Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Dejvecd

"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster." Niekedy sa ma ľudia opýtajú, čo je podľa mňa najlepším filmom, aký kedy vznikol a ja väčšinou neviem presne odpovedať, ale keď sa hlbšie zamyslím, moju myseľ to tiahne len k jednému filmu. GoodFellas je film, ktorý má všetko čo by dokonalý film mal mať a ešte viac. Občas si hovorím: "Ak si nevidel GoodFellas, nevidel si FILM." Scorsesemu sa podarilo natočiť fantastické dielo, ktoré už nikto nikdy neprekoná a tých 146 min. ubehne ako pol hodinka. Vždy som miloval filmy o mafiánoch a gangsteroch, ale až tento film mi skutočne ukázal, ako skvelý môže tento typ filmov byť. Toto dielo nemá obdoby 10/10 "You know, we always called each other goodfellas. Like you'd say to somebody: 'You are gonna like this guy, he is all right. He is a goodfella. He is one of us.' You understand? We were goodfellas. Wiseguys." ()

Binne

Ptám se, jaký je ideální styl hodnocení Gangsterek, protože očekávat od nich, že film bude příběhově zcela originální úplně nejde. Možná bych do jedné kolonky dala Goodfellas, pod které by se vešlo Casino, Reservoir Dogs, Scarface nebo American Gangster. Další kapitola by byla "the Godfather" jelikož je to propracovaná série mapující minulost jedné rodiny, v níž má každá postava propracovaný charakter a mezilidské vztahy se tak posouvají na vyšší příčku, nejde zde o "krmení pro ryby" ani o bezhlavé přestřelky jako spíše o politiku, morální zásady (ač to zní směšně) a o určitou proměnu charakterů pod vlivem životních zkoušek. Další kapitolou by byly filmy, které se sice odehrávají v mafiánském prostředí ale není to hlavním jmenovatelem či hybatelem děje. Přesněji by se pod danou kolonku ukryly tituly jako: The Usual Suspects nebo Donnie Brasco. Připadá mi, že příběhově je to vždy jednoduché a neméně napínavé. To platí také pro Goodfellas, kde je několik pravidel a Gangsterských klišé jasných, už od začátku filmu: 1) Nezvykejte si na hlavní postavy 2) Přijde zrada 3) Scéna v kufru 4) Závěrečná super akční scéna. Nemění to ale nic na tom, že Gangsterkám nejde o příběh, o překvapivou pointu nebo jakýkoli druh "Mindfucku", jako spíše o atmosféru doby. A to se i v tomhle případě povedlo. ()

ostravak30

Další mafiánský film Martina Scorseseho, na kterém poprvé spolupracoval i s Nicholasem Pileggim, s kterým se následně sešli ještě při Casinu. N. P. se ostatně podobným tématům věnoval i dál. A jsou tu i další členové populárního mafiánského gangu - Robert De Niro a Joe Pesci. Pravda je, že trochu kritiky chápu, když kritizovali výkon R. De N. Přeci jen na něj bylo těch mafiánských filmů, a jeho rolí gangsterů, docela dost. A to měl před sebou již zmiňované Casino či Irčana. Jenže za sebou slavného Kmotra, Tenkrát v Americe a Neúplatné. Přesto přese všechno jsou Mafiáni zase o trochu jiným, byť stejně drsným, vulgárním a krvavým mafiánským filmem. M. S. si umí vybírat herce a dokáže být dostatečně věrohodný a, pro mě trochu překvapivě, i držet divákovu pozornost přestože jsou jeho filmy dost dlouhé. ()

mac000

Možná je to tím už přeci jen trochu dřívějším datem vzniku, ale pro mne nemají Mafiáni takový spád a švih jako např. Irčan nebo Skrytá identita. Ale příběh nepochybně skvělý, dodávající náhled do nitra gangsterské (mafiánské) komunity. Ray Liotta, Robert de Niro a především Joe Pesci mu lvím podílem dodávají na výsledném dojmu. ()

Tomacek

Film nás provádí životem Henryho, který je plný znepokojujících událostí. Koukat se na to je velká pohoda a velice jsem si ho užil i přes to, že jsem čekal zvrat za zvratem, jako tomu bylo například v Kmotrovi nebo v novém Irčanovi. Ovšem navzdory se vším mám s tím jeden problém. Asi v 1hodině a půl filmu jsem zjistil, že mám za sebou opravdu 1h 30minut a né 2 hodiny jak jsem si myslel. Chci tím tedy říct, že film byl na mě v mnoha případech táhlý a někdy i trochu unuděný. S tím už nic neudělám, ale takhle jsem to po dokoukání cítil. U již zmíněného Irčana, který má dokonce delší stopáž jsem tento pocit neměl, a tak si tenhle snímek ve všech jiných faktorech perfektní odnáší ****. ()

majk_n

Špičkové dílo jak herecky tak i režijně. Nadmíru brutální se silným příběhem. V mnoha směrech může směle konkurovat Kmotru ()

Flix

Přímo dokonale zpracovaný film. Být mafiánem, znamená zapojit se do velkého řetězce vztahů a především vydělávat peníze. Podle Scorseseho je mafie opravdu druhem zaměstnání a korporací na druhé straně zákona. Její členové jsou pracovníci, kteří víc vydělávají, ale s většími riziky, které nejdou jen od policistů, ale také shora. Režisér o tomto způsobu vypovídá ve velkém měřítku a velkém stylu. Jeden skvělý záběr předchází druhému. Například několikaminutový bez jediného střihu, kdy Henry se svojí manželkou jdou do nočního podniku zadním vchodem nebo emocionální výbuch Jimmyho, po odstraňení Tommyho mafiánským vedením. Dialogy i herecké výkony jsou bezchybné a zvukový doprovod ve stylu starší pop music se k filmu hodí. Nemůžu než postavit tento titul nad slavnou ságu Kmotra. ()

Marg

Prostě lahůdka, která ve Vás na malou (možná delší) chvilku vyvolá touhu být mafiánem taky, tedy až na ty mafiánské konce. Joe Pesci je neskutečně odporný gauner a nezbývá než před jeho výkonem smeknout, brrr. Krásný a zároveň drsný film od Pana Režiséra. ()

Fallout

IMHO nejlepší film Martina Scorseseho a jedna z nejlepších gangsterek. Autentické vystižení doby a mafiánských zvyků pomocí svébytného humoru,skvělí herci, střih, režie,... to všechno dělá z Mafiánů jeden z mých top filmů ()

SirGawain

Já miluju Scorseseho, miluju mafii a miluju skvěle natočený filmy, kde všechno funguje jak má. Vynikající režie, perfektní kamera, bezchybný scénář, skvělé herecké výkony a náramě zapadající hudba to přesně jsou Mafiáni. Pro mě jeden z největších filmů. ()

Tichoza

Asi nejlepší mafianskej film, co jsem zatim videl. Příběh je oproti telenovele Kmotr svižnej a človek se ani chvilku nenudí. Naprosto věrohodný, krve je tam tak akorár, jen aby byla dobře dokreslena krutost prostředí a k hereckým výkonům nemam slov. Vřele doporučuji. 9.5/10 ()

Daves97

Dokonalý mafiánský film. :-) Na začátku filmu jsem si říkal, že 145 minut bude asi trochu moc na můj vkus, ale naštěstí jsem se mýlil. :-) ()

dražis

Tak tohle nemá chybu.nechci psát o čem mafiáni jsou, ten kdo to neviděl si to jistě představí a pro zbytek to nemá cenu.Chci jen napsat, že se mi líbí fakt, kterého je zřejmě těžké dosáhnout, a to je, že jim fandíte i když jsou to naprostý svi*ě. To chce spoustu hereckýho a režijního umu a obou je v Goodfellas přehršel. ()

Cyberboy

Parádní mafiánská podívaná, kde De Niro září jako slunce se svým frikulýnským úšklebkem. Velmi sympatický a pohodový film. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta