Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

hanagi

Tak nějak si to představuju, dobrý (kontroverzní) nápad, kvalitní scénář, štědrý rozpočet, "slušný" režisér... A pak skousnu i Toma Cruise...Nedělám si srandu, fakt se mi to líbilo. ()

noriaki

I napodruhé a s odstupem asi deseti let je to pořád jen průměr. Minority Report inteligentní příběh jen předstírá. Nejde jen o přetažený konec se zbytečně přidaným optimistickým závěrem. I chování některých postav (Stormare, zčásti i Farrell) postrádá logiku, případně selský rozum. To ani nezmiňuji, že si hlavní záporák mohl své problémy v klidu odpustit, kdyby jen trochu přemýšlel. Takže co zbylo? Slušný vizuál, slibný, ovšem bohužel nevyužitý námět a skvělé herecké výkony. A také etické dilema, ke kterému hrdina směřoval jako k černému stínu, aby ho nakonec vyřešila náhoda. ()

dANo

Dobrý námet, kvalitné spracovanie, ale k dokonalosti tomu niečo chýba... a Spielberg to tam proste už asi nevie pridať. ()

yeniczek

Jedno z nej sci-fi, ve kterém je snad vše, co od dobrého sci-fi můžete chtít. Možná je to jen posedlostí Spielbergem, ale tady si vážně myslím, že to stojí za to. Škoda toho utahaného a dlouhého závěru.. 9/10 ()

sahe

U čeho jsem se fakt nasmála tak byla scéna, kdy tam Tom honí svý oči po chodbě... to bylo fakt absurdní a nějak to tam nezapadalo, spíše to v tu chvíli vypadalo na největší komedii... Jinak docela zajímavě natočený, hlavně kamera se mi líbila a střih.... / 4- ()

Mihail123

Vizuálne premakané, pútavé, postupne gradujúce s pre mňa takmer kultovým statusom. Prekvapivo slabší Colin Farrell, ktorý ako keby nevedel čo má robiť. Sci-fi s jedným najlepšie vytvoreným futuristickým prostredím aké som kedy videl. Bezchybná réžia, kamera a scenár. Spielberg opäť valcuje. ()

Tomesh

Hm hm hmmm, takže jsme v roce 2054 a počítače nám utírají zadky a tady se minutu kutálej dvě koule, aby mi řekly jméno oběti a pachatele! Zajímavé. Pokud to bylo zamýšleno jako vtip, tak je mi líto a pokud to bylo míněno vážně, tak jsem naprosto "dojatej". Buďme ale upřímní. Kvalitní béčkové scifi, které mělo tu vadu na kráse, že jsem hlavního sráče a celý vývoj plus mínus odhadnul v prvních 30 minutách. Nechci si tady kasat triko, ale podle podobné "originální" šablony toho jede daleko víc. Spielberg pro mě nikdy nebyla záruka kvalitního filmu a rozhodně nepatřím mezi jeho adorátory. Tedy pominu-li Schindlera či legendární třicetiminutovku z Ryana, tak mě ničím neuzaujal a ani tímto nevybředl z průměru. Proti scénáři výtky nemám, stejně tak jsem neobjevil žádné fatální logické chyby. A hudba? Ano přátelé, hudba byla jednoznačně silným kladem filmu. Dal jsem si tento víkend trojku s Cruisem a objevili se tu oba režiséři ze zbývajícíh filmů (PTA - Magnolia, Crowe - Vanilkové nebe). Sečteno a podtrženo lepší trojka! Jo a ještě, kde sakra byla ta Cameron Diaz?! ()

hroubek

Pro mě zatím druhá nejlepší adaptace P.K.Dicka samozřejmě po novele Sní androidi o elektrický ovečkách podle níž byl natočen Blade Runner.Hodně se mě líbilo, že Spielberg nám ukazuje budoucnost jako takovou malou utopií, kde soukromí ztratilo svůj význam oční skenery, které na každém rohu pokřikují vaše jméno a doporučují vám zboží.Pak je tu ta světlá stránka jménem Pre-Crime, kde zabranují vraždám dřív než se stanou.Hlavní hrdina v podání Toma Cruise je velmi civilní a rozhodně zajímavý.Cruise je tahoun filmu se, kterým drží krok snad jen Colin Farrell.Zápletka filmu nespočí v hrdinově útěk jako spíš záminka pro přemýšlení o systému a o tom co je správné a co je pravda či lež.Rozhodně taky stojí zmínit herce vedlejší rolích jako Samantha Morton, Kathryn Morris nebo nejšílenější postava filmu Peter Stormare.Spielbergův další kousek do historie filmů. ()

Narya89

Představte si budoucnost bez zločinu, nebylo by to nádherné? Ano, samozřejmě. Ale co etické aspekty....budeme využívat děti drogově závislých, budeme zavírat lidi za něco, co vlastně ani nespáchali? Thats a good question. Jako žádný doposud vymyšlený systém, ani tento není bezchybný a to proto, že lidé mají svobodnou volbu a když jim ukážete možnou budoucnost, možný "osud", mohou se mu vzepřít. Skvělá myšlenka tohoto filmu s příjemným zpracováním u mě slavila úspěch. Protože kromě smrti není nic předem stoprocentně dáno. ()

Compadre

Opravdu originální sci fi. Spielberg opět nezklamal, ovšem chvilkama jsem se trochu nudil. U Stevenových filmů je z nějakého důvodu minimální dvouhodinová stopáž a ta tady fakt nebyla nutná. Těch moentálních 82% je tak akorát. ()

Sany33

Nadčasový scifi thriller, ktorý vás dostane jednak vynikajúcim príbehom a formou akou je implementovaný ale aj vynikajúcimi akčnými scénami a hereckým obsadením. Všetko čo očakávam od dobrého scifi sa nachádza práve tu, práve vo filme "Minority Report". Aby som pravdu povedal od Spielberga by som očakával skôr niečo ako srdcervúcu drámu a nie akčný superthriller ale nezaprel sa musel do príbehu zaimponovať aj dieťa v podobe Johnovho syna, okolo ktorého sa točilo dosť veľa dejových zvratov. Mne to však nevadilo a preto aj 91%. ()

pravdovravny

Videné asi 5krát, dokonca v televízií!:D Spielberg nesklamal, takýto mazec som vážne nečakal. Vek toho filmu na ničom neuberá jeho atraktivite. ()

lykan9

Nejsem zrovna fanda filmu Minority Report a dlouho jsem přemýšlel proč ve mě vyvolává pocit nudy, když se na něho dívám. Přišel jsem na to, že je to hlavně užití světla a barev. Přesto, že se jedná o dobu, kdy nejsou páchány žádné vraždy a celkově by měl film aspoň trochu vypadat pozitivně (tedy aspoň ze začátku), tak člověk je ponořen do pochmurné doby, kde převládá mdlé světlo. V člověku to po několika desítkách minut vyvolává pocit únavy, a přesně to by film dělat neměl. Jiné aspekty filmu jsou však pozitivní a tím myslím především herce. Musí se nechat, že Steven Spielberg sci-fi umí i přesto, že Minority Report považuji zatím za to nejslabší. ()

VanTom

Do detailu propracovaný, ze skutečných vědeckých prognóz vycházející svět budoucnosti 2054 (už teď se ovšem sekl ve využívání fyzických médií :-)) a vize společnosti "bez vražd" sice občas jedou hodně na okázale progresivní efekt, nicméně naprostá filmařská jistota (až dokonalost – režie, kamera, hudba, triky) podávají inteligentní, přestože "popkornový" příběh se závažnou etickou myšlenkou zcela suverénně, invenčně, bez zadrhnutí. ()

Vertigo666

Hustá nabušená sci-fi, který nechybí vůbec nic, já jsem na to čuměl s otevřenou hubou od začátku do konce, zvlášť když si vzpomenu na E.T., tak nemůžu uvěřit tomu, že to natočil Spielberg. ()

liuk

Předevčírem jsem si přečetl Dickovu povídku a jak jsem si matně pamatoval zápletku filmu, byla hodně jiná, a tak jsem si ho po třech letech pustil znova...Jak u Spielberga poměrně častým zvykem, z knižní předlohy si bere jen velmi základní kostru nebo nápad a omáčku zpracuje po svém. A MP má stejně jako povídka, perfektní příběh, úžasně efektní zpracování a dokonce i jednu vtipnou a jednu lekací scénu. Vrcholem filmu jsou dvě utíkačky - auta, továrna a dvě schovávačky - byt, obchoďák, příčemž i když první zmíněná je v mnohém podobná scéně ve War of the Worlds, není narozdíl od ní vůbec směšná. Nekonají se ani skoro žádná klišé a tak Spielberg zvraty opravdu překvapuje. Jedinou chybkou je Williams, který až trestuhodně vykrádá svoje Star Wars díla, ale on by si zde režisér vystačil i bez ní. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz