Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

David.Darco

Vydarený úvod do sveta Star Wars. Avšak nemôžem si pomôcť, čo sa týka pôvodnej trilógie mi príde Nová nádej dosť infantilná. Každopádne je dôstojnou súčasťou trilógie, ktorá v podstate nemá takmer žiadne výrazné hluché miesto. KU STARŠEJ TRILÓGIÍ: Staršia trilógia má výhodu v nádherných kulisách a kostýmoch, čo žiaľ neskôr nahradilo CGI. Praktické efekty však starnú niekoľkonásobne pomalšie. Tak isto je sympatická ucelenosť trilógie a aj obsadenie hlavných postáv, ktoré dosahujú vyššiu hereckú kvalitu ako ostatné diely. Čo však budem navždy vyčítať Star Wars je pre mňa nedostatočný priestor pre vývoj postáv. Jednoducho mám pocit, že postavy nedostávajú dostatočný priestor pre vývoj či demonštráciu sily a všetko sa dozvedáme viac-menej z dialógov. Ale lepšie raz vidieť ako tri krát počuť. SW je super. Ale má rozhodne svoje slabšie miesta. ()

UhLee

(9/10). Tak dlouho jsem tuto sérii odkládal a nechápal jak můžou být z toho lidi tak na větvi.. Teď už to chápu.. Tenhle film je něco výjimečného a zahajuje výjimečnou éru.. Skvělé a nápadité postavy.. Úžasná hudba.. A co je nejdůležitější.. I s malým rozpočtem a bez CGI lze vytvořit něco tak legendárního.. ()

Motinski

Začiatok legendárnej ságy, ajtak ale najslabšia časť starej trilógie. Je tu pekne zobrazený svet a postavy s ktorými sa budeme stretávať a na rok vzniku aj dobre efekty. Príbeh je priamočiary, no aj po opakovaných vzhliadnutiach stále baví. Vďaka Vaderovi a Williamsovej hudbe si ma film získal hneď od začiatku a na konci som sa stal skalným fanúšíkom. Novú Nádej beriem ako rozbeh čo stanovil pravidla a ukázal Lucasovu predstavivosť. Potencial sa ale naplno využil až v pokračovaniach. ()

adams89

Když v roce 1977 natáčel tehdy ještě neznámý režisér George Lucas projekt Hvězdné války, nemohl ještě tušit, na jaký obrovský trhák má zaděláno. Z filmu se doslova přes noc stal fenomén, jehož velikosti v budoucnu dosáhli snad jen Pán prstenů nebo Harry Potter. Vizuální triky, s kterými tehdy Lucas vyrukoval, i v dnešní době vypadají kouzelně a jsou na lepší úrovni než leckterá nově natočená béčka. Do poutavého příběhu o boji nenáviděného Impéria s aliencí povstalců byli vhodně vybráni herci. Vedle zkušeného Aleca Guinnesse v roli Obi-Wana Kenobiho je to trio Mark Hemill, Harrison Ford a Carrie Fisher, z něhož jediný Ford se v budoucnu ve filmu výrazněji prosadil. Díky Star Wars také známe jednoho z nejznámějších filmových padouchů, Dartha Vadera, o jehož robotickém hlase se tenkrát v noci zdávalo asi nejednomu malému capartovi. Když se mám podívat na tuhle ságu jako celek, vždy začínám starou trilogií začínající právě Novou nadějí. Kdo nepoznal Lucasův vesmírný pohádkový svět, jako by ani nedýchal.90% ()

Honzíno

Počátek, i když vlastně prostředek, jedné nesmrtelné ságy. Jedno je jasné, tento snímek to všechno odstartoval. Dokonalý zážitek kazí jen neohrabaný finální souboj Obi-Wan - Vader, který Gorge Lucas bohužel nedokázal při vylepšování efektů převyrenderovat, jelikož by to ani bohužel nešlo. Když teď už víte, co za tím vším je, tento fakt zamrzí.:) Ale pouze jako jediný! 95% Dokonalá hudba._Edit 30.12.2016 Magický snímek, kvůli kterému jsem se stal fanouškem kinematografie. Geniální filmová hudba maestra Williamse je mezigalaktickým mistrovským dílem.100% ()

Sokkk_y

"Dámy a pánové, připravte se na něco velkého. Zdá se vám býti tenhle film absolutně mimo mísu? Počkejte si pár let. To budete čumět." Tak něco takového asi podle mě řekl George Lucas při uvedení IV. epizody Star Wars. Na tehdejší dobu něco nového, nečekaného, nevídaného, nepoznaného. Samozřejmě v dnešní době, kdy se 3D rozměr zdá být samozřejmostí, tenhle film asi člověk úplně nedocení, nicmé ně když jsem tento počátek nové éry uviděl teď - po několika letech - , tak si s lehkým úsměvem říkám: "Kurva, ten Lucas TO prostě věděl".... "A chcete vidět víc? Ok, jdeme na V. epizodu." ()

Qitek

Už jako malé dítě mě na to můj otec vzal do letního kina. Ti co si neměli kam sednout stáli. Nikdo ani nemukl. Ale já usnul. Usnul jsem i u dalších dílů. Usnul jsem i u nového Lucase. Nejsem "Hater". Ale Star Wars mě spolehlivě uspí a nikdy mě to nemrzí. ()

karlik4801

Lituju toho, že jsem první Star Wars viděl až v roce 2013, chtělo by to o pár let dříve. A vidět to v roce 1977 žasnu blahem a chodím na to denně do kina. Magická akční sci-fi bomba, která má co říct a hlavně co ukázat. Svým potenciálem se stala sci-fi kultem a Star Wars by měl určitě vidět každý. Vizuální efekty jsou na dobu skvěle zvládnuty. Jen jsem prostě zvyklý na ty dnešní filmy a tak jsem si to tolik neužil. Herecké obsazení bylo Georgem Lucasem dobře vybráno a zapsal tyto herce jednou provždy do srdcí všech fanoušků. ()

Mr.Bulanek

"25.5. 1977 se psala filmová historie. Skvělá hudba, výborní herci ale hlavně příběh, který nikdy (pro mě) nezestárne. Ano mluvím o Star Wars." VHS s Epizodami IV, V, VI, mě o víkendových ránech "vychovávaly", Teda pokud nehrálo BttF. A asi zde ve mě nenápadně zakořenili samurajové, nemůžu si pomoct, ale souboje se světelnými meči připomínají japonské bojové umění Kendó. A vyrašili když jsem do ruky dostal Sedm Samurajů. ()

Dado

Počiatok veľkolepej filmovej série a jej neodmysliteľná súčasť, bohužiaľ ako samotný film je na tom o niečo horšie. Nepochybne sa jedná o veľmi dobrý kúsok, z ktorého by sa v mnohých ohľadoch aj dnes mohli autori pri tvorbe sci-fi čo učiť. Dej však občas stráca tempo, niektoré scény ak nie sú zbytočné, tak minimálne príliš dlhé, občas sa votrie menšia nelogickosť (o život prídu ľudia, ktorí sa oňho odmalička starali, no Luke nad tým viac-menej len mávne rukou?). Snímke by taktiež neuškodilo pár minút akcie navyše, i bez nej sa však atmosféra ako celok zaobíde a za to môže Lucas ďakovať najmä geniálnej hudbe Johna Williamsa. Celkovo síce ide o najslabšiu časť starej trilógie, no to Novej nádeji rozhodne neberie status nezabudnuteľnej futuristickej rozprávky, či ako nás to vlastne učili v škole nazývať príbeh, v ktorom dobro vždy zvíťazí nad zlom. (85%)Slovenský dabing v rámci celej starej trilógie je ako celok kvalitný, čo prekvapujúco dokážu oceniť aj mnohí ľudia, ktorým by inak stačilo počuť prvú slabiku slova na "d", aby začali nadávať. Osobne však mám niekoľko výhrad. V prvom rade je to nulový súlad s kinodabingom, ktorý v prípade Epizódy I vznikol skôr, než dabing pôvodnej trilógie. Druhým je čítanie koncovky "th" ako "s", vďaka čomu máme na Slovensku "Dársa Vejdra" a planétu "Hos". A treťou je poslovenčenie označení (zámerne nepoužívam výraz mien) robotov, ktoré zastalo niekde na polceste a C-3PO je tým pádom "Sítripio". To, že osobne by som uprednostnil úplné slovenské čítanie (čiže "cétripéó" a "erdvadédva"), keďže ako bolo spomenuté, nejedná sa predsa o plnohodnotné mená, ale skôr priemyselné označenia robotov, je už vec iná. Aj napriek tomu je však dabing veľmi dobrý a najmä hlasy hlavných hrdinov sú vybrané skvele. ()

FaceMan

V tomto komentári zhrniem prvú trilógiu a to dieli IV, V, VI. Možno keby sa k tomu dostanem v 80 - 90 tich. rokoch tak to považujem za filmový skvost. Bohužial som sa ale k tomu nedostal v tedy(kedže som ani nežil) a preto som sa terza u toho hrozne nudil. Na tú dobu to vyzeralo veľmi pekne ale inak ma to nebavilo. Tí herci ma vôbec neoslovili a ani som k ním nemal blízko. Bolo mi absolútne jedno čo sa ktorej postave stane. IV. diel bol asi najnudnejší z tejto trilógie, kde sa väčšinu filmu nič nedialo a nakoniec pár stíhačiek zaútočilo na obrovskú gulu(hviezdu smrti). V. diel bol o niečo lepší ale fakt len o kúsok, opäť sa nám vrátili nesympatické postavy, princíp ten istý ako v jednotke až na lepší koneic kde sa Skywolker stretol z Dart Vaderom. Nakoniec tu máme VI. diel kt. sa posunul o niečo v pred ponákal už lepšiu akciu, pár prekvapivých momentov a uvidel som prvý krát mistra Joda. Konečný súboj ma bohužial sklamal a čakal som niečo iné. Toto bolo zhrnutie troch dielov, kt. boli pre mňa strata času. ()

Blacks

Jako dítě jsem Star wars doslova žral. Vždy když jsem přijel k dědovi na návštěvu jsem shlédnul celou původní triologii a film Skleněné peklo. Pak přišli episody I - III, které jsem viděl každé tak dvakrát a teď dlouho nic. ...Až mi před pár dny přišla myšlenka na skvělou hudbu, poslechl celý soundtrack a nakonec se rozhodl pustit celou ságu. Najednou jsem stál před otázkou: "Kde začít?" "Chronologicky, podle data vytvoření, nebo chronologicky podle příběhu. Nakonec zvítězilo začít episodou IV, to abych pak třeba nebyl zklamaný z horších efektů po nových dílech. Zklamání to rozhodně nebylo! Ano, příběh je místy trochu naivní (ale dá se vždy vysvětlit přítomností světlé stránky síly), souboje (respektive jediný souboj) se světelnými meči nemají takový šmrnc, jako v nových episodách. Ale vzdušné souboje a hlavně pak zobrazení vesmírných těles, průlety křižníků a různých planet jsou tak dobré a neumělé, že žasnu. V roce 1977 musel být tento film naprostá BOMBA. I dnes je to bomba, i když trochu menší - každopádně krásných 95%. "May the force be with you" ()

Mrkvič

To se to před lety prostě sešlo. Ač jsou na filmu znát prvky z béčkových filmů. Ač takový Mark Hamill spíš jen piští jak ženská a uječeně komentuje dění kolem něj, tak je tu hudba Johna Williamse, při které mi běhá mráz po zádech. Jsou tu další herci jako Harrison Ford nebo Alec Guinness. Jsou tu světelné meče a vesmírné rakety všeho druhu. Je to prostě bomba pro všechny malé i velké kluky s fantazií. ()

Avathar

S odstupom rokov mi vlastne celé SW pripadajú stále viac a viac nezaujímavé a až príliš infantilné. Tento diel mám zo starej trilógie asi najmenej rád. 7/10 ()

Ryuuhei

Nemyslel jsem, že mě první díl původní ságy natolik zaujme, ale je to tak. Je to napínavé, je to vtipné, naprosto super. Co ale zdůrazním nejvíc, je zpracování a efekty. Tohle prostě není případ, kdy si člověk řekne „na rok '77 sakramentsky dobré“, jelikož je to sakramentsky dobré i dnes a mnoho dnešních zejména sci-fi filmů zdaleka nedosahuje podobné kvality, ač technologie pokročily. Staří se odráží jen trochu na hudbě, která i tak zůstává ale skvělá, až mrazí. Jediné, z čeho jsem nebyl úplně stoprocentně nadšený, byl finální nálet na Hvězdu smrti, ale to beru jen jako takový malý kaz. 95% ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes