Ešte pred narodením kráľovskej dcéry odchádzajú kráľ s kráľovnou za kráľovninou sestrou Melániou. Tá už roky žije odlúčená od sveta v spustnutej krajine od chvíle, keď dal kráľ prednosť jej sestre Eliške. Ani teraz však nestojí o zmierenie a neustále myslí na pomstu. Pri narodení dcéry Ruženky vyriekne kliatbu, podľa ktorej jediné pichnutie do prstu Ruženku uspí a spolu s ňou aj celé kráľovstvo, ktoré sa tak ponorí do hlbokého večného spánku... (STV)

vaclaw

Jedna z mých oblíbený pohádek především díky V. Menšíkovi, jehož hlášky jsou v tomto filmu úžasný. Sympatický byl i Jan Hrušínský, který se zhostil role lehce ňoumovitého prince a Jan Kraus v roli jeho rozmazleného bratra. Jinak klasika dua Macourek-Vorlíček. ()

brzozin

Vorlíček zpracoval dvě nejkrásnější české pohádky. Popelku a Šípkovu Růženku a obě na výbornou. Tedy Popelka se povedla mnohem lépe, ale i tahle trochu neprávem opomíjená pohádka je skvělá. Hlavně věčně hladový Menšík je excelentní. ()

offlineman

Veliký díl udělal na této pohádce Vladimír Menšík. Když se tahle pohádka natáčela, tak shodou okolností si právě tento PAN HEREC čirou náhodou stopl mého otce, který právě jel okolo Pernštejna s uhlím, aby ho vzal do Nedvědice. (Malá poznámka, obzvláště pro Brňáky, je to TA Nedvědice, nikoliv ty Nedvědice) ()

Kubi21

Musím vyjádřit naprostý souhlas s D.Moorem. A hlavně s tou poslední větou. Tohle je parádní zábava mísící humor a emotivní stránku věci. A hlavně je tady fantastický Menšík. ()

Dinsberg

Pohádková jízda na téma Šípková Růženka, ale, jak už to tak v českých luzích a hájích bývá, přece jen trochu jinak. Romantickou linii totiž silně "narušuje" postava prince Jiřího, mistrovsky hraného Janem Krausem. Ten s odstupem času prozradil, že jde o jediný počin, ve kterém si princovskou roli střihnul. Ovšem zdatně ji přizpůsobil svému vzezření. Komické jsou další figury jako komoří (František Filipovský) nebo písař (Jiří Lír). ()

Tominni

Výborné zpracování Šípkové Růženky, jedna z našich nejlepších pohádek. Především Vladimir Menšík je nezapomenutelný. Princi, prchejme odsud! ()

PlayEasy

My jsme měli Šípkovou Růženku velmi rádi a zpracování po česku nám jí přidrželo u srdce i do dnešní doby. Výborná režie, československá herecká elita a hudba Karla - takhle to přece máme všichni rádi! 85% ()

Gamekeeper77

Klasická a milá pohádka, která je díky Menšíkovi a Krausovi taky poměrně dost vtipná. Jejich společný souboj mě vždycky výsostně pobaví, stejně jako Menšíkovy neustálé udivené grimasy. 82%. ()

ostravak30

K téhle pohádce asi netřeba příliš dodávat. Jak se budí princezny patří ke klasice nejen pohádek, ale i komedií také pro dospělé. Jedná se o klasickou pohádku o spící Růžence, která je však doplněna ještě soubojem bratří o princezninu ruku na počátku, i když původně to vypadá, že ji dostane princ Jiří. A právě tyto dvě postavy, tedy Jiří a ještě sluha v podání Vladimíra Menšíka, jsou tou komediální částí. Zde nejde ani tolik o kouzelné postavy, čáry a magii ani o napětí do poslední chvíle, ale spíše o humor a romantiku. Humoru je dost a nejen proto mě baví se na pohádku dívat. Na nic si nehraje a nic nepřehrává. Plný počet ale stejně nedám. Pohádka je sice hvězdně obsazena, ale chybí trochu lepší hudba. Všechno ostatní je pohádkové až dost. ()

JosefTomas

Moc moc milá pohádka, ve které přetrpím i toho přes frňák mluvícího Hrušinskýho, protože vedle něj mu sekunduje vynikající Menšík s jeho legendární hláškou "Osobo!" a v tý době mladej Kraus, jehož nejsilnější rýma na světě dokáže bavit stejně jako skvělá hudba legendárního Karla Svobody. ()

Marg

Jedna z nejlepší českých pohádek. Neuvěřitelné, co dokázal Menšík v roli sluhy vytěžit ze své roličky, ze které tak udělal jednu z hladvních rolí. ()

(fjw)

Další z mnoha krásných českých pohádek:) Vladimír Menšík je tu nezapomenutelný - "Vy nemáte srdce!...Tak nemáte žaludek!":) ()

quasar

Klasika s tou správnou pohádkovou linkou. Všeho je tam tak akorát. Jedna z posledních pohádek, na kterou se vždy znovu rád podívám. ()

SenFlxr

Na radu své přítelkyně dávám čtyři hvězdičky. Narozdíl ode mne se na pohádky stále dívá a tak mi je pomáhá hodnotit, protože už si mnoho z nich nepamatuji:-) ()

sa_kra

Jedna z mých nejmilejších pohádek se skvělými gagy (hlavně Vladimíra Menšíka) a výbornou hudbou. A nejlepšího prince Jana Krause! ()

Danulinda

Další z pohádkových klasik výtečně zpracovaných za účasti takových borců jako jsou pánové Sovák, Menšík, Filipovský atd. atd. . Velmi pěkný je i kontrast mezi hodným Honzou Hrušínským a lumpíkem Honzou Krausem, které pan Vorlíček do svých rolích dosadil bravurně a myslím, že ho, stejně jako mě, nezklamali, ba naopak. Pozorovat p. Krause v rolích takových zlobidel je opravdu legrace, protože je mu to šité přímo na tělo (viz také Saxana apod.) a stejně tak nevinná tvářička s naivním chováním je přesně role pro p. J. Hrušínského. ()