Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

simoneo

Zaujimavá psychodráma s vynikajúcim Al Pacinom. Príjemne ma prekvapil aj výkon R.Williamsa, ktorého mám spojeného skôr s pozitívnymi rolami, či dokonca s detskými filmami. Vnútorný boj hlavného hrdinu bol spracovaný veľmi realisticky, kvôli čomu som film prežíval spolu s ním. Filmy z podobného súdka sú mi veľmi po chuti a bez váhania tomuto filmu dávam 5 hviezdičiek. ()

elanista1

Kriminalka, ktora nie je ani tak o vyrieseni zahadnej vrazdy, ako o hre dvoch muzov v zmysle ja mam nieco na teba, ty mas nieco na mna, budme partneri, avsak postupom casu to jednemu zacne liezt na svedomie, tak zacne so sebou bojovat a nakoniec aj prehra. Nolanove filmy su na mna asi prilis zlozite. Videl som vsetky, ale ani o jednom sa neda povedat, ze by bol jednoduchy.V Insomnii citit tradicne Nolanove reziserske tahy, neskutocne zaujimavo vygradovane umrtia postav; aj tu postavu, ktora nie je velmi dolezita /Hap/ vie Nolan "epicky" zabit a divakov tym citovo znicit.Velmi kvalitny strih a dobra hudba, aj ked neobsahuje ziadny zimomriavkovy tón, plus zmyselne pery Hillary Swank a Robin Williams, ktoreho neviem vobec zaradit. Na jednej strane mi jeho ksichty stale pripominali Jumanji a Jacka, ale na druhej strane sa do role hodil nesmierne, lebo jeho tvar presne zobrazovala moju predstavu o psychopatickom vrahovi. Citim, ze ma film nenaplnil, a nevstrebal som vsetko co bolo potreba pre 100%ny zazitok. ()

natalie15

Skvelý Al Pacino, inteligentný scenár, zaujímavá kriminálka s nádychom thrileru. Odteraz si budem viac vážiť to, že môžem spať. 80%. ()

SheldonShamy

Detektivky nejsou mým žánrem, ale tahle potěšila. Úžasná věc. Skvělý scénář, super výkony hlavních hrdinů a strhující atmosféra, která nenechá diváka oddechnout ani na chvilku, ale vtáhne ho do děje. Psychologie postav, vnitřní dramata a propracovaný scénář vás nenechají chladnými. ()

dudo24

Začalo to ako slušná detektívka s veľmi schopným hlavným vyšetrovateľom. Na moje prekvapenie sme už v polovici filmu poznali vraha. Vražda bola vyriešená. Od vtedy sa vytratilo napätie. Čo už iba ostávalo boli dohady medzi Pacinom a Williamsom. Celkový dojem z filmu som mal priemerný. ()

generalmagor

Kvalitně provedený detektivní film, který až na malou vtipnou chybku ve střihu, kdy Al Pacino nenápadně vkládá důkaz pod podlahu a barmanka tam na něho celou dobu čumí, mě překvapil svou originalitou. 80% ()

swinevenca

Sám jsem se u dívání potýkal s únavou, tak jsem s Pacinem hrál, kdo dýl vydrží a vyhrál jsem. Mistrně gradovaný Pacinův průser a jeho hrátky s Wiliamsem, při výslechu, kde si z nedůvěry nadhazovaly smyčky kolem krku, jsem byl v pořádným transu, který nezadržitelně klesal až se u Randyho usvědčení naprosto zastavil. Tentokrát (a asi jedinkrát) jsem ale Nolana odhadl a trefil konec, což mi bylo na škodu, stejně jako naprostá jednoduchost původního kriminálního případu. ()

eMeMko

Perfektní thriller, který opět dokazuje, že Christopher Nolan umí. Scénář má hlavu a patu, děj příjemně ubíhá, akorát z konce jsem měl trochu rozpačitý pocit. Herecké výkony jsou však to, co je zde nejlepší. Al Pacino válí na všech frontách a několikadenní nespavost zahrál naprosto dokonale. Skvěle mu “sekunduje” Robin Williams, a to přesto, že dorazil až v druhé polovině snímku. Menším zklamáním byl však fakt, že jeho jméno bylo hned druhé v úvodních titulcích a tím pádem byl divák připraven o překvapení, které bylo např. ve Fincherově snímku Sedm. Atmosféra je však velmi dobrá, ze scén na kládách (a pod nimi) jsem měl husí kůži, takže se ve výsledku jedná o kvalitní film. ()

Osvícený

Podhodnocený film. Námět je vpravdě o něco chudší, nežli předchozí Nolanoyi snímky. Avšak hvězdné obsazení, herecké výkony, dějové zvraty a chladné prostředí, ve kterém se děj odehrává, se mi zarylo tak hluboko pod kůži, až nechápu, proč má Insomnie pouze devětasedmdesát procent. Al Pacino podává skvělý dramatický výkon, v některých scénách ze sebe dostává opravdu vše. Robbie Williams taktéž exceluje. V rámci svého výkonu opět předává diváku silné emoce přes minimalistické herectví. Z neobyčejně husté atmosféry tohoto filmu mi přechází mráz po zádech až skoro do teď. ()

Henrinity

Zozačiatku som bol v stave “toto je teda fakt nič moc”. Ničím nezaujímave a nudne natočené, dokonca ani prvok záhady v tom neni. Potom keď prišla samotná “Insomnia” som už začinal byť napätý do prasknutia, cítil uzkosť s hlavným hrdinom a nakoniec som ostal z filmu nadšeny. Znova super práca Nolana. 8/10 ()

Elessar.

Pôvodný film som nevidela, ale tento je v rámci svojho žánru parádne dielko. Má zaujímavo spracované postavy, Al Pacino vynikajúci. Pôsobivý thiller, ktorý dokázal len prekvapiť. Nolanovi by mali úmyselne priškrtiť rozpočet :) ()

Kinofil

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $46 mil. || USA: $67 355 513 - ČR: 3 224 750 Kč - Celkem: $46 359 317 || Nolanův jediný neoriginální film, s výjimkou Batmanů, je stejná pecka, jako jeho ostatní kousky a fanoušci tohoto režiséra by Insomnii neměli opomíjet. Nejen že se opírá o skvělý casting, ale Nolan tu v každé scéně vytahuje svoje trademarky, takže vám vůbec nepřijde, že je to teprve jeho druhý celovečerní film. Nápad vyměnit norské pustiny za mrazivou Aljašku je naprosto funkční, až si málokdo řekne, že je to stále Amerika. Ono tu totiž taky 6 měsíců v kuse svítí sluníčko. Pacino geniálně ztvárňuje unaveného detektiva s bohatou a neblahou historií, který má už tak co dělat, aby usnul. Jakoby pokračoval v roli Vincenta Hanny z Nelítostného souboje. Po události, která po pár minutách nastane, se divák plně vcítí to kůže insomniaka, paranoika a muže, kterého pronásleduje vlastní svědomí. Nolan se této tématiky nepouští a byť se tu toho tolik zase neděje, je stále na co koukat. Ti, kteří stále nadávají, že nolanovky jsou bez emocí, by si měli nakoukat jeho ranou tvorbu. Ne že by to jimi zrovna překypovalo, ale je jich mnohem víc, než si myslí. No a pak je tu rovněž fantastický Williams v netradiční roli padoucha, i když ji hraje s lehkostí tak, že ho těžko budete nenávidět. Swank tu už tolik prostoru nemá, přesto je fajn a role mladé, ambiciózní, dravé detektivky ji sedí. V neposlední řadě je tu kameraman Pfister, jenž si zde osvojil vizuál, který použával ve všech ostatních nolanovkách. Všechny záběry mlhavé, mrazivé a půsté Aljašku jsou jeho zásluha včetně originální honičky na dřevněných kládách, ačkoliv nevím, jestli nebyla i v originále. Nolan Norům v žádném případě nedělá s remakem ostudu, naopak ho povýšil na světovou úroveň díky hvězdnému castingu a kameře, bez čehož by mohl zapadnout. A sám je si toho vědom, takže se v titulkách dočkáme přiznané inspirace originálem, což je v Hollywoodu výjimka. 85%. ()

chucky

Velmi dobrý thriller, kde režisér vsadil na osvědčenou hereckou stálici v podobě Ala Pacina, kterého doplňuje neurotický Robin Williams. Líbil se mi zejména motiv nespavosti s postupným chodem filmu a se zapletením Robina Williamse jako svedka nehody. Doporučuji pro pozdní večery nebo když máte nespavost............ ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)