Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

salahadin

Superlativy honorovaný film. Od scénáře těžko očekávat zázrak, protože dialogy jsou podružné. Atmosféra strachu a hrůzy - kde? Že by ji čas (nějakých 30 let) odvál pryč? Místy opravdu nelogické chování postav (hlavně Dallas) - honíme příšerku, co uděláme? Rozdělíme se! Co mi na filmu tedy utkvělo v paměti? Slušná napínavá atmosféra a kalhotky Sigourney Weaver. Velkou výhodou je, že tenhle film vypadá vizuálně fakt dobře a ani za ta dlouhá léta nezestárnul! Smekám klobouk. Opravdu moc dobře se na film dívá a atmosféra je vcelku ponurá. ()

Aky

Bylo to určitě drahé, těžké natočit, dalo to spoustu práce... ale stejně nevím, proč se takové filmy točí. Co jsem se dověděl? Asi mi řeknete, proč se na to díváš, když ti žánr plytkých akčních sci-fi nic neříká. Protože jste tomu dali 90%. Tak jsem byl zvědavý. Podíval jsem se, ale pořád nevím, proč se takové filmy točí. ()

Disk

DOPORUČEN KINOSESTŘIH. Ridley Scott načal jedinečnou volnou ságu, kde co díl, to jiný žánrový přínos. První díl je komorní atmosférický horor o strachu z neznámého zla. Výborný hudební podkres Jerryho Goldsmithe a skvělé kamerové jízdy. Že to dnešní pubertální mládeži nesedne, je už věc jiná... ()

Cappuccino

Je Sigourney (v tejto časti) sexy? Je. Je Votrelec slizký, odporný, nechutný a neuveriteľne strach naháňajúci bastard? Áno! V porovnaní s Cameronovou časťou (1986) je prvotný Ridleyho diel trochu slabší. Ale stále ide o kultovú klasiku. ()

GilEstel

Vesmír. Hluboký tichý a temný. Svět nekonečného poznání, tajemna a očekávání. Tam kdesi daleko, dál než si dovedeme představit, číhá cosi. Cosi dokonale zrůdného a mocně nebezpečného. Člověk by nebyl člověkem bez potřeby odhalit kouzlo nepoznaného. Jen strach nám může stát v cestě udělat další krok. A strach má různé podoby. Strach z toho co bylo, strach z toho co bude. Strach z neznámého, strach o přežití. Ale co by byl lidský život bez strachu? Jen nudný vzdech v nekonečnosti času. Jen strach z nás dostane to nejlepší, co v nás je. Nutí nás překonávat sami sebe. Hrát tu hazardní hru buď všechno nebo nic. Ridley Scott nám vtiskl do myslí svou hru, do které dal vše, po čem lidská duše touží, a co se jí bytostně dotýká. Nevyřčený sen, co se stane noční můrou. Stvořil mistrné dílo. 97% ()

Ruut

Měl jsem to štěstí vidět Vetřelce v normálním kině na obřím plátně a teprve tehdy jsem úplně mohl docenit tu velkolepost filmu. Viva Ridley Scott. Viva H. R. Giger. ()

vteco

Legendární hororová sci-fi záležitost, která se může chlubit prvotřídní mrazivou atmosférou, jejíž hustota je opravdu úctyhodná. Prostředí vesmírné lodi je děsivější, než se na první pohled zdá a samotná zrůda v podobě vetřelce nepotřebuje ani mnoho místa před kamerou, aby zaujala a vyvolala strach u nejednoho jedince. Postavy jsou zvládnuté skvěle, dialogy jsou taktéž kvalitní a příběh je vynikajícím startem této ságy. [90%] | Kino ()

HAL

Nikdy jsem v tomto filmu neviděl horor, nikdy jsem se u něj moc nebál a i samotný Alien je pro mě spíš zajímavý než děsivý. Pro mě to prostě vždycky byl čistý sci-fi film - a to jeden z nejlepších jaký kdy vznikl. Je úplně zbytečné popisovat příběh, režii nebo herecké výkony, bohatě stačí říct že toto je začátek jedné z nejdůležitějších filmových sérií. Každý díl natočil do té doby téměř neznámý režisér a z každého se stal kult. A k tomu se v ní konečně výrazně proslavil geniální malíř a designér H. R. Giger, jehož děsivě uchvacující vize se mi nejen díky Vetřelci zaryly velmi hluboko do mozku. ()

Satan

Perfektní zvládnutí mizanscény a efektů. Hru světel a stínů, náznaků, kamery a sugestivních hereckých výkonů podtrhuje navíc Goldsmithova hudba. 2/3 skvělý survival horor s kultovními okamžiky, škoda první rozvláčné třetiny, která končí dnes již legendární večeří. I tak však bezpečně jeden z nejlepších filmů Ridleyho Scotta. [Přesná stopáž: 116 min - Director's cut] ()

MIMIC

Absolútny vrchol hororu. Číra hrôza. Je to, ako keby vás niekto schmatol, zatriasol vami a odhodil. Pochybujem, že sa dá vymyslieť niečo hrôzostrašnejšie. Autorom sa podarilo navodiť klasickú lovecraftovskú "kozmickú hrôzu" bez toho, aby šlo o adaptáciu Lovecrafta, čo považujem za geniálne. Zistenie, že jedna z vývinových fáz monštra je humanoidná (!) stupňuje hrôzu na panický level. Hlava (=penis) a vystreľujúce čeľuste (=ejakulácia) tvoria úchvatne mrazivú bodku za sexuálnou slobodou na konci 70. rokov. "Hmmm, hlboko pod bodom mrazu..." (Ash) Fúzia filmu a špičkového výtvarného umenia razantným spôsobom ukončila éru vnímania hororu ako podradného žánru. Okrem toho sa "Votrelec" naváža do deviantného entuziazmu sangvinických idealistov, vďaka ktorým bola v roku 1977 bohužiaľ vypustená samovražedná sonda Voyager a predkladá na zváženie, či predsa len nie je lepšie zostať vo vesmíre utajení. Najlepšie a najväčšie diela sú tie, ktoré dokážu inšpirovať a majú v sebe ešte mnoho skrytého potenciálu - sledovať, ako kongeniálna osobnosť Jamesa Camerona rozvinula podnety pôvodného filmu je takisto fascinujúce. PS: Autorom facehuggera nie je Giger, ale Hieronymus Bosch - príšeru s chvostom a krabími nohami vidno na jeho obraze "Smrť človeka nespravodlivého", ako sa spolu s ďalšími pekelnými monštrami snaží dostať na posteľ umierajúceho (obraz približne z rokov 1490-1500 by sa mal dnes nachádzať vo Wildensteinovej súkromnej zbierke v New Yorku). Bosch je tiež autorom nápadu liahnutia sa netvorov z veľkého vajca (tabuľa "Svätý Jakub z Compostely a kúzelník", dnes v Múzeu krásnych umení vo Valenciennes). To, čo v rovine zvuku vykúzlil Jerry Goldsmith je síce strhujúce, myslím však, že bez takých mágov povojnovej vážnej hudby ako taliansky šľachtic Giacinto Scelsi či "kovový Grék" Iannis Xenakis by nebol Goldsmith. ()

Vančura

Co dodat k filmu, jako je tento? Sám jsem ho viděl několikrát a rozhodně patří k mým nejoblíbenějším sci-fi. Když jsem si ho pustil po letech znovu, bylo to opět velmi příjemné filmové setkání se vším tím, co na tomto filmu tak obdivuji - na svou dobu skvělé triky, geniální design vetřelce, perfektní hudba, herecký výkon Sigourney Weaver, dokonalá atmosféra a napínavý příběh, který udrží pozornost po celou dobu pořádně našponovanou. Na 5 hvězd už to ale dnes nevidím, z Vetřelce je přece jen místy znát doba vzniku, především pak všechny scény s počítači jsou dnes vysloveně úsměvné. Osobně mě dále trochu irituje, že se všechny postavy s výjimkou Ripleyové chovají v podstatě jako naprostí idioti, aby děj náležitě gradoval - psychologii postav považuji za nejslabší místo scénáře. Jinak za mě maximální nadšení, tenhle biják je prostě totální klasika a srdcovka v jednom. ()

liskam

Obrovská ničivá síla v Režii, Hudbě,scénáři a herckých výkonech...!! která na diváka zaůtočí hned z kraje filmu, a nepustí ho ze svých spárů až do konce. Film jsem viděl až jako dospělý jedinec s uceleným názorem,proto na mě zřejmně tak moc zapůsobil.! Je to prostě mistrovská práce po všech stránkách. Za mě 100% ()

Goldbeater

S každým dalším zhlédnutím si říkám, jak jen to Ridley Scott dokázal, že byl s Vetřelcem tak moc napřed před podobnými filmy ze srovnatelné doby. Perfekcionismus hadr, tohle je prostě špička. Director's cut povinnost. ()

mzss1

Skvělý start slavné a vydařené série o mimozemských vetřelcích. Režie zvládnutá dokonale, na tu dobu byly efekty, zejmena vetřelce dokonalé. Hudba poutavá, zajímavá. Herecké obsazení je na tom taky výborně, vedle skvělé Sigourney Weaver mě bavili snad všichni herci. Příběh je výbornej, nápady skvělé, napětí tu funguje přímo dokonale, jen akčních scén je tu méně, ale to nějak moc nevadí. Líbil se mi i nápad androida. Celkově hodnotím film na 87% = **** ZVYŠUJI NA 5* - 90% = *****. I po letech je původní Alien kult na který se nedá zapomenout. ()

kingik

Nevím proč, mě tenhle film nikdy moc nenadchl. Jeho název zní dobře, je to proslulý film jednou scénou, kdy se chlápkovi rozpáře bříško a vyleze příšerka, ale zase tak super to nebylo. Režie Ridleyho Scotta je taková nucená. On moc horory nemusí, a tak k nim přistupuje s takovým mírným despektem a já to tam v té jeho režii cítím, že on si to tak moc neužívá a že má radši ty svoje náročné opusy. Stejný pocit mě provázel i u jeho Hannibala. Ve Vetřelci nějaké to napětí je, pár scén má něco do sebe, ale ta sevřenost, ta pomyslná kompaktnost tomu chybí a film podle mě by měl držet přesvědčivě pohromadě a ne jen fungovat v jednotlivých částech. A možná je to i tím, že zrovna tenhle druh hororů moc nevyhledávám. 60% ()

InJo

Gotický horor ve vesmíru. Odlehlé staré sídlo nahradil ošuntělý kosmický koráb, duchy a přízraky tajuplné mimozemské monstrum. Geniálně koncipované, mistrovsky ztvárněné a dokonale gradované dílo, v němž se kromě jiného "nenápadně" zrodila jedna z nejlepších a nejikoničtějších filmových postav. A v neposlední řadě také jeden z mála sci-fi filmů, které po audiovizuální stránce ani po desítkách let vůbec nezestárly. I kdyby už Ridley Scott nic jiného nenatočil, tímhle skvostem si zajistil nesmrtelnost. 100 % ()

Webb

[9/10] (Fox, Brandywine) (Barevný /// Produkce: Gordon Carroll, David Giler, Walter Hill, Ivor Powell /// Scénář: Dan O´Bannon, Ronald Shusett, Walter Hill /// Kamera: Derek Vanlint /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Oscar: H. R. Giger, Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Denys Ayling (vizuální efekty) /// Nominace na Oscara: Michael Seymour, Leslie Dilley, Roger Christian, Ian Whittaker (výprava)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Ukazuje se, že ne každý "kultovní" film, musí být nutně skvělý. Před 30 lety možná, ale v roce 2009 mě Vetřelec neoslovil. Pravda, čekal jsem od něj hodně a o to víc mě zklamal - kdyby alespoň splnil hlavní účel hororu, abych se bál, ale ani to :( Nacvíc nelogičnosti - dost malá posádka na tak obrovskou loď; superrychlý růst vetřelce; Sigourtney jde o život a ona se stará o kočku. ()

HoneyBunny

Od doby, co z Kanea vyskočí ten prevít, není už oběd to, co dřív. Jako první jsem ovšem viděla dvojku a snad proto je pro mě lepší. Nicméně jsem si myslela, že po Vetřelcích už nemůžu zažít u filmu takový strach. Pan Scott mě vyvedl z omylu. Mimochodem, víte, že se tady střihalo? Chybí například scéna z finále, kdy Ripleyová najde svojí posádku zamotanou v kokonech. A to by byl fakt nářez. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)