Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (CinemArt SK)

Phietros

Po skoro 30ti letech od prvního dílu Jurského parku se nám tvůrci snaží hrát na city, ale bohužel už to nemá tak vytoužený efekt, když dynosauři hrají druhé housle. Za mě naprosto průměrné a krom staré známé party a pár akcí, nic průlomového proč nový díl vznikl. Místy ke všemu efekty pokulhávali, což mě zklamalo nejvíc! Z předešlých novodobých dílů (2015 a 2018) nejslabší, přitom se s toho dalo vytěžit mnohem víc. Navíc se děj ani neuzavřel, tak snad to příště dotáhnou a dají si tvůrci víc záležet! 50% ()

Beatle

Filmový kritik ve mě říká 3*. Filmu by možná prospělo, kdyby byly dva nebo tři - jeden se starou posádkou a jeden s novou. A pak jeden spojující. Film je takový zvláštně nasekaný. Mám pocit neucelenosti. Na druhou stranu ten milovník dinosaurů, dinofilmů a fanoušek Chrise Pratta a Bryce ve mně prostě dává plných 100%. Jurassic World sérii miluju ve všech ohledech a se všemi chybami. A je mi smutno, že by tohle měl být poslední film s Owenem a Claire. ()

hroubek

Mám tuhle série docela rád (Jurský park je pro mě jen jeden), a na každý nový díl se těším, jako na fajn letní blockbuster, který mě může překvapit. Osobně se mi dost líbily trailer a fakt jsem se těšil, kam to chtějí tvůrci po příběhové stránce posunout. Potěšilo mě, že se k sérii vrací režisér Colin Trevorrow, ze kterého mám pocit, že do svých projektů dává srdíčko a chápe je trochu více, než někteří "námezdní režiséři".  Z mého pohledu odvedl Trevorrow dobrou práci a zvládl film ukočírovat. Trevorrow má řemeslo v ruce, dokáže několikrát předvést naprosto luxusní momenty (scéna s vodou a dinosaurem, pila, let, všechny postavy pohromadě), má několik opravdu dobrých nápadu a celá sekvence na Maltě je parádní - i přestože je nelogická a hloupá. Režisérovi nejvíce hází klacky pod nohy scénář a oprava chyb z druhého dílu. Scénář je nejslabší část film, a je překombinovaný, hloupý a místy úplně mimo. Velmi mě zarazilo, jakým způsobem je zde vyobrazen záporák v podání Campbella Scotta, protože to bylo něco, tak hrozně blbě napsané a zahrané, že to celé bylo k smíchu a bylo mi za samotného herce trapně. Problém se scénářem se projevu napříč dějem a linkami, prací s postavami. Je tady opravdu moc postav, které děj brzdí, nebo vytváří něco, co ve výsledku nechceme. Naštěstí jsou tady šikovní herci, jenž se snaží, co jim síly a charisma stačí. Pratt, Howard, Neill, Dern, Wise nebo Isabella Sermon, která si své s přehledem odehraje a má nejzajímavější linku. Osobně mi sedla seznamovací hodinka, protože se nesla v poklidném duchu, a byla příjemně zakončená celou pasáží na Maltě. Po akci na Maltě jde film dolů, a už nic zajímavého ve výsledku nenabídne. Postavy pobíhají sem a tam, aby se ke konci potkali. Máme tu generické finále ve tmě, které není ani trochu zajímavé, pointu o které je škoda mluvit. A celé je to zakončené, tak že celý tento díl po příběhové stránce skoro nic nenabídne, a my jako diváci jsme tam, kde jsme byli na konci dvojky. Omlouvám, že jsem trochu spoileroval, ale odstupem od novinářské projekce to ve mě uzrálo a bohužel ne pozitivněji, a musel jsem se z toho vypsat. Samotný film je fajn letní blockbuster, který má spoustu dobrých a zábavných momentů, ale po pár dnech se projeví, jak moc je film hloupý a místy zbytečný. Škoda, přesto mohu doporučit jako oddychovou podívanou na letní večer. ()

fabecc1222

Neni třeba si něco nalhávat, kultovním filmem z oblasti dinosaurů je hlavně jednička, a ostatní se převánžně vezou na vlně jeho popularity a popularity samotných dinosaurů. No jo, jenže tady už tvůrci dinousaři viditelně nebaví, a hrajou tak páté housle. Mnohem víc prostorů tu dostává potenciální ekokatastrofa, korupce a zmutované prakobylky???? (To fakt někdo chtěl vidět???). Prostě ne. tvůrci si nemohli pomoct, a furt tam to klonování a genetické úpravy musí cpát nadále. Přitom první cca hodina filmu, která je bez větší akce, nabízí prostor pro úplně jiný druh filmu, mnohem více komorní, bez velkých efektů a akce. Výborná je scéna s dinousary na pile, ale v druhé půlce musíme dostat povinou akci s dinosaury (V celém filmu není viditelné ani jedno pořádné pochutnání na lidské kořisti), kde si tvůrci odbudou povinné scény a narážky na předchozí díly. Velkej návrat postav z původního filmu pochopitelně potěší všechny nostalgiky, a Alan s Eli konečně pokoří všechny hranice mezi nimi. Možná je ale čas na to, uchopit to celé s dinosaury kompletně jinak ()

Good Luck

vizuálně je to hezké... jinak pěkná blbina, která mi většinou nedávala smysl... alespoň jsem viděl dinosaury :D, podruhé na to ale koukat už nebudu.... ()

Natabar

Smutný konec slavné série. S duchem a stylem předchozích dílů to nemá nic společného (napětí je tatam) a místo toho jsem měl pocit, že koukám na prapodivný recyklát stokrát již viděného namíchaný s Jamesem Bondem, Star Wars či Indiana Jones. A ke všemu i CGI je jak z pravěku (kdejaký dokument o dinosaurech má snad lepší triky). Scénář trapně nijaký, o nesmyslech ani nemluvě - jeden za všechny: uvědomil si někdo, že dinosauři (jakožto ještěři) jsou studenokrevní? Proč se to odehrává ve sněhu?! To by byli celí ztuhlí a nehybní! Ta 1* je snad už jen z nostalgie. ()

venalce

A žili šťastně až do smrti...v čelistech megalomansaura...kolem ještě proběhl Jeff Goldblum se slovy: "Já vám to říkal." Další díl už prosím ne, první je stejně nejlepší, tohle už je dost nastavovaná kaše, ale pořád je to daleko víc koukatelné než předchozí díl. SPOILER: Jen jsem čekala, že si na konci dá Tyranosaurus Rex s tím mutantem high five. ()

Hennesy

Jurský park je mŕtvy. Zabili ho, zazdili ho, zhovadili a posunuli do amatérskej ligy. Spielberg je len jeden, Trevorow je packal a porovnávať pôvodný film s týmto tu by bola kultúrna vlastizrada. Efekty sú miestami nepresvedčivé, live action modely ani nehovorím /zlaté ručičky Stana Winstona/. Dinosaury ako také už bez osobnosti, výnimočnosti - očividne sa už do toho nikomu nechcelo. Ale čo tam po dinosauroch a efektoch a príbehu keď tu máme silnú, ženskú, černošskú, lesbickú hrdinku. Toto sme fakt nepotrebovali. Potenciál bohapusto nevyužitý a logo s T- Rexom už dávno neznamená to, čo pred 30 rokmi. Pochovali už Aliena, Die Hard, Terminatora.. najnovšie aj Jurassic Park. Je to v rici. ()

lykan9

Začátek Nadvlády byl pro mě vlastně zklamáním. Od cca 45 minuty jsem se však již začal aspoň trochu bavit a ve chvíli, kdy došlo k prolnutí všech postav, tak mě pojala taková nostalgie, že jsem skoro na ten začátek zapomněl. Ano čekal jsem víc a Nadvláda měla dát víc, ale v rámci možností se jedná o úctyhodné zakončení ságy a já jsem rád, že vzniklo. ()

Trustme

Nudná vyždímaná tématika, která nebaví ani tříleté potencionální fanoušky "blontošaulů" a v marné snaze neosloví ani pamětníky Jurského parku. Nepomůže ani opětovné obsazení původní Spielbergovy partičky (oblečené do kostýmů vzor 93, Laura Dern vytáhla dokonce i stejnou prehistorickou červenou košili) a množství jakože nových, neokoukaných ještěrů ze všech dětských encyklopedií. Guláš scének pokradených ze známých filmů (Indiana Jones, Bond, Rychle a zběsile, Star Wars) a hlavně totální blábol o životě lidí mezi dinosaury, který je zde myšlen zcela vážně a nějak ignoruje, že by lidstvo asi spíš žilo někde pod zemí. Ale tito lidé se nebojí žít mezi megapredatory. Holčička jdoucí naproti velociraptorovi jako by to byl zatoulaný kocour. Stateční hrdinové ocitnuvší se v blízkosti vrčících tyranosaurů ovládající snad nějakou magii, neboť jim stačí se přikrčit v kolenou, napřáhnout ruku s rozevřenou dlaní a tvářit se u toho "my tu jen procházíme a nebudeme zdržovat". A nebo nejtypičtější nesmysl - sedmitunový T-Rex se nečekaně objeví za zády překvapených postav, které ho vůbec, ale vůbec neslyšeli přicházet. To je i na sci-fi film silný kafe. ()

Sany33

Príbeh: Ústredná dvojica sa snaží za každú cenu zachrániť klonovanú profesorovu vnučku spolu s raptorím mláďaťom. Táto snaha ich privádza opäť na ostrov plný dinosaurov, kde by sa už po tretí raz nemuselo všetko pokaziť. Herecké obsadenie: Toto bola kategória, ktorá mala oslniť asi najviac nakoľko sa nám vracia mnoho známych tvárií z Jurského parku. Tá chémia už ale akosi nefunguje. Nostalgia je na bode mrazu. Prevedenie: Množstvo nekvalitných CGI efektov a príbeh v ktorom sa už po neviem koľký raz pozeráme na tú istú zápletku. Do toho je tam tá eko vsuvka so záchranou planéty ale inak sa jedná o čistý copiright samého seba. Pocity: Prvý diel trilógie som hodnotil veľmi kladne ale stále sa pozerať na to isté by omrzelo asi každého. Tento tretí diel odporúčam iba ortodoxným milovníkom dinosaurieho univerza. Pridaná hodnota: Katastrofický film z dinosaurieho parku - PART 6. 27% ()

VanTom

Poněkud nešťastný posun jádra série ke zneužívání genetických manipulací dělá z trojky předně špionážní bondovku, viz světovládný padouch s high-tech korporátním doupětem a ještěrkami namísto zabijáckých poskoků. Paradoxně tehdy baví nejvíc s honičkou na Maltě coby předčasným vrcholem. Klasické utíkání a skrývání (často v hororové rovině) před nenažranými dinosaury už pošesté žádné velké terno není (na jednu skvělou sekvenci vplížení do jezírka připadají tři nepovedené, třeba finále; také už začínám být alergický na pod hrdiny praskající led desítky cm tlustý, když vedle udrží letadlo). Při setkání dvou generací se nelze ubránit nostalgickému pohnutí, ovšem dohromady "fanservis" úplně neladí a lépe jim to odsýpalo samostatně, bez strojených hlášek. ()

JohnSmith

Třetí a doufám, že poslední Jurský svět, je bída. Triky jsou sice moc  pěkné, ale to je asi všechno. Příběh žádná hitparáda, místy dokonce nuda a nepomohlo ani přibrání postav z Jurského parku. Samozřejmě nesmí chybět multikulti obsazení, aby byla alespoň nějaká nominace na Oscarech. Měl jsem z toho pocit, jako by Indiana Jones na Tatooine potkal ještěrky. Prostě splácané páté přes deváté a nemá to hlavu ani patu. Humor se zcela vytratil a těch pár hlášek co se o humor snaží vlastně nejsou ani vtipné. ()

Jaro.Krafcik

Narodeninové kino, nebudem teraz zlepšovať hodnotenie aj keď mám svoj deň. Jednoducho novy Jursky svet začal rovnako slabšie ako predošlí ale potom prišlo chvalabohu obrovské zlepšenie a film je veľkolepý a záverečná 30 minútovka parádna. Aj keď tá dĺžka mi prišla trochu prehnaná a hlavne veľa postáv aj keď tie staršie určite potešili. Ako som spomenul začiatok je dosť kostrbatý a vidíme viac liniek príbehov. No keď sa konečne všetci na scéne stretnú tak to bola pecka a miestami to pripomínalo nostalgické prvé časti. 5* ()

zigíš

Vida nostalgie, ta tu dlouho nebyla :D Ač je nedílnou přísadou současné kinematografie, tak to už fakt chtělo něco navíc. Chápu, že pro závěrečný díl (snad skutečně finální) musel rejža zlanařit sestavu z jedničky. Kruh se uzavře, diváci zamáčknou slzičku.  Ale tak bídný scénář si mohl odpustit. Jak Jaffa & Silver sérii parádně nakoply, v Dominionu ji sám Trevorrow definitivně pohřbívá. Možná by ta četná pomrknutí na předešlé díly tolik nevadila, ale citace ty už přímo bolí. A necituje se pouze Jurassic universum. Za ten parkur po střechách a skok na balkón by se nestyděl ani Jason Bourne ! Do toho záporák jak s Bonda s masterplanem jak z Austina Powerse ! Ok, na druhou stranu, nekouká se na to vůbec špatně. Spousta nových lokací a dinosaurů, málo kecání a hodně akce. Závěr je teda natahovaný až běda, ale dává naději, že zas na dlouho mají ještěrky v kinech utrum. Slabých 70%. ()

ondraondra

Rozhodně jeden z nejhloupějších filmů roku. Nejvíc mě mrzí, že tvůrci nedokázali vytěžit potenciál dinosaurů v civilizaci. Je tu sice ta boží honička na Maltě, kde jsou lidé v opravdovém ohrožení života, ale poté se  přesuneme do dinosauří rezervace, která se nijak neliší od prostředí ostrova Isla Nublar. Navzdory všem nedostatkům jsem se ale překvapivě dobře bavil a rozhodně bych doporučil nechat mozek doma, jinak budete po celou dobu přemýšlet nad demencí postav a nesmyslností všeho, co se na plátně děje. Taky je záhodno říct, že Chris Pratt je pořád cool a hlášky Jeffa Golbluma k nezaplacení. Akorát je škoda toho sterilního finále, které v rámci série nenabízí nic nového. 6/10. ()

KASUGI

Scénáristu utopit, zastřelit, rozčtvrtit, otrávit, nechat sežrat lvům. TY KRÁÁÁVO, prostě točíte Park/Svět, kde se dinosauři (po pěti dílech konečně) dostanou do civilizace mezi lidi a divákům naservírujete další jungle survivor a laboratory stealth?!!!!!!!!!! To už vážně zdravý rozum nebere toto. Pterodaktylové s hnízdem na mrakodrapu a krmení malých dinosaurů v parku je tu pouze na pár vteřin, aby se neřeklo a pak jedna docela slušná naháněčka s Raptory v ulicích Malty. Toť vše. Jinak přes dvě hodiny čučíme na to, co jsme už viděli xkrát v předešlých dílech. Mix party z Parku a Světa totálně nevyužitý. Mohli se tam mezi sebou navzájem popichovat a  předvádět. Nic. Jeff Goldblum začne hláškovat až před koncem filmu, protože si asi někdo dodatečně vzpoměl, že tam chybí vtip. Dabing příšerný. Stoletý Županič se ještě dá poslouchat, ale dvěstěletý Štepnička už ne. Jeho charismatický hlas zmizel, mluví už úplně jinak. Jediné, co mě potěšilo byl zvuk. Týden před tím jsem byl na Top Gunu, kde v Dolby Atmos ze všech beden v kině hučely motory jako mono stopa, takže všemožně vřískající dinosauři, rozptýlení "mezi sedadly kina", byli super. Do prdele, tohle (pro mě) mohl být po jedničce druhý nejlepší jurský kousek. Díky totálně, až urážlivě zprasenému potenciálu je to jednoznačně nejhorší kousek ze série. Můj list: 1,3,2,5,4,6 ()

Marrdaa odpad!

Od akčních novinek, kterých za týden na Netflixu přibyde stejně jako beďarů na puberťákovo obličeji, se to liší jen tím, že tady chaoticky pobíhají ještěrky všech pixelových velikostí. Pokaždé si lpím na tom, abych film dokoukal, ale tady to považuju naprostou ztrátu času. Omlouvám se má oblíbená dinosauří série, další pokračování už asi nedám. ()

drackula

Z hľadiska príbehu to bola hrôza. Seriál Walking with Dinosaurs od BBC mal podstatne funkčnejšie scenáre ako Dominion. Bolo to predvídateľné, hlúpe a všetko dianie bolo podriadené štastnej náhode. Ale... Ja som sa ale vykašlal na príbeh a skôr si všímal dinosaury. V tomto smere film fungoval skvele, respektíve zobrazená plejáda dinosaurov bola špičková. Celkovo ich bolo vo filme 30. Aj keď Dimetrodon nie je technicky dinosaurus, a ani pterosaury sa nerátajú a Mosasaurus je...skrátka sa mi veľmi páčili. :) A ak zabudnem na tie debilné kobylky, tak aj ich zasadenie do nášho sveta ma bavilo a bolo kreatívne a funkčné. Či už v úvode, alebo v závere. Škoda, že medzi tam boli dve hodiny zbytočného filmu. 50% ()

blackJag

Reunited původní party je asi jediný vyloženě pozitivní aspekt vyvažující misky vah finálního hodnocení... A má skutečně váhu, protože jinak by to byl sešup do podprůměru. Takto ještě s odřenýma kulkama T-rexe maximálně ten průměr. Je to nuda, recyklace bez nápadu, značka, která pozřela sama sebe :-/ 50% ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)