Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Trevor k tomuto seriálu (144)

Nepravděpodobné (2002) (S09E13)

Agentka Reyesová objaví medzi viacerými vraždami súvislosť v numerológii, a tak FBI zostaví tým pod vedením Doggeta aby vypátrali a chytili sériového vraha. Už úvod epizódy napovie pôjde opäť o epizódu, ktorú netreba brať vážne. Muzikálové prevedenie je však už mimo akékoľvek aspoň trochu sériozné poňatie seriálu, hlavne ak epizóda mohla byť skvelá, ak by bolo natočená v štýle častí venujúcich sa Toomsovi či Moddelovi. ()

Příšery (2002) (S09E14)

Agentku Scullyovú osloví na akadémii v Quanticu počas prstávky Layla Harrisonová, ktorá krátky čas na vlastnú žiosť pracovala na Aktoch X spolu s agentom Doggetom. Snaží sa presvedčiť Danu, že smrť ženy, ktorá sa sama viackrát bodla nožom v meste Fairhope, Pensylvánia nebola náhoda. Kedže u Dany neuspeje, odchádza za Doggetom a Reyesovou a spolu odchádzajú prešetriť prípad, v ktorom 8 ročný Tommy tvrdí, že jeho mamu zabili monštrá. Jedná z vydarenejších epizód, ktorá hlavne po tej pedchádzajúcej vrátila seriálu dôstojnosť a vážnosť. ()

Přeskoč žraloka (2002) (S09E15)

Osamelí strelci sa podieľajú na pátraní, ktoré začala smrť biológa. Vďaka zle pochopeným informáciám chcú zapojiť do akcie aj agentov Doggeta a Reyesovú, kedže si myslia, že sa jedná o sprisahanie ktoré by mohlo objasniť aj nejasnosti okolo supervojakov či Muldera. Ani agenti FBI všk nezabránia ich smutnému koncu. Títo traja chlapíci boli skrátka dobrí vtedy, ak sa objavili čas od času v epizóde ako pomocníci, epizódy venované výločne im patrili k tým slabším, ktoré seriál ponúkol. ()

William (2002) (S09E16)

Do kancelárie Aktov X sa vlámal neznámy muž, ktorý vie o Mulderovi veľmi veľa. Jeho znetvorená tvár dodáva jeho tvrdeniam, že sa stal súčasťou mimozemského experimentu dôveryhodnosť. Agentka Reyesová a Dogget sú presvedčený, že je to sám Mulder, ktorý nechce prezradiť svoju identitu. Scullyová však tomu neverí ani potom, čo testy DNA preukážu zhodu s Mulderovými. Táto časť vrátila sérii opäť trochu vážnosti s ďalším prekvapivým návratom postavy, ktorá ako sa zdalo, už skonala. Scullyová urobí vážne rozhodnutie, ako ochrániť svojho syna. ()

Vysvobození (2002) (S09E17)

Agent Dogget dostane anonymný tip. Po príchode na miesto nájde mŕtvolu mladého dievčaťa. Pri pitve tela v akadémií v Quanticu si agentka Scullyová všimne, že jeden zo študentov poskytne dobrú analýzu vraha. Môže byť podozrivým alebo je iba mimoriadne talentovaný? ďalším vyšetrovaním zistia, že tento študent javí priveľký záujem o nevyriešené prípady, medzi inými aj o prípad strateného Doggetovho syna. Napínavá epizóda v ktorej sa vyrieši tajomstvo okolo Doggetovho syna. ()

Slunečné dny (2002) (S09E18)

Dvojica mladíkov je presvedčená, že dom,do ktorého sa chcú dostať je tým, v ktorom sa točil známy seriál. Obaja vstúpia do domu, jeden z nich odíde o čosi skôr a čaká na svojho kamaráta.Ten však dopadne na kapotu auta. Príbeh, v ktorom sú agenti blízko k dôkazu paranormálnych javov, to by však jednéo človeka mohlo stáť život. Slabšia epizóda, síce s pekným ľudským odkazom ale príliš nudná. ()

Pravda (2002) (S09E19)

Agenta Muldera zadržia po vniknutí do vojenského objektu v Bluemonth, Virgínia a obvinia z vraždy muža, ktorým je supervojak, ktorý sa pravidelne stavia do cesty agentom pracujúcim na Aktoch X. Je zriadený tribunál pod vedením Alvina Kersha, ktorý má o osude agenta Muldera rozhodnúť. Postupne sú predvolávaný Mulderovi priatelia a kolegovia ako Dogget,Reyesová,Scullyová,Spender či Gibson Price. Vyzerá to však, že proces je iba divadlo a o osude agenta Muldera sa už dávno rozhodlo. Na niekoľko rokov bol seriál Akty X zavŕšený celkom dôstojnou epizódou, aj keď objavenie sa Kryceka,pána X či Osamelých strelcov záveru trochu uškodilo. Populárny dátum 22.12.2012 a Mayský kalendár si našli svoje miesto aj v tomto seriály a názov záverečných častí nasvedčoval tomu, že Foxove hľadanie konečne slávilo úspech. ()

