Česko Rakeťák (viac)

Každý filmový fanúšik má rád dobrého hrdinu, niekoho, koho môže obdivovať, komu môže fandiť. Praví filmoví hrdinovia prekonávajú neprekonateľné prekážky, aby neustále zachraňovali alebo ochraňovali. Buzz Lightyear je presne takýmto typom hrdinu a zároveň  aj veľkým fenoménom strieborného plátna. Akčné dobrodružné sci-fi a príbeh o Buzzovi Lightyearovi sleduje legendárneho vesmírneho strážcu na intergalaktickom dobrodružstve. Príbeh filmu začína keď vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov sa vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na  močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok a Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš prívetivej planéte. (CinemArt SK)

M.i.k.e

Rakeťák sice nepřekypuje originalitou (i když o to se nejspíš Pixar v tomhle případě ani moc nesnažil), ale od samého začátku nasadí slušné tempo a je zábavným, svižným a vtipným rodinným sci-fi dobrodružstvím, kterých už dneska zas tak moc nevzniká. Jelikož si moc nepamatuji Toy Story, tak úplně nedokážu posoudit jestli je Rakeťák přesně takový jaký by měl být, ale tady je to zarputilý sympaťák, který pro splnění mise udělá cokoliv, takže k tomu kterého známe nemá rozhodně daleko. Většina humoru, jak už to tak bývá, je tady zprostředkována hrdinovým sidekickem, kterým je tentokrát robotická kočka, která je z častí domácí mazel, z části raketový inženýr a z části něco jako Tars v Interstellaru. Pixar se ani tentokrát nebojí vážnějších témat, ale opět to dělá s citem a dokonce i pojmy jako dilatace času jsou tu vysvětleny tak, že z toho děti nebudou úplně vedle...75% ()

Jango_Fett

V roce 1995 získal chlapec Andy hračku ze svého oblíbeného filmu.... tohle ale není ten film. Opravdu v té době něco tak hlubokomyslného natočeno být nemohlo. Původní příběh Buzze o kterém mluví v několika dílech Toy Story, dokonce i hrají pc hru z toho světa - vypráví souboj nebojácného Rakeťaka s Císařem Zorgem, který se ve velkém twistu odhalí že je jeho otcem... Pixar si prostě nemohl pomoci a musel nám opět naservírovat svojí klasickou již výše zmiňovanou hlubokomyslnou podívanou, namísto 80tkoveho Star Warsovéhoj jednoduchého příběhu. ()

Vyhy

Nejsem úplný fanoušek Příběhu hraček, takže mě Buzz nechával vždy chladným. Na první dobrou možná zbytečný film, ale věřím, že pro děcka to funguje dobře a být mi o dvacet let méně, tak si to maximálně užiju. Takto je pouze fajn animák, který má skvělý vizuál, sympaťáka v podání hlavního hrdiny a vcelku zajímavý příběh. Nic víc, nic míň. ()

Lischai

Proti očekávání to s Toystory nijak nesouvisí, Lightyear je prostě samostatné, pohodové, lehce dobrodružné sci-fi s vesmírnými stíhačkami, lasery a roboty. Příjemné pokoukání, příběh není nějak zásadně přelomový, ale tak skvěle to vypadá, že jsem to nějak odpustil. ()

BarryLyndon

Já byl teda zklamanej už od začátku. Šel jsme tomu moc naproti. Čekal jsem atmosféru prvního traileru, což bylo něco jako Star Trek z 2009 riznuty Farscapem a feelingem Iron Gianta. Příběh byl divný a nezajímavý. Děti bude nudit a dospělí ho viděli v jiných scifi xkrat a lépe. Asi bych utnul konspirace že se na to nechodilo kvůli absenci Tima Allena nebo lesbické lince. Bylo to jen hrozně průměrné 6/10 je maximum na co jdu.. ()

Rocky88

Začnu plusy - našlapaná jízda (105 minut není moc, ale opravdu se furt něco děje, takže divákovi připadá, že film trvá déle - v tomto případě to je k dobru věci), Buzz a jeho odhodlání si získá každého, scénář vůbec není odfláknutý a vizuál je úchvatný. Je tu ale hodně ale - za prvé je to naprosto nepotřebný film, celou dobu jsem si říkal, jaký je jeho účel v rozšířeném Toy Story světě a bohužel je to opět jen ždímačka na prachy pro Disney. Za druhé tu dost absentuje vtip. Jediným vtipným prvkem je tu robotická pussy, kterou jsem zprvu pokládal za tradiční disneyovské roztomilé zvířátečko pro pididěti, načež prodeje plyšového robotického hračičáka zase přinesou nějaké coiny do Mickeyho elektronické peněženky. Naštěstí ale není nadužívána a je opravdu jediným zdrojem vtipu. No a za třetí je to další film, který se dětem snaží namluvit, že nůžkovým třením poštěváků se narodí dítě. Kdyby lesbické "mámy" alespoň měli nějaké využití (když už takhle chtějí vzdělávat děti, tak by mohli ukázat, jak takové nůžky či ližpič krásně vypadají na kameře), jenže jsou tu jen prvoplánově. Shrnutí - nuda to není, ale dá se to označit za ztrátu času. ()

Streeper

Animace je technologicky naprosto bezchybná, je to neuvěřitelné, kam se animace za ta léta posunula (ale i tak mám raději klasické 2D animace od Pixaru i Disney). Příběhově je to ale hodně slabé. Hodně to těží z pohádky Vall-e, je to přeci jen trochu něco podobného, akorát Vall-e ve mě dokázal vzbudit šíleně moc emocí a dokonce mě i rozplakal. Rakeťák vsází hlavně na akci a dobrodružství, což neříkám, že je špatně, ale přeci jen Pixar a Disney nastavili nějakou laťku, většinou mě každá pohádka od nic nejakým způsobem dojala, ale tohle mi přijdepříliš odměřené a chladné vůči divákovi. ()

honajz2

I když poslední třetina už za něco stála a místy mě ji bavilo sledovat, tak i tak mi nezměnila dojem, který jsem z toho filmu měl už když vyšel ven - a to pocit naprosté zbytečnosti a kreativního úpadku u Disneyho. Však už jen z principu - co to je za nápad, dělat samostatný film o původní postavě slavné postavy/hračky z Toy Story? Už to je prostě divné a opodstatnění by to mělo jen v tu chvíli, kdyby to vzniklo na přelomu tisícletí spolu s dalšími direct-to-video animáky, které vznikaly jen kvůli rychlému výdělku a přiživení na značce a mezi které patří třeba dvojka Medvědích bratrů nebo Bambiho. Ale tohle se procpalo do kin a tak by člověk čekal něco jiného a většího, jenže z toho vypadla nejslabší DisneyPixarovka za hodně dlouhou dobu. I ta Proměna, nakolik je slabě využitá a přehnaně feministická, se mi líbila o něco víc, jelikož aspoň měla své publikum. Tohle se snaží cílit na všechny, ale s tak podivnou laciností, že úplně netuším, kdo může být fanouškem tohohle filmu. Nepopírám, že se někdo najde, to určitě a snad každé dílo má nějakého svého obdivovatele, ať už vypadá jakkoli. Ale za sebe opravdu nevím, co se mi má líbit na něčem tak zbytečném, co stojí na sci-fi zápletce, která je jen slepenec několika největších sci-fi trháků posledních let (hlavně Interstellar, ale taky Gravitace, Star Wars nebo také Transformeři, protože i na obří bojové roboty zde dojde) a která má tak mdlé a ploché postavy, které nejen že jsou jen nositelé jedné povahy, ale zároveň se u nich občas snaží rozvést jejich psychiku stejně trapně "velkolepým" a patetickým způsobem, jako libovolný díl Avengers. Chybí zde cokoli, kvůli čemu bych se do toho dokázal dostat a kvůli čemu bych měl mít o postavy starost. Ano, ta poslední třetině je značně lepší, než vše předtím, ale i sama o sobě pořád není ničím, kvůli čemu bych měl chuť si ten film zopakovat. Rakeťák je totiž opravdu jen spotřební produkt, který se svoji neoriginalitu a mdlost snaží maskovat "vtipnou" robokočičkou a jako tradičně krásnou animací, která mnoha lidem ke spokojenosti stačí. Vlastně ani nechápu (když už to má být film, který Andy v devadesátkách viděl a na základě něj si oblíbil právě postavu Buzze Rakeťáka), proč si Andy víc neoblíbil tu kočku, jelikož ta je vyloženě cílená na děti a samotný Rakeťák je takový zapomenutelný hrdina, který musí dospět k tomu, že se spoluprací dojde dál, než kdyby vše řešil sám na vlastní pěst. Ani se to nesnaží mít styl devadesátek, který byl plný neohrožených akčních postav. Rakeťák je takový současný akční hrdina, s "velkými traumaty", která jsou pateticky podávána jako v libovolné Marvelovce, A přesně tohle všechno způsobilo, že mé hodnocení je tak mizerné jak je. Btw, myslete si co chcete, ale ten tak moderní a "naléhavý" queer přesah v podobě dvou leseb je sem opravdu vecpaný násilně. Kdyby nebyl, víc by se pracovalo s Alishinou partnerkou, viděli bychom nebo aspoň slyšeli i o její smrti a Izzy by se nezmiňovala o babičce, ale o babičkách, když dvě dost pravděpodobně měla, když si ty dvě mezi sebou tak moc rozuměli. Takhle to tu je na začátku všechno ukázané, tváří se to jako obrovské tabu a pak se to tváří, jako by se nic nestalo. Násilně vecpané to tam prostě je, change my mind. Lepší 2* () (menej) (viac)

Nach

Rakeťák je pro mě jako návrat do zlatých časů Pixaru, kdy člověk mohl zajít na jakýkoli jejich film a měl jistotu, že to bude nestárnoucí klasika, která bude zrát jako víno. Jestli to bude i osud Rakeťáka, ukáže až čas. Nicméně takové pocity jsem zažíval. Je mi jedno, že to je příběh ze světa Toy Story. Je mi jedno, že to omývá známé sci-fi klišé. Pracuje to s nimi dobře a příběh skvěle odsýpá a s hlavním hrdinou jsem se sžil od první chvíle. Tam, kde jsem se měl smát, smál jsem se. Kde jsem se měl o postavu bát, bál jsem se. To vše znamená, že se tvůrcům u mě podařilo to, co chtěli. A čtyři slunce tedy jsou minimum, co jim mohu udělit. 80% ()

C0r0ner

Vlastně to bylo velmi dobré sci-fi s cestováním v čase, a to jak vizuálně, tak obsahově. Navíc když si člověk vzpomene na Toy Story 2 a Buzzovy interakce se Zergem... Takže sice ne špičkový Pixar, ale pořád ještě velmi dobrý Pixar. 85% ()

epicek

Buzz Rakeťák a jeho vlastní Interstellar. Líp to asi shrnout do jedné věty nejde. Už se dost dlouhou dobu ví, že drtivá většina tvorby Pixaru, je absolutně jiná liga oproti ostatním v tomto žánru, ale u nich jde vždy o tu myšlenku a nápad, který převýší úplně všechno a dává tomu to pomyslné něco navíc a nikdy to tedy není jen animák pro děti. Tím, že se vrátili k postavě u které to všechno v devadesátém pátem začalo, tak bylo jasné že to bude jedinečné. Nejvíc ale musím vypíchnout tu práci s tím, že se tvořil origin postavy na základě už několik desítek let existující, takže o to víc bylo třeba být pečlivý. Ke skvělému dotvoření obrazu, můžu směle doporučit kratký dokument Beyond Infinity na Disney+, který přesně ukazuje to, jak šílená práce s detaily to musela být. Ti nejvěrnější fanoušci nebudou zklamaní ale maximálně dojatí, ti ostatní by tomu měli určitě dát šanci, bez ohledu na veškerou kontroverzi kolem. Ten film funguje dokonale a proto kompletně zaujatý plný počet! To infinity and beyond! ()

campix

Trošku jinak pojatý animák z dílny Pixaru. Trošku dospělejší, trošku vážnější a méně barevný. Pro děti to asi nebude trefa do černého hned na první dobrou. Což může být trošku problém. Pro dospělé nabízí Lightyear spíše průměrnou zábavu a tak se velmi pravděpodobně stane pouze jedním z řady a nenastartuje žádnou veleúspěšnou sérii. ()

Juto

Skvelý akčný sci-fi animák pre deti aj dospelých s príbehom o priateľstve, prijatí a dôležitosti. Animák má zábavné dialógy a najmä robotickú mačku Sox, ktorá ma najviac bavila. 8/10 ()

Remivsremi

Velmi mě překvapil vážnější tón celé podívané. Objeví se samozřejmě i roztodivní a roztomilí sidekickové, kteří dokážou odlehčit situaci tou správnou měrou, ale hlavní kostra příběhu je celkem dramatická. Zejména Buzz je jiná osobnost. Dokáže pocítit sílu svých rozhodnutí a ty ho ovlivňují. Příběh utíká zběsile, což u animáku je nejspíš žádané, ale nevadilo by mi i na chvílí zpomalit. Nemám z toho úplně wow efekt. Některé linky by se daly více prokreslit, spěchá se výrazně. Pocit ze snímku je ale pozitivní. Krásných 70%. PS.: Na TS trilogii se podívám vždy raději a s větší chutí. ()

Motinski

Ako pocta klasickým sci-fi je film obsahovo prázdny, no ako menšia nostalgická jazda s prekrásnym vizuálom funguje. Svedčí mu jednoduchosť a skromnejší počet postáv. Na škodu pre deti možno bude menej humoru, no mne hlavne to celkom sadlo. Vynimočnosť by som nehľadal, odpočinkový zážitok s chybami, ano. ()

UhLee

(6/10). "To the infinity and beyond!" Vždycky jsem byl fanouškem původní myšlenky Pixaru. Vytvářet originální projekty, které pokud možno nejsou pokračováním a stojí odděleně jako samostatný příběh. Za tímto tvrzením si stojím čím dál více, protože Rakeťák opravdu nebude patřit mezi mé oblíbené Pixarovky. Spíš se bude pohybovat na úplně opačném konci tohoto studia s lampičkou v logu. Rakeťák disponuje řadou nesporných kvalit. Ať se bavíme o dechberoucí animaci, která se stala u Pixaru už jakousi tradicí, protože divák má opravdu někdy problém rozeznat, jestli se kouká na animovaný film nebo hraný jak je ta animace živá. Máme tady postavy, které si každý musí zamilovat. Vrací se všemi milovaný Buzz s hlasem ještě víc milovaného Chrise Evanse, kterému dělá doprovod kocour Sox, který si tady většinu scén krade pro sebe. Ostatní se taky fajn poslouchali, ale za pár dní na ně zapomenu. Velký problém mám s celkovým příběhem, který prostě není tolik poutavý jak bych čekal. Pracuje se tady se zajímavými tématy a myslím si, že by se z nich dalo vytěžit daleko více. I co se týká toho přesahu, který většinou útočí na divákovo srdce, ale tady mě to docela dost minulo. Není každý den posvícení a věřím, že budoucí originální projekty si ke mně opět najdou svoji cestu. ()

Ryuuhei

Rakeťák byl pro mě osobně velkým překvapením. Dle ohlasů jsem čekal nudný průšvih, naopak jsem dostal možnost se nechat strhnout nikterak komplikovaným dobrodružstvím napříč časem. Jedna z úvodních částí představující Buzze stále dokola se pokoušejícího stabilizovat krystal, si podle mě dokáže směle podat ruku s podobně emotivní částí ze Vzhůru do oblak. Výsledný zvrat se mi sice podařilo dopředu odhadnout a já tedy nebyl zase tak překvapen vývojem děje, ale i tak jsem si necelé 2 hodiny s tímto filmem užil. Příběh mě dokázal upoutat na sedadlo do samotného konce, postavy dostatečně bavily a celé dobrodružství mi dalo opět chuť objevovat nové světy a zažívat dobrodružství v podobně laděných sci-fi hrách. A už jen to beru za úspěch a důvod, proč se mi film tolik líbil. /// Viděno v Cinema City ve Slovanském domě. ()

filmmovier

Nádherná animace, skvělý příběh, výborná pocta filmovým sci-fi. Rakeťák překvapivě postrádá větší množství vtipu a v mnoha chvílích je krásně dojemný. A navíc je tenhle film nádherně retro, nescházejí mu sympatické postavy a povedená akce. Šlapat by to sice mohlo trochu víc, ale i v tomhle směru je to nakonec úplně v pohodě. Jen je škoda, že je tahle pixarovka natolik jiná, že vlastně nikoho nezajímá, mohla být skvělým začátkem vesmírné ságy.... třeba. I přesto, že chválím, jsem ovšem mírně zklamaný, čekal jsem to ještě lepší, navíc i přes všechny tyhle nezanedbatelné kvality se na Rakeťáka nejspíš už znovu nepodívám. 75 %. ()

oveckaoa

Po delší době první pixarovka co jsem vynechal v kinech jelikož mě nezaujala (úplně jsem vynechal všechny 3 auta jelikož mě přijdou jako píčovina) . Hned na začátku letí kamsi Buzz let se nepodaří tak se vrátí zpátky a zjistí, že všichni zestárly o 4 roky takhle to opakuje pořád dokola až ženská co se s ním baví umře. Tady tohle není k ničemu důležité vědět , ale , aby to nebyla nuda ukáže nám Pixar to, že  v té době již jsou lesby a nějakým záhadným způsobem se dokážou oplodňovat a rodit děti na druhou stranu na té základně jsou  4 muži, když počítám Buzze a 2 ženy  tak, že asi moc možností nebylo . Pak se vrátí dostane robotickou kočku a doletí do vesmíru jaksi se posune v čase kde zjistí, že na tu planetu zaútočily roboti najde si tam jakousi důchodkyni co nemá ráda zbraně jakéhosi připosrance co všechno podělává (proč ho s sebou bral?) a dceru té mrtvé ženské a útočí na ty roboty a jejich vůdce Zorga ten je Buzz z budoucnosti .   Bohužel je to nuda a vtipné to taky není jediná postava co to zachraňuje je ta kočka. P.s. pokud ty postavy byly v Buzzově životě tak důležité proč je nikdy nezmínil v žádném Toy Story? 40 procent ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)