Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

hudryhudry

Na rozdíl od novodobých částí - prvního, druhého a třetího dílu - sálá z nejstarší a nejlepší části šestidílné kultovní ságy nepopsatelná "magická" energie té doby. I když se to pak podařilo Lucasovi trošku pokazit novodobými efekty, nic to nemění na tom, že toto jsou ty první nenapodobitelné Star Wars. ()

bari68

Moje hodnotenie je oproti takmer všetkým užívateľom rozpoluplné. Sci-fi nie je u mňa ten žáner , ktorý by som vyhľadával. Obsahovo určite jedinečný a kultový ,vizuálna stránka efektov na film starý 30 rokov tiež celkom na dobrej úrovni.Tým to , ale u mňa končí. Že Lucas natočil sériu takmer nesfilmovateľých diel a stal sa tak komerčne úspešný,to asi vieme každý.Jednotkou sci-fi žánru u mňa ale ostáva Kubrickova Oddysea, s ktorou sa toto dielo dľa môjho názoru nemôže zrovnávať,aj keď ide o niečo úplne iné. ()

iXtr3m3

"Nech vás sila sprevádza." Prvá časť nesmrteľnej ságy, ktorá sa navždy zapísala do histórie a okrem všetkého skvelého, čo v sebe ukrývala, predstavila svetu hviezdu Harrisona Forda. ()

Losik

Pro mě vždycky první díl celé série. Úžasný svět, kde dobro představuje republika s rytíři Jedi a zlo impérium v čele s Darthem Vaderem. Skvělé efekty, které se mi líbí i dnes a ve srovnání s 2. a 3. epizodou přidávají více na atmosféřo a duchu Star Wars. Nejlepší sci-fi série, kterou jsem viděl a odmalička to žeru. Když v parodiích a komediích slyším hlašky z tohoto fenoménu tak se hezky zasměju a přepadne mě chuť zkouknout originál. Povinnost vidět pro každého. ()

Cracker

Táto epizóda ma zo všetkých čo som zatiaľ videl zaujala najmenej. Mierne nezrovnalosti ma zaskočili lebo Lucas to v nových dieloch krásne odpálil. Aj napriek nim to bolo v celku fajn a na tie roky to boli naozaj špičkové efekty :) R2, C3PO, Chewbacca a svetelné meče tomu dodali štandardnú kvalitu. ()

Indy

A long time ago, in a galaxy, far, far away... Nasleduje nadpis Star Wars za doprovodu veľkolepých fanfár, stíhaný odlietajúcimi žltými písmenami. Tak začína séria mojich najobľúbenejších filmov, ktoré sú pre mňa viac než len filmami. George Lucas vytvoril neuveriteľne fascinujúci svet žijúci svojim vlastným životom, zabýval ho výbornými postavami, ktoré hýbu skvelým príbehom čerpajúcim z mytológie, náboženstva, histórie a pop kultúry. Na scénu prichádzajú nesmrteľné postavy (Luke, Han, Leia, Obi-Wan, Chewbacca, C-3PO, R2-D2 a samozrejme Darth Vader) a predstavujú sa v nezabudnuteľných scénach, z ktorých tou naj je asi záverečný útok na Hviezdu smrti. Triky boli v roku 1977 ako z iného sveta, no aj dnes je rozhodne čo obdivovať. A Star Wars by samozrejme neboli tým, čím sú, bez dokonalej hudby Johna Williamsa. Už je to 20 rokov čo som videl pôvodnú trilógiu prvýkrát, ale Sila tieto filmy nikdy neopustí. 10/10 ()

adam9

Nejsem fanoušek STAR WARS až takový, že bych patřil mezi ty hotové fajnšmekry (světelný meč bych si ale rád někdy koupil), ovšem George Lucas stvořil sci-fi, které je nejlepší na světě a dlouho ještě bude. ()

Chegi

Je zázrak že tento film vůbec vznikl po všech těch útrapách s natáčením. Nedivím se, že Lucas zkolaboval během natáčení. Výsledek ale za to stojí. Jen velmi málo filmů má takový dopad na kinematografii jako právě Star Wars. Nemluvě o tom, že objevili pro Hollywood Harrisona Forda. ()

korndaddy

Pár věcí mi lehce vadilo. 1. věc jaktože ten jezdící odpadkovej koš dokáže jezdit i na poušti? 2. věc Proč má princezna tak příšernej účes? Copak v sedmdesátejch letech lidi žraly ty preclíky na uších? 3. věc Ten souboj Bena a lordem Helmou byl fakt příšernej. 4. věc Proč všichni maj plechový suspenzory? A vzhledem k tomu, že film měl 2 hodiny a tohle jsou nejpodstatnější věci co mi vadily, tak se dal film přežít bez vypnutí a já se i celkem bavil, ale pravděpodobně ze mě nebude extra fanoušek hvězdnejch válek. ()

bruceman7

V kontextu doby vzniku jistě jedinečné... bohužel jsem zřejmě až příliš ovlivněn hi-tech vyýtvorem I, II a III dílu. Přijde mi to takové nedomyšlené, snad naivní ...ale stále pouze vzhledem k mé zaujatosti současným zpracováním. Holt to není můj kulťák. Přesto to ale je dobrý film. Dal jsem původně za 3*, ale po úvaze o filmu jako o jednom ze úhelných kamenů světové scifi dám o jednu víc. 7/10 ()

velkyvezir

Dívám se dnes na tu verzi na Nově a ten dabing, to je prostě něco otřesného. Pletu se nebo tentokrát Michal Dlouhý namísto Luka dabuje Hana? Naprostá šílenost a zhovadilost, že Nova nadabovala Novou naději znovu... zlatý dabint ze začátku 90. let... a pochopitelně zlatý originál... si to snad bud muset hned pustit znovu v originále, abych dnes vůbec usnul. Jinak zajímavý kiks: "Obi-wan říká Lukovi, že jméno "Obi-wan" přesta používat ještě dříve, než se Luke narodil. To Lucasovi v Pomstě Sithů trošku uteklo".:-D ()

Mistickzz

No takže na dnes som si naplánoval prvú trilógiu Star Wars a na počudovanie sa to nezačalo vôbec zle. Akčné, občas zábavné, s vynikajúcim Harrisonom Fordom a čo je hlavné film nenudil. Na 70.roky určite prelomové sci-fi, ktoré sa dnes už môže zdať zastaralé a niekedy komické, no je to kult. Najviac ma však sklamal súboje medzi Darth Vaderom a Obi Wan Kenobim, ktorý bol nesmierne nudný a odfláknutí, bez štipky napätia. 82% ()

KennyNevym

Co dodat. Film co mě za mlada uchvátil a nastartoval mojí posedlost sci-fi tvorbou. Lidé co zažili původní trilogii na tento film nedájí dopustit a na druhé straně lidé co se zamilovali do Star Wars až od nové trilogie tvrdící, že tato epizoda je nic než vykopávka. Je potřeba pamatovat, že bez tohoto filmu by ničeho co tak milujeme nebylo. Příběhově sice nebyl tak do hloubky zpracován, pořád je to ale nestárnoucí klasika kterou může člověk vidět po sté a pořád se skvěle baví. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes