Tichý běh

(neoficiálny názov)
  • USA Silent Running

Příběh se odehrává v budoucnosti na gigantické vesmírné lodi. Pěstují se zde lesy, které již na zemi nemohou dále existovat. Stará se o ně vědecký personál, včetně Freemana Lowella. Když je obdržen příkaz lesy zničit, Lowell se ve své lásce k nim rozhoduje zabít své pohrdavé kolegy a les zachránit. Jedinými společníky mu zůstává trojice malých robotů. Otázkou je, co bude s Lowellem a jeho lesem dál...

Film je režijní prvotinou Douglase Trumbulla, který stál u zrodu speciálních efektů ve filmech Blade Runner a Blízká setkání třetího druhu. (-bad-mad-wolf-)

Freemind

Přírodu mám rád a s ekology a přírodovědci sympatizuju. U téhle scifi ekopohádky jsem měl ale pocit, že to někdo škodolibě natočil tak, jako by se všem těm hnutím jízlivě posmíval - hlavní hrdina je vykreslen jako naprosto vyšinutý fanatik, asociál a poťouchlý idealista, klasická karikatura "objímače stromů". Až na roztomilé dojemný konec s robůtkem zahradníkem se to prostě hrubě nepovedlo. Velká škoda. ()

kaylin

Ono se to může tvářit jako celkem nudný film, protože toho děje, který by byl trochu rychlejší, zde opravdu moc není. Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že tenhle film má určitě co říct a že má v hlavní roli skvělého Bruce Derna, který zde ukazuje své mistrovství. Co vás ale okouzlí, to je úchvatnost efektů a skvěle pojaté technologie, které jsou na rok 1972 prostě skvělé. Není to "2001: Vesmírná odysea", ale v tomhle směru to stejně oslní. ()

Quint

Je překvapivé, že proslulý trikařský fachman Douglas Trumbull (Vesmírná odysea, první filmový Star Trek) si pro svůj režijní debut vybral zrovna takový komorní, melancholický a minimalistický film, který nestojí na tricích. Zapomenuté sci-fi o zahradníkovi, který se snaží zachránit vesmírné skleníky s poslední zemskou zelení, na někoho to může působit jako naivní ekologická agitka a na někoho naopak jako varování před ekoteroristy. Film je ve skutečnosti morálně komplexnější. Hlavní hrdina se stará o poslední zemskou zeleň za velkou morální a osobní cenu, ale svým neuváženým chováním zároveň narušuje rovnováhu vlastního ekosystému (např. když ve svém vozítku omylem porazí a poškodí jednoho z malých robůtků). Bruce Dern je po většinu času jediným hercem ve filmu, který dokáže s přehledem sám utáhnout. Za zmínku určitě stojí i poutavá výprava, která evidentně ovlivnila řadu novějších, mnohem známějších sci-fi filmů. ()

d-fens

Veľmi pekný námet, ale veľmi plané prevedenie. Takmer celý film je komorná one-man-show, od ca. 15 min. sa v ňom stretneme už iba s Freemanom, a dvoma ťarbavými nemými robotíkmi. Snahou Freemana je zabrániť nariadenému zničeniu poslednej oázy pozemského života uchovávaného v obrovskom vesmírnom skleníku, kde Freeman plní funkciu "hlavného záhradníka". Jeho zápal a presvedčenie o "vyššom princípe" ho dovedú až na pokraj ľudskosti. Väčšina filmu je už potom iba akoby zobrazenie nudy na opustenej palube vesmírnej lode a o "poľudšťovaní" malých robotíkov Hueyho a Deweyho (učí ich sadiť stromy, hrať karty, SPOILER!!!pochovávať:) . To celé je podfarbené pesničkami (dvoma) v podaní skvelej Joan Baez (vďaka jej hlasu pôsobí film ešte viac spätý s dobou vzniku - snaha mladých žiť v súlade s prírodou, váženie si prírody, odpor voči všetkému "umelému" a konzumnému, túžba po harmónii). Herecký prejav Brucea Derna je priemerný, dáva do role veľa, ale častokrát prestrelí, rovnako ako scenárista. Záver bol pre mňa asi najkrajší - aj smutný, ale aj povznášajúci v predstave vesmírom blúdiacej poslednej maličkej oázy čistého života, o ktorý sa sám naveky stará nemotorný robotík Huey - bola to až rozprávková predstava, niečo s takým krásne melancholickým záverom by som vedel rozprávať deťom pred spaním. Špeciálne efekty a kulisy sú priemerné, a ak by som to nemal v titulkoch, nikdy by ma nenapadla autorská spojitosť medzi Vesmírnou odyseou a týmto filmom. Odporúčam pozrieť iba ľuďom, ktorí majú naozaj vrelý vzťah k prírode, k jej ochrane, a radi sa vžijú aj do scenáristicky naivnej a simplexnej postavy (hold, dôjsť na konci filmu na to, že rastliny potrebujú svetlo sa mi zdá prejav simplexnosti) posledného záchrancu pozemského života, opusteného vo svojom boji v šíro-šírom prázdnom vesmíre. Pozrel som si to navnadený knihou "501 filmov, ktoré musíte vidieť" (Slovart, 2010), ale myslím že tento snímok by som v tej "päťstojednotke" kľudne nahradil niečím iným .... nebudem tu vyťahovať 4-5 hviezdičiek iba preto, aby som dokázal, že sa mi páčilo posolstvo filmu o nutnosti vážiť si prírodu - to sa mi totiž zdá úplne normálny postoj každého rozumnejšieho, eticky a esteticky založeného človeka :-/ ()

honajz2

Mě by ani nevadilo, že je to ekologická agitka (místy až moc doslovná), vadí mě to, že kromě ní se tam vlastně nic neděje. Díky tomu mě to moc nebavilo, zoufale tam chybělo něco, co by ten film nějak oživilo. Bruce Dern tady většinu filmu hraje sám, pečuje o les, chodí v bílem hávu jak člen nějaké sekty a je znát, že to sotva uhrál takhle sám dokonce. Pak tu ještě má tři roboty, kteří jsou celkem fajn, ale i tak ten film moc nezachraňují, byť některé scény s nimi se mi dost líbily (třeba hraní pokeru). On ale největší problém filmu je v tom, že se v něm nic moc neděje a chybí mu něco, čím by víc zaujal. 2* ()

Martin741

Vladnu tomu lacne papundeklove kulisy a nudne tempo s one man show. Pravom je to aj po X rokoch v zabudnuti. Nudny film o ktorom silne pochybujem ci sa vobec zaplatil. 20 % ()

Martrix

Vcelku originální přiběh se silně ekologickým podtextem. Už před padesáti lety se někdo pozastavoval nad rabováním přírody a ukázal kam by to mohlo vést. Byla by to skvělá povídka do nějaké antologie, asi i dobrá epizoda do nějaké sci-fi série, ale v plné stopáži to dost často nudí. Ani ne tak kvůli Dernovi, který si s z Tichého běhu udělal oneman show, jako spíš kvůli tomu, že dnes už většina diváků ty technické vymoženosti viděné optikou sedmdesátých let neocení. Aspoň ne tak, aby je tvořila třetina filmu. Díky zařazení hippiesácké písně od Joan Baez, na mě celý film působí jako smutný večerníček pro "grínpísáky", kteří mimochodem vznikli v roce 1971, tzn. v době natáčení Tichého běhu. Chci remake. Temnější, depresivnější, postavený na psychologii Lowella, který ztrácí sen a hned po něm kolegy a rozum. S hudbou, která bude evokovat tu tragédii a závěrem, který bude opravdu smutný. ()

Javad

Nemôžem inak ako dať plné hodnotenie. Má to myšlienku, pekné interiéry a exteriéry, a tí roboti, ktorý pomáhajú Lowellovi (hlavný hrdina) sú proste úžasní, a to až tak, že by mi stačilo keby sú tam len oni a dokázal by som sa na to pozerať. Keby som to mal trochu prehnať, tak motto filmu znie: „Zabi človeka, zachrániš strom“. ()

noriaki

Pomalu plynoucí hippie sci-fi se silným ekologickým apelem. Silent Running je výjimečný film, bohužel ne tím správným způsobem. Spíš než výjimečný kvalitou je totiž divný. Už s námětem jsem měl problém, ale to ještě není nic proti scénáři. Bezbřehý idealismus tvůrců mi šel občas až na nervy a díky němu pokulhával jak příběh, tak logika. A to jsem ze začátku ještě benevolentně přistoupil na nastavená pravidla a nechal veškeré otázky na duševní zdraví protagonisty bokem. Do průměru snímek nakonec vytáhlo herectví Bruce Derna a taky povedený vizuál. ()

Mishqo

veľmi svojské a originálne a v ponímaní toho roku v ktorom bol film natočený nadpriemerné...a podľa toho by ľudia často mali hodnotiť filmy a nie sa na to pozerať ako že to čo sú za efekty a to čo je za hudbu a podobne...je 21. st. a tento film je starý 40 rokov ()

fefee

Veľmi podarené a originálne sci-fi s pútavým príbehom a na svoju dobu podarené efekty aj keď sa dá na ne pozerať dnes trošku s úsmevom. 3/5* ()

Braddy

Plně souhlasím s Quintem. Rozhodně to není film pro každého, zvlášť asi současným teenagerům by přišel neskutečně nudný, starý a trapný. Ale já musím říct, že mě se moc líbil. Když pomineme celkem krátkou účast dalších třech herců na začátku, tak je to vlastně "one man show". Ale i tak film nudný není a Bruce Dern je velmi uvěřitelný a dojemný. A ke konci jsem to skoro obrečel. ()

vitekpe

Zvlastni eko sci-fi s kosmickym zahradnikem Bruce Dernem v hlavni roli. Pobavili samozrejme oba mali roboti. V soundtracku pisnicky od Joan Baez. 4- ()

Arkanoid

Tvorca trikov Blade Runnera použil scenár troch ľudí, medziiným Michaela Cimina, obsadil Brucea Derna a zrežíroval sci-fi o vážení si prírody. Priaznivci života si tak užijú zábery na rôznu faunu a flóru. Konflikt začína, keď zanietený botanik Lowell a jeho posádka dostanú príkaz odpáliť domes s umelo vytvorenými ekosystémami, ktoré sú jediným znakom prírody vo vesmíre. Dej je príliš zdĺhavý, aj keď nie je väčšinou predvídateľný. Prekvapí na tú dobu operácia prevádzaná dronami. Bruce Dern predviedol už lepší výkon, ale to mal vo filme lepšiu postavu a asi aj vedenie. Nakoniec ide o nevýrazné béčko, pretože osamelosť býva intenzívnejšia pri zobrazení človeka obklopeného ľuďmi, ktorí ho nechápu, ako pri príbehu človeka bez ľudí. Jazykové okienko: look high and low. ()

Han22

Krásný sci-fi film s úžasnou technickou stránkou (na rok 1972 opravdu výborné efekty, interiér lodi víceméně uvěřitelný) a výborným příběhem. Jenže... Jak mám fandit hlavnímu hrdinovi, který kvůli pár stromům zabije tři lidi? Chápu proč to udělal, ale tenhle ekofanatismus ve stylu "zabij bobra zachráníš strom" je bohužel až příliš reálný a proto se mi hnusí. Jinak film pefektní. ()

SpaceOdyseus

Silent running neoslni pribehem. Neodehrava se tu zadne kousave drama, napeti se tu nesponuje, neodpovida se tu na otazky zivota, vesmiru a vubec. Je tu ale citlivy, osobni pribeh, prudce originalni a zajimave pomalu odvypraveny. Kvuli cemu ale stoji za to film videt je uzasna vizualni stranka. Uzasne prakticke triky, ktere by se mohli vesele rovnat s 2001 -Retrofuturismus v nejcistsi podobe. ()

Mikino00

Nečekaně působivé s ekologickou, dnes ještě aktuálnější tématikou, svět totiž spěje právě k tomuto konci. Celé to vypadá skvěle a děj má v sobě jisté poselství, na druhou stranu jsou zde určité logické kiksy a hlavní představitel by potřeboval pár hodin herectví navíc. ()

Hapretor

Jak je to nudné (až na toho radikálního greenpísáka), tak je to dojemné. Ještě snad u žádného sci-fi mi nebylo tak úzko, smutně, do breku, prostě tenhle snímek ve mně vyvolal jen ty negativní emoce, které s filmem opravdu spojovat nechci. Ti dva roboti byli ale super. - (K dokonalosti se pak plechové duo dotáhlo ve star wars.) Jinak logiku a smysl snímku řešit nebudu. Jdu se podívat na něco, co mě vyvede z deprese. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)