Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Nikolas__ k tomuto seriálu (229)

Akty X (1993)

Můj komentář, shrnující všechny série X-files: *1. Série* 94% - Naprosto ukázkový začátek mysteriózního seriálu. První sérii jsem sjel během pár dnů, protože nápaditost epizod je vážně božská. Mezi výtky bych logicky nepočítal ještě mírně slabší efekty, na ten rok je to v klidu, a ani tu mytologii, protože sice ještě není perfektní, ale teprve se rozehrává, a i tak je dobrá. Zajímavé je, že první série má dnes dva fanouškovské tábory, jedni říkají že je první série nejlepší, jedni pro měnu tvrdí že je první série docela slabá a je to jen takový rozjezd. Já nesouhlasím ani s jedním táborem. Na to že to je rozjezd, tu jsou opravdu zatraceně silné díly, ale nejlepší série to není. První řada logicky nemá tolik mytologických epizod, a spíše se zaměřuje na ty samostatně stojící, takzvané MOTW (Monster of The Week). Ty jsou tu určitě výraznější, a tak se tato cesta ukázala jako správná. Máme tu absolutní legendy (Hned Pilot je naprostá pecka, úžasný dvojdíl Squeeze/Tooms, izolační Ice inspirující se The Thing, skvělé Darkness Falls a parádní a emotivní Beyond the Sea), mytologické bomby jako je např. samotné finále, ale především Deep Throat a Fallen Angel. Dále je tu ale dost přehlížených pecek, a to zatraceně hodně. Mezi ně patří třeba mystické Shapes, zajímavé Born Again, výborný Miracle Man, originální a zábavné Fire, nebo jedinečné Gender Bender. Prvné série taky patří k těm nejděsivějším a logicky nejtajemnějším. Komediální epizody neexistují, což je imho spíše plus. Slabší epizody jako Ghost in The Machine nebo Space jsou přítomny, ale pořád jsou nadprůměrné, jen by nějakým dílům slušelo zábavnější zpracování. První série není dokonalá, ale má k tomu docela blízko, a funguje tak jako zatraceně kvalitní úvod. ***2. SÉRIE*** 100% - Druhá série je to nejlepší, co nám kdy X-files nabídly. Našla ten nejlepší zlatý střed temnoty, humoru, a prostě je dokonalá. Epizody jako Humbug, Anasazi, nebo Die Hand Die Verletzt, jsou jedny z nejlepších vůbec. A ty další taky ROZHODNĚ nejsou k zahození. Mytologie v této sérii je asi moje nejoblíbenější, postava kuřáka je zde více, a je naprosto perfektní, nejhorší epizoda série - Fresh Bones, je pořád vážně dobrá, a finální Anasazi, není jen nejlepší finále sezóny za celou historii seriálu, ale také tou nejlepší mytologickou epizodou. Je dobře že má tato série 25 epizod, aspoň je plná energie, a jednotlivé případy jsou vždy zajímavé, a působivé. Epizodické případy jsou o několik úrovní výš než u předchozí série, a převyšují i MOTW díly i z ostatních sérií. A ani né moc chvalně proslulé díly jako Děsivá symetrie nebo trojice, mi nepřišly vůbec špatné, ba naopak. Legendární Flukeman je prostě boží, ale i monstra jako Leonard, rozhodně nejsou k zahození. Rozhodně jedna z nejtemnějších sérií, která vždy dost silnou atmosféru, a zmizení Scully je taktéž skvělá příběhová klička. Dvoudílné díly jsou skvělé, Colony/endgame, má první část výrazně lepší ale oba dva díly jsou skvělé, a Duanne Barry/Výstup, jsou naprosto výborné - obě dvě části. Bohužel, možná mě trochu mrzí pár prvků u dílů jako Přítmí, nebo Svátost boží které mají dost neuvěřitelnou zápletku, ale i tak oba dva rozhodně stojí za to. Jak jsem říkal, v době kdy jsem poprvé tuhle sezónu viděl, byl jsem odpálen, možná až moc, což trochu schytala další dvě série, ale i teď je druhá série prostě mistrovské dílo.***3. SÉRIE*** 96% - Po jejím dokoukání, jsem tuto sérii, moc nemusel. Přijde e mi, i teď, že je celkem nerovnoměrná, protože je hodně temná, ale je také první, co začala vyloženě experimentovat s hodně komediálními prvky. Nebyl jsem ještě seznámen s komediálními epizodami, a nebyl jsem na to připraven. A napoprvé, se mi tento nový, humorný prvek, moc nelíbil. Nicméně sérii nemůžu upřít fakt skvělý vizuál, vtipně epizody: jedna z mých nejoblíbenějších je právě Jose Chung), ale hlavně mám rád epizody jako "Bažina" nebo "Procházka", které srší originalitou a skvělým zpracováním. Epizodu Clyde Bruckman's Finale Repose, jsem viděl již asi třikrát, a pořád mi nedokázala přirůst tak úplně k srdci. Taktéž musím vychválit efekty, které se výrazně zlepšily. Krev a originální zpracování patří k nejkvalitnějším že seriálu. Série má jeden z nejlepších úvodních epizod, ale finále patří bohužel k těm nejslabším. Ale i epizody, divácky ne tak oblíbené, Syzygia, The List, nebo Zjevení, se mi fakt líbily. A následně jsou tu výborné epizody jako Groteska. Tato série má spíše kolísavou kvalitu - Slabší epizoda, najednou perfektní, potom dobrá, potom nezajímavá, potom dvě mistrovské epizody, a tak dál. Mytologie je v této sérii velmi dobrá, a vesměs podobná tomu co bylo ve druhé sérii. Ale já osobně nejsem moc velký fanoušek černého oleje, a řečem - "třetí série je nejlepší", to opravdu ne. ***4. SÉRIE*** 87% - Já jsem po třetí sérii doufal, fakt hodně doufal, že se objeví lepší série než třetí (třetí jsem si nakonec fakt zamiloval), ale nestalo se, a čtvrtá série byla pro mě prostě zklamání. Kvůli tomu jsem si dal od Akt hodně dlouhou pauzu. Pak jsem onemocněl, a tak jsem celé dny koukal na Akta, a konečně dokoukal čtvrtou sérii. Je to skvělá série, ale je to jedna z těch nejhorších. Nudné epizody, první vyloženě špatná epizoda, řeč je o Kadish, nebo jak se ten brak jmenoval, všude strašná, strašná tma, pořád smutek, do toho rakovina Scully, až přehnaně moc záběrů z hudbou nebo v totální tmě. Nejtemnější a nejdepresivnější série. Ale mě nesedla až tak moc jako ostatním. Mytologie byla velmi nadprůměrná, ale přesto nedosahovala kvalit mytologických epizod, z předchozích tří sérií. Na začátku série jsou epizody ještě velmi kvalitní, možná krom Telika, ale potom nastává tvrdý zlom u epizod Pole, na kterém jsem zemřel. Prostředek pak obsahuje slabé epizody a někdy výborné, a ke konci už se to výrazně lepší. Čtvrtá série je ukázkový příklad toho, že mají tvůrci velmi originální a skvělé nápady, ale často je nedokáží příliš dobře zpracovat. Po zopakování několika epizod pořád trvám na svém, ale pořád jde o skvělou sérii kterou mám rád. Někdy bídné epizody, někdy naprosto skvělé, hlavně Home nebo Unhrue, a často originální nápady. ***5. SÉRIE*** 93% - Veliký vzestup směrem nahoru - protože v této sérii, není čas na pauzu. Modernější, originálnější, a celkově veliká spokojenost. Epizody jako Detour, nebo ta speciální černobílá, jsou prostě skvělé. Monstrum Greg Pincus - pro mě překonalo i samotného Flukemana, a tak je Folie a Deux i snad mojí nejoblíbenější epizodou vůbec. Konečně je obraz širokoúhlý, a tak je obraz mnohem příjemnější. Komediální epizody jsou úžasné, ale některé díly působí, strašně sterilně. A mytologie byla slabým místem této série, né že by se jednalo o špatnou mytologii, to vůbec ne, oproti té v posledních čtyřech řadách je to mistrovská příběhová linka, jen si myslím že i ta čtvrtá, reálně, v sobě měla daleko víc nápadů. Každopádně zde je opravdu velká porce nápadů, ale platí tu opak předchozí série. Někdy ne tak zajímavé nápady, ale tvůrci je dokáží vždy kvalitně zpracovat. A i když tu pořád jsou epizody jako Chinga, nebo první Redux, stále se jedná o nadprůměrné kousky. Miluju například epizodu All Souls, o které jsem fanoušky moc často mluvit neslyšel, a finále, je taktéž dost dobré. Je moc dobře že tu seriál neskončil, protože tohle je teprve začátek, jak už napovídá název epizody další řady. Často temná a nápaditá, občas zajímavá, někdy vtipná, příležitostně akční a epická - to je asi ta nejlepší kombinace pro akta X. Pořád se jedná o naprosto úctyhodnou sérii. *** Film (1998)*** 7/10 - Po důkladném zváčení měním hodnocení na 4*, a sedm z deseti, původně jsem dával šest, ale to hlavně kvůli tomu, že mě hrozně zklamal. A to furt platí. Nejsem totiž vůbec fanda toho konce v té vesmírné lodi, a hlavně to nemá moc zajímavý děj. Každopádně hlavní hrdinové a vizuální zpracování je na jedničku. ***6. SÉRIE*** 91% - Tato série přinesla plno změn. Od Mulderova trochu změněného "Loooku", po nové prostředí - světlo, poušť, jižní amerika, která dává tu správnou ufo atmosféru oblasti 51, a hlavně - komediálnost. Minimálně polovina epizod, jsou komediální díly, což je trochu problém. Pro ty, co Akta X neberou moc vážně, je tato série bezkonkurenčně nejlepší. Ale mě to hodně vadilo. Zvykl jsem si na komediální epizody, mám je rád, ale proboha, proč jich je tady tak moc. Ty mytologické díly ani nejsou tolik výrazné. A Kersh je nejhorší postava Ever, tedy, po Dianě samozřejmě. Naštěstí tu pořád máme bizarní, originální a zajímavé náměty, které rozhodně nedělají těm předchozím sériím ostudu. Kvalita celkové nápaditosti, a originalitě epizodních zápletek, patří k nejlepším v seriálu. A mytologie mi přijde o něco lepší, nebo na stejné úrovni, jako v sérii páté. Ale mytologické epizody jsou bohužel tak trochu nejisté, nebo tak aspoň působí, hlavně protože většinou přichází nečekaně, logicky v sérii která je plná epizodních zápletek. Chápu že X files potřebovaly odlehčit, ale to už tak nějak dokázala pátá série. Šestá sice začíná značně lépe než předchozí dvě, ale dle mého je Biogineze ten nejslabší závěr sezóny co Akta X kdy měly. Pořád tu ale máme epizody jako Arcadia, Field Trip, Monday, nedoceněná Alpha, nebo Terms od Entertainment, a další magické kousky jako The Unnatural, Milagro, atd... Je tu přítomen i povedený komediální dvojdíl, Celá šestá série by se tak dala označit za epizodní sezónu. Takže se jedná o úžasnou sérii, jen mě mírně zaskočila počtem humorně laděných epizod, a hlavně, nezajímavých a pár slabých, humorně laděných epizod. Což je to nejhorší co může být, ale i tak výborný. ***7. SÉRIE*** 99% - Můj názor zůstává stejný. Absolutně nedoceněná, a nespravedlivě nenáviděná série, která má všechno, naprosto všechno. Ukončení hlavní linky okolo Samanthy, v jednom z nejlepších dvojdílů za celou historii Akt X, originální epizodické zápletky, perfektní kamera a choreografie, herecké výkony a stejně skvělé postavy, úžasnou mytologii, a tak dál... Tato série je prostě návratem, ke starým dobrým časům, ale komediální epizody, patří k těm nejslabším, z celého seriálu. Jsem ale schopen to sérii odpustit, i za to že nám nabídla jedno z nejlepších finále. Nezlobte se na mě ale epizody jako Je souhaite, Requiem, X-cops, Chimera, nebo Amazing Malleini patří k těm nejlepším za dlouhou dobu, a některé i za celou historii. A to už vůbec nemluvím o epizodě Closure, která je prostě regulérní perfekce. Proto mě tak mrzí jak byla Sedmá sezóna přijmuta. A to mě ani nevadí epizoda Fight Club, každopádně uznávám že této sérii tak trochu chybí identita, stejně jako desátá. Ale i moderní jedenáctá, sluneční a akční devátá, emotivní a temná série s novými charaktery osmá, komediální šestá, akční ale přesto temná pátá, depresivní čtvrtá, originální a dost mytologická druhá a třetí, nebo tajemně chladná první, se dají právě takto dost dobře charakterizovat. A u sedmé série mě nenapadá nic lepšího než... Náboženská etapa? Sedmá série je prostě snadný recept. Vezměte pátou sérii a dejte jí trochu vážnější a temnější tón, opepřete pár vtípky, rozkolísejte kvalitu komediálních epizod, ještě to smíchejte s originálními zápletkami prvních dvou sérií, a posypte náboženstvím. To je sedmá série. ***8. SÉRIE*** 94% - Pro mě nejemotivnější série. Velmi smutné epizody, Mulderův únos, psychika Scullyové,  plus to má ještě jeden, a to ten největší: Johna Doggetta. Tahle postava je fenomenální, vtipná, a i když zdaleka nemá na klasického Foxe Muldera, tak jsem si Johna fakt oblíbil. Epizodické případy tady stoprocentně vyhrávají nad těmi mytologickými. Díl s netopýrem, je naprosto brilantní a vizuálně perfektní. Redrum a Via Negativa jsou jedním z vrcholů, a finální dvojdíl je jedn z taktéž nejlepších dvojdílů za ty roky..DeadAlive je jediná epizoda, u které jsem schopný se hodně rozbrečet, a tuto sérii za to dosti cením.. Každopádně osmá obsahuje originální nápady ve výrazně temnějším zpracováním než předchozí, ale ty mytologické bere spíše jako "povinnost" stejně jako šestá. Bohužel epizody jako Surekill nebo per Mannum existují, i když si myslím že Surekill je relativně v pohodě. Jsem ale mírně zklamaný, kvůli mytologii. Ta rozhodně není nějak extra špatná, ale ani nijak skvělá. Naštěstí ty mytologické epizody, když ne obsahově, zaujmou minimálně zpracováním. Počáteční i finálová epizoda se dosti povedla. Jsem rád že když mě moc nenadchla temná čtvrtá, tak aspoň tato osmá série, mi to temnotu dosti vynahradila. A lituju těch kteří od seriálu u této série odešly kvůli Mulderově "neúčinkování." Nevíte o co jste přišly.***9. SÉRIE**** 78% - Jedná se stoprocentně o nejslabší sérii z prvních devíti. A vím že jste to už slyšely ode všech, ale nechte si ještě mě kopnout do té mytologie. Tam kde v osmé sérii začínala nepřesvědčivá linka super vojáků, tady je dopilována k vrcholu, k nekvalitnímu vrcholu. Hlavně útoky na syna Scullyové jsou až příliš repetativní, a spíš než emocionální, tak otravné. Naštěstí klasické epizodické zápletky jsou pořád vysoce nadprůměrné, ale je vidět jak tvůrcům dochází nápady. Nějaké epizody jsou nudné, a osamělí střelci zemřou v komediální epizodě!! Proč sakra!?!!? Proč v komediální. Epizody ale byly často dost nudné, ale Doggett a Reyesová byly úžasní. Linka Johnova syna, a epizoda věnovaná jemu, byla úchvatná, ale Mulderova absence byla pak už docela otravná, stejně jako slabší Scully. Krom špatné mytologie, vysoký nadprůměr a THE TRUTH, byl naprosto skvělý, hlavně kvůli bad Endu. A zatím nejhorší epizoda celého seriálu byla: Improbable - neskutečnej shit. Celkově je tato série takovým skloubením osmé (Mulder chybí a užijete si tu spíš Scully, Doggeta a někdy Reyes, s docela velkým počtem mytologických epizod), a šesté (slunce pouště, uvolněnost a hodně komedie). Řeknu to na rovinu - skloubit nejvíce emotivní, temnou a depresivní sérii, né čtvrtou ale osmou, s nejvíce komediální a odlehčenou sérií - šestou - není dobrý nápad. A je asi dobře že to dopadlo tak dobře, mohlo to být o hodně horší.***Film (2008)*** 8/10 - Velký pokrok oproti předchozímu filmu. Tento je paradoxně docela často shazovaný, ale audiovizuální stránka, a celkové zpracování, z toho dělají pastvu pro oči a já ten film miluju. ***10. SÉRIE*** 76% - Nejhorší série, a docela zklamání. Protože má sice super epizody, v c e l k u dobrou mytologii, oproti předchozí řadě, ale desátá série je taková nerovnoměrná, a hlavně neví, kam se šinout s příběhem a postavami dál. Ale i tak nabízí velmi dobré epizody, ale je jich dohromady jen šest, takže jak mám tuto sérii potom srovnávat s ostatními? Podívat se na náš milovaný seriál a postavy v moderním kabátku je sice super, ale když se tvůrci tak moc snaží zachytit srdce každého fanouška: milovníka mytologických epizod, uctívatele starých dobrých temných horrorů, dementního fanouška komediálních braků který chce epizody co nejvíce trapné, a nebo toho co si prostě libuje v klasických nadpřirozených zápletkách. Většinou se to naštěstí podaří, a vy tak sledujete dobrou sezónu, která by ale fungovala lépe kdyby se spojila dohromady s jedenáctou. ***11. SÉRIE*** 86% - Řada kterou miluji, a není pro mě lepší než většina dalších sérií jen kvůli malému počtu epizod - deset. Aspoň měla víc než desátá, a celá tato řada je dar pro fanoušky, kromě asi jenom tak dvou dílů, a obsahuje dvě naprosto perfektní epizody - Kitten a Familliar. Každopádně i přes malý počet epizod je pro mě tato série lepší než devátá. Tvůrci jsou si v této sérii viditelně jistější než v desáté, a sami vědí, kam má příběh směřovat. Bohužel i zde se najdou dvě divné epizody, jedna tak v minulosti se rýpající a ujetá, že je jí škoda, a druhá ve které se skoro ani nemluví. Aspoň že ta mytologie není na úrovni deváté, kde se z linky super vojáků stává až moc nereálná sci-fi blbost, která se do Akt X neměla dostat. Linka Williama byla velmi dobře vypointovaná, a hlavně monstrum Ghouli bylo výtečné. A závěr? Excelentní. / Žebříček sérií: Nejlepší: 02, 07, 03, 01, 08, 05, 06, 04, 011, 09, 010 :Nejhorší. *******Dohromady - Akta X jsou pro mě nejlepším seriálem všech dob, a jediný počin kinematografie, kterému dávám: 100%********** () (menej) (viac)

Season 1 (1993) (S01)

Naprosto úžasná série, opravdu jedna z těch nejlepších. Pilot 5/5 - Fantastický začátek parádního seriálu. Až mě udivuje že se na pilotní díl zas tak často nevzpomíná, kvalitu na to určitě má. Tento díl, jeho zpracování a obsah, poté ještě skvěle využívá Requiem ze sedmé série. Postavy už od pohledu super. Deep Throat 5/5 - Naprosto úžasný mytologický díl. Finální Mulderův rozhovor s Mužem z Pentagonu úplně boží, jeho postava je taktéž kvalitní. Díl je vtipný a je tu skvělé zpracování a prostředí. Squeeze 5/5 - Legendární díl. Není nejlepší, ale je vážně brilantní a vždycky mě bavil. Conduit 4/5 - Tenhle díl je o něco slabší než první tři. To ale nic nemění na tom že je to taky bomba, jen ne tak úderná. Každopádně atmosféra se vážně povedla. The Jersey Devil 4/5 - Zase o malilinko slabší, ale i tak je tohle vážně kvalitní epizoda, na kterou se časem nějak zapomnělo. Je pravda, že bych radši viděl Bigfoota. Shadows 4/5 - Opět šla kvalita dolů, tady už se ale vážně nedá mluvit o nějakém opravdu skvělém dílu. Vadilo mi pár věcí, je to jeden z těch dílů, na které si nikdo nepamatuje. Každopádně je to aspoň dobrý nadprůměr. Ghost in the Machine 3/5 - Zpracování ušlo, poklesávájící kvalitou je to sice zase níže, ale není to špatné. Asi nejslabší díl série, především kvůli neskutečně nezajímavé zápletce. Ice 5/5 - Legenda mezi legendami. Je to opravdu atmosférická pecka, která se inspiruje The Thing a prvním Alienem, alespoň to tak dost působí. Krásná izolační epizoda. Space 4/5 - Není to zas tak špatné jak fanoušci říkají, není to úžasné. Nějaké scény jsou nepřesvědčivě podány, když jsem to viděl, byl jsem zklamán, ale nenudil jsem se. Fallen Angel 5/5 - Po jednom z nejslabších dílů sezóny, přichází nejspíš nejlepší epizoda sezóny. Vážně jí miluju, Max je super postava, proto byl dvojdíl o něm ze čtvrté série celkem zklamání, zpracování, atmosféra, a scénář dílu je vážně něco úžasného. Eve 4/5 - Výborný díl, zápletka je dost zapamatovatelná a je to vážně dost povedené. Fire 5/5 - Jednoduše nepochopitelný úkaz. Tohle patří k těm nezapomenutelným klasikám, alespoň pro mě, a nechápu proč tento díl neslyším nikoho často opěvovat, je fantastický. Beyond the Sea 5/5 - Emocionální dělo první série je všem již dobře známo, svým stylem a feelingem mi to připomíná One Breath z druhé série. Povedlo se to, Brad Dourif je neskutečně boží. Gender Bender 5/5 - Zase zatraceně neprávem přehlížený klenot. Moc se mi líbí taky závěr, což je jeden z nejlepších posledních záběrů MOTW epizody, v historii X-files. Lazarus 4/5 - Aby těch nedoceněných skvělých dílů nebylo málo, je tu tedy další, a to Lazarus. Není to jedna z nejlepších epizod této řady, přesto je dost povedená. Young at Heart 4/5 - Hele... V pohodě ale je tu vážně vidět ta mírně kolísající kvalita první série. Tenhle díl se řadí mezi ty méně zapamatovatelné. A to překvapivě i s ohledem na záporáka. E.B.E 4/5 - Když jsem tento díl viděl, docela mě zklamal, dnes si z něj skoro nic nepamatuji, ale bylo to alespoň solidní. Miracle Man 5/5 - Jak magické. Jak originální. Jak nádherné. Další přehlížený klenot, s excelentním ztvárněním postavy Samuela. Shapes 5/5 - Opravdu neuvěřitelné, kolik takhle výtečných epizod lidi a fanoušci přehlíží. Zrovna u Shapes mě to vážně mrzí, jelikož to je zrovna jedna z nejatmosféričtějších a nejlepších epizod celé série. Darkness Falls 4/5 - Není to perfektní díl. Taky příliš nejsem fanda těch světlušek... Ale zpracováním je to úžasný díl. Tooms 5/5 - Pokračování přibližně stejně dobrého Squeeze. Tooms se tu o něco zajímavěji využívá, a hodně se mi v tomto druhém díle líbí závěr, Toomsova originální smrt. Born Again 5/5 - Další přehlížený klenot. Jeden záběr je tak odporně znepokojivý... Zápletkou i zpracováním skvělá věc. Roland 4/5 - Asi jeden z horších dílů této báječné první řady, ale nevadí. Nadprůměr to je, jen ne tak zajímavý. The Erlenmeyer Flask 5/5 - Výborný mytologický závěr, tady je vidět že se to opravdu rozjíždí, pár nezapomenutelných scén, pár vážně, vážně dobrých nápadů, super scénář. Tohle se vážně povedlo. Následovala ještě lepší druhá série. Komplet série - 9/10  () (menej) (viac)

Úvod (1993) (S01E01)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Tohle jsou pravá Akta X, i když jde o první díl, je to zatracená kvalitka. Jediné co možná trošičku zamrzí, přesto je to logické, je absence znělky. Je až s podivem jak už v tomto díle fungují parádně dialogy, především ty Muldera se Scully, kteří si to očividně dost užívají. Scénář se taky dosti povedl, vizuály jsou super, humor je taky dobrý. Mulde rje tu vážně fantastický, bohužel Scully je ještě slabší, ta se vyšvihne tak jak jí známe, až vlastně ve čtvrté sérii. V první sérii zkrátka nějaké věci ještě nebyli ono, a i tento pilot ukazuje, že jich bylo vážně minimum. Hromada epizod v seriálu je samozřejmě mnohem lepších, ale i tohle se vážně povedlo, zajímavé je, že postava Billyho a pár věcí z této epizody se vrací ve finále sedmé série (Requiem). Navíc Billy je poté i v sérii osmé v trošku jiné charakterové pozici. Pilot je tak z poloviny mytologický, z poloviny samostatně stojící případ. Ale spíše tu převládá ten pocit budování základní příběhové linky. Následující díl seriálu ještě více upevnil pozici. ()

Muž z Pentagonu (1993) (S01E02)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100%_ Tak tahle epizoda je u mě na ještě možná lepší úrovni než ta první. Mytologie se skoro nemohla rozjet lépe, muž z pentagonu je skvělý, a Mulder si už v druhém díle získal všechny mé sympatie. Trošku zoufalejší už to je v této sérii se Scully, ale tak, jde to. Prostředí velmi příjemné, UFO tématika opět dobře představená. Nějaké scény doslova geniální. ()

Hnízdo (1993) (S01E03)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Názory beru, ale jedna z nejlepších epizod seriálu to pro mě ani není. Začátek a scénář však parádní, a celková atmosféra je vážně super. Tohle je prostě klasická MOTW epizoda. Tooms se následně vrací v jednou z posledních dílů této série. ()

Informační kanál (1993) (S01E04)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Tahle epizodka je opravdu o něco slabší než předchozí tři, nicméně i tak zůstává vysokým nadprůměrem, který rozhodně nemrzí vidět. Celkově je to zajímavé, a dostatečně zábavné. Casting fajn, a je tam cítit opravdu cítit horor. Naštěstí ale další díly už taky byly o něčem jiném, než o UFU. ()

Čert z Jersey (1993) (S01E05)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Klasická Monster of the week epizoda, se zajímavým rozuzlením, průběhem, a atmosférou. Prostředí opět příjemné, i tak si ale myslím, že šel díl udělat i lépe. A toho názoru je pokud vím více fandů. On je totiž pro tento seriál vhodnější big foot, než domorodý bezdomovec. ()

Stíny (1993) (S01E06)

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Jedna z těch epizod, které si nikdo nepamatuje, a když už někdo ví oč jde, neukazuje na Shadows jako na pecku. On to je sice takový obyčejný díl, ale když jsem ho viděl tak mě to dost bavilo, nejenom kvůli dobrému scénáři a zápletce, takže v tom nevidím problém. ()

Duch stroje (1993) (S01E07)

Slabší pečeť - 55 - 69%_ Možná i nejslabší epizoda první série, bavila mě méně než nechvalně proslulý Space, který měl alespoň dobrou zápletku a hororový nádech, ale tohle nemá kromě docela slušného zpracování skoro nic, co by stálo za zmínku. Díl s takovým příběhem bych čekal v nějaké osmé sérii, ne v první kde bylo možno vymyslet tolik zajímavějších nápadů. ()

Led (1993) (S01E08)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100%_ Tahle epizoda, známá pro svoji očividnou inspiraci od filmu The Thing, se vážně hodně povedla a oproti té předchozí je to diametrální zlepšení. Atmosféra izolace a hudba boží, zpracování super, parazit celkem nechutný, a celkově mě to vážně bavilo, a tak jsem to viděl už několikrát. Super herecké výkony, a kvalitní scénář. ()

Vesmír (1993) (S01E09)

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Hejty na tuto epizodu vážně přehnané dle mého, ale jinak to nic úžasného není. na nadprůměr to vyšvihla zápletka a jedinečná atmosféra, plus celkem znepokojivý "záporák", i když efekty teda nebyly nic moc. Takže je mi jasné proč se to nechytlo, nějaké scény jsou nepřesvědčivé a je to takové obyčejné. ()

Padlý anděl (1993) (S01E10)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100%_ Tuto epizodu jsem často vyhlašoval jako nejspíše nejlepší z první sezóny. Max je vážně báječná postava, monstrum je zajímavé, jeho schopnosti taktéž, a atmosféra by se dala krájet. K tomu tu má excelentní scény Mulder, a je příjemné jak se seriál opět vrací k mimozemské tématice, jasně dalo by se brát že to dělal i Space, ale mytologie to nebyla. ()

Eva (1993) (S01E11)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Tahle epizoda je tak strašně dobrá... Herecké výkony TOP, zápletka znepokojivá, atmosféra mírně temná, průběh vyšetřování skvělý, stejně jako konec. K dokonalosti tomu něco přece jen chybělo, ale i tak jsem s tímto dílem vždycky spokojen. ()

Oheň (1993) (S01E12)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Efekty parádní, část před znělkou báječná, zápletka muže co ovládá oheň na jedničku zpracovaná. Já tuhle epizodu vážně miluju, a tak nějak opět nechápu, proč není díl známější a populárnější. Nějakým fandům asi nepřijde nějak originální, nebo zajímavý, přitom vlastně je. Hlavně záporák je jeden z nejzapamatovatelnějších za celou dlouhou historii seriálu, a je i celkem sympaticky ztvárněn, je charismatický a v nějakých scénách z něj jde dokonce strach. Objevuje se tu i Mulderova stará kamarádka, která je jedna z nejhorších postav seriálu, ale není to tak že by epizodě nějak škodila. Scullyová je v této epizodě dost dobrá, ale hlavně tu vyniká vážně skvělý Mulder, o kterém se tu dovídáme že má fobii z ohně, což je moc pěkný charakteristická vlastnost, na kterou fanoušci často zapomínají. Je to jednoduše klenot, skvělé zpracování, je to vážně zábavné, scénář je dobrý, efekty, jak už jsem psal, se povedly taky nečekaně hodně. To že si tuto epizodu Mulder trochu krade pro sebe, i se samotným záporákem, vynahrazuje díl následující o Scully. Každopádně poslední scéna je neméně hustá jako třeba finální záběr v The Host z druhé sezóny. ()

Tam za mořem (1994) (S01E13)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Jedna z prvních, vyloženě dramatických epizod o hlavních postavách, ne-li ta úplně první. Výborný Brad Dourif, dobrá a emotivní zápletka, super kamera. Vyvedlo se to o mnoho více než například All Things ze sedmé série. ()

Opačné pohlaví (1994) (S01E14)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Tak tenhle díl jsem vždycky miloval. -super záporáci, znepokojivé skrývání před nimi, super zápletka, dobrá hudba, a velmi silná atmosféra. Díl, s jednou z nejnečekanějších a nejlepších konečných scén z celého seriálu. Téměř dokonalé. ()

Lazar (1994) (S01E15)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Jedna z dalších nepopulárních epizod, která se netěšila moc velkým ovacím, i přes její originální zápletku a poměrně hodně dobré zpracování. Jasně mohlo to být nějak více vyhrocené, ale i tak jsem byl spokojen. Bavily mě postavy i propojení se Scullyovou. Vážně kvalitní podívaná. ()

Mladý srdcem (1994) (S01E16)

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Okey, tuhle epizodu si zas tak dobře nepamatuju, ale vím že je obecně brána jako jedna ze slabších z první sezóny. Je to fajn, ale mohlo to být lepší. Nějaké scény vážně dobré, plazí ruka taktéž. Záporák popravdě trošku zklamávající, což se v X-files často nestává. Zase to zachraňuje propojení s Mulderem. ()

MBE (1994) (S01E17)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Při prvním shlédnutí patřičné zklamání, ale zároveň i taková ta normální spokojenost. Tohle totiž měla být podobně epická epizoda jako třeba Deep Throat, vlastně vidím i určitě podobnosti s dílem Fallen Angel. Takže asi úplně ok, ale nějak extrémně na E.B.E nevzpomínám. ()

Čaroděj (1994) (S01E18)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Náboženstvím okořeněná pecka, která je z nějakého důvodu dosti přehlížena, a často dokonce považována za jednu z nejslabších epizod první série. Přitom každý fanoušek by měl poznat, že tohle je jedinečná bomba. Tento díl je taktéž docela originální záležitost, se zajímavým, kvalitním, i zábavným scénářem. Dost velkou roli tu hrají herecké výkony, které jsou prost skvělé, obzvláště se mi zamlouval herec a postava samotného zázračného Samuela. Taky podobných epizod jako je tato, se už v budoucnosti seriálu nedočkáme. Atmosféra není nějak extra hororová, nebo temná, ale o to se tento díl ani nesnaží. Krom velmi dobré zápletky, tento díl naštěstí nabízí i působivé zpracování. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov