Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

ARI50

Sci-Fi které jsem dostal bylo celkem dobré ale moc jsem si z toho bohužel nevzal celkem byly pasáže co mě nebraly a podobně ale na pár světlých příběhových momentů dobrý nakonec. ()

JASON_X

Nadprůměrně dobré sci-fi, ovšem s nasládle zatuchlým odérem špílbergovštiny. Minority Report je přesně ten druh filmu, u kterého vždycky váhám, jestli dát tři a nebo čtyři. Kdyby těch hvězd bylo šest, dám čtyři a hotovo. Hodně se mi líbil námět, výprava a efekty, o něco méně už scénář a herci. Námět je zajímavý a přemýšlivého člověka možná přiměje k úvahám o predestinaci, o svobodné vůli a o věcech s těmito tématy souvisejících. Líbily se mi trikové scény (třeba ta se špionážními roboty-pavouky, nebo s Cruiseovou změnou ciferníku). Vizuální stránka filmu je celkově samozřejmě na vysoké úrovni - je to přece Spielberg. Ve scénáři je samozřejmě spousta otravného sladkobolného pathosu - je to přece Spielberg (Cruise a videa/flashbacky s jeho mrtvým synkem, scény s protivně afektovanou Agathou, nevybíravé zneužívání "tušitelů"...) Cruise nemusím, Farrella také ne (i když tady se mi popravdě docela líbil), vůbec se mi ale nelíbila divná a děsivě opižlaná Samantha Morton (Agatha), no a švédské duo von Sydow & Stormare bylo dobré jako vždy... No, je fakt, že tři hvězdy by byly nespravedlivě málo, je to myšlenkou i obrazem povedený film. A závěrečný obraz je fakt pěkný. ()

mm13

Jeden z najpreceňovanejších filmov vôbec. Pôvodnosť námetu potlačená na minimum, scenár samá nelogičnosť, hlavná postava plná klišé (nepresvedčivo odohratých) a zaujímavá výprava väčšinou rovnako tak aj samoúčelná. Toľko diskutovaný záver už vlastne ničomu neubližuje... Nič viac ani menej, len priemerná popcornová zábava, po technickej stránke dokonalá, po obsahovej...škoda slov! ()

Bauer

Jeden z nejlepších sci-fi thrilleru co jsem viděl.Nedokážu si v roli Johna Andertona představit nikoho jiného než Toma Cruise který se předvedl víc než dobře.Nejvíce mně dostala scéna kdy si Tom nechal vyměnit oči a pak Slídiči jak hledali. To mi zůstane v paměti snad do konce života.Spielberg je machr ale 5* nemůžu dát protože zhruba po 100 minutách to strácelo tempo a začalo to být až nudný ale zase tam bylo skvělé rozuzlení. ()

becki_tu

Pod bezchybnou taktovkou mága Stevena Spielberga se zrodil parádní sci-fi nářez, který svým futuristickým lookem perfektně navozuje atmosféru nejisté budoucnosti, a i přesto, že může místy připomínat jiné žánrové pecky, zachovává si svou osobitost a svým způsobem i originalitu. A u mě další palec nahoru pro Cruise a pro Spielberga. 85% ()

MáŠa

Pro mě jeden z těch koukatelnějších a cennějších filmů strýčka Spielberga, žádná naivita ani umělecká sra.ka, film má napětí, zajímavou vizi, co se týče tempa, tak to celkem šlape, nějak tak to prostě má být. ()

luka4615

Skvěle načrtnutá dystopická budoucnost, do níž režisér Steven Spielberg zasadil zajímavý nosný příběh a výtečné herecké výkony. Minority Report rovněž zaujme i palčivou otázkou, zda je tento přístup k řešení případů skutečně tím pravým. Jediným nedostatkem tedy zůstává až moc pozitivní závěr, který mi k celkovému vyznění zkrátka vůbec nesedl. Ovšem až na tento detail se ale jedná o vysokooktanoovu sci-fi podívanou, kterou byste si určitě neměli nechat ujít. Skvělá práce! „Sometimes, in order to see the light, you have to risk the dark.“ ()

Sawy

Podle mě nejlepší filmová adaptace knížky P. K. Dicka,jaká byla kdy natočena.Spielberg natočil vynikající,inteligentní a taky řádně depresivní sci-fi,která se určitě řadí k tomu nejlepšímu,co v daném žánru ve 21. století zatím vzniklo.Nemám rád Toma Cruise,ale tady byl překvapivě snesitelný,vynikající byl ale především Colin Farrell,který tady podal další ze svých skvělých výkonů.Peter Stormare byl zajímavý,ale dostal skutečně jen minimum prostoru.Spielberg se zkrátka po pro mě slabším A. I. pochlapil a natočil jeden ze svých nejlepších filmů.Jednoznačně svůj nejlepší z téhle dekády. 90 % ()

jhrasko

K POMOvmu komentáru nie je čo dodať, presné! Takže snáď jediné - Samantha Morton čoby Agáta, najlepší a najviac zabudnutý vedľajší výkon roka! D.O.K.O.N.A.L.Á.. ()

Genero

Na tomhle jsem byl v tehdy ještě existujícím kině Sokol s bejvalkou. Před začátkem projekce jsem netušil do čeho jdu, byla to vlastně náhoda, zrovna měla ty svoje dny, tak co si jiného v sobotu počít. Já rád Špilberka, ona raději Cruise, tak proč bych jí ten platonicky romantický večer nedopřál. A musím říct, že jsem docela zíral, takové plnokrevné scifárny bez ještěrek a cukrkandlových dětí bych se od svého oblíbence nenadál. Překvapení velice příjemné, s detektivní zápletkou, ale žádný Hercule Poirot, tohle bylo efektní, mělo to drajf a koule. Musím přiznat, že jsem závěrečné rozzuzlení rozklíčoval až na druhý pokus, to však dojem nemůže pokazit. ()

Lacike

Nemam rad detektivky, noirove filmy a prilis ani sci-fi typu 12 opic ktorych dej je nekonecnou smyckou. Napriek tomu Minority Report zboznujem odkedy som na neho bol v kine a s kazdym dalsim pozretim ma bavi stale viac. Ma skvelu temnu atmosferu, velmi realisticky znazornenu buducnost s pôsobivymi technickymi vychytavkami. Vrcholom su originalne akcne sceny. Ci uz na skakanie po autach jazdiacich po budovach, bitka na vznasadlach alebo v montaznej linke. Spielberg znova vynaliezavo vyriesil limity ratingu s originalnou brokovnicou alebo s blitkoobuskami. Pobavila ma schovavacka pri ktorej Agatha predpoveda, kde sa ma schovat. Tento koncept naplno vyuzili vo filme Next. Rovnaky autor nametu asi nebude nahoda. :). U trikov mi pripada, ze za tie roky vôbec nezostarli a su stle na prvotiednej urovni. Tentokrat ma bavili aj patracie sekvencie. Paci sa mi, ze tu az na epizodku s blaznivym chirurgom v podani skveleho Petera Stormareho, absentuje humor, ktory by pôsobil nepatricne. Hlavny hrdina zaziva cely cas poriadnu depku a vynimocne mi Cruise nepripadal protivny, ale dokonca som ho lutoval, kedze tu podal jeden zo svojich vrcholnych vykonov. Prilezitost zaziarit dostanu aj ostatni známi herci aj ked maju len maly priestor. Co sa tyka zapletky, tak ma po prvom pozreti trochu mrzelo, ze Spielberg v poslednych 20tich minutach uhol od konceptu smicky a priklonil sa k nametu o spiknuti. Holt ma rad happy end. Pravdepodobne by to bol lepsi film a vynimocne by sa mi to asi aj pacilo, ale Spielberg takto cely film koncipoval od zaciatku, takze to nepôsobi nelogicky. Naopak je to dokonca trochu predvidatelne a uz pri prvom pozreti som od urcitej chvili odhadol aka bude pointa. Ale pri dalsich opakovaniach mi to uz nevadi a film pôsobi ovela lepsie. Takze vysledkom je spickova sci-fi detektivka s vymazlenymi akcnymi scenami. 9/10. ()

ScarPoul

Z odstupom času má ten film veľa chýb. Hlavne tých logických. Únik z výrobne áut je napríklad jednou z nich. Ale scény, ktoré boli wow aj keď som to videl po prvýkrát, majú rovnakú silu a vizuálnu podmanivosť, a nestratili nič zo svojej rafinovanosti a nadčasovosti ani dnes. Hlavne scéna s očami. Od začiatku do konca je pre mňa vrcholom celého filmu. Na to, aký vizionár bol Dick, je celkom škoda, že ten film neukazuje viac z jeho fikčného sveta. A tiež, že trochu rozmýšľajúcemu divákovi dôjdu súvislosti aj skôr a to aj napriek tomu, že sú stále podávané sofistikovane a inteligentne. Po takom čase mi tam skrátka niečo chýbalo. Čo ale oceňujem, je fakt, že väčšina Spielbergových sci-fi filmov príjemne koketuje s hororom, hoci do neho nikdy nespadne. Niekedy je tá atmosféra riadne temná a riadne nepríjemná. Stále je to ale solídne natočený film, čo funguje, a nerobí hanbu svojmu žánru. V atmosfére značne vyhráva Vojna svetov. V inteligencií zase Minority Report. ()

Gary

Nejlepší sci-fi posledních let.Tom Cruise podává výborný výkon a efekty jsou prostě bezchybné.Přesně film vystihuje jak jej nazval Spielberg:"Futuristická Čínská čtvrť"-také sto procent. ()

sarume

Krasna podivana. Spielbergovi filmy jsou jako cibule, Pořád odkrýváte vrstvu po vrstvě a pořád je tam něco nového. Tento filmy staví na otázkách. Zda svoboda i s rizikem a nebo systém . tato Otázka neni originální a už ji řešilo spoustu děl , ale ne každý se s tím popral tak pěkné, Další vrstvou je hluboce lidský příběh hlavního hrdiny který si za systémem stojí z čistě pochopitelných důvodu. Osoby jsou bravurně vykreslené. Kladný hrdina oplívá velmi negativními vlastnostmi a Max von Sydow hraje přesně jak jsme u něj zvyklý, bez jakékoli napovědy , která by nám dávala tušit na které straně stojí a o jeho charakteru se dovíme z velmi skromných a přesto pusobivých scén.Souhlasím, že film nastupuje jako akční pecka, uvodní scéna doslova přimrazí a pak to ma sestupnou tendenci. Domnívám se , že záměr byl zklidňovat tempo s nastupujícím lidským faktorem příběhu a ustupující technickobezlidskou linii. Ale ne vzdy se to podarilo. Presto je to vyjimečný film , který nehodíte za hlavu a určitě se Vám mnohdy připomene. ()

rawen

dávám 4, mám rád Philipa K.Dicka (autora předlohy), líbí se mi sci-fi atmosféra (mám rád hlavně cyberpunk, kterému se tohle dost blíží), líbí se mi technické zpracování (efekty, výprava, výběr herců, další jiné vychytávky), ale přesto mi do jedné hvězdičky něco chybí... možná mi vadila ta přehršel akce, já bych to možná trošku uklidnil... ale to nemění nic na tom, že je to skvělá scifka - 8/10 ()

PROROK14

Dosť dlhé a miestami nudné. Sci-fi veľmi nemusím a toto ma veľmi nezaujalo. Farrell bol dobrý, Cruise tak isto ale príbeh sa mi nepáčil. U mňa asi tak na 55% ()

BoPo

Skutočne kvalitné sci-fi. Nemusím Colina Farrella a už vôbec Toma Cruisea, ale v tomto mi sedeli. Kuličky sú nezáživná hra, ale táto varianta ma bavila. 4* sú absolútne zaslúžené. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz