Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Ivoshek

Od doby, co jsem viděl tohle, už nikdy nekrájím česnek jinak, než žiletkou na velejemné plátky. :-))) Jinak mafiánský film je to skvělý, hlavně psychopatický Joe Pesci. Scéna, kde utluče chlapa v baru je pro mne asi nejlepší z celého filmu. ()

poz3n

Dal jsem tomuhle filmu druhou šanci a i napodruhý je to to samý. Nepochopení. Nepochopení hodnocení, oslavování tohodle filmu. Pro mě je to jeden z dalších příšerně nudnejch mafiánskejch filmů ( včetně Kmotrů) ve kterym se neděje vůbec nic, a kterej je zas dlouhej, že bych u toho 3krát usnul. Naprosto nechápu jak tyhlety filmy získavaj, nebo spíš získaly svoje renomé, protože takovejhle film může natočit podle mě skoro každej průměrnej režisér. Robert de Niro pro mě pomalu až na výjimky začíná bejt synonymum pro dlouhý a nudný filmy, který mají obrovský jméno ale mě pokaždý zklamou. ()

Roman.Ticka

Scorsese nám naservíroval krásné vyprávění, s občasným komentářem hlavního hrdiny, o fungování malého státu ve státě. Všecko dohromady to hezky ladilo, mělo ten správný spád, něco jako recept na chutné překvapení nebo malování vejce. Navíc skvělý startovní začátek - "Pokud vím, vždycky jsem chtěl bejt gengstrem" i konec - "Teď je ze mně nula a zbytek života dožiju jako vobyčejnej blb!" Herecky excelovali Liotta a Pesci (Niro spíše v pozadí), ale ostatní nebyli o nic slabší, chvílema snad procedili i vlastní krev... Co říct na život v komunitě, kde je pevný řád, hierarchie, pravidla a kde jsou všichni rádi a hrdí na svou příslušnost. Snad jen tiše závidět. ;-) ()

Pítrs85

Stejná váhová kategorie jako třeba Zjizvená tvář, tedy film z těch nezapomenutelných, film, co vám vezme iluzi o tom, že Joe Pesci je jen ten legrační zloduch z Kevina, co byl Sám doma (protože Joe Pesci jako Goodfella je zmrd takovej, že mu budete přát po pár minutách kulku do hlavy a zároveň si budete užívat jeho neuvěřitelný kreace) a taky tu iluzi, že Ray Liotta je herec vedlejších rolí (hlavně aby ve filmu moc neotravoval), páč tady je v roli hlavní a je v ní naprosto skvělý. K tomu Scorseseho slabost pro rock'n'roll (kromě milovaných Stounů i třeba Sid Vicious ze Sex Pistols), skvělý mafiánský děj a neočekávaný konec- jo, takhle nějak vznikají snímky, co jsou prostě něco víc než většina ostatních. ()

Othello

Ačkoli jsem se u něj vždycky prvotřídně bavil, nikdy jsem si vlastně nebyl úplně jistý, zdali správně, protože ten film je fakt divně nastříhanej. Ve stejném tempu se odčítají minutové, denní i několikaleté předěly mezi scénami, stále to ujíždí do různých epizod, jsou zde expozice k věcem a postavám, ke kterým nejsou třeba, zato chybí k těm, kde by se sakra hodily. Fantastická Loarraine Bracco se zde ve čtyřech scénách téměř po sobě transformuje ze zmatené snoubenky, přes náruživou paničku, žárlivou hysterku až po pološílenou alkoholičku. Příznačně mužské postavy se v tomto filmu netransformují nijak (krom transformace v mrtvoly). Ke čtení filmu mi pomohl až dobový rozhovor se Scorsesem, ve kterém vysvětluje, že ten film záměrně působí jako dvou a půlhodinový videoklip, ve kterém se přeskakuje zdánlivě nahodile po obdobích, postavách i vyprávěcích stylech, protože to konvenuje nesoustředěnému, spontánnímu, agresivnímu uvažování jeho postav a závěr, kterému předchází Henryho poslední den jako mafiána, má pak vyloženě působit jakoby vás odstředivá síla toho stále se zrychlujícího kruhu průšvihů už tak tak vyhazovala ven. No a je to tak. Je to strašná jízda - skoro každá scéna se odehrává někde jinde, má to naprosto perfektní scénografii (zřejmá inspirace pro druhou videoherní Mafii), přehrocené situace a postavy, které byste stříleli od rána do večera. Svůdně děsivá exkurze do světa té nejtoxičtější maskulinity, kterou si vůbec dokáže někdo představit. ()

ad-k

Mafiáni; to jest životní příběh člověka, kterej vždycky chtěl bejt gangsterem... a také film, který bez okolků i nějakých přehnaných servítek vyobrazuje velmi zvláštní sortu lidí, jež nemá zapotřebí a důvody zbytečně se dívat do zrcadla a řešit následky svých činů. Ano, Martin Scorsese natočil z režijního hlediska (také výtečný scénář, chutná stylizace i vynikající práce s kamerou a střihem) hodně dobrý snímek týkající se nejen evoluce mafiánských praktik a života, plný nezapomenutelných, tu hořce humorných, tu hořce vážných scén, podložený kvantem dobové hudby a výtečnými výkony před. herců italských předků - viz. třeba neurotický a sadistický Joe Pesci nebo soustředěný Robert De Niro. Jen škoda, že druhá půlka filmu ztrácí kus počátečního kouzla, ale tj. zapříčiněno odlišnou tématikou, léty a ztrátou rozletu (na druhou stranu přicházejí nevyhnutelná rozhřešení). Mějte však na paměti jednu věc: Goodfellas nejsou Godfathers. Na to neradno zapomínat. 80% ()

Sofia

Těžký život mafiána...dříve nebo později všichni skončí ve vězení nebo v nějaké vykopané díře s prostřelenou hlavou...Ray Liotta v roli Henryho byl hodně přesvědčivý (pobavil mě kontrast k jeho roli v Blow, kde hrál otce drogového překupníka Johnyho Deppa a stál na úplně jiné straně), Scorsese odvedl další poctivou režijní práci a Goodfellas se po právu zařazují k nejlepším mafiánským filmům všech dob. ()

ARI50

Kolik toho už bylo, kolik herců se snažilo zničit naše obrazovky skvělými výkony ale vždycky jsou to podobné zajímavosti co nabídnou malé momenty úspěchu což nic no. Dalo se a v pohodě se sledovalo. ()

veru_needy

Snímek Goodfellas a režisér Martin Scorsese. Tak k tomuto není co dodat. Robert de Niro, Joe Pesci a další plejáda hereckých osobností se sešla v tomto filmovém počinu ukázat, v čem tkví jejich herecká síla. Co osobnost, to charakter, celkově vytvářející fascinující podívanou, kde si nikdo a ničím není jistý, byť si zarputile myslí opak. Tento film přináší ucelený obraz toho, co všechno je součástí organizovaného zločinu. Údajně je to sepsáno na základě skutečných faktů a událostí, kdy příběh pojednává o vzestupu mladíka v mafiánském systému plného vydírání, únosů, krádeží a vražd. I přes svou délku není hluchého místa. Vyprávění podpořené skvostnými hereckými výkony má patřičný švih a atraktivitu. Tento snímek vám také může připomínat známou českou hru Mafii, protože hra je tímto filmem hodně inspirována. - "Never rat on your friends, and always keep your mouth shut." ()

Bauer

Od režiséra Martina Scorseseho jsem viděl pouze dva filmy ( stydím se za to ) a to konkrétně Letce, jenž mně opravdu nezaujal a výbornou Skrytou identitu, která mně naprosto nadchla. Tudiž k Mafiánům jsem přistupoval tak nějak lhostejně a docela jsem se bál, abych to třeba po hodině nevypnul. Naštěstí se nic takového nestalo. Tento film mně upoutal již od sámeho začátku, kdy sledujeme chlapce, jak se pomalu vyhoupnul na pozici mafiána. Jenže to upoutání setrvalo po celou dobu sledování. Hlavní herecké trio Ray Liotta, Robert De Niro a Joe Pesci nemohlo být vkusněji vybráno a všichni tři předvádějí vynikající výkony ale Ray Liotta všechny hravě strká do kapsy, jelikož jeho výkon je naprosto excelentní. Špičkový je scénář, který je bez jakýchkoliv děr. A hlavně mně tedy potěšili skvělé dialogy. Zvláštní bylo, že snímek trvá téměř dvě a půl hodiny ale po skončení jsem si přál, aby byl ještě tak o 30 minut delší. Jeden z nejlepších filmů a pro mně nezapomenutelný!!! ()

Earl_23

No upřímně čekal jsem správnou gangsterku ve stylu Kmotra (samozřejmě ne tak dobrou) a dostal jsem dvouhodinový film, který se mafii prakticky nevěnuje a vše se točí jenom kolem všudepřítomných drog. Kdyby Goodfellas pokračovali tak, jak se nesla zhruba první půlhodina filmu (mimochodem, asi třikrát jsem si krásně nostalgicky vzpomněl na hru Mafia II), byl by to možná nezapomenutelný snímek. A přesně to jsem u filmu s hodnocením 88% čekal. Je to velká škoda. A musím říct, že jsem nebyl ani příliš nadšený ze Scorseseho režie. 65% ()

luka4615

Po sérii filmů The Godfather se Goodfellas řadí do toho nejlepšího, co jsem kdy na téma mafiánů viděl. Martin Scorsese natočil řemeslně dobře odvedenou žánrovou práci, která i přes dlouhou stopáž nenabízí žádné hluché místo. Jediné co mi na celém filmu vážně mrzí je fakt, že Robert De Niro má vcelku upozaděnou roli. Je to veliká škoda, jelikož scény ve kterých se objeví výrazně zvedají kvalitu celého filmu. ()

Sawy

Určitě jeden z vrcholů Scorseseho tvorby.Ne ten absolutní,od toho tu mám Taxikáře,ale Oscar by Martymu za Mafiány určitě slušel víc jak za Skrytou identitu.A zasloužil by si ho rozhodně víc než Kevin Costner za dobrý,ale ne nezapomenutelný Tanec s vlky.Alespoň ten Joe Pesci si sošku naprosto zaslouženě odnesl.Ray Liotta byl v hlavní roli též excelentní a Roberta De Nira snad ani nemá cenu zmiňovat.Jeden z vrcholů gangsterského žánru. 85 % ()

Morholt

Ať mi nikdo neříká, že Martin Scorsese nebyl nikdy zapletenej s mafií. Podle mě pro ní s Brianem De Palmou dělali sakra dlouho, protože jinak by nedokázali z gangsterského prostředí tvořit tak skvostná díla. Goodfellas mají opět to, co má správný mafiánský film mít, ale narozdíl od ostatních Scorseseho filmu tu je i určité odlehčení a vtip. Obojí to ovšem působí přirozeně. Herecké obsazení je opět špičkové, ale nezaujme ani tak osvědčený Robert De Niro, jako spíše Ray Liotta ve své, pravděpodobně, nejlepší roli a především Joe Pesci a jeho podání cholerického Tommyho DeVita. Zkrátka mafiánská lahůdka. 95% ()

Katullka

Scorcese má neuvěřitelně stejný rukopis. Podobnost se Zuřivým býkem je opravdu neproměnitelná. Jinak je to doslova úžasná mafiánský film, který člověk jinak než zhltnout nemůže. Miluji čím dál více De Nira-to je prostě fešák! ()

jerry12

95%. Goodfellas je strhující ódou za záporné hrdiny, z kterých se sice nesnaží přímo dělat hrdiny kladné, nicméně způsobem suverénního vypravování (tradičně u Scorseseho) bezděčně vytváří pocity, které v divákovi přestávají evokovat dojem rovnice "mafie = zlo" a v zásadě schvaluje myšlenku, že účel světí prostředky a že být členem mafie vlastně není tak špatné ani nemorální. Scorsese poukazuje excelentní a troufám si tvrdit i nepřekonatelnou formou (ačkoli dle názoru mnohých v minulosti již překonanou - čím jiným než Kmotrem) ani tak ne na samotnou činnost mafie, protože o tom, co vlastně mafiáni přesně dělají pro to, aby získávali bohatství a moc, se tu příliš nedozvíme; naopak obrovské množství informací a přehledu získáme o mafiánské kultuře, která se chová velmi podobně, jako skupina simulující specifický národ a jeho zvyky - eticko-morální pravidla (líbání při pozdravu, přísný dresscode), všemi respektované zákony až do té doby, dokud nejde do tuhého (vendeta, omerta), zdánlivě nekončící "rodinná" loajalita (která však přímo úměrně s vzrůstajícím vlastním nebezpečím zákonitě přestává fungovat), to jsou všechno specifika sociální skupiny, o které nás učí prakticky pouze filmy (zvlášť ve střední Evropě, kde domácí mafie prakticky neexistuje). A když jsou to filmy jako tento, které kromě mnohých věrných kulturních specifik umí předvést i brilantní kameru (dlouhé švenky, thrillerový "zoom"), důkladnou práci se scénou (sledování Henryho) i improvizovanou genialitu (příklad za všechny - večeře u Tommyho mámy), perfektní herecké výkony (De Niro, Pesci i Liotta nepřestávají překvapovat) nebo stylovou hudbu doplňující už tak neskutečně autenticky nasimulovanou atmosféru sicilské mafie působící v USA (Tony Bennett je geniální), pak nemohu jinak, než slintat blahem. Film, který se nesnaží prorokovat, nesnaží se šokovat nějakou významnou narativní linií, protože ta je velmi jednoduchá, ale daří se mu v nadprůměrné stopáži upoutat pozornost diváka prolínáním fascinujících scén natolik, že ty dvě a půl hodiny utečou jako dvacet minut. Téměř dokonalý film od tvůrce, jehož považuji za vůbec největšího režiséra všech dob. I always wanted to be a gangster. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta