Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

tom.nosek

První/čtvrté Star Wars navazují přesně na to, co o 30 let později ukážou šesté/třetí Star Wars. Těžko komentovat takový kultovní film, jakým Star Wars bezpochyby jsou. Proto alespoň pár "perliček": Přestože je to tak starý film, musím říct, že efekty jsou na velice dobré úrovni. Při porovnání doba/efekty rozhodně lepší než u epizody I. Naopak z dnešního pohledu film není rozhodně tak epický jako nová trilogie, což je ovšem případ všech starších filmů. Darth Vader tu na mě působí tak trošku jako "obyčejný týpek s maskou", rozhodně ne jako velký lord a vládce. ()

farfalla

Nejprve se je potřeba rozhodnout, jestli chcete sledovat sérii podle roku výroby nebo podle pořadí episod. Já jsem se rozhodla zhlédnout filmy v takovém pořadí, jako je postupně viděli první fanoušci. První dva filmy jsem viděla už několikrát. U příležitosti vydání sedmého pokračování se podívám na celou sérii a tentokrát budu dávat pozor, abych věděla, co se ve kterém dílu odehrává. V ´The Big Bang Theory´ se o ´Star Wars´ mluví pořád a také herci se tam představují jako velké celebrity, tak abych konečně byla v obraze. Známá hudba a známé šikmé titulky. Carrie Fisher jako princezna Leia Organa dost přehrává. Alec Guinness jako Ben Obi-Wan Kenobi je dobrý. I když se později zlobil, že tato role zastínila celou jeho kariéru, alespoň ho finančně zabezpečila na stará kolena i díky podílu na zisku. V době svého vzniku nebyl film vyjímečný svým tématem, ale měl velký náskok před ostatními v jeho zpracování. Film zestárnul v oblasti triků, které jsou dnes už k nerozeznání od reality, ale celková myšlenka je stále zajímavý a dá se na něj dívat. Černá maska Dartha Vadera a bílé masky jeho armády jsou lehko rozeznatelné v každém kostýmním reji. Zlatý droid C-3PO je nervózní a otravný, zato malý modrý droid R2-D2 je miláček. Nejprve zaletíme na planetu Taooine pro Luka Skywalkera a další známé postavy a také pro světelný meč, pak se přesuneme na základnu na planetě Yavin IV na školení a pak už útok na Death Star. [‘Star Wars: Episode IV – A New Hope’ (1977), ‘Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back’ (1980), ‘Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi’ (1983), ‘Star Wars: Episode I – The Phantom Menace’ (1999), ‘Star Wars: Episode II – Attack of the Clones’ (2002), ‘Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith’ (2005), ‘Star Wars: Episode VII – The Force Awakens’ (2015)] ()

Hanys_

Doufal jsem, že se mnou SW zamávou více. První díl na mě působil jen jako takový rozjezd, který triky sice neohromí, ale zase představil určitě zajímavý svět. ()

Janega

Dlho som odolával, no nakoniec som i ja podľahol vesmírnej sile Star wars, a to napriek tomu, že žáner sci-fi nie je zrovna môj šálok kávy. Možnože v dnešnej dobe by príbehovo tento film nestačil pre divákov, no vo svojej dobe to bol prelomový film a jeho čaro klasiky pretrvalo až dodnes, tak ako napr. pri Indiana Jones. Celá pôvodná trilógia má svoje muchy, no originálny námet a stará poctivá filmarina to vyvažuje. Nové upravené verzie to však trochu zabíjajú. Popri tých maskách a starých špeciálnych efektoch pôsobia niekedy tie digitálne dorábky ako päsť na oko. Niekedy to je naozaj akoby z iného sveta. ()

Sancty

Nehrdzavejúca klasika? Isteže. Kto ale zmeškal "jej dobu," nepochopí. Dodnes som neprijal nové označenia epizód pôvodných Vojen, ale pre lepšiu orientáciu ich použijem. To, čo mi chýbalo vo vyčačkanej prequel trilógii, je v éŠtvorke prítomné od prvých minút. Tá všade prítomná zašlosť. Premieta sa v tempe príbehu, ktoré je až žalostne rozbité, trikoch nakopávajúcich tým počítačovým elektronickú riť, fantastickým maskám, ako aj chatrnej logike a prostoduchému scenáru. Lenže každý z týchto aspektov má svoje čaro. A to mi k rozprávke rozhodne sedí, nech má prívlastok hoc aj vesmírna. ()

Miller

Nová naděje je jeden z vůbec nejrevolučnějších filmů všech dob. Nová naděje má jednoduchý příběh (obsahuje spoilery): Čtvrtá epizoda začíná útokem imperiálního hvězdného destruktoru temného Sithského lorda lorda Dartha Vadera na corellianskou korvetu aldeeranské princezny Lei. Povstalci bitvu prohrají a lord Vader osobně popraví kapitána lodi. Krátce poté je zajata sama princezna, která je následně obviněna ze spolupráce se skupinou povstalců a krádeže důležitých informací. Během bitvy vypustí korveta záchranný modul, který je obývaný dvojicí robotů – R2-D2 a C-3PO. Uvnitř R2-D2 jsou uschovány plány obrovské imperiální stanice s názvem Hvězda smrti, jež je budována pod velením Velkomoffa Tarkina. Záchranný modul přistane na planetě Tatooine, kde se roboti setkají s domorodými Jawy. Na planetě zatím žije na farmě se svými adoptivními rodiči poklidným životem mladý Luke Skywalker. To se změní, když jednoho dne při nákupu robotů, kteří mají vypomáhat na farmě, narazí zrovna na ty, kteří utekli z bitvy nad Tatooine. Ti se mermomocí chtějí dostat k povstalcům, kteří vedou válku proti Impériu. Ukazuje se, že R2-D2 má v sobě poselství, které má být přehrané jistému Obi-Wan Kenobimu, což vzbudí Lukův zájem. Brzy mu dojde, že toho člověka zná pod jménem starý Ben. Odveze tedy roboty k němu a tam se dozvídá plné znění zprávy – princezna Leia žádá Kenobiho o pomoc, neboť je unesena imperiálními silami. Když se Luke vrátí na farmu, je již zničená vojsky Impéria, kteří pátrají po těch robotech. Obi-Wan Kenobi je starý rytíř Jedi a do svého umění zasvětí i Luka. Potom odlétají s pomocí najatého pilota, který se uvolí je svézt za absurdně vysokou cenu, aby splatil dluh pašeráckému bossovi jménem Jabba Hutt. Pilot, Han Solo, je veze na planetu Alderaan, kde se má nacházet povstalecký kontakt (loď se jmenuje Millennium Falcon, v českém dabingu Malý Sokol, a je to neuvěřitelný vrak, který se po cestě skoro rozpadá). Během cesty hyperprostorem pocítil skrze Sílu Obi-Wan smrt milionů lidí. Když se Falcon vynoří z hyperprostoru, Alderaan není nikde, zbyl po něm pouze pás asteroidů. Poté narazí na malou průzkumnou stíhačku impéria. Rozhodnou se ji pronásledovat, ale zavede je do pasti, kterou tvoří Hvězda smrti – bitevní stanice velká jako celý měsíc, schopná svojí mohutnou silou zničit celou planetu, je to nejničivější zbraň, jakou Impérium má. Posádka Falcona se slídícím vojákům schová ve skrytých pašeráckých úkrytech v lodi a pak se dostanou do komunikačního centra. Zatímco se Ben Kenobi snaží vypnout generátor magnetického pole, které drží Falcona na Hvězdě smrti, zjistí Luke, že princezna je vězněna na stanici. Přemluví Hana Sola, aby mu pomohl s jejím osvobozením. Krátce poté, co se záchranná akce zdaří, se skupina nedopatřením dostane do kanalizačního systému a do drtiče odpadků. Roboti R2-D2 a C-3PO, kteří s nimi cestují celou dobou, se nabourají do systému stanice a osvobodí je. V přestrojení potom všichni unikají do Falcona, aby rychle unikli Darth Vaderovi a opustili Hvězdu smrti. Ještě před odletem Luke uvidí umírat Obi-wana, kterého zabije Vader. Han Solo odlétá na základnu povstalců, kde je naplánován útok na stanici. Hvězda smrti se ale přesunula na oběžnou dráhu plynného obra Yavin, okolo kterého obíhá měsíc s povstaleckou základnou, protože ve Falconovi byl tajně nainstalovaný radiomaják. Stíhače vzbouřenců zaútočí, aniž by byly očekávány, a proniknou přímo do středu stanice, i když utrpí těžké ztráty, zvláště prototypem stíhačky lorda Vadera. Nakonec zbývá jen Luke a jeho dva wingmani. Jeden zahyne a druhý se musí vrátit, proto Luka zachrání Han Solo, který znenadání přiletí a téměř zabije lorda Vadera. Luke pouze stihne odpálit dvě protonová torpéda do chladicí šachty reaktoru a následná řetězová reakce hvězdu smrti zničí. Po boji jsou Luke a Han vyznamenáni. Tato epizoda je má nejoblíbenější s geniální staré trilogie Star Wars (Hvězdných válek, chcete-li). Má nejoblíbenější postava je samozřejmě Darth Vader. Tento film, když vzemu v potaz aspekty a subjektivní názor hodnotím 100% "POMOZ MI OBIWANE, JSI MÁ JEDINÁ NADĚJE" () (menej) (viac)

Gogo333

Nějakých 25 let zpátky, když jsem SW viděl poprvé, tak si mě získaly. Bohužel jsem nevěděl oč jde a následně jsem pak pátral o jaký film šlo. Několik let na to jsem zjistil název a že to má další díly. Radost byla veliká. Nyní film trochu ztrácí na efektech a jednoduchém příběhu, ale stále je to veliká radost sledovat a rád se k filmu občas vrátím a připomenu si své začátky na poli scifi a fantasy. ()

shimpy(CZ)

Čtvrtý díl pro mě znamená především jiný styl vyprávění, jiné triky a jiné herce. Tento díl není tak strhující jako předchůdci, ale ti byli takoví hlavně kvůli efektům. Tyhle "starší" efekty nemůžeme mít tvůrcům za zlé, protože na svou dobu byly nevídané. A možná proto takové hodnocení. Co se týče finální honičky v příkopě, tak tohle byla jedna z nej scén. Harrison Ford nezklamal. Ale stejně jsem si nejvíc zamiloval neustálé handrkování robotů R2-D2, a jeho zlatého kámoše. Prostě tento díl ságy bude asi opravdu klasika ve sci-fi žánru. ()

Káronoš

A long time ago in a galaxy far, far away... Nesmrtelný a nejlepší Sci-Fi kult všech dob a všech galaxií. Tímto dílem odstartovala (možná) nejlepší filmová sága, která přinesla spolu s prvním (čtvrtým) dílem opravdu revoluční vizuální a zvukové triky, legendární kostýmy a vůbec dala žánru "Sci-Fi" nový význam. Když vezmu v potaz, že byl snímek natočen v 70. letech, tak nenasytně žasnu a ukláním se před (právem) uznávaným režisérem - Georgem "toy boy" Lucasem. Star Wars je snímek, který nikdy nezestárne a spolu s nerozlučnou a nezkonale vtipnou (kovovou) dvojící C-3PO a R2-D2 zůstane (jako moje srdcovka) jedním z nejlepších vesmírných dobrodružství. Hodnocení: 10/10. ()

Wishkah

Dodnes si pamatuju jak sme se v první třídě hádali s klukama jaký světelný meč je nejlepší....naprostá legenda sci-fi žánru s jedním z nejlepších filmových padouchů všech dob. Je krásné vzpomínání na to mrazení v zádech, když sem poprvé viděl Darth Vadera a slyšel jeho strojový dech ()

jasiska

Veľmi jednoduchý a priamočiary dej, solídne vybudované charaktery, hrozivý záporák a plné vrece originálnych a parádnych vychytávok, hlášok či myšlienok. Napätie, dobrodružstvo, priateľstvo, poslanie, boj proti zlu a celkový ľudský nádych v nie celkom ľudskom prostredí - Star Wars IV má všetko, čo kultový film potrebuje. ()

Marrty3

Filmová klasika. Tenhle snímek je ukázkou toho, že i bez digitálních triků je možno vytvořit úžasný film. Pravděpodobně nejprovařenější sci-fi film všech dob je vážně lahůdka. Nejvíce mě baví domýšlivý a nafoukaný Han Solo v podání Harrisona Forda. ()

.MJ.

Fantastické efekty na tu dobu, ale mě u filmu zajímá hlavně děj, který mě v tomto případě nijak zvlášť nezaujal. Jediné co se mi opravdu líbilo byly "humorné" vložky toho plecháče a té chodící popelnice. Proto to u mě nemá na víc jak 2*, ale bylo nespravedlivé tomu dát stejné hodnocení jako Epizodám I až III (hodnotil jsem okolo 40%), z toho důvodu dávám 49% ()

Hyb_rid

Neexistuje film, který bych v dětství viděl vícekrát než New Hope a to je co říct protože Flash Gordon nebo Rambo byli hodně silná konkurence. Nejspíš právě díky New Hope jsem si už v útlém věku oblíbil sci-fi a hlavně Harrisona Forda alias Han Sola. Prostě klasika. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes