Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Nikolas__ k tomuto seriálu (229)

Původ (2002) (S09E09)

Slabší pečeť - 55 - 69% Provenance/Providence je posledním dvojdílem seriálu (The Truth je jeden díl a MY Struggle je čtyřdíl), a to je vlastně obrovská škoda, jelikož patří k těm úplně nejslabším dvojdílným epizodám ze seriálu. Nevadila by další mytologie, jenže tohle se rýpá v lince která se probírala někde na začátku sedmé série, a prostě už není znovu vůbec zajímavá. O to více mě překvapuje že tato epizoda je často fanoušky považována za úžasnou. V epizodě se klasicky střídá akčnější linka s tou pomalejší, a jedna je nudnější než ta druhá. Emoce jsou tu znázorněny na Akta X vážně podprůměrně, scéna útoku na Williama, je jediná opravdu trochu napínavá část, a trvá asi necelé dvě minuty. Ačkoliv si díl našel své fanoušky, našel si i dost odpůrců, každopádně mám-li říct pravdu, není to žádná bomba, ale zase to není rozhodně špatné. Celý díl je každopádně takový natáhlý a působí opět jako taková pouhá předehra k následujícímu dílu. Z nějakého důvodu tu musí dokonce zaznít že je Mulder  "asi mrtev", aby se ještě trošku poždímaly ty emoce. Relativně dobrá je poslední scéna. Nějaké scény jsou docela prapodivně natočené a sestříhané, což je mimochodem problém který se táhne skoro celou devátou sérii. Skoro všechny dialogy taky působí divně. Aby toho nebylo málo, objeví se tu zase osamělí střelci aby bylo poznat že brzo v seriálu zemřou. Hlava mi to nebere. ()

Prozřetelnost (2002) (S09E10)

Solidní pečeť - 80 - 89% Alespoň je to lepší, a zajímavější epizoda, než její předchůdce. A je i docela škoda že není více populární, celkové přijetí je dost podobné jako u epizody předchozí, takže pozitivní ale nic velkého, někdo to nemusí, někdo to miluje. Začíná parádní částí před znělkou, která nám zase ukáže něco co jsme v Aktech X ještě neviděli. Je tu přítomný jeden hudební motiv, který je nádherný. Tenhle díl mám opravdu rád, najdou se tu napínavé momenty, emocionální momenty, záporák je dobrý, a jde z něj alespoň respekt. Zpracování a efekty jsou taktéž na dobré úrovni, rozhodně na lepší než epizoda předchozí, a dialogy už taky nepůsobí divně. Už to ani nepůsobilo nijak sterilně, ale prostě dobře a kvalitně. Nakonec je tak Providence, ačkoliv není perfektní, rovnou druhá nejlepší mytologická epizoda deváté série (když nepočítám Release, což asi není čistokrevná mytologie). Zvlášť v závěru to působí opravdu jako něco hustého a smutné to je taktéž. Nápad se sektou taktéž dobrý. Palec nahoru. ()

Audrey Pauleyová (2002) (S09E11)

Slabší pečeť - 55 - 69% Díl který se mermomocí snaží (myslím že je to tam hodně vidět) o jakýsi originální (nebo i značně šílený) nápad ve stylu epizod z druhé série. A jo, ono to je celkem zajímavé, a atmosférou to připomene právě takové klasiky jako Excelsius Dei nebo Walk (co se týče té ujetosti a podobného prostředí nemocnic nebo léčeben), každopádně tato epizoda (ať se snaží být jakkoliv revoluční, zajímavá, emocionální, nebo kvalitní) je prostě o mnoho horší než obě dvě zmíněné epizody ze starších sérií. Je pěkné že tu dostane nějaký větší prostor i Reyesová, a díl se točí dost kolem ní, jenže tohle je doslova a do písmene ten případ epizody, která má dobrý nápad, ale není dostatečně poutavě zpracován. Vlastně mě tento díl chvílemi až otravoval. Každopádně je to škoda, protože Steven Maeda, i když jich nenapsal moc, napsal v předchozích dvou sériích napsal pecky Brand X, Redrum, a Veinen. Epizoda taky sazí na časté digitální efekty, které vypadají z většiny ok, alespoň co si pamatuju. Dostaneme tu katastrofální postavu Audrey Pauley, podle které je logicky pojmenována samotná epizoda, dostaneme tu pár dobrých scén, ale jako celek, ne nějak skvělé, spíše zklamání a jeden z těch nudnějších MOTW dílů z této řady. ()

Pod povrchem (2002) (S09E12)

Standartní pečeť - 70 - 79% Zajímavý případ zapomenutého dílu. Je sice pravda, že na tuhle epizodu časem ÚPLNĚ všichni zapomněli, protože prostě není nějak zvlášť zapamatovatelná. Já ji viděl už docela dávno, a mám na ní vzpomínku jako na takový solidní, ale neoriginální MOTW. Scénárista John Shiban je mimochodem dost skvělej, a psal společně s Vincem Gillianem jedny z největších pecek Akt X a absolutní legendy. Proto se divím že napsal i tuhle epizodu, ponurý thriller, který je super, ale nápad opravdu nemá nějak peckovní. Ale je zase hezké že tu má pro změnu velkou roli Doggett. A dozvíme se i něco z jeho minulosti. Ale je vtipné že i na věc jako Fight Club, FPS, Babylon, Teso Dos Bichos, Teliko, atd. si vzpomene více lidí než na tuto. I když je obecně považována za kvalitnější, no Teliko je u fandů asi oblíbenější ale chápeme se. Nevýrazné, ale nadprůměrné, celkem solidní výplň. ()

Nepravděpodobné (2002) (S09E13)

Pečeť zklamání - 30 - 49% I když při druhém shlédnutí už to nebylo tak nesnesitelné, Improbable je pro mě určitě, bez nadsázky, tou vůbec nejhorší epizodou, která se v Aktech X kdy objevila. Zlaté předchozí již zmíněné slabší epizody, bože, tuhle epizodu doslova nenávidím. Je tak strašná, tak trapná. Scénář napsal Chris Carter, to je pro toho génia absolutní ostuda, měl se zamyslet nad tím co tvoří. Navíc co to kurva vůbec je? Příběh je úplně mimo. Postava kolem které se taktéž epizoda dost točí (hráč dámy) je alespoň relativně snesitelná, ale všechno ostatní. Dokonce ani Scully a Reyesová to vůbec nedokázali zachránit. Úplně mimo je pro mě i celková komediální linka. Ne že by mě nějak zarazilo, že zrovna komediální epizoda bude nejhorší z celého seriálu, ale proboha. A to se najde fanoušek kterému se to líbí. Hnus. Pokud by byla epizoda vážně a seriózně zpracovaná, možná by jen vyšuměla a neurážela by celý seriál. Moc se všem omlouvám, ale i Fight Club je oproti tomuhle pecka za všechny prachy. Ono to celé působí jako kdyby se to Carter snažil udělat co nejhůře, to už i Babylon se mu mnohem více povedl. Však už hned první scéna, co to je vole kámo. To bylo tak divný až mě to rozesmálo. Ale část před znělkou je vlastně ještě dobrá, a umí spolehlivě nalákat. Pochválit se dá ještě tak nějak kamera. Jinak je vše dost smutné, nějaké scény úplně k smíchu, ten konec už úplně WTF prostě. ()

Příšery (2002) (S09E14)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Výborná epizoda, hororová, old schoolová, parádní, napínavá, atmosférická, zajímavá, s jedinečným feelingem, svým stylem opět připomínající něco z děsivé osmé série, nebo z originální druhé a třetí. Je o nápaditou, a skvěle zpracovanou a zahranou pecku. Strašně mě mrzí že se epizoda nedostala větší popularity, jde podle mě tedy společně s Daemonicus a Lord of the Flies o nejvíce nedoceněnou epizodu deváté sezóny. S poslední zmíněnou epizodou to má ještě společného scénáristu, Thomase Schnauze, je taková škoda že tenhle týpek nepsal více epizod, kdyby napsal všechny MOTW z deváté série, mohla by být mnohem lepší. Jaká škoda, tenhle týpek má dost nápadité a ujeté nápady a nechápu proč ho nenechali napsat víc dílů. Na devátou sérii se dá nadávat skoro pořád, ale nějaký ten vynikající hororový díl přeci jen obsahuje. Tenhle díl by se dost dobře vyjímal i v jiných sériích, tady působí jako jedno ze záchranných lan pro tuto mírně vyčerpávající sérii. ()

Přeskoč žraloka (2002) (S09E15)

Průměrná pečeť - 50 - 55% Dokonce mě možná mrzí, jak epizoda dopadla, skoro stejně jako u Improbable. Je sice neporovnatelně lepší, ale mám s Jump the Shark obrovský problém. Ta epizoda se vůbec netváří vážně a je prostě zase komediální, odlehčená, a na konci takovéto epizody, zemřou osamělí střelci. Je to tak debilní. Jejich smrt je natočena dobře, pohřeb taktéž, ale proč zatraceně zemřou v komediální epizodě? Je to na padlé na hlavu. Taky ale celkově ta smrt není nějak perfektně zpracovaná, není to rozhodně tak silné jako třeba smrt Kryceka, a to jsem měl osamělé střelce mnohem radši než Kryceka. Díl má být spíše zakončením seriálu The Lone Gunmen, což je spinoff k Aktům X kde mají hlavní roli právě osamělí střelci. Díky tomu to celé působí neskutečně odlišně, a taky docela zmatečně. Epizoda podle mě ani náhodou není důstojným rozloučením s osamělími střelci, a příliš jí nemusím. Tento díl je všeobecně považován za jeden z nejslabších, a já bohužel musím souhlasit. ()

William (2002) (S09E16)

Solidní pečeť - 80 - 89% Předposlední mytologická epizoda seriálu (v té době), která je všeobecně dost oblíbená. Staré mytologii se nerovná, ale i já mám tento díl vážně rád. Dost se zaobírá skutečnostmi kolem Muldera, a vrátí se nám tu jeho nevlastní bratr, bývalí agent Spender, syn Kuřáka, který se poté ještě objeví v poslední epizodě, The Truth. Jedná se o jednu z těch lepších mytologický epizod deváté řady, a já jsem s ní spokojen. Dokonce se tu Scullyová vzdá svého dítěte, Williama, pro jeho bezpečí, což je pochopitelný krok a jsem za něj rád (nejenom protože se tím ukončila otravná linka kde ho všichni chtějí zabít). Díl by měl potěšit většinu fanoušků. Jedná se navíc o epizodu, kterou režíroval sám David Duchovny. On už v minulosti režíroval (i psal scénář), k jiným epizodám, jako Unnatural, nebo Hollywood A.D. a musím říct, že když se tu na scénáři podílel Duchovny jenom minimálně, je to asi lepší. Jelikož tohle je jelikož tohle je teda vážně lepší než jeho Hollywood A.D. na které pracoval. Dobrá práce. ()

Vysvobození (2002) (S09E17)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Release, je pane bože jedna z nejnádhernějších epizod seriálu, a jedna z naprosto nejlepších epizod této série. Strašně se mi líbí ten styl, jak je to takové ponuré, melancholické, prostě skvělé. Není to ani tak MOTW, ani tak mytologie, je to něco mezi. Je to parádní tajemná věc, která ukončuje linku Doggettova syna, stejně jako epizoda o Mulderově sestře, Closure. Která fungovala ještě lépe, ale i tak je husté jak to celé emotivně funguje, i když je to zaměřené na věc která se řešila tak v jednom dílu, a v ostatních případech byla vždy jen tak zmíněna, a ještě se celý díl točí kolem tvrďáka Doggetta. Takhle měla vypadat rozlučka s osamělími střelci. Těchto epizod mělo být v této sérii prostě víc, lepší další pomalá sonda do něčí duše, třeba Reyes, Skinner, než epizody jako Improbable. Hrozně moc se tu ukazuje, jak má Doggettova postava hloubku, a jeho výkon zde je prostě absolutně úžasný. Smekám před touhle epizodou. ()

Slunečné dny (2002) (S09E18)

Standartní pečeť - 70 - 79% Předposlední epizoda seriálu (v té době), a poslední samostatně stojící MOTW epizoda. Posledním samostatným dílem seriálu mělo být ve své době Je Souhaite které je neporovnatelně geniálnější, než momentální Sunshine Days. Když jsem díl viděl, byl jsem mírně zklamán. Je to solidní, vážně dobrý díl, každopádně, opět, proč je sakra předposlední epizoda seriálu zase odlehčená. Proč zatraceně. Předposlední díl, když už teda má být MOTW (já bych spíš seriál zakončil mytologickým dvojdílem, což je ale ve své podstatě The Truth), natočil jako temný, ponurý, klidně delší komplikovaný případ, kde by se ale zároveň řešily vztahy postav, bylo by to emocionální, a tak dále. A mám s tím ještě jeden problém. Ta zápletka... já vím že Akta X jsou sci-fi, a ano, už tu bylo dost šílených věcí, ale tohle, vážně? Tohle už je tak neuvěřitelná a nepravděpodobná zápletka že mě to celkem štve. Ale i tak, jedná se o solidní díl, s nějakými pěknými scénami, dobrým zpracováním, a super zpracováním. ()

Pravda (2002) (S09E19)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100% Naštěstí je finále sezóny nakonec povedené tak moc, že je to pravděpodobně jedna z nejlepších mytologických epizod všech dob. Je naštěstí rovnou skoro hodinu a půl dlouhá, a fanoušci jí z většiny zbožňují. Já jí miluji taktéž. Někteří si stěžují na moc dlouhé flashbacky, což mě tak vůbec nepřišlo, naopak to bylo perfektní, dění u soudu naprosto vynikající, napínavé, přepnutí postavy Kershe úžasné, do té doby to byla snad nejhorší postava seriálu, společně s Dianou, konečně se nám po osmnácti epizodách vrátil Mulder, no který je zde naprosto fantastický, úplně fenomenální návrat, a jo, Doggett a Reyesová jsou tu klasicky super, ale tohle je především díl o Mulderovi a Scully. Je to parádní. Potom se děj přesouvá do pouště, kde si užijeme i nějaké ty akční scény, a je tu hromada halucinací a vzpomínek na staré postavy. Potěšil skvělý rozhovor s Kuřákem v závěru. Taky to že to nekončí jako klasický happyend, je podle mě dost nečekané a originální, ten konec je nádherný. Máme tu i naprosto skvělou kameru, režii, scénář, úvod. Neumím si představit že by se Duchovny na poslední epizodu nedostavil. Nějakou tu výtku bych měl možná k nějakým těm digitálním efektům, ale jinak skoro k ničemu. Devátá série tak nakonec skončila mnohem lépe, než by se z její dosavadní kvality dalo čekat. ()

Návrat (2016) (S10)

Tato série je taková nerovnoměrná, a určitě nejslabší ze seriálu, ale i tak je super. My Struggle I 4/5 - Dobrý začátek, jen ne perfektní. Ale já to nějak excelentní ani nečekal takže já jsem s první epizodou spokojen. Founder's Mutation 5/5 - Návrat ke klasickým MOTW epizodám prvních dvou sérií, a skoro i vrchol desáté řady. Mulder and Scully meet the Were-monster 5/5 - Další báječná epizoda, tentokrát komediální. Dialog na hřbitově je vážně skvělý, spoust scén úplně boží. Jen škoda že se toto monstrum neobjevilo ve vážné epizodě. Home Again 5/5 - Tentokrát hororová epizoda. Možná není tak úderná jako předchozí dvě, ale i tak je opravdu bájačná, stylem podobná čtvrté sérii. Babylon 3/5 - Zklamání a nejslabší epizoda série, ale pár dobrých scén se tu najít určitě dá. My Struggle II 5/5 - Parádní mytologický závěr, a to nejenom díky skvělému Kuřákovi. Nevím proč je na tuto epizodu, a na celou mytologii desáté a jedenácté série tolik kritiky. Jasně, je slabší, ale je mnohem lepší než ta z deváté, to jste zapomněli na super vojáky? Díl není perfektní jako některé zlaté mytologické díly z druhé a třetí série, každopádně je vážně dost povedený, a přijde mi že to dost lidí ignoruje. Něco zamrzí, něco nadchne, něco naštve, něco potěší, ale rozhodně tu převažují pozitivní emoce. Komplet série - 7/10 ()

Môj boj (2016) (S10E01)

Solidní pečeť - 80 - 89% Úvodní díl revivalu je lehce kontroverzní. Rozporuplné přijetí docela skoplo očekávání na další epizody, u následujících tří ale bylo obecné přijetí mnohem lepší, asi protože se tak nepitvalo do té už "dávno ukončené" mytologie. Ale dle mého se to vážně povedlo, Mulder, Scully, oba jsou stejní, a stejně skvělý. Miluju pojetí této epizody, dala by se vylepšit, není to nejlepší možný začátek, ale i tak se jedná rozhodně o velmi nadprůměrný díl. Hodně se tu poukazuje na tu minulost, máme tu ten retro styl tempa atd., to si seriál furt zachovává, máme tu zajímavý příběh, který se ale rozhodně neřadí mezi kvalitativní špičku. Řemeslo je na bombastické úrovni. Epizoda měla velmi dobrou sledovanost, efekty se taky povedly, navíc to byla nejsledovanější epizoda od This is not happening, z osmé série. Je dost husté že jsme se poprvé od konce páté série vrátili do Vancouveru v Kanadě. Tak dlouho tam nenatáčeli! Já jsem byl velký fanoušek vybraného prostředí v prvních pěti sériích (lesy, temné uličky, atd.), samozřejmě i miluju prostředí šesté, sedmé, osmé a deváté, kde exceluje poušť (šestá a devátá), nové lesy a hory (sedmá) a temné město a vesnice (osmá), ale je to pěkné. Škoda že se více neexperimentovalo s nějakými děsivějšími scénami, ale to už je minimální výtka. ()

Mutácia zakladateľa (2016) (S10E02)

Pečeť úžasu - 90 - 95% První MOTW díl desáté řady je pro mě shodou okolností jeden z vrcholů série, dlouho jsem to považoval za budoucí kult, a nejspíše tak trochu považuji i teď. Každý komu se tato série nelíbí přece musí uznat kvalitu této epizody. Mohlo to být temnější, hororovější ale to neva, je to prostě spíš k než epizodám jako Squeeze, blíže k epizodám jako Ghost in the machine, teď nemyslím kvalitativně, to by bylo v souvislosti s poslední zmíněnou poměrně smutné, každopádně co se týče konceptu a následnému stylizovanému zpracování, je to výtečně zvládnuté, herecké výkony jsou dobré a to je taky důležité. Když vezmu v potaz všechny názory i hodnocení, jedná se o díl s nejkladnějším přijetím u většiny diváků, co se týče této sezóny. Na nic si nehraje, má dobrou a originální zápletku, a stylem, a celkovým feelingem mi neskutečně připomíná MOTW epizody z druhé série. Což je maximální pochvala. Je důležité říct že to pořád není dokonalé dílo, ale rozhodně to sérii povyšuje. Režíroval a scénář psal James Wong, což je perfektní volba, tenhle týpek je vážně skvělej a psal scénáře k naprosto kultovním epizodám X-files. Tento díl tu vážně vynikne, i když v nějaké té druhé, třetí sérii by podobná epizoda možná zapadla a rozhodně by nebyla tak výrazná. Tady vyčnívá díky modernímu zpracování, takže jsem asi rád že vznikla až v této řadě. Tohle se povedlo. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03)

Pečeť úžasu - 90 - 95% I když mi úplně nedává smysl proč by zrovna v pouze šestidílném revivalu měli být rovnou dvě epizody komediální tak tato první, je teda slušná bomba. Je to jedna z nejtroufalejších, nejparodičtějších, a možná i nejvtipnějších epizod X-files. Strašně se povedl vizuálně, scénář je kvalitní, ani se nemusíte dívat, automatické poznáte že to psal Darin Morgan, který je ale očividně i dobrý režisér. Tenhle týpek se prostě narodil pro psaní komediálních epizod Akt X. Díl je úžasně nápaditý, a ve většině případů se mu daří být vtipný, a zaručeně zabaví. Úplněk na začátku vážně pěkný, nevím úplně proč to zmiňuji ale nějakým způsobem si to dost pamatuji. Na díle chci vyzdvihnout hlavně opravdu, opravdu povedené monstrum. Myslím si že je to dokonce jedno z nejlépe vizuálně zpracovaných monster Akt X všech dob. Atmosféra je taky povedená, zas a opět, jak často říkám, možná by epizoda byla zajímavější bez komediálního pojetí, ale i tohle mi vážně sedlo. Oproti druhé komediální epizodě z této série je to vážně velká bomba, a v závěru je to fakt dost vtipné. Na IMDB má tato epizoda dokonce 8,1, takže si vede vážně dobře a celkově skoro všechny epizody série mají na IMDB mnohem víc než na ČSFD. Celkově tyto díly odehrávající se převážně v přírodě se povedou téměř všichni. Status nejlepší komediální epizody v nových revival sériích nicméně tomuto dílu srazila jedna epizoda z jedenácté série. Taky jsem zapomněl zmínit že po té "modernější" znělce ze série deváté se vrátila ta klasická, která vydržela od první do sedmé série. Působí to tak zvláštně, tak prapodivně, když vidíme tu starou znělku a pak ty starší postavy, ale je to zatraceně skvělý. Pamatuji si running joke s fotícím Mulderem, paráda. Od poloviny se střídají vzpomínky a perfektní rozhovor na hřbitově. Báječná epizoda. ()

Znovu doma (2016) (S10E04)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Home Again, feelingem extrémně připomínající epizody z prvních čtyř sérií, je pro tuto sérii ten jeden pravý vážně tvrdý, drsný, hororový díl. Jedná se o vážně, vážně dobrou epizodu, která jako by vypadla ze čtvrté sezóny, jen dostala ještě větší šmrnc. Skvělá hudba! Drsná ponurá atmosféra, občasný vtípek, taková ta klasika, ale v této sérii působí celkem svěže. Není to perfektní, pokud tvůrci chtěli vytvořit podobný hororový kult typu "Home", tak to teda selhali, ale taková menší klasika by to být mohla. Ale konkrétně tento díl taky nesklízí nějak skvělé hodnocení, jak by si podle mě zasloužil. Tohle je právě ta epizoda která je ve své podstatě klasická MOTW ale prolíná se s mytologickou linkou. A funguje to, Mulder má prostor v případu, a Scully v příběhu. Atmosféra se taky vyvedla, a působí jedinečněji, více třeba než ve Founder's Mutation, což je ale kvalitativně možná o něco lepší díl. Zpracování je super, monstrum relativně zajímavé, ale byl to jen zmutovaný člověk, takže lépe asi vypadat nemusel. Není to tak originální jako předchozí komediální bomba, ale i tak se jedná o poměrně zapamatovatelný hororový díl, který se mi vážně líbil. Scénárista Glen Morgan je pro X-files taky dost známým pojmem, každopádně v minulosti napsal legendární boží epizody Akt X, ale vytvořil i jedny z nejslabších epizod. Dohromady, úžasný díl, a série mohla být vážně kompletně super vyvážená, jenže přišla pátá epizoda, to je jedno. ()

Babylon (2016) (S10E05)

Slabší pečeť - 55 - 69% Pátý díl desáté série nese název Babylon, a je to jedna z nejhejtovanějších epizoda Akt X vůbec, chvílemi to i dokonce působí, že předčí i nechvalně proslulý Fight Club. Každopádně myslím že je tato epizoda obecně považována za horší, než další nesnášené díly jak First Person Shooter, nebo Teso Dos Bichos. Skoro všichni na tento díl nadávají, tady na ČSFD je to dokonce nejhůře hodnocený díl. Pátá epizoda je rozhodně nejslabší díl desáté série, každopádně až tak tragicky bych to neviděl. Technická stránka je velmi dobrá, příběh a zápletka je dle mého taky zajímavý a sedí mi to. Bohužel zpracování často pokulhává, třetí díl je i z té komediální stránky někde úplně jinde, ale občas je tu dobrý vtip, i super scéna. Já jsem jeden z těch co milují náboženské epizody Akt X. Takže tohle mi až tolik nevadí, vadí mi že z toho zase udělali odlehčený díl, plusem je že to je opravdu šílená věc, která vážně spíše sází na tu ujetost. Jsou tu i kontroverzní halucinace, ale Mulder je tu klasicky super. Nový dva agenti teda nic moc, že se Mulder a Scully rozdělí, mi nijak nevadilo, halucinace jsou každopádně až moc bizarní, jen se mi líbila ta na lodi, to byla taky slušná haluz. Bohužel, epizoda není většinu času tak kvalitní jak jsme zvyklý. Jsou tu komediální epizody perfektní, skvělé, kvalitní, slabší, a nějaká ta špatná. A tuto, tuto bych označil spíše za slabší, ale přijde mi mírně nadprůměrná a není to opravdu taková katastrofa. Tento netradiční díl se teda relativně veze někde mezi průměrem a nadprůměrem, a já to označím za pochopitelně nejslabší epizodu Revivalu. ()

Môj boj 2 (2016) (S10E06)

Pečeť úžasu - 90 - 95% My Struggle II je v pořadí šestá, a tím pádem finální epizoda Revivalové desáté série, pane bože to je jedno. Dost se tady potvrzuje, že bohužel docela hodně fanoušků Akt X jsou naprostí idioti, kteří nevědí co chtějí. Skvěle to shrnul uživatel Novoten ve svém komentáři v 11té sérii. Netvrdím že každý komu se tento díl, nebo obecně nové série nelíbí, není fanoušek, to vůbec neříkám, jen si myslím že ten hate je strašně přehnaný a kvalita dílů nijak nezaostává za starými sezónami. To je i případ finále desáté řady. A je to myslím společně s prvním dílem a hororovou čtvrtou epizodou, nejrozporuplnější počin z této sezóny. Hodně lidí bylo spokojeno, ale především fanoušci, byli docela naštváni a epizodu rádi nemají, ale pak je tu zase druhý tábor fanoušků, který epizodu miluje. A já se řadím mezi ně, protože tenhle díl se sakra povedl. Není to jedna z nejlepších mytologických epizod ever, ale i tak jsem si jí zatraceně užil. Je to lepší než první díl, My Struggle I, a dokonce se tu vrátí Monica Reyes, což je taky plus. Jeden z největších plusů je naprosto skvělé zpracování a kamera, řemeslo, a možná plus nejlepší, je Smoking Man. To je hned po hlavní dvojce moje nejoblíbenější postava z X-files, jeden z nejlepších záporáků všech dob, a tady je zase excelentní. Scénář se taky relativně povedl, mytologie ok. Mulder skvělý, Chris Carter si může připsat úspěch. Každopádně, není to dokonalé. Líbí se mi že se nepokračuje v špatné mytologii deváté série, líbí se mi zpracování. Za mě spokojenost. ()

Season 11 (2018) (S11)

Jedenáctá série je o kus lepší než ta předchozí, o velký kus. Mytologie je přibližně na stejné úrovni jako v desáté, ale kvalita MOTW je přeci jenom vyšší, a máme tu více epizod. My Struggle III 5/5 - Výborný začátek sezóny, mimochodem dost podhodnocený, lidi prostě nedokáží snést novou mytologii i když je v pohodě a třeba ta v deváté byla mnohem horší. Tahle epizoda je od začátku napínavá a část před znělkou byla naprosto perfektní. This 4/5 - Jeden z nejslabších dílů série, bohužel, štve mě že do toho tvůrci zatáhli Langleyho, každopádně jinak to bylo celkem v pohodě. Plus One 5/5 - Epizoda jak ze starých sérií, a to je moc dobře, prostě to má takový old school feel, a je to moc dobrý díl. The Lost Art of Forehead Sweat 5/5 - Jedna z nejlepších komediálních epizod vůbec, a za tím si prostě budu stát. Zajímavé je že na ČSFD má kolem 65% a v americe na IMDB má přes osmdesát a je ohromně zbožňovaná. Tolik dobrých vtipů a humoru jsme tu už dlouho neměli Ghouli 5/5 - Další úžasná epizoda, která je kombinací MOTW a mytologie. A je to vskutku paráda, dokonce i William je sympatický. Kitten 5/5 - Naprosto fantastický díl, jeden z nejpodhodnocenějších X-files případů ever, miluju ho. Je to nejlepší díl co se zaměřuje na Skinnera, co tu kdy byl. Prostředí, atmosféra, záporák, to vše je úžasné. Rm9sbG93ZXJz 3/5 - Nejslabší díl série, kde se nepromluví skoro ani slovo, a mě to prostě až tak moc nezaujalo. Není to nejhorší, ale rozhodně ne nějak extrémně vydařené. Familiar 5/5 - Horor jak sviň. Nejlepší epizoda série a shodou okolností i jedna z nejlepších epizod Akt X vůbec. Celé je to dokonalé, napínavé, temné, hutné, drastické, originální. Nothing Lasts Forever 4/5 - S touhle epizodou je to poněkud těžké. Oproti té předchozí je rozhodně o míle horší, každopádně sama o sobě dost dobře funguje, a krásně pracuje s nechutným tématem. My Struggle IV 5/5 - Famózní zakončení nejlepšího seriálu všech dob, a parádní epizoda, která je přibližně na úrovni Pravdy z deváté sezóny. Obě dvě epizody fungují jako skvělý závěr. Komplet série - 8/10  ()

Môj boj III (2018) (S11E01)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Tohle je logicky první epizoda série, začínáme klasicky mytologií, kterou pochopitelně napsal Chris Carter. A dokonce se třetí část jediného více dílu ze dvou nejnovějších revivalových sérí, stala asi tou nejvíce nenáviděnou z těch čtyř. A pro mě je kupodivu skoro i ta nejlepší, no to asi ne, ale je naprosto skvělá. Mě prostě Carterův nový styl kupodivu na rozdíl od většiny lidí dost sednul, a nevadilo mi skoro žádné rozhodnutí které tu učinil. Díl je famózně natočen, a zpracován. Já prostě miluji Kuřáka, a tak jsem si to vážně užil. Není sice už tak skvělý jako v sériích 2-7, každopádně i tak je dobrý. Nějaké to odhalení, je to sakra emocionální, napínavé, objeví se tu Spender, který už nevypadá jako monstrum, a Mulder si to zase krade dost pro sebe. Jde o velmi rozporuplný díl, hodně lidí tu sazí pět hvězd, další zase jednu. Pro mě jde určitě o parádní rozjezd sezóny, a dává to pocit že 11tá bude mnohem lepší, než desátá. A nakonec to byla pravda. A jaká! Čtyřdíl My Struggle se u mě tak překvapivě řadí k těm nejpovedenějším dílům na pokračování Akt X vůbec, přijde mi že hodně lidí tu dost ignoruje řemeslnou kvalitu. Intro část před znělkou neuvěřitelně kulervoucí a jedna z naprosto nejlepších co jsou v seriálu k vidění. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov