Žár

(neoficiálny názov)
  • USA The Burning (viac)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

headcrab

"Will you all please SHUT THE FUCK UP and just keep paddling, ok?"Z některých hlášek jsem šel do kolen :).Slovo "fuck" zde padne skoro s takovou četností, jak v Tarantinových filmech, což mám samozřejmě rád :), takže dialogy celkově rozhodně nenudily, herci taky super, dokonce mě překvapily dva známý xichty (Fisher Stevens, Leah Ayres), čekal jsem spíš amatérštější plejádu, hudba taky dobrá, zvlášť v některých pasážích dokonale tvořící atmosféru, pár solidních lekaček no a na závěr si musim nechat to nejlepší, a sice - odvedená prácička by Tom Savini, parádní mordy :), až na ten rychlej střih, to je jediná škoda.Každopádně super slasher, zábavnej, klasicky táborově nadrženej :), bez chvilky nudy.Pěkný 4*. ()

Jello Biafra

Nudná zlátanina vykrádajúca Friday the 13th. Hodinu sa tu prakticky vôbec nič nedeje a to nekonečné množstvo hluchých miest ma akorát uspávalo. Sledujeme tu len nadržaných puberťákov a ich hlúpe kecy a čakáme kedy už ten popálený týpek začne konečne mordovať. Ale aj tie vraždy sú zúfalo nenápadité a o nejakej atmosfére sa tu vôbec nedá hovoriť. Tá jediná šťavnatá scénka masakru na vore je asi tak jediným dobrým momentom filmu. Vo výsledku sa však jedná o typický, ničím nezaujímavý béčkový horor akých bolo v 80tých rokov požehnane. V kontexte slasherov 80tých rokov hraje tento jednoznačne druhé husle. ()

Šakalík

Tohle je slabota. Film doplácí na zbytečně překombinovaný scénář, který se zpočátku snaží vysvětlit vrahovy motivy, jako by to někoho zajímalo. Tohle přece u slasherů není vůbec podstatné, vrah je prostě magor a basta. A pak ta režie... Prostředí izolovaného kempu odříznutého od okolního světa je k mordování teenagerů jak dělané. Jenomže tady se nemorduje, tady se povětšinou jen pozoruje. Hádám, že režisér tím chtěl zvýšit napětí, jenomže mu to prostě nejde. A když už se vrah s obříma nůžkama, což je naopak vražedná zbraň jaksepatří, konečně k něčemu odhodlá, projeví se impotence filmového štábu naplno – vraždy jsou nudné, nevěrohodné a úplně bez nápadu. Naopak ke kladům snímku patří (polo)nahé slečny, kterých je ve filmu habaděj, a taky jediná povedená scéna celého filmu – masakr na voru. Jinak to je celkem nuda. ()

vitekpe

Typicka vyvrazdovacka teenageru-taborniku. Vrazdi spalenec s nuzkama. Obsahuje to vsechny propriety na ktere jsme zvykli. Natocene je to dobre, ale na milniky zanru to nema. 3+ ()

Han22

Jedenáctý slasher za rok 1981 a k tomu totální kopie Pátku Třináctého, tak co k tomu psát? Čistý průměr a naprosto od začátku do konce předvídatelný kousek se vším co od průměrného slasheru čekáte. A zahradnické nůžky jsou nuda. ()

Eraserhead

The Burning není nijak originální, ale v žádném jiném slasheru jsem neviděl lepší vraždu než tady. Až budete film sledovat a pět táborníků na voru se bude blížit ke zdánlivě prázdné loďce, vzpomeňte si na to :-)) ()

Corpsegrinder

Na první pohled rutinní kempařskej slasher kterej však vychází jako vítěz mezi prvníma dílama Pátku 13. kterej to údajně vykrádá. Vzhledem k tomu že všechny slashery fungujou na stejným principu bych se u vykrádání nijak nepozastavoval a kromě toho když je to zábavný tak proč to řešit? Film se moc nesere s tajemnem kolem hlavní postavy a tak hned v první scéně toho chudáka podpálí a následně ho nechá 5 let v rehabilitaci aby se Škvarek mohl vrátit do lesů a strašit táborníky co pošoustávaj kolem. V tom je to trochu brutálnější než první Pátky neboť Spálenina si kromě dozorců troufne i na menší děti a jeho zahradnický nůžky mu nedělaj problém zmasakrovat jich 5 najednou což tehdy málokterej horor udělal. Jeho maska je bezpochyby kultovní. Hodně dělá taky super soundtrack Ricka Wakemana kterej kromě syntezátorů použil i klasický instrumenty což z hudebního doprovodu dělá jeden z nejlepších toho času. Jsou tam lekačky, krev i kozy, tak co víc chtít? ()

Klay

Vcelku povedený klon Pátku 13. Má skvělou atmosféru 80. let a pár hezky zpracovaných vražd. Jestli jste obdivovali maskérský um dílny Toma Saviniho v prvním Pátku, hlavně propíchnutí Kevina Bacona, tak při sledování The Burning se máte na co těšit, protože takových scén je tu hned několik. Jsou tu i všechna žánrová klišé, ale neotravují, působí jako úsměvné samozřejmosti a rozhodně dojem nekazí. Kdyby měl závěr pořádnou gradaci a nebyl tak rozvleklý, dal bych 4*. ()

aLPaC

Film, na který jsem se dlouho těšil. Že to bude děsná vykrádačka "Friday the 13th" mi bylo samozřejmě jasné, ale spíš bych chtěl vědět, jestli to vykrádačka skutečně je, nebo jestli scénář napsal Bob před "Pátkem". Já bych si spíš tipl druhou možnost, protože od napsání scénáře ke skutečné realizaci uplyne většinou dost času a přeci jen "Friday" šel do kin jen o rok dříve. Tady v zajímavostech se píše, že scénář napsal Harvey Weinstein, takže tolik k důvěryhodnosti zdejších zajímavostí. Když už o tom mluvím, musím se zmínit na toto konto o jedné staré věci. Dne 28.2.2014 (tedy před více než 4,5 lety) jsem psal zdejšímu vládci POMOvi, že ve filmu "Těsně vedle" je zajímavost: "Stejně jako v Zoolanderovi (2001), hraje Jerry Stiller otce svému opravdovému synovi Benovi." Není to pravda, protože v Zoolanderovi nehraje Jerry Stiller otce Bena. Hraje ho tam Jon Voigt. Též jsem mu psal, že nevím, kdo je zde odpovědný za správnost zdejších zajímavostí a tak píšu jemu jako bossovi. Nejen, že se mi neráčil odpovědět, ale jaksi se tím ani nezabýval, jelikož teď koukám, že ta zajímavost (jediná u tohoto filmu mimochodem) tam pořád je. No nic, to jsem dost odbočil, ale chtěl jsem se o to podělit, aby každý věděl, jak důvěryhodné zdejší zajímavosti jsou a jak moc se někdo zajímá o jejich pravdivost. Když se vrátím k "Žáru", ten disponuje celkem solidním hereckým obsazením a vrahem. Jeho motivaci a identitu však zjistíte během prvních třech minut. Co se týče chování a jednání postav, to u slasherů obvykle nekritizuji, jelikož to nemá cenu, ale tady je to někdy opravdu do očí bijící, jak se chovají především ti dva starší šéfové a jak nechávají ty mladé bez dozoru. Věci jako vor připlující zpět proti proudu řeky nebo hrdina nevidí vraha, který je od něj dva metry a máchá křovím jak na prvního máje ani nekomentuju. Z hereckého osazenstva jsem znal toho týpka z "Ridgemont High", vedlejšího týpka z "Pretty Woman", cameo Holly Hunter a asi nic víc. Todd ušel, Glazer byl hustej. Holky tentokrát nic moc, ale vzpomněl jsem si na staré zlaté časy před Me Too, kdy týpek šmíruje holku ve sprchách a stačí mu domluvit nebo ho zpohlavkovat. To přece kurva k mládí patří. Dneska by ho feministky lynčovali, hnali před soud a označovali všema různýma nálepkama. Taky by mě zajímalo, jestli už tady začal Harvey Weinstein "řádit", nebo byl ještě mladý tele a nechával si to na později, kdy už z něj byl velký kápo. ()

Stocki

Nic převratného a oslňujícího. Mr. Jason Voorhees je jen jeden. Pro fanoušky tohoto žánru povinnost, na kterou však velmi rychle zapomenete. Na filmu se asi hodně podepsala cenzura, jelikož z těch mordů nebylo skorem nic vidět. Hrc, prc, nůžky a hotovo, člověk nemá šanci si nic pořádně vychutnat. ()

Aurus

7,5/10. Jsem velmi spokojen. Od filmu jsem tak nějak něco čekal protože v 80 letech vznikaly ty nejlepší slasherové horory. Film byl za mě velmi povedený a zábavný a utekl sakra rychle takže kdo neviděl tak doporučuji. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatické, hudba je dobrá, atmosféru tento film má solidní, napětí je zde docela časté, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. ()

xavierr13

Toto nie je ani ošiaľ od Piatku trinásteho, je to takmer presný klon! Väčšina slasherov z 80. rokov sa aspoň snaží priniesť nejakú zmenu v nastavení, pozadí vraha alebo kontinuite, ale Maylemov film nie. Obdobie! Dej predstavuje úplne rovnakú skupinu tínedžerov počas letného tábora. Rovnako ako v prípade Piatku trinásteho, aj tínedžeri hrajú hlúpe žarty, podnikajú výlety na kanoe a rozprávajú strašidelné príbehy z táborákov. Vrah, Cropsy - čo je v jeho mene - vykazuje zvláštnu podobnosť s Jasonom Vorheesom, pretože je tiež frajerom, ktorého si každý vždy vybral. Tento film teda nehanebne kradne všetky prvky, vďaka ktorým bola Piatok13 taká populárna.Už ich naozaj nerobia také krvavé. Dnešní režiséri hororov by si mali dobre pozrieť filmy ako The Burning, aby zistili, ako divákov skutočne znechutiť a šokovať. Neslávne známa sekvencia raftov výslovne ukazuje masaker piatich mladých tínedžerov, nenecháva veľa na fantázii. Efekty make-upu maestra Toma Saviniho poskytli tomuto filmu zaslúžené miesto v zozname notoricky známych videonahrávok! Pokiaľ ide o prepustených tínedžerov, toto treba vidieť! ()

luccash

Přesně jak to mám rád. Parta děcek uprostřed lesů, nějaká ta pěkná roštěnka, záporák co za celý film neřekne ani jedno slovo a to všechno zabalené do atmosféry tak typické pro 80-kové béčka. A můžu vám slíbit, že na scénu na voru jen tak nezapomenete. ()

Alexandre

Parta kluků si vystřelí z vedoucího tábora a jakpak to asi dopadne? Vedoucí skončí v plamenech a o pět let později se s četnými popáleninami vydává na krvavou pomstu - takže se připravte na párádní slasherovskou jízdu, která se odehrává u jezera v lesním prostředí (což je pro film podobného typu úžasné prostředí), kde skupinka mladých lidí prchá před Cropsym, zabijákem se zahradnickými nůžkami, který jimi likviduje každého, kdo se mu postaví do cesty. Opravdu se jedná o jeden z těch kvalitnějších osmdesátkových slasherů, které nenudí. Krvavé je to dostatečně, atmosféra nechybí, jen by to chtělo trošičku zrychlit tempo. Takže jinak jsem celkem spokojený - 3,5*. ()

Knor

80' slasher v tom nejklasičtějším podání, jaký jen může být. Nedá se popřít velká podobnost s prvním Pátkem 13tého, ale co na tom když to funguje. Mě se to líbilo a moc. Zabiják je tu nekompromisní kosič a a nejvíc se asi předvede ve scéně na voru, která byla hodně povedná a brutální. Parádní vyvražďovačka a jestli máte stejně jako já rádi mordy bezbraných a nebohých puberťáků, určitě vás tenhle film nezklame. ()

GameboyNES

obč kopírka jásona13.tého. Pár koz, bobrů a masakrování nůžkama zahradnickýma.. Nicméně musím smeknout pře Savinim a jeho geniálníma efektema. 89% ()

maldoror16

Velmi zdařilý 80.kový slasher. Lepší než jakýkoli Pátek třináctého. Jako fakt překvapení a výborná pohodovka. Nechápu, že nevznikly další díly. Silných 60 %, ale stojí to za to, pro fanoušky slasherů povinnost! ()