Môj boj (2016) (S10E01)

Agenti Scullyová a Mulder sa stretávajú so ženou, ktorá vnáša nové svetlo do prípadov únosov mimozemšťanmi, ktoré boli iba zásterkou pre činnosť vlády. Nová série sa prispôsobila novej dobe, ľudia sú viac namierený proti vládam, konzumnému spôsobu života, Mulder dokonca spomenie fašizmus. Najväčším plusom je návrat pôvodnej zvučky seriálu a pohľad na Scullyovú a Muldera. Áno, aj herci, ktorý vo svojom živote nikdy nepracujú iba sa nato hrajú, tak ako my všetci zostarli. Je vidieť že títo herci dospeli, už na ich tvárach nevidieť ani náznak nadšenia ale masku človeka pracujúceho 15 rokov v tej istej firme. Niečo robiť musím, kedže som príliš svetlý nato, aby som žil celý život zo sociálnych dávok. ()

Mutácia zakladateľa (2016) (S10E02)

Akty X boli opäť otvorené a agenti Mulder a Scullyová tentokrát prešetrujú smrť vedca, ktorá ich privedie až k možnej účasti vládnej skupiny na genetických experimentoch s deťmi. Mulderove vtipné poznámky už vyznievajú akosi sucho, Scullyová už tiež svoju skepsu neprednáša s takým presvedčením, akurát Skinner akoby zub času zastavil a jeho prejav sa takmer nezmenil a takmer ani výzor. Imidž je nanič. To zrejme ovplyvnilo aj tvorcov jejto epizódy, lebo superschopnosti tínedžerov sú celkom v móde (Maze runner,som číslo štyri,marvel) a zrejme sa snažili osloviť aj mladšiu degeneráciu. (nie je to preklep) Desiata séria sa márne snaží nadviazať na úspech, s akým do povedomia divákov vstúpila. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03)

Agent Mulder vysvetľuje Scullyovej, ako dospel a ako jeho naháňanie sa za príšerami bolo detinské a nezmyselné práve vo chvíli, keď tá vstúpi do kancelárie s novým prípadom v meste Shawan, Oregon. Je objavených niekoľko mŕtvych tiel a svedkovia tvrdia, že páchateľom bola príšera. A tak sa začne príbeh, v ktorom je vidieť že tým Aktov X dospel. Časť je skôr zamyslením sa nad človekom ako takým, jeho hodnotami a úlohou vo svete. Ktovie, čo by si o tejto časti pomyslel Kim Manners, pri ktorého náhrobku prebieha práve zlomová diskusia medzi Mulderom a "monštrom". Aj vďaka tomuto detailu o jednu hviezdu naviac. Akty X už nie sú konšpiračným seriálom a pokúsili sa stať niečím viac.Niektorým ľuďom to vyhovuje, niektorým fanúšikom menej. Skôr by ma zaujímal efekt na ľudí, ktorí si povedzme pozreli iba desiatu sériu ako na nás, skalných priaznivcov seriálu. Akty X už nesedia na nočníku a nečakajú, kým im niekto utrie zadoček. Akty X sú už veľký chlapec. ()

Znovu doma (2016) (S10E04)

V západnej časti mesta Philadelphia dôjde k brutálnej vražde. Muž, ktorý pracoval pre firmu, ktorá má za úlohu z tejto časti mesta vysťahovať bezdomovcov bol vo svojej kancelárii nájdený na kusy.Doslova.Hlava v koši, torzo na podlahe, ruky chýbajú. A kedže mŕtvol, ktorý sa pohybujú okolo bezdomovcov s cieľom dostať ich odtiaľ pribúda, agenti zčínajú stále viac veriť tomu, čo tvrdia bezdomovci. Že ich chráni Trashman. V sérii asi najlepšia časť nielen kvôli dobrej hororovej pointe, ale aj vďaka odkazu na sociálne cítenie ľudí a na pripomenutie toho, že ani charitatívne organizácie tú nie sú pre ľudí, ktorým sa venujú, ale ide v prvom rade o zisk. Skrytý podtext v epizóde sa dobre prelína s nápaditým dejom. ()

Babylon (2016) (S10E05)

V juhovýchodnom Texase dvaja bratia spáchajú teroristický útok. Uhádli ste, nie sú hinduisti. Jeden nich leží v kóme a za Mulderom a Scullyovou prichádzajú agenti Miller a Einsteinová s cieľom zistiť, či by sa od neho nedalo nejakým spôsobom získať informácie o teroristickej bunke, pre ktorú pracovali. A tak vzniknú dvojice Miller-Scullyová a Mulder-Einsteinová, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a pokúsia sa k informáciam dostať. Mulderov "výlet" určite nie je tým najlepším, čo Akty X kedy priniesli, ale epizóde ide skôr o hlbšiu podstatu, akou sú predsudky a podstata ľudí. Názov epizódy Babylon má tiež hlbší význam ako iba meno hotela. Ak by to nebola v poslednom čase tak obohratá platňa, možno by epizóda zarezonovala viac, takto to je priemer. ()

Môj boj 2 (2016) (S10E06)

Agentka Scullyová opäť stráca kontakt s Mulderom, ktorý sa rozhodol vyhľadať Muža s cigaretou. Medzitým Dana presviedča agentku Einsteinovú, že sa blíži celosvetová epidémia. Najprv jej nechce uveriť, ale potom epidémia naberá celosvetový rozmer. Rýhly dej, plný zvratov pôsobí až chaoticky s nejasným koncom desiatej sérii na kvalitepríliš nepridal a celkovo sa zdá že desiata séria bola skôr vyjadrením vnútorných pocitov a názorov jej tvorcov ako prepracovaným seriálom. Vyskúšali, neoslovilo masy a teraz už vieme že si dali dvojročnú pauzu aby sa pokúsili napraviť to, čo tak narýchlo vytvorili jedenástou sériou. ()

Season 11 (2018) (S11)

To čo dokázali s Aktami X spraviť Darin Morgan a Glen Morgan v 11 sérii sa Chrisovi Carterovi nepodarilo za predchádzajúcich 10 ani raz. Takto znevážiť fenomén jednej generácie sa ešte hádam nikomu nepodarilo. Ak by nebolo niekoľkých dobrých epizód verných osvedčeným témam okultizmu či neprirodzených bytostí, tak by jedenásta séria hádam ani nestala za pozretie. Takto aspoň v niektorých momentoch pripomenula, prečo boli Akty X svojho času fenoménom, akým je teraz Hra o tróny. Vďaka za tých pár skvelých epizód, ale nastal čas nechať Muldera so Scullyovou odpočívať a užiť si dôchodok, kam už, bohužiaľ, patria aj Akty X. ()

Môj boj III (2018) (S11E01)

Nielenže úvodná časť jedenástej série tú desiatu ešte viac zosmiešnila ale posunula celú hlavnú dejovú líniu seriálu niekam do...Starý Spender už nehúli cez dieru v krku, Skinnerova lojalita sa opäť otriasa v základoch a ten koniec radšej komentovať nebudem. Väčšina ľudí má kamarátov, ktorý nevedia kedy prestať piť. Chris Carter nevie, kedy prestať natáčať Akty X. Od príchodu Doggeta a Reyesovej to išlo zo seriálom z kopca a až na pár vydarených častí to už bolo iba predlžovanie agónie kohútika, ktorý kedysi tak krásne spieval. ()

Život po živote (2018) (S11E02)

Agenti Mulder a Scullyová sú vo Farrs Corner vo Virgínii napadnutí tromi maskovanými páchateľmi. Tesne predtým sa na Mulderovom mobile objavi videohovor od člena Osamelých strelcov Langleyho, ktorý sa ich snaží varovať. Lenže Langley leží pochovaný na cintoríne v Arlingtone aj s ďalšími dvomi členmi Osamelých strelcov. K tejto časti treba dodať, že sústrediť som sa prestal potom, ako po vtrhnutí do domu Muldera ten spolu so Scullyovou zneškodia bez problémov dvoch členov elitného komanda, ktorými sú Rusi. A keď Skinner rozvinie teóriu, ako FBI zverila IT techniku ruskej firme, ktorá ich odpočúva a ostatné hlúposti, prišlo mi ľúto, že tieto bludy zasiahli aj do Aktov X. Koľko rokov dokázal byť seriál politicky nezainteresovaným a teraz Chris Carter prostrednctvom Glena Morgana ukázal, že je ďalšou ovcou v stáde. Zvyšku epizódy som príliš pozornosti nevenoval, kedže sa nápadne podobala až na dve z predchádzajúcich sérii, v ktorých už človek a umelá inteligencia splynuli. Skôr by tých konšpirátorov malo zaujímať, že ak by ruskí hackeri všetko čo sa im prisudzuje dokázali, prečo sa pred nimi nedokážu amíci chrániť. ()

Plus jedna (2018) (S11E03)

Mulder so Scullyovou odchádzajú do okresu Henrico vo Virginii aby prešetrili prípad mladíka Arkieho, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu ale tvrdí, že volant strhol niekto kto vyzeral ako on. Zaujímavým na prípade je pre Muldera fakt, že v okolí sa stalo už niekoľko úmrtí, ktorých obete pred smrťou tvrdili že tiež vidia svojho dvojníka. Prípad ešte ani nezačnú poriadne prešetrovať a medzi obete pribudne aj Arkie, ktorý sa obesí vo svojej cele. Konečne sa tvorcom podarila epizóda, ktorá znamenala návrat ku koreňom Aktov x a ich najlepším častiam. ()

Počkať, čože? (2018) (S11E04)

Za agentom Mulderom prichádza muž, ktorý tvrdí že pracoval spolu s Mulderom na Aktoch X ale vďaka sprisahaniu boli spomienky Muldera aj Scullyovej potlačené a preto si naňho nespomínajú. Dnes každá zakomplexovaná nula potrebuje nejakým spôsobom vyjadriť svoj postoj k vývoji vo svete a tak sa Darin Morgan chopil príležitosti, Reggieho vyzdobil šiltovkou Trumpa z predvolebnej kampane, heslo make America great again spojil s postavičkou podávajúcu ruku predstaviteľovi nacistického Nemecka, spomenul popieranie holokaustu, dosiahol virtuálny orgazmus po skopčení legendárnej scény z Forresta Gumpa a svoj liberálno-fašistický názor prezentoval ako jediný správny pohľad na svet. Divákom sa snažil vysvetliť čo sú Fake news (už chýbala iba brožúra od SMEtiarov zo stredných škôl ako ich rozlišovať) a kam tento svet speje, chudák Reggie pracoval pre všetky vladné agentúry, ktoré nerobia nič iné iba škodia ľuďom a sledujú ich a výpočet demencie Darina Morgana by mohol pokračovať, ale je škoda stláčať klávesnicu na ovcu, ktorá nemá vlastný úsudok, názor a inteligenciu a nechápe že svet nie je iba čierno-biely. Za zmienku stojí aj fakt, že Reggieho vložil práve do najlepších epizód Aktov X (Eugene Tooms, epizóda s Peacockovcami). Dúfajme, že tento ľudský odpad prestane v dohľadnej dobe zasahovať do filmovej tvorby (česi a Slováci vieme, ako vyzerajú filmy natočené počas cenzúry a akú majú kvalitu) a pochopia, že filmy nesledujú iba vysokoškolsky vzdelaný užívatelia drog ale aj obyčajní ľudia. Hodnotenie odpad nedávam iba kvôli čiernobielemu úvodu a prestrihom na zábery s vynikajúcich filmov v strede epizódy. ()

Ghouli (2018) (S11E05)

Scullyová s Mulderom odchádzajú do Norfolku vo Virgínii aby prešetrili prípad vzájomného napadnutia dvoch stredoškoláčok na lodi Chiméra. Ich výpovede sa zhodujú v tom, že obidve boli napadnuté tvorom, ktorý vyzeral ako ghúl. Pri vyšetrovaní Scullyová zistí, že obidvom sa sníval rovnaký sen ako jej samotnej a obidve chodili s tým istým chlapcom. Konečne sa epizódy chopil niekto, kto neriešil politiku ale príbeh. Aj keď zo začiatku to vyzera, že sa dočkáme dobrej hororovej epizódy, postupne sa príbeh zmenil na hlavnú dejovú líniu celého seriálu a Scullyová sa aspoň nachvíľu stretla zo svojim synom. Ak by tam nebolo príliš dlhé vyplakávanie Dany a stredoškolák bez problémov likvidujúci zamestnancov ministerstva obrany mohlo byť hviezdičiek päť. Napriek tomu sa konečne seriál sústredil trochu aj na dej a nebol iba vyjadrovacím prostriedkom uzavretej skupiny ľudí. ()

Mačiatko (2018) (S11E06)

Zástupca riaditeľa Alvin Kersh si Scullyovú s Mulderom zavolá k sebe do kancelárie a pýta sa ich na miesto pobytu Waltera Skinnera. Kedže agenti o tom, že Skinner zmizol nič netušia, rozhodnú sa ho hľadať a začnú v jeho byte v Alexandrii, Virgínia. V byte objavia obálku adresovanú Skinnerovi ešte ako vojakovi pôsobiacom vo Vietname. Súvisí jeho zmiznutie s obdobím stráveným v armáde? Ich záujem o prípad vzrastie potom, keď v nej objavia vysušené ľudské ucho. Jedna s epizód, pre ktoré boli kedysi Akty X tak populárne. Nejasný úvod, hororová maska ako "lesního běsa" zo Zaklínača a dej, ktorý nenudí s rovnako dobrým rozuzlením prípadu. Načo však bol dobrý záver s práškovacími lietadlami a tým súvisiacou politickou konšpiráciou fakt netuším. Akoby nestačilo že človeku tým spamujú priatelia sociálnu sieť. Preto jedna hviezdička s inak skvelej epizódy dole. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov