Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Indiana

Vynikající herecké výkony (především Joea Pesciho), dinamický střih, skvělá kamera a režie, výborné dialogy, to vše udělalo z tohoto filmu moji nejoblíbenější gangsterku 90. let a jeden z vůbec nejoblíbenějších filmů. ()

petaspur

Pokud si pamatuji, tak jsem nikdy (na rozdíl od Henryho Hilla) nechtěl být gangsterem s možností beztrestně parkovat u hydrantu. Henryho však (na rozdíl ode mne) bavil život plný krádeži, rozhazování uloupených peněz a příležitostných vražd, který v tomto snímku Scorsese svým typickým způsobem převyprávěl. Někdo tím může být unešen, ale já to nejsem. ()

Stegr

80% - První půlka jasných 5*. Vše běželo skvělým tempem, herci hláškovali jedna báseň a prostě jsem měl pocit, že vidím výborný film. Druhá půlka mě bohužel vyvedla z omylu. Tempo zvláčnělo, herci už ani nehláškovali a já se začal nudit. Takže ještě 3* a je to škoda. No a dohromady to dává cca těch 80%... ()

Cappuccino

Goodfellas je gangsterka poňatá tak trochu s komediálnym podtónom a ja sa bohužiaľ nedokážem rozhodnúť, či mi sedí skôr tento štýl alebo seriózna hra pána Coppolu, ala Kmotr. Má to svojskú a veľmi výraznú atmosféru, uznávam, z časti ale absentuje napätie. Má to grády, no miestami snímok zabieha do maximálne nepotrebných končín, ktoré si mohol Scorsese odpustiť. Vďaka skvelému De Nirovi a famóznemu Pescimu však dokážem bez mihnutia oka menšie zádrhely odpustiť. Slušná porcia, i keď podľa očakávaní mala padnúť aj piata hviezda. ()

Foox

Těžko hledat slova ke klasice, kterou jsem viděl teprve teď a úplně ji docením nejspíš až při druhém shlédnutí. 90% ()

S.Quentin QUALE

Scorseseho gangsterskej majstrštyk, který vyniká především dokonalou výpravou, slušivou hudbou a krvavou směskou černohumorných scének a vymakaných dialogů. Z herců si nejvíc ukousl překvapivě Joe Pesci, potěší poprava S.L.Jacksona. Na Scorsesem je obdivuhodné to, že si drží svůj rukopis i po 25 letech. Doporučuju! ()

misterz

Špičková gangsterka nakrútená podobným štýlom ako Casino (1995). Ide o takmer identicky vyskladaný a prerozprávaný príbeh, pričom tu opäť hrajú výborní Pesci a De Niro. R. Liottu moc nemusím, ale pravdou je, že tu podal asi svoj najlepší výkon v kariére. Je len málo filmov, ktoré by tak divácky atraktívne predstavili život gangstrov a všetko čo s tým súvisí. Scorsese je v tomto majster, mafiáni a kriminálne podsvetie to je jeho. Pravdou ale je, že Casino sa mi predsa len o maličký kúsok páčilo viac. 85/100 ()

Satan

Stejně jako Henry Hill jsem snil o tom, jak se budu objímat s největšími zvířaty z celého širého okolí. Že budu nosit u sebe nejméně jednu bouchačku, že budu dávat dýška pro nic za nic v hodnotě vyšší, než je příjem kdejakého průměrně pracujícího člověka, že se budou mít všichni v lidské společnosti na pozoru, když vstoupím do restaurace a že budou mít všichni v kalhotách nasráno, když mi odřou lak na autě. Všechna čest, respekt, sláva a peníze mají však i stinné stránky. Mafiáni vždycky byli a budou jednou z nejlepších gangsterek založených na skutečné události. Pesci s De Nirem se dali opět dohromady a vznikl brilantní kousek, který odstartoval bombastická 90. léta. Jediným kazem na vybroušeném diamantu je tak obsazení Raye Liotty, který ne že by byl až tak děsný, ale v jeho roli bych viděl nejméně půl tuctu zajímavějších herců a to pro sžití s postavou není dobře. Dvacetiminutový dovětek zaměřující se právě na sjetého Liottu je právě jedním z těch slabších závěrů. De Niro hraje svůj lepší standard a Joe Pesci...to je démon. [Přesná stopáž: 145 min] ()

Šakal

Snímek Goodfellas je poctivě natočeným životním příběhem mafiána Henryho Hilla. Vykreslený do nejmenších detailů bez nijakých přikrášlení! Drsné, kruté, nelítostné, úchvatné, vrchol mafiánského žánru od mistra Martyho! Fakt, že se jedná o příběh o skutečném mafiánovi, snímek v mých očích posouvá ještě o stupínek výše! Hned úvodní scéna s ( polo) mrtvolou v kufru auta mě dostala a patřičně naladila na správnou notu,abych si následně po celou dobu filmu až do úplného závěru užíval každičkou minutu snímku, každičký záběr! Parádně propracovaný scénář do nejmenších detailů od Nicholase Pileggiho, mistrná kamera, výborný střih,nádherná hudba, to vše pod režijní taktovkou mistra Martyho ( který se spoluúčastnil i na scénáři). Toto vše ještě navíc umocněno excelentními hereckými výkony. Již tradičně vynikajícího Roberta De Nira, ale zde ještě lepšího J. Pesciho! Pro Raye Liottu ( stejně tak i pro Lorraine Bracco ) se jedná bez debat o životní výkony. To vše dělá z tohoto snímku společně s Coppolovým kmotrem vrchol v mafián. žánru! Jasná záležitost do mé top 10! Díky Marty! ()

InJo

Ikonická  retro gangsterka, která je právem řazena mezi špičku žánru. Zejména Pesciho nevyzpytatelný psychopatický buran je nezapomenutelný. Některé Scorseseho pecky (Taxikář, Zuřící býk, Mys hrůzy, Vlk z Wall Street) mám ale přeci jen raději. 80 % ()

Ajantis

Prvních 40 minut jsem se cítil stejně jako u Bourneova ultimáta. Velmi agresivní střih, tonutí v záplavě událostí, ale když si loknu, je to jen destilovaná voda. Začátek mě psychicky vyčerpal, ale nic mi nedal náhradou. Pak tempo mírně poleví (nebo jsem otupěl?), ale dojem je stále stejný. Překvapilo mě, jak jsou Mafiáni mrtvým filmem; působí na mě spíše jako soubor zaměnitelných okamžiků, mající vypovídat o stavu části společnosti, než jako vyvíjející se příběh obdařený skutečným životem. Nijak se nevyvíjí ani charaktery - jsou stejné na začátku jako na konci, nepřemýšlí, neřeší žádná dilemata; chtějí jen brát, užívat si a zabíjet. Tedy užívat si. Tohle Scorsese zřejmě zamýšlel, poskytl žánrově zakřivený pohled na určitou společenskou třídu a zároveň tak stvořil – jako její členové – nekomplikovanou 140 minutovou jízdu, na niž se (s výjimkou pár nudnějších pasáží) díky zkušenostem režiséra docela dobře kouká, ale při snaze o ponoření do atmosféry, které skutečně chybí dobrodružně-romantické kouzlo Pulp Fiction, Kmotra nebo Mafie, jsem každou chvíli narazil na tu smutně vyhlížející umělohmotnou hladinu. ()

Webb

[6/10] (Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Irwin Winkler /// Scénář: Nicholas Pileggi a Martin Scorsese podle románu Mafián Nicholase Pileggiho /// Kamera: Michael Ballhaus /// Nepůvodní hudba: Paul Anka, Jeff Barry, Eric Clapton, Ernie Erdman, Paul Evans, Claude François, George Harrison, Mick Jagger, Mel London, Elias McDaniel, McKinley, Harry Nilsson, Phil Spector, Pete Townshend /// Oscar: Joe Pesci (herec ve vedlejší roli) /// Nominace na Oscara: Irwin Winkler (nejlepší film), Martin Scorsese (režie), Nicholas Pileggi, Martin Scorsese (scénář), Lorraine Bracco (herečka ve vedlejší roli), Thelma Schoonmaker (střih) /// MFF v Benátkách: Martin Scorsese (Stříbrný lev - režie)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Všetko, čo ste chceli vedieť o mafiánoch, ich praktikách a o ich rozmýšlaní. To sa stačí vždy opýtať Scorseseho, alebo ešte lepšie, pozrieť si niektorý z jeho filmov, zaoberajúcich sa touto tématikou. Podrazy, nevery, drogy, vraždy, sex, bezcharakternosť, porušovanie onej "rodinnej" súdržnosti v osobný prospech, kšefty a luxus. Najväčšia a najlepšie zahraná úloha v Liottovej kariére, je mi ľúto, že ho nevyšvihla do hviezdnych hereckých výšin. Scorsese v najlepšej forme. ()

Frajer42 odpad!

Já s Martinem Scorsesem asi nikdy nebudu kamarádit. A není to škoda? Ne, není. Pokud se přes absolutní většinu filmu pronudím až k závěrečným titulkám, tak asi něco není v pořádku. Nevím jak striktně se pan režisér držel skutečných událostí na úkor akce, ale způsobilo to příval nudy. I přes vždy dobrého Roberta De Nira musím udělit odpad. Film má poměrně vysoké hodnocení ve všeobecném mínění, tudíž chyba bude asi ve mne. ()

boshke

Zajímalo by mne, proč dostal Joe Pesci dvakrát zaplacenou tu samou roli. Ten mne nebavil už v Casinu a nebavil mne ani zde. Vůbec získat kladný vztah k některé z postav šlo jen ztěží. Snad jediný Paulie (v titulkách nesmyslně překládaný jako Pavlík) měl úroveň. Ústřední trio pro mne nebyli praví gangsteři, gentlemani s určitou úrovní, byli to horkokrevní, choleričtí, zfetovaní burani, kterým dal někdo chytrý do ruky bouchačku, aby mohli bez (většího) rozmyslu odprásknout, koho se jím zlíbí. Liotta je navíc jeden z vizuálně nejodpudivějších herců, takže ten tomu určitě též nepřidal. Ano, kariérní vzestup a pád v rámci zločinné organisace popsán dobře, mně se na něj však koukalo blbě... 60% ()

Kothy

Další klasika, kterou jsem dlouho odkládal. Od Martina Scorseseho jsem toho zatím moc neviděl, ale má opravdu kvalitní snímky. Příběh vypráví o mladém gangsterovi od roku 1955 až po 1980. Je zajímavé sledovat, co všechno jim tehdy procházelo. Celkově nastiňuje pohled do toho, jak to v takové mafiánské rodině vypadá a chodí. Působí to jako dost pohádkový život. S postupem času se věci komplikují a všechno už nejde tak, jak má. I policie si na ně občas došlápne. Přes rodinné trable se Henrymu daří si udržet aspoň své manželství. Konec je docela překvapivý. Hraje tam pár známých herců. "Řekl jsem nekupovat nic drahého!" ()

swamp

Scorsese a jeho mafiánské - gangsterské filmy. To je filmové umění! Ray Liotta a Robert De Niro jsou skvělí a scénář jakbysmet. Po sérii The Godfather další ze stěžejních snímků tohoto tématu. ()

Geralt z Rivie

“Natrhnu mu prdel, takový jsem prcal v lochu, prcal jsem je do prdele“:D. Skvělá hláška, moc dobře jsem se bavil u celého filmu. A taky jsem si udělal náhled na to jak to funguje v Americe :D. ()

nascendi

Pozrel som si Mafiánov druhý, či tretí raz a tak sa patrí aj niečo napísať. Považujem ich za veľmi vydarený film a nemám potrebu porovnávať ich s Kasínom, či dokonca s Krstným otcom. Pri nakrúcaní mal Scorsese dobrú štartovaciu pozíciu, pretože okrem vlastných skúseností mal skutočný príbeh a pri takých hercoch, ako De Niro a Pesci, musel aj Liotta vyžmýkať zo seba všetko, čo sa dalo. Za najväčší klad považujem, že mafiáni nie sú glorifikovaní, ako v množstve obdobných filmov. Scorsese ich ukazuje ako spravidla primitívnych, chamtivých, ľstivých a krutých egomaniakov. Žiadni milujúci otcovia usporiadaných rodín, ktorí len tak mimochodom, mimo obrazu, kradnú, lúpia, vraždia a vydierajú. A okrem toho mi dobre padla aj dobová hudba mojej mladosti. ()

predators

Nejspíš jsem se díval špatně naladěn dle zdejšího hodnocení. Nemá cenu to nějak podrobněji rozpitvávat, tohle mě vážně nebavilo. Ty dvě a půl hodiny sledování rádoby mafiánských žvástů a problémů byly utrpením. A teď mě ukamenujte. 30% ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta