Kdesi v Európe, začiatok 19. storočia. Bratia Grimmovci by hádam ani nemohli byť rozdielnejší – na jednej strane je mimoriadne cynický a občas príliš neomalený, no odvážny hazardér Wilhelm, ktorému ale nik nepovie inak ako Will (Matt Damon), na strane druhej milo naivný a večne zasnívaný romantik Jacob, ktorého zase prezývajú Jake (Heath Ledger). Čo ich však spája je slabosť pre strašidelné príbehy a legendy. Oficiálne sú totiž na cestách ako bojovníci proti strigám a démonom a na živobytie si zarábajú oslobodzovaním a zachraňovaním dediniek, ktorých obyvatelia práve na tieto bytosti temnoty veria - a ktorí sú presvedčení, že všetko nešťastie, čo ich v živote postretlo, majú na svedomí práve ony! „Tím Grimm“, ako bratov tiež zvyknú volať, tak má vďaka ľudskej naivite a poverčivosti zaistený „pravidelný príjem“ - no len do chvíle, keď ich francúzska armáda usvedčí z podvodu a odhalí ich ako hochštaplérov! Veliaci generál ich ušetrí len pod podmienkou, že odhalia tajomstvo prekliateho lesa, v ktorom znova a znova miznú dievčatká. Nuž a práve na tomto čudesnom mieste sa naši neslávni pseudoexorcisti po prvý raz stretnú zoči-voči s naozaj reálnou hrozbou: so zákernou prastarou kráľovnou, ktorá by urobila čokoľvek na svete, aby bola večne mladá a krásna (Monica Bellucci)... Mimochodom, jedno zo stratených dievčatiek nosí červenú pelerínu s kapucňou (Alena Jakobová) – a v lese narazia aj na istého Janka (Martin Světlík), ktorý zúfalo hľadá svoju sestričku Marienku (Denisa Vokurková)... (TV Markíza)

kinej

Jsem zklamán. Od Gilliama a od námětu čekám víc. Tohle je jen chaotická triková podívaná. Myslím, že je to Gilliamův nejslabší film. Jen speciální efekty nezalepí děravý příběh ani zbytečné postavy. Tentokrát Gilliam jako vypravěč selhal. Jediným kladem je herecký výkon Heatha Ledgera, který ukazuje, že i ve špatném filmu se dá hrát dobře. ()

Sobis87

Tato exkurze do pohádek bratří Grimmů je v podání mého oblíbeného Terryho Gilliama poněkud rozporuplná. Samotná látka k tomuto osobitému tvůrci dokonale sedne, avšak nějaké vnější vlivy (nepochybně producentský dohled) zapříčinily, že je Kletba bratří Grimmů pouze slabým odvarem Terryho klasických děl, který až nechutně často zavání rutinou. Z vizuálního hlediska nemohu jinak než chválit (snad až na některé nepovedené digitální triky, se kterými si Terry moc nerozumí), mizanscéna hýří nápady, pohádková atmosféra je v některých momentech okouzlující a soundtrack také není vůbec špatný. Titulní duo v podání Matta Damona a Heatha Ledgera k sobě dokonale sedne, Jonathan Pryce jako padouch ještě nikdy nezklamal, Peter Stormare je doslova boží, Lena Headey krásná, což samozřejmě platí i pro italskou divu Monicu Belluci, a Tomáš Hanák se všemi zmíněnými bez problémů drží krok. Největší problém tkví v samotném scénáři, který připomíná dort pejska a kočičky (uf, otřepaná a už poměrně otravná fráze, ale sem dokonale sedí). Skáče se zde z pohádky na pohádku, aniž by to dávalo větší smysl a výrazněji to rozvíjelo příběh a navíc samotné postavy jsou jen stroze vyprofilované, díky čemuž ani nemohl být plně využit potenciál více než solidního hereckého ansámblu. Velká škoda, námět a zvolený režisér sliboval lepší filmový zážitek. Nakonec z toho vznikla jen poměrně zábavná báchorka v níž není znatelný režisérův rukopis natolik, jak by si mnozí přáli. 60% ()

Jossie

Kdyby ten les nebyl tak strašně umělý a studiový a ten vlk vyloženě směšný, hodnotila bych i líp. Velmi zvláštní spojení pohádky a reálného příběhu, ty zlé postavy jsou naprosto přesvědčivě nechutné, velmi pěkný je perníkový mužíček a z toho lesa, i když je tak hrozně studiový, jde přece jen dost hrůza. ()

CheGuevara

Kletba batří Grimmů není vůbec zlý film. Snímek prodchnutý režisérovou imaginací přivádí diváky do trošku jiného světa pohádek, než jak jsme zvyklí. Atmosféra se spíš blíží horroru a obsahuje i několik fajnových lekaček. Gilliam zároveň nezapomněl být v Hollywoodu vtipný, což tahle rozprávka jasně dokazuje a je to vlastně zábavná dobrodružná oddychovka, která se krom výtečné výtvarné stránky nijak moc neodlišuje od produkce mainstreamu. Nečekejte Brazil či dokonce 12 opic, tohle má jenom pobavit a společně s Heathem Ledgerem a Mattem Damonem to jde panu režisérovi pěkně od ruky. Přítomnost českých herců jenom potěší. A přílišná lineárnost a jednoduchost příběhu? Vem to čert! Je to přeci jenom pohádka, že? ()

flanker.27

Nemůžu než se pousmát nad komentáři, které mluví o nepřehlednosti a ztracení se. Na to, jak byl film (prakticky předem) odsouzený, jsem byl dost překvapen, jak snadno jsem se dostal do jeho atmosféry a Gilliamovsky zvláštní (místy až zvrhlé) poetiky. Samozřejmě mnoha věcmi je na filmu znát, že je točen pro velké studio (typicky je to klišovitá postava Angeliky), to je však spíš záležitost scénáře. Pravda je, že slabší věci se odbudou ze začátku a od návštěvy věže se film dostává do tempa a atmosféry, kterou jsem dlouho nezažil. Směs komediálních, hororových, fantasy a pohádkových prvků funguje takřka na výbornou. Nepochybně pokud by při natáčení Gilliam dostal tvůrčí svobodu, mohl být výsledek lepší, vzhledem k podmínkám však tvrdím, že vznikl kvalitní film, který má v Gilliamově tvorbě své místo. ()

• Tomáš Hanák (lesní muž) původně ve filmu hrát nechtěl a jen velice neochotně na spolupráci kývnul. To ovšem bylo ještě předtím, než se dozvěděl, že režisérem je jeho veliký vzor Terry Gilliam. Poté byl moc rád, že s ním mohl spolupracovat. (Timak)
  • Scénu se živým lesem napsal Terry Gilliam původně pro Zloděje času (1981), kde se ale nakonec neobjevila, podobně jako když ji chtěl uplatnit později v Brazil (1985). (imro)
  • Kvůli problémům na place (nedostatek financí a zásahy producentů) si Terry Gilliam "mohl" vybrat půlroční pauzu, během které natočil komorní filmík Krajina přílivu (2005) (imro)

Matt Damon je Marco Polo

Matt Damon je Marco Polo

04.05.2005

Scenárista Kráľovstva nebeského William Monahan sa púšťa do písania scenára k pripravovanému dobrodružnému filmu MARCO POLO, ktorý bude vychádzať z Polovej autobiografickej knihy Travels ("Cesty").… (viac)