Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

Ouwen

"Či-či, či-či, či-či..." kolega z práce to považuje za svůj asi druhej nejlepší film. Já si sliboval klaustrofobické sci-fi, kde mě napětí pohltí a od atmosféry nebudu stačit dýchat. Nyní mi řekněte, proč bych se měl ale starat o hlavní postavy, které tam absolutně nedbaj na nějakou logiku? A co hůř, kor když postavy kompletně rezignují na strach. Jsou ploché, absurdně se vystavují nebezpečí a mě tohle otravovalo. Vlastně mi to po všech stránkách připomínalo moderní alien horor "Life". Má to naprosto stejný prvky, kterými pohrdám. Ze samotného Vetřelce fakt jde strach a vzbuzuje respekt, je to audiovizuální špička (i když střihy mi místy přišli nevhodně zvolený) a nepopírám, že Alien jest inspirací pro samotný rozkvět žánrů, které charakterizuje. Neříkám, že se jedná o přeceňovaný film. Ve své době to byla naprostá pecka, ale scénář zestárl nekompromisním způsobem. Nevadí mi "slow burn" filmy, minimalistické, které vsázej na atmosféru, na úkor gore. Bohužel, Alien nejenže trpí otravným chováním postav - na informace mi film nepřišel moc výřečný. Zrod Vetřelce, jeho vývoj a všechno kolem toho, je potlačený do pozadí a přednost zde má fenomenálně zdetailovaná kosmická loď, která však bohužel slouží jako kulisa. Jako film to není žádnej odpad, na 11ti milionovej projekt to vypadá nádherně. Ale rozhodně né temně, depresivně a klaustrofobicky. Má to veškeré prvky, kterým se vyhejbám u hororu. Vlastně jsem ani jednou nepocítil strach a necítil jsem se nekomfortně a to je u takového filmu zásadní problém. ()

MrCreosote

O trochu vypjatější finále by nebylo na škodu, takhle jsem měl pocit, že Ripleyová by toho vetřelce nejdřív ráda pozvala na kafe, než ho zabije. Chvílemi mi taktéž připadalo, že část posádky se chovala jako kdyby se snad chtěla nechat dobrovolně zabít, ale to je u těchto "monsters" hororů častý problém. Klady ale výrazně převažují a k tomu je ještě potřeba připočíst chladného a bezcitného Ashe Iana Holma, který mi byl už od začátku tak nějak podezřelý. Vetřelci Jamese Camerona mě nicméně zasáhli o mnoho více. ()

moviesfan

Mimořádně povedený a už kultovní horor. Vetřelec má skvěle napjatou atmosféru, kterou si dokáže udržet až do samotného závěru. U toho se nedá nudit. Hodnocení: 90% ()

PanCitron

Zívající Alien - existuje roztomilejší filmová scéna? Osobní pořadí série: 01 - Alien, 02-03 - Aliens, Alien 3, 04 - Alien: Ressurection ()

JohnCZ

Klasika to sice je, ale ne natolik dobrá, abych ji dal plný počet. Jednak je druhé pokračování mnohem, ale mnohem lepší a jednak je to místy i docela zdlouhavé. Nicméně provedení, efekty a herecký výkony jsou na jedničku. Zvláštní plus za hudbu! ()

Seabeast

Ridley Scott a jeho nadčasový zásek, který dokázal elegantně odstartovat ságu o Vetřelcích! Je třeba se připravit na velmi pozvolný rozjezd, napínavé poznávání neznámého xenomorfa a silné pocuchání nervů krásně odstupňovaného až k samotnému konci! Doteď jsem měl mezeru ve filmovém vzdělání a tím byl Vetřelec, takže si můžu s klidem oddechnout a všem, co ještě neabsolvovali můžu jedinně doporučit. Osobně bych přidal na zvláštních scenérií od mistra architekta H.R.Gigera, aby ta atmosféra dýchala více, ale i tak je třeba Ridleymu Scottovi smeknout. I teď to všechno přes své stáří neuvěřitelně působí! ()

m.krudenc

Nejlepší film všech dob. Tento film mi změnil život. Nikdy nezapomenu jak v osmdesátých letech ochromil komunistickou kinematografii - dokázal bez nadějně vyprodávat kina. Dokonalí film který nemá jedinou chybu. Kdo nevyděl jako by nebyl. Svět bez Vetřelce - to je svět bez Sci-Fi !!! Tenhle film je dílo jenž změnilo vše a dokázalo nemožné. Tohle je totální bomba. Vetřelec Ridleyho Scotta je důkazem, že i bez přímé viditelnosti "zla", lze navodit a vygradovat tu nejpůsobivější atmosféru strachu, kterou by nevyvolaly ani zástupy digitálních příšer. Mistrovské dílo, už začátek ten zvuk (tón) který se nese vesmírem, mě do dnes děsí a fascinuje. O ostatním nemá cenu mluvit, vše je dokonalé - nejlepší film všech dob. ()

jahol

Jednou, tuším v roce 81, jdu ve čtvrtek po ránu po Václaváku kolem Alfy, dvě dopolední přednášky na matfyzu totálně nezajímavé, a přemýšlím, zda zajít do bijáku na nějakou nic moc novinku....od kina Alfa fronta o třiceti lidech...co se to děje....promítají nějakého Vetřelce, prý sci-fi, nic víc o tom nevím.... Koupím lístky (neprozřetelně do druhý řady) a čumím - perfektní temná hudba a zvukové efekty, loď vydávající se kamsi za hranice sluneční soustavy...probuzená posádka...vypadá to nadějně a živě. Pak výsadek v tajemném prostředí cizí planety, setkání se zárodky a první šok...úleva, člen posádky je OK... a najednou kolabuje, trhá mu to břicho...a první tři řady kina Alfa stojí, vlastně letí ještě půl metru do výšky... Dokážete si představit (vím, je to hrozně těžké), že byste tuhle klasiku viděli, aniž byste o ní věděli cokoli, v době, kdy naprostým trikovým hitem byly stále první tři série Hvězdných válek? Ano, tenhle film je při pohledu zpět klasika - právě tak, jako byl při pohledu dopředu naprostý průkopník nového a neznámého. 90%. ()

Nick Tow

Jeden z filmov môjho života. Definícia žánru sci-fi horror, ktorá sa stala zároveň jeho nepreskočiteľnou latkou. Stretlo sa tu všetko čo sa malo, vrátane povestnej čerešničky, ktorú obstaral "čiernoodenec" menom Hans Rudi Giger. ()

Skrk

Dost mě to zklamalo. Očekával jsem daleko více než jsem dostal, převážně na Vetřelce jsem se těšil natolik, že tam skoro vůbec nebyl. Ale atmosféra parádní. ()

corpsy

Jedno z najvýznamnejších diel žánru. Prvá polovička je krásne pomalá, napínavá a tajomná. Druhá je, dá sa povedať klasický slasher zasadený do vesmíru - hovorím to v tom najlepšom zmysle slova. Vizuálna stránka vám doslova zoberie dych a ešte dnes, po vyše 30tich rokoch, je podoba Votrelca a jeho trikové prevedenie neprekonané. Ridley Scott by mal prestať točiť historické veľkofilmy a skúsiť opäť niečo takéto. ()

Marek1991

Ridley Scott stvoril rafinovane jeden veľký kult v časoch, kedy vedecko fantastický žáner vládol Hollywoodu. Ako bol premyslený je vidieť napríklad v poodhalenej Sigourney Weaver, či pohľadov kamery na ňu zo spodku pritom, ako je povyzlečená a pomaly sa oblieka do skafandra. Celkom zaujímavý dej, aj keď sa tiahol ako sopeľ z nosa, ale svoju dramatickosť mal. Jeho problémom sú hluché miesta, ale zároveň v ňom vládne taká komorná atmosféra, ktorá ho robí znesiteľným. Na svoju dobu zaujímavé dielo, ktoré sa mi však vo svojej podstate nepáči, je to ten typický štýl kapitalistov Hollywoodu, vystrašiť, priniesť síce niečo originálne, ale aby to čo najviac zarobilo, priniesť do toho trochu tajomna a hlavne šťastný koniec aj do hororu, ale zároveň tomu dať šancu v prípade úspechu nadviazať pokračovaním. Ridleyho Scotta k dnešnému dňu ešte stále považujem za svojho najobľúbenejšieho režiséra, tu mu kvitujem inovatívnosť, ale nie celkové dielo. Neviem prečo som tento film za tie roky nevidel, ale čakal som viac. Nechápem to vzrušenie nad týmto filmom. Možno to je tým, že veľký počet hororov trpí diskutabilnosťou, trápnosťou, či prehnanosťou a táto klasika ničomu neubližuje. Toho Oscara si to zaslúžilo, avšak myslím tým, že to nezískalo viac, bolo správne rozhodnutie. Mimozemšťan s hlavou ako penis, telom podobným kostnatému človeku s pár výrastkami, ostrohami na nohách, kyselinou namiesto krvi a odporným vystrkujúcim sa vnútrom, akoby organizmu v organizme namiesto jazyka, zostane legendou. Strach vyvolával najmä tým, že sa do vás dostane ako parazit a vyjde vám hruďou, čím vás zabije, to je ozaj odporné, kam sa hrabe pásomnica, že? Hudba k tomu je tiež už známa, ale ja som si tento film ozaj neužil, po mnohých stránkach mi to prišlo prázdne. Je to dobrý film, ale u mňa to na tom dobrý zostáva. ()

joehot

Ježíši, po tolika zhlédnutích je to pořád skvělé (a v poslední době mám na repete chuť čím dál častěji) - k dokonalosti mu chybí jediné: stáhněte si barvy na nulu a potěšte se Vetřelcem v černobílé, zvedá to ten film ještě o třídu výše. ()

Padme_Anakin

Nezapomenutelný film s mrazivou atmosférou strachu a napětí.. Vrátila jsem se k tomuto snímku po dvaceti letech a nezalitovala ani na okamžik, pořád to na mě funguje.. Ripleyová je od začátku nesmírně sympatická a jedna se neubrání tomu, aby jí držela palce.. Nemám co vytknout a po pravdě ani nechci.. ()

liquido26

Mě to zase tak zásadní nepřišlo, ale jinak to bylo dobře natočený sci-fi. Bavilo mě to třeba víc než Carpenterova Věc, která je na trochu podobný téma. ()

Torision

Viděl jsem to poprvý až teď -> třiatřicet let od natočení. Z nějakýho důvodu mi to celý léta unikalo. A hned první, co mě při sledování napadlo, bylo, že mi to takhle starý vůbec nepřišlo, takže s názorama o nadčasovosti tohohle snímku nezle než souhlasit. A kromě seznamovacího začátku filmu, kterej bych o nějakejch 20 minut klidně zkrátil, tomu nemam naprosto co vytknout. Působí to stísněným dojmem, temně a tajemně a je to napínavý až do konce, s výbornym hudebním doprovodem a celý je to prostě cool. Navíc je z toho jasně vidět, že se to stalo inspirací k podobnejm kouskům (za což přidávám pátou hvězdu). Takže teď mi bezbývá, než co nejdřív zkouknout celou ságu. :) ()

El Pistolero

6/10. V rámci žánru dozajista kvalitní příspěvek, přesto jsem od filmu, jehož zdejší hodnocení činí neuvěřitelných 90%, čekal víc. Vlastně o dost víc. „Vetřelec“ jako takový je určitě sci-fi klasika, přesto si nemyslím, že by zůstal nepřekonán. Kupříkladu Carpenterova „Věc“, což je snímek stejného druhu, na mne působila jednoznačně intenzivněji a tíživěji. Dle mého názoru je zde zkrátka zase jednou trochu přehypováno a opět za to může jakýsi kultovní status, jímž se Scottovo rané dítko za ta léta opředlo. Napoprvé mi to nějak nesedlo a vlastně si ani nejsem jistý čím to. Možná těmi očekáváními... ()

sidzej

Dnes pôsobí film trochu staro. Najmä počítače, ktoré boli použité vyvolávajú úsmev na perách. No film je to jedinečný. To napätie, ktoré by sa dalo krájať, ten strach z neznámeho a posledných 20 minút doslova vyrážajú dych. Hlavne špeciálny Director-cut si zaslúži uznanie, pretože aj keď obsahuje iba dve nové scény(a pár rozšírených), práve tá posledná nanovo zaradená, kedy Ripleyová nachádza svoju posádku polomŕtvu v zámotkoch, je bombastická. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)