Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

g3rtrud

Veľmi rozmýšľam nad plným hodnotením. Prijal by som kratšiu stopáž, ale možno po druhom vzhliadnutí to budem vnímať inak, uvidíme. Každopádne je to parádna gangsterka. ()

Mart2n

Nevím, co ke geniálním mafiánkám Martina Scorseseho psát. Zkrátka tu americkou Itálii zná velmi dobře, je patrné odkud pochází a navíc je úžasný filmař s neskutečným čichem na casting. Joe Pesci je "geniální mafián" a De Niro taky. Občas mi vadila jistá rozkouskovanost, kdy se zničehonic přeskočilo mnoho let, ale jinak paráda {9/10}. ()

calculus

Gauneři z té "lepší" strany... Místo "aristokratických" Kmotrů (mám je moc rád) s těmi jejich sicilskými klany si v tomto filmu užijete parádní sračky hochů z periferie. Jsou to kluci, kteří vědí, jak to chodí. Joe Pesci zahrál svého magora tak dokonale, že jej nepřekonaly ani nějaké ty "Historky z podsvětí". ()

mArtinko5MB

Úprimne som sa tešil na tento film hlavne kôli komentárom a hodnoteniu tu na webe. Po pol hodine sledovania však prišlo sklamanie, ktoré až do konca filmu pretrvalo. Vážne neviem, čím ostatných tento film tak nadchol, ale podľa mňa to bol dosť nudný film, ktorý mal niekoľko dobrých scén (dajú sa napočítať na jednej ruke). Nepomohol tomu bohužiaľ ani De Niro, ktorého mám tak rád. Bezhlavé zabíjanie, no dej to malo celkom chudobný. Pre mňa slabých 65% ()

Thovt

o kus lepší než mladší bratříček Casino. narozdíl od něj se tolik nemotá na místě a tempo vyprávění tolik nebrzdí hrdinův vztah s manželkou (což byl mimo jiný důvod, proč mě zklamal i Kmotr 2). Goodfellas nejsou dokonalý, ale furt to je jeden z nejlepších filmů o mafii ()

Crybaby

Precízne natočený film ktorého jediný problém je v napätí, ktoré mi tam chýbalo. Možno pridať trochu viac priamočiarosti a z filmu ktorý nenadchne ani neurazí, by bola výborná gangsterka. ()

swinevenca

Ač mafiánskej fanoušek, k pěti hvězdám se nedokopu. Dost možná za to může pro mě nepřesvědčivej Liotta, možná sem jen divnej a neseděl mi ten styl vyprávění. ()

chewbac.Ca

Viděl jsem to až dnes (celkem doba od premiéry - 24 let..). Kasíno byl rozhodně lepší film ale tohle je taky parádní podívaná od Martina S. P.S. Ray Liotta tam byl parádní! ()

AndrewNewman

Cely čas to vysoké tempo nedrží a dramaturgické chybičky sa v tom nájdu ale inak je to dokonalosť po každej stránke. Martin opäť odviedol kus skvelej práce a naplno predviedol svoj talent. K tomu skvelé trio (De Niro, Pesci, Liotta) ma úplne pohltilo. Proste úžasné :) ()

JuveIt

Asi 40 minut jsem film sledoval s naprosto odporným českým dabingem, než jsem zjistil, že je u videa další zvuková stopa. Normálně mi český dabing nevadí, ale tady to v kontrastu s tím původním vypadalo jako oheň a voda. Scorsese je na gangsterky machr jako nikdo jiný. Výborný De Niro jako Scorseseho dvorní herec v době, kdy neskákal z jednoho hloupého projektu do druhého. Joe Pesci ve své oscarové roli zakomplexovaného sadisty je dost srandovní a hrůzu nahánějící zároveň. No pro mě zůstane napořád Leo Getzem :-D Z hlavní trojice mi nejvíce vadí Ray Liotta, ale musí se mu nechat, že se snaží. Aspoň jednou v životě. ()

IZFNP

Pristihávam sa u toho, že neviem verbálne hodnotiť Scorseseho filmy. Malo to tempo, malo to spád. Bavilo to, fascinovalo to. Liotta nečakane skvelý, Pesci je majstrom u tohto typu charakteru a De Niro má mafiánsky ksicht, to všetci vieme. Hudobne svieže, kamerovo hravé, réžiou presné. Viac zo seba nevysypem. ()

caMen

V dnešním svěžím dílku se dozvíme jak krájet správně nejen česnek, ale i jiné věci a pozorný divák si všimne režisérovy maminky. Klasika žánru. ()

pollstro

Detailní a stylová zpověď bývalého gangstera, která dodnes na základě nevídaného a ve své době zcela originálního způsobu vykreslení organizovaného zločinu patří mezi největší filmy v gangsterském žánru, jenž je navíc svým stylistickým obsahem natolik originálním a nezaměnitelným zástupcem, kterým Scorsese definoval zcela nový prototyp mafiánského filmu. Rovněž využívá velké množství rozdílných příběhových epizod, které na sebe přímo nenavazují, naopak jsou velmi roztříštěné a diferencované, přesto jejich vzájemný sled a prolínání je natolik přirozeným funkčním prvkem, který vytváří kontinuální pocit stylové zábavy, která posouvá celé dějství kupředu, a zároveň podrobně analyzuje prostředí a veškerá pravidla zločineckého světa plného násilí. Přesné využití moderních filmových přístupů a prostředků vede k důslednému zkoumání pokřiveného světa, stejně tak jako k emocionálně strhujícímu a vzdáleně reflektujícímu obrazu, který reprezentuje hořkou realitu okolního světa jdoucího proti pravidlům. Scorsese s mimořádným filmařským citem ovládá veškeré aspekty filmové tvorby. Dává jedinečnému hereckému obsazení absolutní volnost v improvizaci a zároveň není těžce svázán vývojem příběhu. Násilí vykresluje tvrdě, nepříjemně ale s neustálým respektem a překvapivým důvtipem. Vizuální a bohaté obrazové sekvence doprovází hudba, která má klíčovou roli ve vyznění jednotlivých scén, jenž vrcholí upřímným, morálním a hořkosladkým závěrem. Od atraktivního vykreslení zločineckého světa, přes vnitřní psychologický souboj a vývoj hlavního hrdiny, až po vzájemný konflikt všech zúčastněných. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta