Lovec ľudí

• Česko Červený drak (viac)

Psychologický thriller podle novely Thomase Harrise, autora "Mlčení jehňátek". Policie je stále bezmocná v pátrání po psychopatickém vrahovi, který za úplňku koná své děsivé činy. Jedině penzionovaný úředník Will Graham (William Petersen), který se dokáže vžít do duše druhého člověka, se dokáže k vrahovi přiblížit. S pomocí uvězněného vraha studentek, choromyslného psychiatra Hannibala Lectora, se Grahamovi podaří nalézt psychologický motiv vražd. Vrah sní o tom, že po něm lidé touží. "Když děláš to, co bůh dosti často, měníš se v to, čím bůh je." A svá vítězství si musí připomínat. Graham je nyní na správné stopě. (HBO Europe)

kinderman

Všichni jsme byli (právem) pryč z J.Demmeho a A.Hopkinse kvůli Mlčení jehňátek, ale málokdo z nás tenkrát něco tušil o tom, že již v polovině 80.let se Harrisovy dřívější knihy (s vedlejší postavou Hannibala Lectera) Červený drak bravurně zmocnil M.Mann a natočil hodně znepokojivý film s vynikající atmosférou. Na tuctový Ratnerův remake (byť s účastí skvělých herců včetně Hopkinse) lze proto klidně zapomenout. ()

BoredSeal

Myslel jsem si, že podle výborné knihy Červený drak není možné natočit mizerný thriller, ale Mannovi se to podařilo. Film zabíjí nezajímavá režie a obsazení v čele s absolutně nevýrazným Petersenem, který mě svými promluvami k imaginárnímu vrahovi několikrát doslova rozesmál - jistě, zvlášť Mlčení jehňátek nasadilo laťku vysoko, ale tady se laťka válí v louži na zemi. Občas příjemně potěší nějaký záběr, ale vzápětí si uvědomíte jeho líbivost (pohlednicové scény s mořem) nebo nesmyslnost (psychiatrická léčebna v Baltimore jako bílý designový dům, ve kterém zřejmě není nic jiného než dlouhé několikapatrové schodiště a malá cela s Lecterem, WTF). Umučující je také osmdesátkový popový soundtrack a osekání předlohy na běžnou béčkovou krimi. Nemarněte čas. ()

honajz2

Nic naplat, mě styl Michaela Manna prostě sedí. A tady jsem ty dojmy měl dost podobné jako u Insidera - nejprve jsem měl co dělat, abych u toho neusnul, ale pak mě to naprosto vtáhlo a s obrovským zaujetím jsem to dokoukal až do konce. Ale musím uznat, že některé scény holt jsou zbytečně rozvleklé a ne každá scéna vynikne přesně tak, jak by měla, nicméně většina z nich na mě zapůsobila určitě. Navíc mi to přišlo i skvěle zahrané, zvlášť Petersen mi přišel naprosto skvělý. A rozhodně ani Brian Cox nebyl špatný, ale na Anthony Hopkinse prostě nemá. I ty postavy mi přišly celkem propracované, až teda na Willovu manželku, z jejíhož jednání jsem byl občas krapet zmatený. Má to své mínusy, ale jinak jsem spokojený a líbilo se mi to určitě víc, než jsem sám čekal. 4* ()

MrPierc

Velice těžce se mi popisuje tento tichý film. Žádná obscénnost zvrhlostí jako v nových verzích s A. Hopkinsem. Chladný vyšetřovatel se musí vcítit do samotného vraha. Musí myslet jako on a znovu si procházet a prožívat jeho zločiny aby si udržoval nádech vraždící osoby. Vrah ( vynikající Tom Noonan !!! ) je svým způsobem citlivý chudák, který by chtěl být jako ostatní. Sice zdlouhavá, ale velmi reálná cesta za vrahem. Čekání vyplňuje nádherná hudba. Tak zajímavá, že jsem odpustil nedostatky. Finále je velkolepé. Populární hudba v pozadí, v popředí pohyby pomsty. ()

WoWoW

Mám pocit, že kdyby neexistovalo Mlčení jehňátek s famozním Hopkinsem asi by na tom Mannův film byl lépe. Vůbec to není špatný film a musím říct, že v několika okamžicích je i lepší. I zde je vidět Mannův režisérský rukopis, který tak moc obdivuji. Co mě však trochu rozhazovalo byl herecký výkon Williama L. Petersena, jeho postavu prostě mohl hrát někdo jiný. Nicméně za shlédnutí to určitě stojí. ()

Juto

V filme je niekoľko nedostatkov, ktoré sa skutočne prejavia v druhej časti filmu. Pre začiatok, hlasná rocková hudba skutočne zabíja akúkoľvek atmosféru. A film nie je ani zďaleka taký účinný, keď trávime čas s vrahom. Druhá hodina filmu bola oveľa slabšia ako prvá, ale film má v sebe stále dosť na to, aby bol zábavným thrillerom. 6/10 ()

c.tucker

Perfektní spracování Červeného draka pod taktovkou skvělého Michaela Manna. Na rozdíl od Ratnerova pojetí se tento film nejvíce věnuje Willu Grahamovi (William L. Petersen, který mi do této role sedí více než Ed Norton). Opět dokonale pasující hudba, jak už je u Manna typické. Jediná věc, která je oproti novému zpracování horší, je malý prostor věnovaný doktoru Lecktorovi, který i v podání Coxe byl působivý (i když Hopkins je Hopkins). ()

hanagi

Je mi líto, ale zhmotnění toho nejhoršího z "osmdesátek" - hrozná muzika, příšerné kostýmy, klouzání po povrchu a předstírání, že jde o víc než co zde skutečně najdeme! ()

neoBlast

Přiznám bez mučení, první zjevení se Hannibala Lectera na filmovém plátně mi bylo utrpením. Hlavně kvůli strašným hereckým výkonům, extrémně (!) pomalému tempu a opravdu zastaralé estetice 80. let, která nikdy nebyla otravnější (hudba, střih, kamera). Na plnou hubu říkám, že se teď ani nesnažím být objektivní, Michael Mann natočil co chtěl. Snímek poplatný své době, ale film odporuje mému filmovému přesvěčení, nezaháčkoval si mě a nefunguje ani jako retro. 15 % ()

VanTom

Hodně chladné a odosobněné, absolutně nevytvářející vztah k nezajímavým, prázdným postavám (s výjimkou uvězněného doktora Lecktora (sic), v podání Briana Coxe si pro sebe ukradnuvšího všechny TŘI scény, v nichž se - přiznejme si, že celkem zbytečně - objevil). Zvolna a zadumaně, přes "hlubokou psychologii", se tedy vyšetřovatelé dostávali do hlavy sériového vraha před jeho dalším útokem, ale jestli mi něco neuniklo, většinu si vycucali z prstu a některé výstřely do tmy mi smysl nedávaly vůbec (vydat hanobující novinový článek a pak v noci s nastoupenou jednotkou čekat mstivý atentát, no ehm?!). Prehistorická synth-popíková muzika a songy pak atmosféře zatloukly poslední hřebíček. ()

Ichabod

Jedna se skutecne o rannou tvorbu Michaela Manna a tak odpoustim i naprosto otresnou volbu herce Williama "CSI" Petersena. Ten clovek neumi hrat. Neumi ani aspon predstirat znamky normality, takze neustale mne "tim ze JE" vytrhava z velmi pomalu podmanujici atmosfery. Toceno je to velice slusne, hudba je zvlastni a znepokojiva-super. Brian Cox jako Hannibal neni spatny, jen nedostal dost prostoru,ve kterem by mohl zaujmout mnohem vice. Urcite kdybych film videl v dobe uvedeni do kin sel bych vyse s hodnocenim, dnes je to jen takovy "trip to 80´s" a ponekud rozblivnuty. (10-12-2006) ()

klima777

Film, který výrazně převyšuje většinu thrillerů z 80. let. Studený a odtažitý, což vnímám jako positivum. Životní role Williama Petersena a pravděpodobně i Toma Noonana. Lecter v podání Coxe působí jako prachobyčejný hrdlořez, a nikoli důvěryhodný lékař s poněkud zvláštním žebříčkem hodnot (a ne jen proto, že ambuluje výhradně v neděli :)). Tato nevýraznost je chybou, kterou nezacelí ani speciální verze In-A-Gadda-Da-Vida od Iron Butterfly... ()

JohnSmith

Nemůžu se ubránit srovnání s Červeným drakem od Ratnera, kterého jsem viděl dřív. Dějově téměř stejné až na pár rozdílů a především závěrem. Mannův mi přišel přímočarejší a méně komplikovaný, ale Ratnerův byl zajímavější. Největší kámen úrazu je v obsazení. Partu Norton, Keitel, Hoffman a Fiennes prostě jen tak někdo netrumfne. Brian Cox mi přišel divný a Petersen je děsně nesympatický. Asi kdybych viděl dřív tenhle snímek, dal bych lepší hodnocení a tím pádem pak i lepší Ratnerovi. ()

mikulem

Neznám jiný film, kde by každému záběru byla věnována taková péče. Co frame, to dokonalá fotografie. Osobně mám rád obě verze ČERVENÉHO DRAKA, Mannovi ale dávám přednost. Jeden z nejlepších soundtracků. ()

navorski

Všechno dobré, co je v knížce (brutalita, napětí, Dollarhydovo dětství, vztah mezi Grahamem a Lecterem) tady úplně chybí. Dokonce i tetování Červeného draka prý Mannovi připadalo až moc explicitní, takže od něj nakonec upustil (tetovaný Dollarhyde se tedy objevuje jen na některých propagačních materiálech). Je to zkrátka úplně očesané, zůstala jen kostra příběhu a hysterický vyšetřovatel. Jeho závěrečný "útok" je ovšem opravdu epický :-D Na osmdesátá léta asi dobrý. Film trpí především nevyhnutelným porovnáváním s následnými adaptacemi a zkratkovitým scénářem bez invence. Je to vlastně jen zkrácená knížka bez většiny zásadních momentů. ()

Fox85

Chyběla tomu atmosféra a napětí, což je to, co děla z thrilleru thriller. Škoda, mohlo to dopadnou mnohem lépe, potenciál tu byl. ()

Jello Biafra

Prvá adaptácia románu Červený Drak pod vedením Michaela Manna, ktorý ešte len rozbiehal svoju režisérsku kariéru. Agent FBI Will Graham sa vracia do služby, aby pátral po sériovom vrahovi, ktorý s obľubou vraždí početné rodiny. Film vsádza na pomaly budovanú, tiesnivú atmosféru a prepracované dialógy. Atmosféru dotvára aj nápaditý vizuál a soundtrack plný typickej osemdesiatkovej muziky. Výhrady mám len voči zbytočne krvavému finále. ()

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

18.10.2013

Na úspěchu napínavého vesmírného dramatu Gravitace (aktuální tržby 200 milionů dolarů celosvětově, což je na říjnovou premiéru impozantní suma) má bezesporu největší podíl režisér Alfonso Cuarón. Bez… (viac)