Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

packa

Christopher Nolan má u mě těch pět hvězdiček předplacených. Ani si nedokážu představit, že by mě mohl nejtalentovanější tvůrce své generace zklamat. Ani zde se tak nestalo. Hlavní hvězdou Insomnie ovšem není geniální režisér, ale Al Pacino v hlavní roli. Jeden z největších herců všech dob opět odehrál part, který můžeme směle nazvat oscarovým, kdyby v Akademii neseděli závistiví Salieriové, kteří mu další pozlacenou sošku prostě nedají. Humus. ()

Yardak

Originálu jsem dal 4 hvězdy. U remaku chci jít o něco výš, neboť prostředí Aljašky mi sedlo víc, dále samozřejmě lepší herci a s koncem příběhu je to též zajímavě ukončeno (jinak základní průběh příběhu je naprosto totožný s jeho norským kolegou). 4 a půl hvězdy. Detektivka, která bojuje s nespavostí :-). ()

triatlet

Pachatel se stává našeptavačem chybujícího detektiva. A tak musí pomoci Holmesová, která zprvu detektiva nekriticky obdivuje, ke konci ho zatracuje, ale v závěru s ním poráží pachatele. Detektiv, který se nedokáže sžít s aljašskými bílými nocemi, po sedmi probdělých nocích, po zpytování svědomí a snaze obhájit svůj přehmat a po nervyvyčerpávajícím střetávání s pachatelem musí zákonitě usnout… Trojlístek Robin Williams, Al Pacino a Hilary Swanková se skvěle zhostil svých rolí. Detektivovy vzpomínky na někdejší lež (pomocí které „usvědčil“ jiného zločince) vystupují po jeho osudovém přehmatu. Neexistující tmu, která v jiných krimifilmech většinou zahaluje tváře zloduchů, nahradila při první leči na pachatele mlha. Zatímco ta postupně opadá, tak hustou koncentraci atmosféry si film uchovává. ()

Šandík

Insomnie je film řemeslně perfektně zvládnutý a plný skvělých hereckých výkonů. Mistrné je používání zvuků a ruchů, stejně jako "milisekundové" prostřihy ilustrující prožitky postav. Bezchybný je také střih, výprava, kamera, o scénáři a režii nemluvě... Najdou se však i věci, které mi vadí... Například způsob, jakým Dormer vede vyšetřování je podivný. Místo toho, aby detektiv klopotně zjišťoval a ověřoval fakta je spíše jako naučenou řeč deklamuje, trochu jako by byl ve spojení s nějakým neviditelným našeptávačem. Zvláště nápadné je to při prohlídce bytu oběti. Také nadšení Ellie Burr na počátku filmu působí velmi nevěrohodně a nechtěně komicky. Obecně se dá říci, že efektnost jde někdy na úkor vnitřní pravdivosti. Tento nedostatek naštěstí vyvažují psychologicky přesné a mistrovsky podané herecké výkony Pacina a Williamse. Právě díky jejich maximálnímu hereckému nasazení člověk snadno přehlédne ony oběti přinesení hollywoodskému bůžku efektnosti... (PS: Velice rád bych viděl i originál) Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Radek99, gudaulin, Cival, Lima ()

lola3121

Na filmu se mi nejvíc líbily záběry aljašské přírody, hlavně úvodní letecké, a potom scéna pod kládami ve vodě. Al Pacino coby několik dní nespící policista byl také výborný (ještě že nemám se spánkem problémy), ale Robinu Williamsovi jsem toho padoucha prostě nemohla uvěřit, pro mě je pořád spíš táta v sukni. ()

heyda

Bohužel tohle je asi nejhorší Nolanův počin, z těch filmů, co jsem už viděl. Film sice nepostrádá mrazivou atmosféru, ale celkový příběh (krimi zrovna nemusím) mi vůbec nesedl. Herecké výkony zrovna nenadchnou a takový Williams se mi tam vůbec nehodil. Pro mě osobně to byla docela nuda. Možná moje slova vyzní až moc přísně, ale od génia typu Christopher Nolan čekám něco víc a je mi jedno, jestli jde o jeho 3. nebo 8. film. Přes všechnu moji kritiku však musím uznat, že film má zajímavou ponurou atmosféru a pokud chytnete tu pravou náladu na tuto detektivku, což je takřka povinnost, tak možná budete nadšení víc, než já. Já si však tento filmeček do oblíbených fakt nedám. 4/10 ()

jojinecko

Štandartné (a zároveň veľmi neštandartné:) krimi, kde hlavný dôraz nie je kladený ani tak na vypátranie vraha, ale na morálnu dilemu hlavného (anti)hrdinu.. Príroda je nádherná, Al Pacino a všetci ostatní tiež, režisér vie budovať atmosféru a niektoré scény (naháňačka v hmle napr.) boli vskutku úžasné..No nemôžem si pomôcť-od tak kvalitného režiséra ako je Nolan som čakal viac:) ()

Dr.film

Je tu řada zajímavých věcí, kvůli kterým si film vysluhuje nadprůměrné hodnocení. Jednou z nich je perfektně ukočírovaná Nolanova režie. Logické zvraty jsou podávány ve správných dávkách, aby nakonec vše dosáhlo konzistentního finále. Al Pacino jako polda propadající se na samé dno svého duševního stavu absolutně dominuje v každém svém záběru. Jediný kdo trošičku dokáže zbrzdit Al Pacinovu spanilou jízdu je Robin Williams. Insomnie je napínavý a inteligentní krimi/thriller - neduhu má minimum a své diváky si jistě najde. ()

Flego

Keď unavený losangeleský policajt príde do malého aljašského mestečka netuší, že polročný sivý deň bude jedným z jeho nepriateľov. Nespavosťou týraný Pacino rozohráva svoj skvelý koncert, sekunduje mu v netradičnej úlohe Williams a do trojuholníka zapadá aj mladá policajtka Swanková. Atmosféra príbehu lezie pod kožu a hoci sú karty rozdané čoskoro, drží nás v napätí do konca. ()

Flakotaso

Moc jsem od tohoto filmu nečekal, protože Nolan mě svým vychvalovaným Temným rytířem těžce zklamal. O to víc jsem byl překvapen. Geniální herecký trojlístek Al Pacino, Williams a Swank snad ani zklamat nemohlo. Hlavně pohled na zničeného a nevyspalého Al Pacina jsem si opravdu vychutnával. Režie je svižná, hluché místa skoro nejsou, atmosféra by se dala krájet a Williams je se svým špičatým bočním profilem ideální na postavu vraha-psychouše. Suma sumárum-skvělý thriller. 80% ()

rikitiki

Detektivka ze Severu, kdy hlavní detektiv trpí, kromě jiného, i nespavostí, paradoxně vyvolává ospalost u diváků. Kriminální čin je banální, vrah je znám poměrně záhy - což je záměr, který by nevadil. Film se soustředí na vykreslení stavů a pocitů hlavního detektiva, který má v dávnější i velmi nedávné minulosti temné skvrny, které mu patrně nedají spát. Jenomže i to je k uzoufání banální. Policistovo provinění i jeho výčitky jsou nejběžnější klišé - já vím, že právě takové se v reálu opakují nejčastěji, ale kdyby je film aspoň dokázal popsat nějak zajímavě, z jiných než obvyklých úhlů - viník, kterého dohání svědomí. Telefonáty mezi detektivem a vrahem už jsou jak z nějaké šestákové detektivky, kterou scenárista našel odhozenou na lavičce v parku. SHRNUTÍ: Když trpíš nespavostí na Aljašce, můžeš se aspoň utěšovat, že je pořád ještě den. Který trvá několik měsíců.... ()

Roman.Ticka

Nemám remaky ráda, ode dneška. Většinou žádný nestihnu, nejsem takový filmfanda, spíš to prostě nestíhám. Skoro celý film jsem tápala, jestli to je film, který jsem už kdysi dávno viděla. Ale poučena z minula, nedívala jsem se na podrobnosti, jen vím, že tu hraje velký Al. No ještě že tak, jinak bych díky Pomovi věděla všecko předem a i ta špetka radosti z hereckého obsazení a krásy tajemné Aljašky, by byla tatam. Už už jsem chtěla Nolana pochválit, že si napravuje reputaci, a ejhle, ono je to taková malá norská retrospektiva, autentičnost se nekoná. Ale Al opět výtečný, Hilary taky dobrá. ()

Ivoshek

ježišmarjá, jak mně se z toho Pačína klížily oči... skvělá krimi s minimem akce... paradoxně by se mi film líbil, kdyby z ní ubral, hlavně ke konci, ještě víc. ()

Janek

Řekl bych, že se Nolanovi opravdu povedla jedna věc - a to sice ta, že vytvořil snad jednu z nejlepších chemií mezi hlavními postavami - duo Pacino/Williams je opravdu k popukání. ()

Xeelee

Zajímavá netradiční psycho kriminálka. Na Aljašce žijí dva druhy lidí. Jedni se tu narodili a druzí sem před něčím utekli. ()

Thomick

"Dobrému poldovi nedá spát chybějící dílek skládanky. Špatnému poldovi nedá spát jeho svědomí." --- Neuvěřitelně originální kriminálka. Úžasné vykreslení Dormerova vnitřního boje. Příběh se nevyvíjí zcela očekávaně, Nolan a jeho kameramani mu navíc zručným způsobem přidávají na dynamičnosti. Herecké výkony na úrovni - oba psychicky narušení hrdinové fantastičtí, Swank zdatně sekunduje. Přesto tomu k dokonalosti něco málo chybí. Snad ten konec "Insomnii" až tak neslušel. Nicméně o nadprůměr svého žánru se jedná určitě a můžete si být setsakrametsky jisti, že na klimbajícího Pacina do smrti nezapomenu. 79%. ()

SOLOM.

Pro některé skvělý mysteriozní thriller, pro mě spíše průměrný kousek z Aljašky. Nádherné prostředí (které tu hrálo hlavní prim), do kterého se tvůrci snažili protlačit mrazivou zápletku – s tímto bych snad ještě i souhlasil, ovšem „originální“ zápletka? Tak to už ani náhodou. Ospalé tempo příběhu má snad jen jednu pořádnou scénu a to naháněčku v mlžném oparu. Herecké výkony všech zúčastněných byli dost průměrné, stejně jako samotné vyvrcholení. Přece jenom bych očekával, že si tvůrci více pohrají s „esy“, které měli v rukávu. Ale oni se spokojili s tak málem...Potenciál tak zůstal využit jen z poloviny, což mě mrzí asi nejvíc! ()

Earl_23

Takovýchto krimi není mnoho. Insomnie má zvláštní téma, ještě jsem neviděl krimi film, ve kterém by se detektiv dostal do takovéto situace, a musel se tak do určité míry podřídit vrahovi. Jinak příběh není úplně nejlepší, rozhodně se z něj dalo vytěžit více, i Nolan tu byl prakticky ještě za začátku, přesto nabídl zajímavou podívanou. Režie je moc dobrá, i když je jasné, že na další jeho filmy nemá. Al Pacino zahrál skvěle a hodně zvláštní bylo sledovat Robina Williamse. Bylo těžké se na něj zvykat jako na (ne)komika :). Celkově 4 hvězdičky, byť možná s lehce odřenýma ušima. Po Mementu to taková pecka nebyla. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)