Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Barghest

Nolan to s atmosférou umí a na to, aby vytvořil pěknou depku, nepotřebuje standardní berličky typu tma nebo déšť. Al Pacino odvádí svůj vysoký standart, leč Robin Williams překvapil, jak uvěřitelně dokázal ztvárnit mrazivého záporáka odvedle. ()

Brano

Tento film na mňa vôbec nezapôsobil. Strašné pomalé až nudné tempo príbehu s priemerným scenárom. Od Al Pacina som tiež očakával viac, ktorý ma v úlohe detektíva nedokázal presvedčiť. Na druhej strane Williamsa obsadiť do netradičnej roly záporáka nebolo najhoršie riešenie, len to chcelo napísať lepšie dialógy. ()

mrclTV

Zaujímavo rozrhnutá kriminálka, ktorá spája hon na zločinca s vnútornym bojom zásadového policajta. Kvalitná prvá tretina, avšak film ďalej vyprachal do menej výrazných častí deja, i keď sa nedá povedať, že by to bola vyslovene nuda, jednoducho tomu niečo chýbalo. Nepáčilo sa mi, že vrah je známy vlastne od polovice filmu, ďalej už išlo o slovné naťahovanie sa. Mohli ho skrývať trošku dlhšie. A samotný Al Pacino, ktorý vynikajúco hral (ako vždy), nezachráni pokrivkávajúci film. Na konci som zaspával už len pri pohľade na nevyspatého Pacina.... ()

Guran

Že já hlupák jsem se nechal zvlákat režisérem Nolanem, hercema jako Al Pacinem, Robinem Williamsem či Hilary Shawnk. Film totiž vypadá. jako by ho natočil nějaký začátečník a ne Christopher Nolan, který už v té době měl za sebou Memento. Co mě ale na snímku zarazilo nejvíc bylo obsazení Williamse do role vraha. Chlapík jako Williams vypadá na pohled, jako "nevinný", veselý, sympatický člověk. Rozhodně bych do něj něřekl, že by někdy zabil, jako tady ve filmu. Al Pacino už hrálv podobných filmech mnohokrát a přijde mi, že ty detektivy hraje furt stejně, ničím mě nepřekvapil a ani neuchvátil. Hilary mohla rozhodně dostat více prostoru pro svou roli, aby mohla rozvinout svůj charakter. Její postava mi tam přišla zbytečná, v příběhu bych se bez ní na pohodu obešel. Film je špatně natočený, je nezáživný, atmosféra je nulová a je vám úplně jedno, jak dopadne. ()

WolfIssen

Ikdyž nešlo o kdovíjakou zápletku se spoustou osob, bylo to moc povedené, přesně v duchu pravého severského krimi/thrilleru. Nevím, zda-li je to první z celé řady severských filmů, které začali Amíci remakovat, ale když tohle bylo fajn, těším se na původní verzi. Měl jsem tu čest zažít polární noc, ale nespavostí jsem netrpěl, no Al Pacino mi takový 6-ti denní stav nespavosti krásně předvedl :-) ()

zuzzuli

Jde o velice poutavou a originální kriminálu s famózním hlavním představitelem ( Al Pacino). Hrozně se mi líbilo, že se v podstatě vyšetřují dvě vraždy najednou a je to vzájemně hodně propojené a emočně nabité. Dynamika roste s přibývající nespavostí našeho hrdiny, který od příjezdu na Aljašku nezamhouřil oči. Je vyhlášený detektiv opravdu vrahem, který ze strachu, že získá špatnou reputaci zabije svého kolegu? To a mnohem více se dozvíte právě v tomto bezvadném snímku. Přeji příjemnou podívanou. ()

JosefTomas

Skvělý Al Pacino a Williams, skvěle vyprávěný příběh, který vás nepřestává překvapovat a rozhodně u něho budete trpět Insomnii. Nolan je borec a souboj těchto dvou skvělých herců je radost pohledět. ()

horor2

Opět kvalitní scénář doprovázen hereckými výkony Al Pacina s Williamsem, který uchopil nadějný režisér, který již za malou chvíli zapůsobí... ale, ale. Věnujme se Insomnii, Originál jsem neviděl, hodnotím pouze Nolanovic výtvor. Zase jsem byl šokovaný. Paráda! Doporučuji Všem, co mají problém se spaním :-) ()

johnny01

Silný příběh a tentokrát i chronologicky vyprávěný. Je tam patrné morální dilema, spíše však nevyřčené a ten film na tom úplně nestojí. Je proto těžké se ztotožnit s hlavním hrdinou a jeho motivací. Poslední scény to pak dost zrelativizovaly, takže to vyznívá do ztracena. ()

PlayEasy

Opravdu velmi napínavý Thriller s velice hutnou atmosférou odehrávající se na odlehlé Aljašce, ve vesnici, kde lišky dávají dobrou noc, kam přijíždí Al Pacino a Martin Donovan z LA, kteří se začínají pouštět do vyšetřování záhadné vraždy. A i když je zde v podstatě záporák jasný, tak něco jako u Se7en, napětí je stále extrémní, a když se k tomu připojí i psychologická linka černého svědomí u detektiva Willa Dormera, tak se má Pacino opět co předvádět svým výborným hereckým umem. Prostě skvělý film s výborným obsazením a u začínajícho Nolana už byl znát ten velký talent, který později zužitkoval ještě o něco lépe! 90% ()

Blazkowicz

Tuctovka to není, ale pro mě nezajímavé. Soustředění se na omyl hlavního hrdiny, místo na dějovou linku s vraždou je úplně na nic. Má to být krimi, tzn. hledání stop, hledání vraha a jeho dopadení. O to jde. Koho zajímá, že hlavní hrdina lhal a vrah to ví, takže si s ním hraje. Naštěstí všichni hrají dobře, takže zbytku filmu není co vytýkat. 3* ()

curfew77

Viděno až 21 let od vzniku filmu a možná v tom byl trochu problém, ale tahle nolanovka mě společně s DUNKERKEM bavila ze všech nejmíň, snad i proto, že si rejža k filmu tentokrát nepsal scénář. Ten je totiž devadesátkový až běda, casting je (doslova) zosobněním veškerých myslitelných dobových hollywodských klišé a ke všemu Pacina nijak zvlášť nemiluju a Wiliamse vysloveně nemám rád. Slušná atmosféra a aljašské exteriéry, nicméně titulní (pod)motiv s nespavostí mi přišel ze všeho nejvíc únavný a... ospalý. Nečekal jsem zázraky, protože podle všech myslitelných znaků mě tenhle film už předem nijak nelákal (což vysvětluje taky tu časovou prodlevu 21 let od premiéry) - no a do puntíku se to potvrdilo a nedostal jsem ani milimetr čehokoli navíc. 50 %. PS: Jo a to finále bylo dokonce i na už tehdy vyčpělé devadesátkové poměry unylé opravdu extrémně,. ()

johnsnow

Tento typ filmu nie je pre mňa ale skúsil som to. Nezaujal ale rozhodne nie je zlý a Williams v zápornej úlohe je prekvapivo skvelý. Len to proste nie je môj žáner. Preto aj nedávam hodnotenie, pretože je zbytočné kaziť filmu hodnotenie len kvôli tomu, že mi nesadol kvôli žánru. ()

hrumsrt

Mně asi nejméně přístupný Nolan, čímž nechci říct, že nejhorší (Tenet se pořád může jít klouzat).. Herecké výkony jsou sice naprosto úžasné v čele s dvojicí Al Pacino, jenž tady působí vskutku nevyspale, a pak Robin Williams, který s tou svojí usměvavou pózou zvládá i netradiční zápornou roli. Velkou část filmu se věnujeme laškování mezi těmito dvěma, ale mě tohle vůbec nesedlo, naopak takové natahování bez napětí. Atmosféricky je to takové naleštěné cosi hlavně díky prostředí, ale příběhově nepříliš přístupné.. Nicméně film se mi nehorázně vlekl a celkově mě to příliš nezaujalo. Jako kriminálka okey, ale čekal jsem daleko více a tohle pro mě bylo spíše až velká hutnější hra na jistotu se suchým finálem... 65% ()

Donnie

Poslední snímek, který mi zbýval, abych zhlédl dosavadní počiny tohoto výjimečného režiséra. Bohužel jsem byl lehce zklamaný. Námět je sice zajímavý, ale dopad insomnie na hlavní charakter mi nepřišel dostatečně vybudovaný. Až po pár dnech, kdy se postava potýká s touto poruchou jsme ji začal více vnímat, ale i od tohoto momentu mi nepřišla jako výrazná součást děje. Al Pacino na mne nepůsobil jako detektiv, kterého bych si oblíbil, možná to bude jeho zevnějškem nebo zkrátka hraním, které mne nijak nenadchlo. Netvrdím, že herecký výkon byl špatný, ale Robin Williams se mi zamlouval více. Atmosféra nepůsobila podmanivě, jak by se slušelo, pár zajímavých kamerových záběrů se na mou osobu ale přece jenom usmálo. Akce se mi líbila, scéna na kládách, nebo závěrečná sekvence filmu byla povedená. Také scéna v mlze. Vytknul bych postavení charakterů starší zkušený detektiv x mladá začínají policistka. Je to přece jenom trochu ohrané. Možná nejslabší Nolanův film, na který se s největší pravděpodobností už nepodívam, ale přesto nemohu říci, že by mě nudil. 70% ()

Vämpiriüs

Upřímně jsem od tohoto filmu nečekal zprvu vůbec nic, na druhou stranu mi byla dopřána perfektně nařachaná detektivka. Film je velmi originální a je zde cítit lehký nádech Nolanova Mementa. Velmi povedená atmosféra s hutným příběhem umí udržet u obrazovky až do konce. ()

Marg

Zajímavá psychologická partie mezi skvělým Al Pacinem (bílé kameny, které rozhodně sněhově bílé nejsou) a překvapivě nekomediálním (a výborným) skvělým Robinem Williamsem (černé kameny). ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)