Aladin, bežný chlapec z ulice, sa spojí s bystrou a sebavedomou princeznou Jazmínou, aby stáli proti zlému černokňažníkovi Jafarovi a prekazili jeho plány na ovládnutie kráľovstva. Počas ich misie sa Aladin naučí veriť v sám seba s pomocou smiešneho Džina, ktorý vie meniť podoby a ktorého tri želania môžu všetko zmeniť. (Disney+)

Jinny

Pohádka o Aladinovi je hezký archetypální příběh, který tvůrci tenotkrát pojali ve velkém stylu. Víc než kdy jindy mi ale u disneyovky vadila amerikanizace, která i postavy z Tisíce a jedné noci nutí mluvit s americkým přízvukem a bavit nás anachronickými vtipy. Jinak ale Aladin beze sporu patří k tomu nejlepšímu, co u Disneyho vzniklo - děti nejvíc potěší zlodějská opička Abu, dámy odhalená Aladinova hruď a pány princezna Jasmína (snad největší pohádková "roštěnka") ()

Nach

Naprosto božský animák s vynikajícím hlasovým doprovodem Robina Williamse, který si dle mého tento dabing skutečně vychutnal (daboval Džina) i po improvizační stránce, neboť ty hlody, které říká by nedokázal vymyslet žádný jiný scenárista, jen Robin. Takže se tu zrodila pohádková klasika, která je i přes 2D animaci nestárnoucí rodinnou zábavou, která dokáže vyvolat tu správnou pohádkovo-orientální atmosféru, pro kterou tento žánr tak milujeme. Já nejsem výjimka. Plus procenta za kouzelný koberec chovající se jako nejroztomilejší domácí mazlíček. 85% ()

NinadeL

31. celovečerní Disney Kombinace příběhů z pohádek Tisíce a jedné noci v Disney stylizaci? Konečně, jako nápad je to naprosto v pořádku. Slavná éra Disney Renaissance je definována především uchu lahodící hudbou Alana Menkena a Aladin přišel právě včas, aby si publikum vzpomnělo na tradiční lásku Hollywoodu k orientu. Vzpomeňme na nádhernou stylizaci Zloděje z Bagdadu s Douglasem Fairbanskem nebo na Kismet s Marlenou Dietrichovou. Ale podobně jako u Lvího krále musím konstatovat, že jako dítě jsem znala jen navazující filmy, seriál a hru a dnes vnímám Aladina přeci jen jako příliš vyždímanou Disneyovku. A to ani nemluvím o té hrané verzi. Ten původní animák není dokonalý, animace paláce princezny a vstupu do jeskyně je dnes už dokonce překonaná, klasická formulka "princezna, hrdina a roztomilá zvířátka proti zloduchovi" sice funguje, ale toho modrého džina jsem nikdy nepovažovala za dobrý nápad. Tolik popkulturních odkazů v jeho výstupech by jednoho až udusilo. ()

Ryuuhei

Což o to, Disneyovka je to velmi dobrá. Tentokrát je méně písniček za cenu příběhu obohaceného až převršelu šíleností, tedy hlavně díky naprosto ujetému Džinovi. Ženská hrdinka zde hraje druhé housle a toho pravého hlavního hrdinu zaujímá Aladin, vč. i nejednoho sidekicku ve formě temperamentního opičáka, či létajícího koberce. I hlavní záporák plní svou roli skvěle, což je u Disneyho klasika, která nezklame. Rozhodně z Aladina nemám tak silný dojem, jako třeba z Malé mořské víly, či Lvího krále, ale protože si jej spojuji s hrou, kterou jsem hrával jako malý, velká sympatie a náklonnost tu samozřejmě je a jsem rád, že jsem prvně viděl i film, ze které ona hra jen úzce vychází. 80% ()

HiddenDragon

Klasika devadesatych let, jednak doslova, jednak zpracovanim. Dnes uz maji i animaky propracovanejsi zapletky, o CGI nemluve. Tohle je jeste poctive kreslena zalezitost (akorat mozna ta Cave of Wonders mela nejake pocitacove sekvence) a dejove (pro nekoho plus, pro nekoho minus) je to proste jednoducha romanticka pohadka, misty az kycovita, cilena asi spise na divky. Zaporak Jafar, ktery touzi po moci, a "poulicni krysa" Aladdin, ktereho presvedci, aby ukradl kouzelnou lampu. Jakmile se na scene objevi dzin (v orig. dabovany Robinem Williamsem), ktery v lampe staleti prebyva, zacne to byt teprv poradne zajimave, vtipne a deckam se to urcite musi libit. Je tu opet nekolik zviratek - zradny papousek Iago, roztomila opice Abu, tygr Rajah... No a samozrejme krasna princezna Jasmina, do ktere se Aladdin zamiluje. Uz jen kvuli te oscarove pisni a par dojemnym momentum to stoji za zhlednuti. [2x Oscar 1993: Hudba, Pisen - "A Whole New World"] ()

• Film obsahuje plno odkazů starší disneyovky. Nejvýraznějším z nich je velká hlava Pinocchia (1940), v níž se na chvíli promění džinova hlava, či krab Sebastian z Malé mořské víly (1989) v momentě, kdy džin listuje knihou a chystá Aladinovu proměnu v prince. Na konci má džin na hlavě suvenýrovou čepici s obrázkem psa Goofyho. (Ryuuhei)
  • Aladin je vizuálně i dějově velmi podobný filmu The Thief and the Cobbler (1993), jehož výroba započala již v 60. letech. Film se potýkal s mnoha finančními, právními a výrobními problémy a nakonec byl uveden do kin až rok po Aladinovi pod názvem The Princess and the Cobbler. A rok poté v jiném sestřihu pod názvem Arabian Knight. Film byl neprávem osočován za to, že vykrádá Aladina. (tomalakis)

Dočká se Aladin pokračování?

Dočká se Aladin pokračování?

15.08.2019

Po obřím úspěchu hraného Aladina od režiséra Guye Ritchieho (Král Artuš – Legenda o meči) není divu, že studio Disney aktuálně zvažuje pokračování. Snímek několik dní nazpátek překročil miliardu… (viac)