Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

LadyDevil

Předně palec nahoru za to, že jsem se na film dívala v docela oddělaným stavu a vydržela jsem celou dobu, zaujal mě, bylo tady ideální napětí..přesně takový, jaký od žánru krimi/thriller očekávám;-) Zápletka parádní a hlavně výkon Al Pacina je úžasnej, opravdu jako kdyby během natáčení vůbec nespal a přirozeně vypadal čim dál hůř:-D Ač už mě v současný době thillery a kriminální zápletky tolik neberou (mám za sebou období, kdy jsem na podobný věci čučela pořád:-P), tak tohle pro mě nuda nebyla...:-) ()

Endyis

I přes to že k remakům mam vrozený odpor a opovrhuji jimi, najdou se občas i vyjímky. Sice jsem přemýšlel, že kvůli tomu půjdu o hvězdičku dolů, ale film byl koneckonců tak skvěle natočen, měl natolik působvivou atmosféru a herci natolik výborní, že se jako v případě Mysu hrůzy uchyluji k vyjímce. Zatím pro mě pravděpodobně nejvíce oslňující Nolanův počin. ()

tomxxx

Bez Al Pacina by to byla jen normální, lehce nadprůměrná, detektivka. Díky jeho hereckému výkonu se však vyšvihla o příčku výše. ()

Iroquaise

solidní krimithriller s hutnou atmosférou a zajímavým prostředím, jak ale děj postupuje, začíná být trochu fádní a jeho psychologická propracovanost řídne...obsazení Robina Williamse je rozporuplné...na jedné straně má polohy, které působí uvěřitelně a děsivě, ale přijde mi, že je nedokáže naplno rozehrát...navíc tu nedostane až tak moc prostoru ( což souvisí i s příběhem, který není úplně vygradovaný a je trochu samořešitelský)...originál je poněkud odlišný a přes svojí jistou míru topornosti a stylizovanosti ( které se Nolan ve své verzi vystříhal) je komplexnějším počinem, s výborným existenciálním vyústěním... ()

BoncheR

Úžasná Nolanovka staršieho vydania, nie síce taká rozmanitá a prekomplikovaná ako Počiatok alebo Dokonalý trik, no stále veľmi pôsobivá. Temná atmosféra, presne ten typ filmu, v ktorom neviete čo bude nasledovať. Skvelý film, odporúčam desiatimi. (( 80% )) ()

terunka003

Napínavé, detektivní, hezká příroda a prostředí × trochu nudnější. Nebylo to špatné, na nedělní večer dobrá oddychovka. První polovina mi tedy lehce připomínala Twin Peaks. Než se objevil "vrah" a celá zápletka se tak proflákla, to bylo celkem dobré, pak už to bylo jen dojezdové a čekalo se na konec, který vyústil v něco, co se stejně tušilo. Ale běh mlhou, herecké výkony a prostředí - dost dobré. ..teda nespat tak dlouho tak zdechnu.. ()

geklon

Twin Peaks postaveno na racionalitě a skutečných trillerových základech. Al Pacino je jako detektív úchvatný. Kéž by tento snímek byl jed pilotním (možná spíš finálovým) dílem osmidílného mini seriálu o detektívovi Willu Dormerovi. Nevadí. Insomnie i tak, sama o sobě, funguje výborně. I vedlejší motivy jsou důkladně promakané a fungují. Atmoška je hustá už u první večeře a skvělými dialogy se proplétám příběhem, jako by nic. No a z ničeho nic se na scéně objeví vrah. Sociopatickej maniak se ksichtem Robina Williamse. A je to tam, máme tu parádní remake norské detektivní klasiky. ()

elanius

(125/2017) / Luxusná kriminálka natočená vo výhradne depresívnej atmosfére Aljašského mestečka. Dobre zvolené tempo filmu, ktoré pomaličky, premyslene vykresluje depku (skvelého) Al Pacina a dodáva filmu mierne mysteriózny nádych. Dlho som rozmýšlal nad plným hodnotením, ale film vo mne napriek svojej kvalite nedokázal zanechať výraznejšiu emóciu, všetko sa skončilo záverečnými titulkami. V porovnaní napríklad s majstrovským kúskom Seven od Finchera, je Insomnia predsa len o stupienok nižšie. (8/10) ()

Dreaker.24

Další maestrův film, který mě nedostal napoprvé. Ano je to stejný případ jako Interstellar, u kterého jsem tu po prvním zhlédnutí absolutně mylným dojmem dal 4 z 5 a napodruhé jsem to šel akutně změnit. Insomnia mě dostala až po třetím zhlédnutí, ale i tak se jí povedlo. Věděl jsem do čeho jdu a o to víc se těšil na jednotlivé scény, které jsem následně o dost víc ocenil. Při scéně kdy spolu poprvé Al Pacino a Robin Williams navázali kontakt mi bušilo srdce, konečně jsem docenil tu genialitu ve vztahu jejich postav. Je to zaručeně nejsilnější stránkou celého filmu. Napoprvé na mě Insomnia působila jako zcela běžná kriminálka, která nemá nic navíc, ale ona opravdu má něco navíc, něco co já zprvu nebyl schopen vidět. Těm co tady tomu po prvním zhlédnutí dali 4 hvězdy jako já, bych doporučil to ještě minimálně jednou nebo spíš dvakrát zkouknout a zaměřit se na ty nejlepší aspekty a především na ten, který jsem tu vyzdvihl. Možná Insomnia působí jako jedna z mnoha ohraných kriminálek, ale to skutečně není, ve skutečnosti je něco víc. ()

Natabar

Nolanův kumšt se zdárně otiskl i do tohoto snímku a tím potvrzuje, že (zatím) nemá doopravdy špatný snímek. Akorát, že přes tu veškerou formální vytříbenost, přes vcelku dobré herecké výkony a dokonoce i přes toho Al Pacina si nemohu pomoci, ale zvolené tempo vyprávění je až příliš pozvolné. Trochu větší spád by možná přidal i tu poslední *. ()

dANo

Zvláštny, ale kvalitný thriller s Robinom Williamsom v zápornej roli, kde som sa síce nedokázal nejako vcítiť do stavu, aký zažíval Will Dormer, ale na druhej strane musím priznať, že som ešte nezažil polárny deň, takže potom by som možno hovoril ináč... ;o) Potešila ma aj moja obľúbená herečka Hilary Swank, ktorá dostala vo filme strašne milú rolu a výborne ju zvládla. ()

JohnSmith

Robin Williams jako vrah?Nechtělo se mi tomu věřit,ale je fakt výbornej.Pacino je pěkně zmatenej světlem a vypadá jak stojící spící,ale to je v pořádku. ()

Hennesy

Veľmi dobrá, mrazivá kriminálka / thriller. Insomnia má svoje pomalé tempo a melancholickú pochmúrnu atmosféru, ale zároveň nestráca napätie, ktoré sa pomaly buduje od začiatku filmu. Hereckým esom tu je samozrejme Al Pacino, ktorému som tú nespavosť úplne uveril a bol som unavený spolu s ním:). Páčilo sa mi aj umiestnenie deja do krásnej alijašskej prírody a presvedčivý Robin Williams, pre neho, v netradičnej úlohe. ()

Mihail123

Vcelku originálny krimi-thriller, i keď nedosahuje kvalít predchádzajúcej a neskoršej Nolanovej tvorby. Policajt - veterán (Al Pacino), vyšetruje vraždu mladého dievčaťa (zdanlivo jednoducho vyzerajúci prípad), neskôr sa dej začína preplietať, i keď o nejakej "silnej" pointe sa môže iba zdať. Nolan vytvára mrazivú, silnú atmosféru, v ktorej divák pociťuje detektívovu slabinu - nespavosť. Robin Williams v podaní záporáka (úchyláka) boduje. Psychiku postáv vie zobraziť Nolan na výbornú. I keš scenár nebol zlý, najlepšie scenáre si píše Christopher spolu s Jonathanom. ()

KimmyJ

Atmosféra je podobná jako třeba v Purpurových řekách= uzavřená společnost na Aljašce, což navozuje správnou tajemnou náladu. Pacino opět nezklamal, i když do Ďáblova advokáta má daleko. Jinak byl ale tenhle film trochu nemastný, neslaný a navíc závěr i dost očekávaný. Ale hvězdičku určitě sebral filmu český dabing, který zvlášť u Al Pacina byl hrozný. ()

swe

Honičky na úchylné, inteligentní, běžnými silami nepolapitelné vrahy mám tuze rád. A když jsem se dočetl, že se zde objeví tři oscaroví herci a na režisérské stoličce Christopher Nolan, rozhodně jsem si nemohl nechat tento film ujít. Hlavní síla Insomnie spočívá bezesporu v ponuré atmosféře mlhami obestřené Aljašky a hereckých výkonech (neuvěřitelně uvěřitelný AL Pacino). Kořením filmu je perfektní nápad s nespavostí hlavního hrdiny, která velice významně ovlivňuje děj a ozvláštňuje celý film. V druhé polovině snímku, po odhalení totožnosti vraha, jsem zaregistroval mírný pokles kvality, nicméně to mohlo být způsobeno tím, že se děj přesouvá do úplně jiné, značně nezvyklé, roviny ve vztahu detektiv - zabiják. K mínusům, byť malým, bych připsal několik žánrových klišé. KVALITNÍ TRILLER. 80% ()

creeper

Špičkový thriller, který v ničem nezaostává za evropským originálem. Invenčně podaná atmosféra. Akcentace práce se střihem a ostřením (rozostřením) přináší velmi intenzivní sugesci spánkového deficitu. Vše je navíc podpořeno šťavnatým hereckým výkonem starýho Pacina. Jeho morální kocovinou stiženej supercop je lahůdkovej. Williams je taktéž dobře využit. Celkově na jedničku. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)