Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

yeniczek

Tísnivá atmosféra polárního dne dokonale převedená na plátno. Al Pacino i Robin Williams hrají o život a film je díky tomu napínavý až do úplného konce. Mám rád filmy, které se mi takto vyhnou a já si je pak po letech objevím jako zapomenutou papírovku:) O to větší radost z nich mám, navíc zažiji to, co v dnešní době hypu a reklam dost dobře nejde.. Nevím o filmu zbla nic a to se u tohoto filmu vyplatí dvojnásob. Téměř 5* za úžasnou kameru, atmosféru, herce (Swank je děsná kočka!, nečekaně a za to geniálně obsazen Williams), příběh.. Co tedy chybí? Trochu rychlejšího tempa ke konci... ()

sochy.zirafka

S rostoucím počtem hodin beze spánku losangeleského detektiva Dormera houstla i stísněná atmosféra v ponurém aljašském městečku, psychologická hra se stávala čím dál tím více intenzivní a samotná dějová linka nás ze zdánlivě obyčejné vraždy posílala až za hranice obyčejné detektivky. Bohužel úvodní část filmu a několik hluchých míst výsledný dojem lehce pokazily. Al Pacino byl - jak jinak - výborný, překvapil mě ovšem Robin Williams. Příjemně. ()

sskrblik

Nemůžu si pomoct, ale Insomnie si rozhodně plný počet zaslouží! Nevím jak to Nolan dělá, ale z relativně obyčejné zápletky udělá něco fantastického díky atmosféře na kterou je podle mě mistr. Rozhodně v dnešní době je to režisér k nezaplacení. Ve filmu exceluje Al Pacino, který zahrál mistrovsky a věrohodně svou roli detektiva. Robin Williams taky nezůstal po zadu, ale na Ala neměl v žádným případě. Děj není nikterak složitý, ale zajímavější o konfrontaci obou vrahů a psychologickou část. Jednoduše řečeno, tenhle thriller by vás neměl minout! ()

Terzeus

Fantastická Swanková a Al Pacino, neznesiteľné slnečné svetlo, depresívna atmosféra a masívne vygradované napätie vediace k celej pointe, to je Insomnia. Navyše mám voči filmom v horských lokalitách s mysterióznym príbehom osobité zaľúbenie. ()

Timak

Nevím, ale moc mě to nebavilo. Natočeno je to fantasticky, to opravdu, ale celkově mám z toho zvláštní dojem - něco mi tam chybí. Asi to bude proto, že si to nenapsal sám (Nolan) Pro mě velké překvapení Robin Williams. Ostatní herci zahráli svůj standard. ()

hroubek

Velmi působivá detektivka. Ještě, než Nolan propadl do světa komiksových hrdinů, tak natočil jednu komorní detektivku z Aljašky. Detektivku, kde Al Pacino nahání vraha s tváří Robina Williamse a za paty má Hilary Swank. Ty to tři herci si rozehrají vlastní osudovou hru, která krásně zakončená v závěru. Má to atmosféru, nechybí tomu napětí a tah na bránu. Jediné co mě zklamalo, že vrah ukáže svojí tvář moc brzy. Al Pacino je ve své roli naprosto perfektní. Williams je mu důstojným soupeřem. Swank není špatná, ale viděl jsem jí v lepších filmech. Vrchol filmu je parádní honička v lese a útěk přes klády. Insomnie je nejslabší film jaký Nolan natočil, ale jeho nejslabší film je pořád nadprůměrný film. ()

lykan9

Výborný thriller s překvapujícím obsazení záporné postavy. Robin Williams mě doslova fascinoval a během pár vteřin jeho sledování jsem úplně zapomněl na to že jsem ho viděl v sukni :-) Ale teď vážně, film má zajímavý příběh a zápletku, veškeré herecké obsazení je velice dobré a hlavně je originální (nemohu si totiž vzpomenou, že bych něco podobného kdy viděl). ()

fabecc1222

V první řadě mě překvapilo, že Nolan ze začátku své kariéry natočil dokonce remake, což je v dnešní době asi nepředstavitelné. Insomnie působí i ve své už poměrně staromilským dojmem, takového přelomu osmdesátek a devadesátek, a takových těch temnějších krimi, kde se klade důraz na charaktery a příběh ala Uprchlík či Sedm, tady obohacené ještě o mrazivou atmosféru Aljašky, která se prostě nikdy neokouká. Neznám sílu originálu, ale jako celek pro mě námět nijak moc nevybočuje z běžných krimi. Ano, je tu postupný přerod hlavního hrdiny v skoro blázna, ale reálně mi postava nepříjde až tak sympatická, aby to diváka dokázalo dostatečně vtáhnout. Film tak vítězí převážně v rovině atmosféry, ale příběhově pro mě v určitých aspektech strádá. Oproti pozdějším Nolanovým počinům je toto ale zajímavé nakouknutí do počátků jeho kariéry. ()

cross

Nestandardní krimi thriller odehrávající se v atraktivním prostředí, důmyslně napsaný a výborně herecky ztvárněný. Především Al Pacino opravdu vypadá jako kdyby ho režisér nenechal ani na okamžik usnout, čímž jeho postavě dodává na věrohodnosti. Akce sice není příliš, ale i když je velmi umírněná, působí velmi svěžím dojmem. Bohužel, většina napětí je vyvolávána především zvukovými záblesky podporujícími vzpomínkové halucinace, což je trochu škoda. ()

Jacob23

CH.Nolan je proste frajer!jako u kazdeho jeho filmu i tady to dokazuje skvelym pribehem(nejlepe napsan s jeho pomoci),uzasnymi herci a paradni atmosferou..85%..jinak si myslim ze Al je nejlepsi herec minuleho tisicileti a dost mozna i pristiho.) ()

-ELFKA-

Stiesňujúca atmosféra Vami prenikne skrz naskrz. Biele svetlo brnká na nervy a Vy sa ľahko vcítite do nespavosťou poznačeného Al Pacina. Nolanova psychologická hra je zaujímavá, pútavá a rozhodne ani na minútu nenudí. Odporúčam pozerať v noci - viac precítite nespavú atmosféru :-) ()

JohnSmith

Robin Williams jako vrah?Nechtělo se mi tomu věřit,ale je fakt výbornej.Pacino je pěkně zmatenej světlem a vypadá jak stojící spící,ale to je v pořádku. ()

toyrider

Komik Robin Williams v roli vyšinutého vraha pronásledovaný nestárnoucím Al Pacinem, už to je sám o sobě důvod ke shlédnutí tohoto filmu.Skvělá atmosféra, prostředí americké osady mě, jakožto milovníka Aljašky společně s dobrou režií a tradičně dobrými herci Williamsem a Pacinem přesvědčilo o vynikajícím filmu.Nutno vidět dvakrát! 4 a půl. ()

ghatos

Nolan se z toho snaží vymačkat maximum, jenže přece jen Insomnie má své své limity ve skromnějším scénáři. Těžko se tam dá vymyslet něco extra, i tak je to řemeslně dobře odvedená práce. 72%. ()

Puyi

Kombinace takto skvělého režiséra a úžasného herce v hlavní roli mě velmi lákala a nakonec se mi líbila snad ještě více, než jsem vůbec čekal. Výborná atmosféra a prostředí, které skvělým způsobem zvyšuje napětí v celém filmu. :) Obsazení bylo super, nejlepší z herců byl, jako vždycky, dokonalý Al Pacino. :) Naprosto skvělý film, možná by mohl mít odemě i tu jednu hvězdu navíc...:) ()

Dreadd

Příběh sice už jednou v Evropě zfilmován byl, ale chápu, proč mohl kdokoli v Americe chtít remake. Zápletka ze začátku vypadala jednoduše - polda přijíždí na Aljašku, chytí vraha a sklidí slávu - ale (abych nespoileroval) charaktery hlavních postav nejsou rozhodně jednoduché, postupně se do vyprávění dostávaly úplně nové rozměry a náměty k přemýšlení. Insomnii rozhodně nelze zařadit mezi odpočinkové filmy. Detektiv Dormer, skvěle ztvárněný Al Pacinem snad kvůli roli opravdu nespal nebo hrál skutečně úchvatně. Robin Williams si zahrál ne úplně obvyklou roli, ale jeho přirozená jiskra v oku mu zde dodávala punc úchylnosti vraha. Atmosféra vytvořená Nolanem je precizní, hudba je zde užita opravdu minimálně a velkou částí filmu nás tak provází mrazivé ticho. Přesto si však neodpustím malou výtku - v některých scénách vadila kamera, která v pár momentech zničila veškerou přehlednost (snad se nejednalo o nepochopený záměr). ()

Autogram

Zvláštna atmosféra, keď je po celý film biely deň prerývaný iba hmlou. V každej kriminálke sa aspoň raz musí v noci navštíviť striptízový bar a tu to nebolo možné, lebo je polárny deň. Od filmu som očakával viac, nie iba priemernú kriminálku ako film jedného muža. K tomu dve vedľajšie postavy - muža a ženu a zvyšok len komparz, z toho jeden zastrelený na začiatku. Flashbacky hlavného hrdinu na svoje dávnejšie hriechy situácii nepomohli a tentoraz môžem iba snívať o atmosfére z Mementa. ()

vyfuk

Co říci... na snímek mistra Nolana jsem se těšil. Jeho další tvorba je trochu odlišná od Mementa. Tento film k nám spíše poukazuje na větší krimi zápletku s prvky jeho oblíbené "pomatenosti" a psychologického újmu. Příjde mi, že tento snímek nás možná chtěl spíše odkázat na filmy jako Sedm, Fargo, Mlčení jehňátek a nebo Zodiac, a k tomu Nolan prskl ještě prvky Film-Noir. Memento jsem trochu odsoudil k nejhoršímu snímku od mistra Nolana, ale toto Memento trochu předčilo. Neříkám, že to je nějak hrozné, ale asi je to horší než Memento, či-li asi nejhorší Nolanův snímek. Nu, ale víte jak to se mnou je... jednou si najdu chvíli, kouknu na to znova a v klidu a máme tu pět hvězdiček. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)