Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

TheDarKnig

co bych mel napsat... i po nekolika shlednutich (i kdyz faktor prekvapeni pominul) je to stale mistrovske dilo pana Ridleyho. Uz od zacatecnich titulku je citit husta atmosfera, a ta pretrva temer bez prestavky az do konce, nejhustsi je pak, kdyz je Ripleyova posledni prezivsi.. vsechny postavy jsou sympaticke, tezce se pak diva na jejich umirani (snad az u jedne..), a nejlepsi je, ze neni presne rozdeleno, kdo je hlavni a kdo vedlejsi postava, takze az do konce nevis, kdo muze umrit a kdo ne.. sice to funguje jen poprve (a pokud si nevidel predtim ostatni dily), ale zato je odemne dalsi plus. Proste klasika, ktera stvorila nejhnusnejsi hororovou postavu v dejinach (a to, ze ji cely film neni poradne videt, dodava jeste vetsi porci strachu a temnoty).. takova slizka, hnusna, bez spetky krasy (a je mi jedno, co jeden robot povidal..) :-)) a dalsi dil pokracuje, sice jinym smerem, ale stejne dobre.. ()

genetique

Klasika a určovateľ sci-fi napätia, nevídané efekty, dokonalé takmer po všetkých stránkach, spúšťač mánie tzv. monster-movie horrorov. 90%. ()

sniper18

Ťažko si predstaviť kultovejší film, ako je práve Votrelec. Pred ním sa nič ani zďaleka tak zaujímavé a kvalitné v rámci komerčného sci-fi a hororu neobjavilo, takže ho považujem za prvý poriadny film tohto typu, ktorý ani po tých mnohých rokoch prakticky vôbec nezostarol, možno až na pár detailov, ktoré mi ale prídu zanedbateľné, ako napríklad moderný superpočítač cez celú miestnosť. Aj napriek tomu, že zápletka je vo svojej podstate úplne jednoduchá, jednoducho len skupina ľudí čelí nepoznanému mimozemskému netvorovi, ako tomu bolo v nespočte ďalších filmov, ktoré vznikli aj vďaka práve Votrelcovi, tak to prevedenie je niekde úplne inde. Tu si tvorcovia dali viditeľne záležať, aby nevznikol len nejaký horor s monštrom, ale rovno vytvorili komplexnejšie univerzum s množstvom skvelých nápadov a otázok, ktoré sa časom zodpovedali, alebo ich odpovede zostali stále ukryté. Inak za najväčší a vlastne aj jediný problém tohto filmu je jeho pomalé tempo. V určitých fázach je vítané, hlavne v prvej polovici, ktorá je hlavne o tej tajomnosti, ale film si ho drží aj v tej druhej, ktorá už je pritom akčnejšia a tu sa to už veľmi nehodí. Ale aj tak sa na to pozerá veľmi dobre a na množstvo scén sa stále teším. Určite musím pochváliť aj všetky strety so samotným Votrelcom, väčšinou sú krátke a z Votrelca vidno len časť, ale aj tak sú všetky pôsobivé a perfektné. Ale možno ešte napínavejšie sú tie, v ktorých sa neobjavuje, ale postavy sa aj tak boja každého zákutia. Takže v tomto ohľade funguje film vynikajúco, film má skvelú atmosféru a výborne funguje pocit tajomnosti. Obsadenie síce mohlo byť aj lepšie, ale aj táto zostava funguje, hlavne Sigourney Weaver, John Hurt a Ian Holm. Technicky je to prakticky dokonalá práca, skvelá vizuálna stránka, interiéry lode, vzhľad votrelca, ale aj všetko ostatné, tu si dali všetci záležať. A hudba skvelo podporuje pocit tajomnosti. Takže síce kvôli pomalému tempu plné hodnotenie dať nemôžem, ale kultový status si Votrelec právom zaslúži, je to klasika, ktorú som od útleho detstva videl mnohokrát a doteraz ma to neomrzelo. 78% ()

Hakha

Ridley Scott načal mé nadšení pro tato děsivá a slizká zvířátka. Ponurá atmosféra, depresivní hudba, napětí z neznáma, dokonalé monstrum a výborní herci, jež mě některé tváře nahánějí husí kůži. Výborný film ve všech směrech a právem má srdcovka, mé hodnocení 5 hvězdiček... "In space no one can hear you scream" ()

Ainy

Na horory jsem nikdy nebyla, ale film jsem viděla a přiznám se, že jsem si oči mockrát zakrývala. Je to ale kultovní film a Sigourney je prostě výborná :-) ()

ScreamJay

"Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší!" Takhle vábila na film upoutávka v roce 1979. A nikdo tehdy ještě netušil, do jaké míry se tohle projeví v praxi. V režii mistra filmového řemesla Ridleyho Scotta tak vnikla jedna z ikon moderního sci-fi hororu, která se dá bez debat již zařadit mezi klasiku. V hlubokém a temném prázdnu prolétá legendární loď Nostromo, nikdo ze členů posádky netuší, že za pár okamžiků budou bojovat o holé životy. A to navíc s mostrem, jež se zapsalo do dějin filmu na věky věků. Když bych měl Vetřelce rozdělit na sci-fi a horor, pak po stránce sci-fi se jedná o naprosto vyjímečné dílo, které dokonale spojuje napětí s temnou stránkou, to vše v pořádně depresivních vesmírných kulisách. Vše ještě umocňuje návrh lodi samotné, která připomíná spíš soubor vyřazených výrobních hal než vesmírné plavidlo. Po stránce hororu dostává divákovo nervové vybavení stejnou sodu jako u sci-fi. Mít v rukávu takovou příšeru jakou je takzvaný "dvojhubec" a skoro jí neukázat, no a přesto nechat diváka strachy demolovat opěradla křesla či pohovky, tomu se říká filmové řemeslo se vším všudy. K superlativům stojícím v nekonečném zástupu pak ještě přiřadím dynamickou kameru, skvělý střih a mistrné ozvučení ruku v ruce s hudbou. A třešnička na dortu? Legendární Ripleyová v podání Sigourney Weaver, pro níž jest toto naprosto kultovní role. Mix všho dohromady sotva dokáže ohodnotit 5 hvězdiček, ale protože výše jíti nemohu, dodám jediné: Ve vesmíru váš křik opravdu nikdoneuslyší, ale na Zemi ano, takže se nebojte řvát! ()

3DD!3

Když vás film dokáže vyděsit i po třiceti letech své existence, musíte uznat, že je po čertech dobrý. Přitom stačí neukázat, skrývat a blikat osvětlením divákovi přímo do kischtu, div se strachy nezblázní. Nebýt Jamese Camerona tak by se Ridley Scott stal nekorunovaným králem vetřelčí ságy. ()

berg.12

Díky dřívějšímu zážitku z Cameronovy dvojky ustoupila hrůza a zůstalo především atmosférické napětí s působivou hudebně-vizuální stránkou. I na sci-fi designu hlodá u Camerona zub času přeci jen o něco shovývavěji. LV-426 pro mě ale zůstává jedním z nejtísnivějších míst ve Vesmíru. ()

kitano

Je pravda ze vsetky diely tejto sagy maju nieco do seba a ani jeden nieje vylozene zly (vratane posledneho), avsak pre mna je medzi prvym a ostatnymi dielami priepastna vzialenost. Preco? Poporiadku. Posadka lode prichadza na vzdialenu planetu daleko mimo nasej sustavy, aby zistila co sa stalo s ludskou koloniou, s ktorou sa prerusilo spojenie. Budovy najdu opustene, bez jedneho zivacka, mimo maleho dievcatka, ktore nechce zo seba vydat ani slovko. Pri prieskume okolia narazia na mimozemsku kozmicku lod. Ludia vchadzaju do nutra aby zistili, ze mimozemskej posadke sa stalo to iste ako ludom v kolonii. Preco tu vlastne len opisujem dej? Co strasne sa mohlo stat, ze tito mimozemstania, ocividne neuveritelne technicky vyspely, daleko za hranicami nasho chapania, co strasne sa stalo ze sa nezmohli ani na najmensi odpor? Ludstvo v tomto vesmirnom korabe vyzera tak stratene, tak absolutne bezvyznamne a bezmocne, ze si ani nedokazeme ani len predstavit ake strasne zlo sa skriva v hlbinach vesmiru. A prave tento naznak udalosti, tento nacrt toho co sa stalo jednej nepoznanej civilizacii, daleko, daleko mimo nasej sustavy, mozno galaxie, tento malicky vstup ludi do nepoznaneho vzdialeneho sveta, ktory zrejme nikdy nespoznaju, ani sa nikdy nedozvedia co sa vlastne stalo, to je to co ma na Votrelcovi tak fascinuje. Scena prieskumu mimozemskeho korabu ma fascinujucu atmosferu, pri ktorej mi fantazia pracovala na plne obratky a prave to nepoznane, existencia niecoho absolutne mimo nase poznanie, ta absolutna neznalost vsetkeho naokolo, ke sa clovek nemoze opriet ani o jediny fakt, o jedinu istotu, pretoze ziadna nieje......vazeny, toto je STRACH. (10/10) ()

Kaka

Scottovi se nedá upřít režijní zdatnost a cit pro jedinečnou děsivou atmosféru, ale po tolika letech už to nepůsobí zase tak děsivě jak před deseti, dvaceti lety. Originální scénář, skvělí herci a výtečná režie, depresivní hudba a skvělá ďábelská atmosféra. Přednost dám ovšem militantnímu Cameronovi ()

Spiker01

Vetřelec je kult, který je třeba respektovat. Jím se inspirovala veliká spousta pozdějších filmů a jen jen moje chyba, že jsem ho pořádně neviděl někdy mnohem dříve. Ridley Scott zkrátka dokázal natočit vynikající napínavý film a v tý době to musela bejt obrovská pecka. I v dnešní době je vidět, že interiér lodi byl nádherně vymodelován a pro spoustu filmových fandů je film stále skvěle koukatelný. A Sigourney Weaver je zkrátka kapitola sama pro sebe...80%...[25.2.2015_Kino Brandýs nad Labem] ()

sud

Dnes již skutečná klasika a mezník v žánru akční sci-fi. Atmosféra se buduje velmi velmi pomalu, díky tomu je závěrečných dvacet minut jedna velká nervová katarze. Výprava a triky jsou nadčasové a ani mnohý dnešní film jimi neoplývá. Herecké obsazení je výborné, zvláště sympatická Sigourney Weaverová jako Ripleyová podala mimořádný herecký výkon, skvělé výkony předvedli také Tom Skerritt jako Dallas a Ian Holm jako Ash. A Ridley Scott se stal legendou. ()

Falko

Toto je jeden zo sci-fi hororov, ktory predbehol dobu. Kvalita filmu a napätie je tak obrovsky udrzane pocas celeho filmu az do zaverecnej sekundy, ze sa mi nechce verit, ze to bolo natocene uz v roku 1979 a to som mal iba rok a bavi ma aj dnes. Vobec sa necudujem, ze na zaklade uspechu tohto filmu sa o podobne filmy pokusali v Hollywoode znovu, napriklad Carpenterova VEC (1982) alebo DEEPSTAR 6 (1989) a podobne a to uz nehovorim o pokracovaniach Votrelca. Rezisera Ridleyho Scotta si vazim vdaka jeho vyberu roznym zanrom ale i kvalite filmov, aj ked aj on mal niekedy slabe chvilky. Natocil napriklad: BLADE RUNNER (1982), THELMA A LOUISE (1991), 1492: DOBYTI RAJE (1992), GLADIATOR (2000), HANNIBAL (2001), CERNY JESTRAB SESTRELEN (2001), DOBRY ROCNIK (2006), AMERICKY GANGSTER (2007 alebo LABYRINT LZI (2008)... 29.08.2010 _______ Sigourney Weaver - (Ripleyová) +++ Tom Skerritt - (Dallas) +++ Ian Holm - (Ash) +++ Harry Dean Stanton - (Brett) +++ John Hurt - (Kane) +++ Veronica Cartwright - (Lambert) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ Produkcia: Walter Hill +++ Nemecka Cinema - 100% ()

Jezinka.Jezinka

Dneska odpoledne jsem si odškrtla z dlouhého seznamu filmů "musíte vidět" další kousek, který pro mě byl hodně hodně dlouho soukromou výzvou. Jak to říct, já se prostě u hororů bojím. A je to venku. Tedy, přiznání je venku. Vetřelec taky, ale tohle napsat je vlastně už spoiler. Tak ne, Vetřelec je stále vetřený, protože kdyby nebyl, nemělo by to další díly. Noční můry mám co do děje i horší, ale takhle hnusnej ksicht se mi ještě nezdál. ()

Don Jebal

Rozpočet: 11 000 000 $ Otvárací Víkend: 5 312 945 $ (v 757 Kinách) Tržby USA: 80 931 801 $ Tržby Celosvetovo: 104 931 801 $Výborná hudba,geniálna atmosféra a napínavá posledná polhodina akú som v rámci žánru zatiaľ videl.No aj tak som sa miestami nudil a pristihol sa ako ma to nebaví.A to by sa pri takom kulte stávať nemalo. ()

castor

Nouzový signál, přistání na neznámé planetě, líheň vajec. A první přisátí. A dotáhnutí parazita mezi další členy posádky. Právě řady původně sedmičlenné posádky lodi Nostromo se v klaustrofobických prostorách povážlivě tenčí. Mezi nimi je astronautka Ripley, která zachovává chladnou hlavu a měrou vrchovatou se podílí na tom, že tu máme významný žánrový mezník, který se zapsal do historie sci-fi zlatým písmem. Vizuálně snímek vypadá špičkově a je vyloženě radost dívat se na něj na velkém plátně. Dietní rozpočet navíc téhle látce paradoxně pomáhá. Nesází na nějakou velkohubou akci, ale poctivě buduje atmosféru strachu, nabízí nespočet průletů skrze dlouhé chodby lodi, klaustrofobních ruchů a šumů a hlavně výtečnou vizuální podobu monstra. ()

ClintEastwood

Musí existovat způsob, jak to zabít. Tak co máme udělat?! Slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky, patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec. Přelomový snímek, jenž se dlouho tváří tak, že jeho tahounem bude sympatický Dallas (Tom Skerritt), ale události naberou jiný kurs a z puritánské Ripley (Sigourney Weaver), která doposud spíš budila dojem zapšklé důstojnice, lpící na detailech - se stává hlavní hrdinka. Jedinečná podívaná plná obrazových dvojsmyslů a společně s druhým dílem, Věcí a Predátorem, nejlepší sci-fi s mimozemským monstrem. Skvělý film, který vypadá, že byl natočen v současnosti. Naprostá kultovní LEGENDA! ()

MM_Ramone

Film prvotriedneho režiséra Ridleyho Scotta z roku 1979 - "Alien", je právom považovaný za kultové dielo vesmírneho sci-fi horroru. Príbeh obchodnej medzihviezdnej lode Nostromo, na ktorej palubu sa dostal nebezpečný votrelec. Agresívne mimozemské monštrum s kyselinou namiesto krvi, ktoré začne postupne likvidovať posádku. Kvalitná klasika. **** ()

Dan9K

Toto veledílo je jeden veliký klenot. Je pro mě vlastně jedničkou v žánru sci-fi i hororu. Nesnáším kecy o tom, že to není strašidelné, nebo že to je na dnešní dobu trapné, nebo nedejbože narážky na efekty nebo na to, že tam ten vetřelec není vidět. Strašidelné to bezesporu je ( o této pravdě nehodlám diskutovat :-) ). Efekty jsou i v dnešní době skvělé a nijak nekazí pocit z filmu, a samozřejmě obava z neznámého je nejúčinnější formou napětí a strachu zároveň. A to se ještě vůbec nezmiňuju o hudbě a Ripleyjce. Dnešní divák už možná nechápe, v čem je Vetřelec tak výjimečný, ale to je holt ta nevděčná role podobně vlivných filmů, které pak každý kopíroval. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)